TMS Tedavisi

TMS Tedavisi

Transkraniyal Manyetik Stimülasyon yani TMS tedavisi, depresyona bağlı oluşan semptomların tedavisinde kullanılmaktadır. Beyin sinir hücrelerinin uyarılması amacıyla uygulanan bu tedavide, manyetik alanlar kullanılır. Nonivaziv bir prosedür olarak kabul edilir. Depresyona bağlı semptomların diğer tedavi yöntemleriyle tedavi edilememesi halinde kullanılmaktadır. Beyin sinir hücrelerine rutin manyetik darbeler verilerek tedavi uygulanır. Bu bağlamda manyetik uyarım tedavisi olarak da bilinmektedir. Tekrarlayan manyetik darbeler verilmesinden kaynaklı olarak, zaman zaman rTMS ya da r-TMS olarak da anılır. İstanbul Ataşehir’de bulunan Avicenna International Hastanesi, kendi bünyesinde Avicenna TMS Tedavi Merkezi bulundurmaktadır. Bu bağlamda Avicenna Ataşehir Hastanesi, TMS yapan hastaneler arasında yer almaktadır.

TMS Tedavisi Nedir?

Peki, TMS nedir? Nasıl uygulanır? TMS, hastaya manyetik darbeler gönderilen ve tamamen ağrısız ilerleyen bir tedavidir. Manyetik darbeler beyin hücrelerini uyararak, beyin içerisindeki bölümlerin birbirleri arasındaki iletişimi güçlendirir. Böylece depresyon semptomlarında azalma meydana gelir.

Beyine manyetik darbeler gönderilmesi, ilk etapta duyanlara korkutucu gelebilmektedir. Ancak TMS tedavisinde uygulanan darbeler, MRG makinelerindekilerle aynıdır. Bu yüzden oldukça güvenli bir tedavi olarak kabul edilmektedir. Öte yandan TMS tedavisinin yan etkileri de, rutin olarak kullanılan antidepresan ilaçlardan çok daha azdır. TMS tedavisinden sonra herhangi bir uygulamaya ihtiyaç bile duyulmaması, TMS tedavisinde risk oranı seviyelerinin çok düşük olduğunu göstermektedir.

TMS Tedavisi Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

TMS tedavisinin ABD’de yalnızca majör depresif bozukluk hastaları için uygulanması kabul edilmiştir. Depresyon, her ne kadar tedavi edilebilir bir hastalık olsa da, eğer ilaçlardan ya da psikoterapiden fayda görülemezse, TMS denenebilmektedir. Öte yandan, ilaçların ya da psikoterapinin hastada çeşitli yan etkileri ya da kötü tepkileri ortaya çıkardığı durumlarda da tercih edilmektedir. Çok sayıda Avrupa ülkesi, aşağıda yer alan problemler için TMS tedavisini uygulamaktadır:

 • Anksiyete bozukluğu
 • Travma sonrası stres bozukluğu
 • İnme sonrası rehabilitasyon
 • Şizofreni
 • Parkinson
 • Alzheimer
 • Kronik ağrılar
 • Sigara bağımlılığı

Tedavi Öncesi Nelere Dikkat Etmelisiniz?

TMS tedavisi invaziv bir yöntem değildir. Anesteziye ihtiyaç yoktur ve hasta ayakta tedavi edilmektedir. TMS tedavisi görenler, uygulama sonrasında kendi kendilerine eve gidebilirler. Ancak, ilk uygulama öncesi, uygulamanın sizde yaratabileceği yan etkileri görmek ve önlem almak amacıyla, yanınızda birisini getirebilirsiniz.

Nasıl Hazırlanırsın?

