Anne Sütünün Faydaları

Anne Sütünün Faydaları

Avicenna Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doktor Kevser Beşbenli, anne sütünün faydaları ve anne sütünün önemi hakkında önemli bilgiler verdi. Anne sütünün yararları, anne sütünün özellikleri ve emzirmenin faydaları hakkında merak edilen her şey bu yazıda.

Emzirmenin Faydaları

Emzirmenin faydaları saymakla bitmez. Anne sütü, mükemmel içeriği ile bebek için en uygun besindir. Anne sütünün miktarı ve besin içeriği; bebeğin doğduğu gebelik haftasına, bebeğin yaşına, gün içindeki zaman dilimine, emzirmenin başında veya sonunda olmasına göre değişir. Örneğin emzirmenin başında karbonhidrattan zengin ön süt gelirken, emzirmenin sonunda yağdan zengin son süt gelir. Mucizevi olarak her anne kendi bebeği için en uygun sütü üretir. Anne sütü adeta yaşayan bir sıvıdır. Anne sütünün bebeğe faydaları olağanüstü seviyelerdedir.

Anne Sütü

Anne sütü, ilk 6 ay, tek başına, bebek beslenmesinde büyüme için gerekli besin öğelerini ve hidrasyon için gerekli suyu sağlamaktadır. İçeriğinde vitaminler, mineraller ve bağışıklığı güçlendirici antikorlar bulunur. Sindirime yardımcı aktif enzimler içerir. Görsel ve bilişsel fonksiyonları da içeren beyin gelişimi için gerekli besin maddelerini sağlar. Bunun yanında anne ve bebek arasındaki bağın oluşmasını kolaylaştırır. Anne sütü bebeği enfeksiyonlardan korur. Yapılan çalışmalarda anne sütü almayan bebeklerde ishal sıklığı 9 kat fazla bulunmuştur. Ayrıca anne sütünün, solunum yolu enfeksiyonlarından 7 yıl, orta kulak enfeksiyonundan 3 yıl,ishalden 2 yıl koruduğu bilinmektedir. Emzirilmeyen bebeklerde pnömoni (zatürre) nedeniyle hastaneye yatış 2.5 kat daha fazladır. Anne sütünün bağışıklık sistemi açısından önemi işte bu yüzden çok fazladır.

Anne Sütünün Önemi

Peki, anne sütü nedir? Gebe kalan bir kadının hormonlarının harekete geçmesiyle üretilmeye başlanan anne sütü, bebeğin dünyaya gelmesiyle birlikte ilk besini olarak bebeğe verilmektedir. Anne sütünün önemi çok fazladır. Dünya Sağlık Örgütü, bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü alması gerektiğini vurgulamaktadır. Yine Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre ilk 1 yıla kadar ek gıdalarla birlikte anne sütü verilmelidir. Biz, ilk 2 yıl anne sütü ve ek gıda tavsiyesini genel olarak annelerimize vermekteyiz. Anne sütünün önemi saymakla bitmemektedir. Bebek için en kıymetli besin anne sütüdür. Yine bebeğin emzirilmesi, anne ve bebek arasındaki sevgi bağının oluşumu ve gelişimi için mucizevi bir ritüeldir. Anne sütünün önemi arasında yine en kıymetli özelliklerden birisi de, bebeklerin ishal, zatürre, menenjit gibi hastalıkların önüne ciddi anlamda geçiyor oluşudur.

1 Yaşına Kadar Anne Sütünün Faydaları

Yaşamın ilk 12 ayında anne sütü ile beslenen bebeklerin hazır mama ile beslenenlere göre erişkin dönemde daha uzun boylu oldukları çalışmalarda gösterilmiştir. Anne sütü ile beslenme yaşamın ilerleyen dönemlerinde kalp damar hastalıkları riskini azaltır. Ayrıca tek başına en az 4 ay anne sütü ile beslenmenin çocukluk çağı obezitesinden koruduğu da düşünülmektedir. 1 yaşına kadar anne sütünün faydaları küçümsenemeyecek seviyelerdedir. 2 yaşına kadar emzirmenin faydaları da aynı şekilde çok fazladır. Her annenin emzirebildiği kadar emzirmesi çocukları için faydalı olacaktır. Anne sütü kaç yaşına kadar faydalıdır diye soracak olan annelerimizin ise doktorlarıyla iletişime geçmelerinde fayda vardır. Her çocuk için farklı süreçler ortaya çıkabilmektedir.

