Acil ortopedi hizmeti

Acil Ortopedi Hizmeti

Acil ortopedi vakaları, hemen müdahale edilmesi gereken kemik veya yumuşak doku yaralanmalarında ortaya çıkar. Bu tür yaralanmalarda acil müdahale, vücudun daha fazla travmaya maruz kalmaması ve zarar görmemesi için büyük önem taşımaktadır. Avicenna International Hospital, 7 gün 24 saat Ortopedi ve Travmatoloji vakaları için acil ortopedi hizmeti vermektedir.

Acil Ortopedi Nedir?

Ani olarak gelişen akut yaralanma veya travmalar sonucunda ortaya çıkan durumlar, acil ortopedi vakalarını kapsamaktadır. Bununla birlikte gün içinde herhangi bir nedenle vücuda darbe almak veya yaralanmak olasıdır. Ancak bu darbenin ortopedik bir vakaya dönüşüp dönüşmeyeceğini görülen belirti ve semptomlar belirlemektedir.

Acil Ortopedi Vakaları

Bu vakalar ani travmalar veya ortopedi ameliyatlarından sonra gelişen komplikasyonlar şeklinde görülebilmektedir. Böyle durumlarda acilinde ortopedi olan hastanelere başvurmanız gerekli müdahalenin hemen yapılması bakımından daha faydalı olur. Bununla birlikte ameliyat sonrası komplikasyon geliştirdiğiniz taktirde, operasyonu geçirdiğiniz sağlık merkezine gitmeniz ve kendi doktorunuzla iletişime geçmeniz en doğru tercih olacaktır.

Genel itibari ile karşılaşılan acil ortopedi durumları vakaları gibidir:

 • Alçı gerektiren kırıklar,
 • Tendon yaralanmaları,
 • Çıkıklar,
 • Burkulma,
 • Diğer eklem, kas veya kemik yaralanmaları.

Bunlarla birlikte ameliyat sonrası acil müdahale gerektirebilecek bazı komplikasyonlar ise şu şekildedir:

 • Kan akışını engelleyecek derecede şişlik görülmesi,
 • Hasarlı kemik veya dokunun tekrar yaralanması,
 • Enfeksiyon,
 • Uzun süreli geçmeyen ağrılar,
 • Ağır hematomlar.

Acil Ortopedi Müdahalesi Ne Zaman Gerekir?

Şiddetli ve akut travmanın genel olarak bir ambulans çağırmayı ya da acil servise gitmeyi gerektirdiğini söylememiz mümkündür. Örneğin, aşağıdaki durumlarda acil olarak bir hastaneye gitmeniz gereklidir:

 • Bilinç kaybı olduğunda,
 • Uzuvlarda kırık oluştuysa,
 • Geçmeyen diz ağrılarında,
 • Ekstremiteler veya eklemlerde ani ve şiddetli bir ağrının başlaması durumunda,
 • Derin kesiklerde,
 • Ciddi iş kazalarında,
 • Burkulma sonucu artan aşırı şişlikler dahil olmak üzere tüm şiddetli kas-iskelet sistemi yaralanmalarında bir acil ortopedi doktoruna görünmeniz gerekir.

Daha az şiddetli olan bir yaralanma için, kas-iskelet sistemi yaralanması ile birlikte yüksek ateşiniz varsa (38 derece ve üstünde), acil ortopedi uzmanının bulunduğu bir sağlık merkezine başvurmanız büyük önem taşımaktadır. Yüksek ateş veya sepsis gibi enfeksiyon sebepli durumlar, yaşamı tehdit eden komplikasyonlara yol açabileceği için acil müdahale gerektirmektedir.

Ortopedik Cerrahi ve Acil Ortopedi

Kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları her yaştaki insanı olumsuz yönde etkiler. Hatta ağır vakalar günlük hayatı büyük ölçüde zorlaştıracak şekilde etkiler yaratabilmektedir. Ancak, gelişen sağlık teknolojisi ile artık tüm ortopedi vakaları, koruyucu ve tedavi edici tekniklerle kolaylıkla giderilmektedir. Bunun için alanında uzman bir ortopedi doktoruna başvurmanız yeterlidir. Avicenna International Hospital bir ortopedi hastanesi değildir, ancak alanında uzman kadrosu ve sahip olduğu son teknoloji cihazları ile tüm ortopedi vakaları burada tedavi edilmektedir.