TMS tedavisinden önce aşağıda yer alanlara ihtiyaç duyabilirsiniz:

 • Daha önce yapılmış laboratuvar testleri
 • Varsa fiziksel muayene raporları
 • Depresyon seviyenizi gösteren psikiyatri değerlendirmesi

Öte yandan, aşağıda yer alan durumlarla ilgili olarak doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekebilir:

 • Hamilelik
 • Vücutta herhangi bir implant ya da metal bulunması
 • Kullanılan ilaçlar, bitkisel takviyeler, vitaminler ve bunların dozları
 • Kötü madde kullanımı, bipolar bozukluk ya da psikoz gibi zihinsel bozuklukların bulunması
 • Travmatik beyin hasarı, beyin tümörü yada felç gibi beyin hasarı öyküleri
 • Sık sık ve yoğun baş ağrıları yaşamanız
 • Farklı hastalıkların bulunması

TMS Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu uygulama genellikle Avicenna Ataşehir Hastanesi gibi hastanelerde uygulanmaktadır. Tedavinin başarılı olması adına birden fazla seans uygulanması gerekir. Sıklıkla haftada beş kez olmak üzere 4 – 6 hafta aralığında uygulanmaktadır. İlk seansta, doktorunuzun size en uygun mıknatıs noktalarını bulacaktır. Aynı zamanda size özel olarak en iyi manyetik dalga dozunu ayarlayacaktır. Bu yüzden ilk seanslar ortalama 1 saat sürmektedir. Devam eden seanslar daha az sürecektir.

Tedavi esnasında kafanıza yerleştirilen elektromanyetik bobinlerden darbeler gönderilir. Doktorunuz, size en uygun dozu belirlemek için, parmaklarınızdaki ya da elinizdeki seğirmeleri referans alır. Bobinler kafanıza takılıyken, rahat bir yarı yatay sandalyeye oturtulursunuz. Daha sonra tedavi boyunca tıklama sesleri duyarsınız. Ortalama 40 dakika süren tedavi boyunca uyanık kalırsınız. Kafa derinizde çok az bir rahatsızlık hissetmeniz normaldir.

TMS Tedavisi Yan Etkileri

Yan etkiler genellikle basit seviyelerdedir. Aşağıda yer alan yan etkiler, az da olsa seans sonrası görülmektedir ve kısa süre sonra kendi kendisine geçmektedir:

 • Baş ağrıları
 • Kafa derisinde hissedilen rahatsızlıklar
 • Yüz kaslarında uyuşma, spazm ya da seğirme
 • Baş dönmeleri

Doktorunuz, semptomların azalması için manyetik darbe seviyelerinde değişikliğe gidebilir ya da uygulama öncesi basit bir ağrı kesici almanızı isteyebilir.

TMS Tedavisi Sonrası

Tedavinin tamamlanmasıyla birlikte günlük aktivitelerinize kolayca geri dönebilirsiniz. İşe gidebilir ya da araba sürebilirsiniz. Tedavinin başarıyla uygulanmasıyla birlikte, depresyon belirtilerinde azalma ya da tamamen kaybolma görülmektedir. Belirtilerin azalması için birkaç haftalık seansların tamamlanması gerekmektedir. Yapılan araştırmalar, manyetik darbe miktarının ve bobinlerin yerleştirildiği noktaların doğru belirlenmesine göre başarı şansının arttığını ortaya koymaktadır.

Seansların tamamlanmasıyla beraber, depresyon için standart kabul edilen ilaç ve psikoterapi tedavilerine devam edilebilir. Burada psikolojik değerlendirmenizi yapacak olan uzmanın görüşü önemlidir. Doktorunuz, TMS tedavisi için yeniden indüksiyon kararı verebilir. Bu noktada ikinci bir tedavi süreci planlanır.

Panik atak, öfke problemleri, dikkat eksikliği ya da fobi gibi hastalıkların tedavisinde de TMS kullanılabileceğine dair çeşitli çalışmalar bulunsa da, kesin bir kanıya henüz varılamamıştır. İlerleyen yıllarda tamamlanacak olan bilimsel çalışmalarla birlikte TMS tedavisi, bu hastalıklar için de bir umut ışığı olarak kabul edilebilecektir.

TMS tedavisi seans ücretleri hakkında bilgi almak için, 0216 574 1000 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