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir

Annelerin sık sık sordukları ve merak ettiği soru, anne sütünün faydaları nelerdir sorusudur. Anne sütünün diyabetten koruyucu etkisi vardır. Yaşamın ilerleyen yıllarında, anne sütü alanlardaki düşük insülin düzeyi programlayıcı etki ile tip 2 diyabetten koruyucu etki yaratır. Ayrıca anne sütü almayan bebeklerde, anne sütü ile beslenenlere göre tip 1 diyabet riskinin 4 kat arttığı gösterilmiştir. Anne sütü, ülseratif kolit ve Crohn gibi inflamatuvar barsak hastalıkları ve çölyak hastalığına karşı da koruyucudur. Anne sütünde bulunan immunolojik bileşenlerin bebeklerin allerjik hastalıklarını önlediği düşünülmektedir. İlk 3-4 ay sadece anne sütü alınmasının astım ve egzema sıklığını % 27-42 oranında azalttığı görülmüştür. Altı aydan uzun anne sütü alımının çocukluk çağı lösemi sıklığını % 19 azalttığı gösterilmiştir. Anne sütünde bulunan vitaminler sayesinde emzirmenin bebeğe faydaları mucizevi seviyelerdedir.

Anne Sütünün Önemi ve Kolostrumun Faydaları

Toplum dilinde “Ağız Sütü” olarak da tanımlanan, hemen hemen tüm memeli canlıların doğum sonrası ilk sütü olarak bilinen kolostrumun faydaları saymakla bitmemektedir. Anne sütünün önemi ve kolostrumun faydaları mucizevidir. Doğum yapan annelerin doğumu takip eden 1 haftalık süreçte sütleri normalden daha farklı olmaktadır. Hem içerik olarak hem de görsel olarak normal anne sütünden oldukça farklıdır. Yeni doğan bebeklerin hem bağışıklık sistemleri hem de sindirim sistemleri tam olarak gelişmemiş olur. Kolostrum ise bu noktada devreye girer ve içerisindeki enzimlerle yaşamın ilk günlerinde bebeğe ihtiyacı olan her şeyi verir. Kolostrum, asla ziyan edilmemelidir ve mümkün olduğu kadar bebeğe aktarılmalıdır. Bebek beslenme sürecindeki en değerli gıdadır. Doğum sonrasındaki ilk emzirme anında en yoğun hali görülmektedir. 1 hafta kadar devam eder ve gün geçtikçe renginde açılma görülür.

Kolostrum Antikor İçerir Mi

Annelerin merak ettiği bir diğer soru da kolostrum antikor içerir mi sorusudur. Halk arasında “Ağız sütü” olarak da bilinen kolostrum yani annenin ilk sürü içerisinde yüksek miktarda antikor ve immünglobulin maddesi bulundurmaktadır. Bu maddeler bebeklerin bağışıklık sistemlerini ciddi oranda güçlendirici etkiye sahiptir. Anne sütünün yararları arasında en üst sıralarda yer alır.

Anne Sütünde Hangi Vitaminler Var?

Anneler bebeklerine sütlerinin yetersiz gelebileceği korkusu yaşarlar. Bebeklerine farklı gıdalar vermek isteyebilirler. Bu noktada annelerin gönül rahatlığıyla bilmeleri gerekir ki, anne sütü bebeklerin bütün ihtiyaçlarını en sağlıklı şekilde karşılayacak şekilde yaratılmıştır. Yine de anneler, “Anne sütü antikor içerir mi?”, “Anne sütü ne kadar faydalı?” ve “Anne sütünde hangi vitaminler var?” gibi soruların yanıtlarını ararlar. Anne sütünün içeriği oldukça karmaşık ve komplikedir. İçinde proteinler, karbonhidratlar, yağlar, mineraller, vitaminler, enzimler ve büyüme faktörleri bir arada bulunur. Anne sütü, bebeğin ihtiyaçlarına göre değişim gösterir ve bu durum olağanüstü bir uyumla ilerler.

Anne Sütünün Özellikleri

Anne sütünün çocuk ruh sağlığına da olumlu etkileri vardır. Anne sütü ile beslenme süresi arttıkça dört yaştaki hiperaktivite skorunun belirgin olarak azaldığı görülmüştür. Ayrıca anne sütü ile beslenen bebeklerin ağız yapısının daha iyi geliştiği, konuşma ve diğer insanlarla iletişimlerinin daha iyi olduğu bildirilmiştir. Anne sütünün zeka gelişimine etkisi olağanüstü seviyelerdedir. Bu bağlamda anne sütünün özellikleri müthiş seviyelerdedir. Bebeklerde anne sütü tüketimi asla atlanamayacak bir kuraldır. Aksinin olması gerektiği nadir durumlarda doktorlar gereken yönlendirmeleri yapacaklardır. Tüm bunlar anne sütü ne kadar önemli sorusunun da yanıtıdır.

Emzirmenin Anneye Faydaları

Emzirmenin anne sağlığı üzerine de olumlu etkileri vardır. Doğumdan sonra hemen emzirmeye başlamak doğum sonu kanamalarını azaltır ve rahimin eski haline dönmesini kolaylaştırır. Altı aydan fazla emziren kadınlarda over ve meme kanseri daha az görülür. Emzirmenin anneye faydaları çok fazladır. Bebek ile anne arasındaki doğal bağın oluşmasını ve gelişmesini sağlar. Annenin hemen doğum sonrasında yapacağı emzirme, doğum sonrası kanamaların miktarını azaltmaktadır. Göğüs kanseri, yumurtalık kanseri, kemik erimesi ve anemi risklerini büyük oranda azalttığı bilinmektedir. Gündüz ya da gece emzirmenin faydaları fark etmeksizin her emziren anne eski fiziğine geri dönüşü çok daha kolay gerçekleştirecektir. Anne sütünün yetişkinlere faydaları çok fazladır. Emzirmek, rahim bölgesinin toparlanmasını ve gebelik sürecinde alınan kiloların verilmesini hızlandıracaktır.