Bununla birlikte ortopedik cerrahi kapsamında uygulanan ameliyatlar genel olarak aşağıdaki gibidir:

Artroskopik Eklem Cerrahisi

Artroskopi, eklem üzerine açılacak küçük bir kesi yoluyla sokulan bir endoskop ile gerçekleştirilen küçük çaplı bir işlemdir. Diz bölgesinde yaşanan; menisküs, ön çapraz bağ yırtılması, kireçlenme ve septik artrit gibi rahatsızlıklar kapalı (artroskopik) veya açık cerrahi yöntemleri ile tedavi edilmektedir. Bu ameliyatlardan sonra çıkabilecek herhangi bir komplikasyon gelişmesi halinde acil ortopedi hizmeti, Avicenna Internetional Hospital’da verilmektedir.

Artroskopik cerrahi, genel itibari ile vücudun tüm eklemlerini ilgilendiren ortopedik hastalıkların teşhis ve tedavisinde kullanılan minimal bir cerrahi yöntemdir. Bu işlemin en sık uygulandığı eklem ise, diz eklemidir.

Osteoartrozun (Eklem Kireçlenmesi) Cerrahisi

Bu cerrahi türü genel olarak hastaların total omuz, dirsek, diz ve kalça protezi ameliyatlarını kapsamaktadır. Kalça çıkığı, eklem artriti, kırılma ya da damarlanma bozuklukları ile ilgili olarak hasar gören insanlarda, bütün tedaviler denenip buna rağmen sonuç alınamamışsa kalça protezi tedavisi uygulanmaktadır. Diz protezi ise, kıkırdakta yıpranmış olan kısımların ve altındaki kemiğin bir kısmı çıkarılarak, diz ekleminin normal ekseninin sağlanması işlemidir. Bu işlem, çeşitli metallerin diz eklemine yerleştirilmesi ile gerçekleşmektedir.

Vertebra (Spinal) Cerrahisi

Bu cerrahi türü, omurga eğrilikleri yaşayan hastalar için kullanılmaktadır. Vertebra cerrahisi; skolyoz, kifoz, bel kayması ve pott absesi gibi hastalıkları kapsamaktadır.

Diz Kapağı Ağrıları

Hastalarda büyük problemlere neden olan diz kapağı ağrıları, ortopedik tedavi uygulamaları ile giderilebilmektedir. Bu hastalıklarda tedavi yöntemi olarak, kök hücre tedavisi uygulanmaktadır. PRP olarak da bilinen kök hücre tedavisi sayesinde diz kapağı ağrılarının önüne geçilebilmektedir.

7/24 Ortopedi ve El Cerrahisi

El cerrahisi, yaralanma ve iltihaplanma dahil olmak üzere ellerde meydana gelebilecek problemlerin hem cerrahi hem de cerrahi olmayan tedavisi ile ilgili bir alandır. Doğuştan gelen gelişimsel bozukluklar, kırık, çıkık, kas ve tendon yaralanmaları vb. gibi her türlü sorunun tedavisi için El Cerrahisi kullanılabilmektedir. Avicenna International Hospital Ortopedi ve Travmatoloji bölümünde alanında uzman doktorlar ve güçlü sağlık personeli tarafından 7/24 El Cerrahisi ve mikrocerrahi alanında hizmet verilmektedir.

Acil Ortopedi İstanbul

İstanbul’da yer alan bazı hastanelerin 7/24 acil ortopedi hizmeti bulunmaktadır. Ani kas-iskelet sistemi travmaları veya yaralanmalarında, nöbetçi ortopedi doktoru olan hastanelere başvurmanız tedavinizin, alanında uzman bir hekim tarafından yapılmasını sağlar. Erken ve doğru müdahale ile vücutta oluşan hasarı en aza indirebilirsiniz. Avicenna International Hospital’da alanında uzman acil ortopedi hekimleri, 7/24 hizmet vererek, her türlü ortopedi vakalarında ilk müdahaleyi yapmaktadır.

Ağrı Hissi Acil Ortopedi Vakası Mıdır?

Tek başına ağrı hissi, her zaman ortopedik bir vaka olmayabilir. Ancak kas veya eklem travmaları geçirdiyseniz ve geçmeyen ağrınız varsa, buna bir de şişlik veya ödem gibi bulgular ekleniyorsa uzman bir doktora muayene olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte tendinit ve artrit gibi kronik durumlar çok ağrılı olabilir, fakat hayati risk oluşturmaz. Ameliyat sonrası oluşan ağrılar için doktorunuzun önerdiği analjezik (ağrı kesici) tedavileri kullanabilirsiniz.