İlk 6 Ay Anne Sütü Neden Önemli

Anne sütü her zaman temizdir, ısısı idealdir, ucuzdur ve hazırlama sorunu gerektirmez. Bu özel yapısıyla hem ekonomik hem de en besleyici gıdadır. İlk 6 ay anne sütü neden önemli diye soracak olur isek, işte buu nedenlerle bebekler ilk altı ay sadece anne sütü almalı, altıncı aydan sonra ek besinlerle birlikte anne sütüne iki yaş bitene kadar devam edilmelidir. Anneler bu konuda hem biz hekimler hem de çevresi tarafından desteklenmelidir. Anne sütü kaç yaşına kadar faydalıdır ya da anne sütü ne zamana kadar önemli diye merak eden annelerimiz için yanıt 2 yaşına kadar olarak verilebilir.

Anne Sütünün Önemi ve Anne Sütü Saklama

Çalışmakta olan annelerin en büyük yardımcısı hiç kuşkusuz, süt sağma makineleri olmaktadır. Süt sağma makineleri eğer doğru şekilde kullanılırsa, hem sütün ziyan olmasının önüne geçer hem de bebeğin sağlıklı biçimde beslenmesini sağlar. Bu bağlamda anne sütünün önemi ve anne sütü saklama gibi konular tüm dünyada olması gereken değere yükselmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çalışan kadınlar, süt sağma işlemini uygulayarak, sütlerinin boşa gitmemesini sağlamaktadır.

Anne Sütü Ne Kadar Süre Saklanabilir?

Annelerin konuyla ilgili en merak ettikleri soru “Anne sütü ne kadar süre saklanabilir?” sorusudur. Öncelikle yanıtlamamız gereken soru şudur: Anne sütü oda sıcaklığında ne kadar kalabilir? Anne sütü, oda sıcaklığında yani 25 derece ve üzerinde 6 saate kadar bozulmadan bekleyebilmektedir. 6 saatin üzerinde beklemiş süt kullanılmamalıdır. Anne sütü saklama çantaları ya da -4 derece ile 4 derece arasında sıcaklık tutan buzlu kutu gibi yerlerde ise 24 saate kadar bozulmadan muhafaza edilebilmektedir. Fakat, 24 saat sonra süt kullanılmak istenildiği zaman, kutunun buz seviyesinde düşüş görülür ise ya da süt kabının üzerindeki serinlik yeterli gelmezse, sütün bebeğe verilmemesi gerekmektedir.

Anne Sütü Buzdolabında Ne Kadar Saklanabilir?

Anne sütünün buzdolabı gibi daha korunaklı cihazlarda ne kadar saklanabileceğini merak edenler için “Anne sütü buzdolabında ne kadar saklanabilir?” ya da “Anne sütü buzdolabında kaç gün saklanır?” sorularının yanıtı, 4 gün olarak verilebilmektedir. Bir diğer deyişle anne sütü, ortalama 4 derecelik bir buzdolabında 4 gün boyunca saklanabilir. Fakat 5. gün itibariyle bakteri oluşumu başlamaktadır ve kullanılamaz hale gelir. 5 günlük sütlerin buzdolabında korunmuş olsa bile bebeğe verilmemesi gerekmektedir. Anne sütünü buzdolabında olabildiğince arka taraflara koymakta ve dolabın kapak bölümünde saklamamakta fayda vardır.

Süt Sağma Ne Sıklıkla Olmalı?

Süt sağma sürecinde düzenli pompalama, sütün artmasını sağlar ve annenin göğüs bölgesinde süt kalmaması açısından büyük önem taşır. Hemen hemen her süt sağma işleminde vücut, beyne süt üretme isteği gönderir. Dolayısıyla bu işlem sütün artışı açısından faydalı olarak kabul edilir. Peki, süt sağma ne sıklıkla olmalı? Sütün sürekliliği için süt sağma işlemi belli bir rutin ile yapılmalıdır. Bebeği yeni doğmuş annelerin her 2.5 saatte bir pompalama yapması uygun olacaktır. Anne sütünün önemi ve anne sütünün faydaları göz önüne alındığı zaman, günde 8 kez süt sağma işlemi yapmak ve hiçbir sütü ziyan etmeden bebeğe vermek oldukça doğru bir davranış olacaktır. Eğer süt çok fazla geliyorsa bu işlem günde 4 keze indirilebilir. Burada sütün bebeğe yetip yetmediği belirleyicidir.

 

Avicenna Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.