İlaçlarınızı düzenli kullandığınız halde geçmeyen, artarak devam eden ağrılarınızın olması halinde kendi doktorunuzla iletişime geçebilir veya bir acil ortopedi hekimine muayene olabilirsiniz. Bununla birlikte, herhangi bir ameliyat veya travma geçirmemiş halde, sebepsiz eklem, kemik veya kas ağrıları hissetmeniz, altta yatan başka bir nedenin varlığını işaret edebilir. Bu tür vakalarında bir ortopedi uzmanı tarafından mutlaka görülmesi gerekmektedir. Özellikle çocuklarda oluşan ortopedik sorunların bu anlamda fark edilebilirliği yetişkinlere oranla daha zordur.

Acil Ortopedi Doktoruna Görünmemenin Riskleri

Yaşadığınız ortopedik travmalarda acil müdahalenin yapılmaması sağlığınız açısından ciddi anlamda tehdit oluşturur. Bazı hafif şişlik veya ödem gibi vakalarda, soğuk kompres vb. gibi uygulamalarla ev şartlarında sorunu çözmeye çalışabilirsiniz. Ancak hasarlı bölgede ağrı, şişlik ve morluğun artıyor olması travmanın şiddetinin fazla olduğunu gösterir. Bu sebeple semptomları takip ederek, en uygun zamanda doktor muayenesinden geçmeniz çok önemlidir.

Genel olarak acil müdahale edilmeyen ortopedik vakalar şu riskleri barındırır:

 • Tedavi edilmeyen kırıklar deformiteye, sinir kas veya tendon hasarına, hematoma ve doku ölümlerine sebep olabilmektedir.
 • Yumuşak doku yaralanmalarında ilerleyen dönemde, yürüyüşünüz aksayacak biçimde olumsuz etkilenebilir ve osteoartrit gelişimi hızlanabilir.
 • Tedavi edilmeyen osteoporoz, omurga ve kalça kırıkları da dahil olmak üzere ilerleyen dönemlerde yürümeyi zorlaştırmaktadır. Bu zorlanmalar düşerek yaralanma riskini arttıracağı için diz ve kalça kırıkları oluşturma olasılığı da yüksektir.

Ortopedi ve Travmatoloji Doktoru Hangi Hastalıklara Bakar?

Genel olarak bir ortopedi uzmanı şu hastalıkların tedavisini yapmaktadır:

 • Romatizmalar
 • Boyun ve bel fıtıkları
 • Doğumsal kalça çıkıkları
 • Bacaklardaki eşitsizlikler
 • Farklı eklemlerdeki çıkıklar
 • Eklem ağrıları
 • Menisküs yaralanmaları
 • Eklem bağlarındaki ezilme ve burkulmalar
 • Kemik kırıkları
 • Kemik iltihapları
 • Sinir sıkışmaları
 • Tetik parmak
 • Kıkırdak yaralanmaları
 • Lif kopmaları
 • Eklem kireçlenmeleri
 • Siyatik
 • Topuk dikeni

Bunların yanında ortopedi uzmanlarının ilgi alanları çok daha geniş ve spesifik olabilmektedir. Yaşadığınız travmaların tedavisi için bir uzmana görünmeden önce, doktorunuzun hangi alanlarda deneyimli olduğunu araştırmanız sonraki aşamalarda problem yaşama riskinizi en aza indirir.

 

Sık Sorulan Sorular

Omuz ağrısı çekmek acil ortopedi doktoruna görünmeyi gerektirir mi?

Hissedilen her ağrı ortopedik bir vaka değildir. Ancak, bir travma sonucu veya nedensiz şekilde geçmeyen, özellikle kolunuzu kaldırdığınızda ve uyurken hissettiğiniz şiddetli ağrılarda acil ortopedi müdahalesi gerekebilmektedir.

Ortopedi doktorları hangi hastalıklara bakar?

Genellikle ortopedi uzmanlarının ilgi alanları çok geniş ve spesifiktir. Tüm kas ve eklem yaralanmaları ile doğuştan veya daha sonradan oluşan ortopedik rahatsızlıkları tedavi etmektedirler. Yaşadığınız travmaların tedavisi için bir uzmana görünmeden önce, doktorunuzun hangi alanlarda deneyimli olduğunu araştırmanız sonraki aşamalarda problem yaşama riskinizi en aza indirir.

 

Avicenna Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Doktorları

Ortopedi ve Travmatoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.