Covid 19 Aşıları Tüm Sağlık Merkezlerinde Ücretsiz Olarak Uygulanmaktadır

Covid-19 Aşıları Ücretsiz Olarak Uygulanmaktadır

Sağlık Bakanlığı tarafından Covid-19 aşısı uygulama süreciyle birlikte özel hastaneler ve üniversite hastanelerinin de Merkezi Hastane Randevu Sistemi’ne (MHRS) dahil edilmesiyle tüm sağlık merkezlerinde aşılama yapılmaya başlanmıştır. Bakanlık tarafından onaylanan tüm aşılar sağlık merkezlerinde ücretsiz olarak uygulanmaktadır.

Koronavirüse Karşı En Güçlü Silahımız Aşı

Tüm dünyayı yaklaşık bir yıldır etkisi altına alan Covid-19’dan korunmak ve virüsün toplumda yayılmasını önlemek için maske, mesafe ile temizlik kurallarının yanında artık en güçlü silahımız olan aşılara sahibiz. Aşılama programına hızla yeni yaş ve gruplar dahil edilmesiyle birlikte toplumsal bağışıklığın en erken zamanda kazanılması hedefleniyor.

Bu sürecin daha aktif ve sorunsuz bir şekilde ilerleyebilmesi adına Özel Avicenna Hastaneleri bünyesinde de aşılama uygulamaları devam etmektedir. MHRS üzerinden randevu alıp hastanelerimize aşı olmak için başvuran tüm hastalara aşılama, ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan Covid-19 aşıları, Aile Sağlığı Merkezleri, Toplum Sağlığı Merkezleri, Sağlıklı Hayat Merkezleri, Göç Sağlığı Merkezleri, Seyahat Sağlığı Merkezleri ve özel/kamu hastanelerinde oluşturulan aşı uygulama birimlerince yapılmaktadır. Aşı olmak isteyen bireyler bu birimlere MHRS üzerinden randevu alarak başvurabilmektedir.

Covid-19 aşısı randevu sistemi son derece iyi ve hızlı çalışmakla birlikte 7/24 sistem üzerinden randevu alınabilmektedir. Bununla birlikte Covid 19 aşısı son durumu hakkında da Sağlık Bakanlığı’nın aşı takip sayfalarından bilgi edinebilmek mümkün.

Aşı Nedir ve Nasıl Etki Eder?

İnsan ve hayvanlarda hastalık yapan virüs, bakteri vb. mikropların bu özelliklerinden arındırılarak ya da bazı mikropların salgıladığı toksinlerin etkileri yok edilerek geliştirilen biyolojik ürünlere aşı denir. Aşı, insanları hastalıklardan ve hastalıkların neden olduğu sonuçlardan koruyabilmek adına sağlıklı ve risk altında olan kişilere uygulanmaktadır. Vücut kendisine zarar vermeyen mikrop ya da toksinleri tanıyarak, onlara karşı bir savunma geliştirir. Böylece asıl mikropla karşılaşıldığında önceden geliştirilmiş olan savunma sistemi ile savaşarak, hastalığa yakalanma ihtimalini en aza indirir. Aşılanan kişi artık o hastalığa karşı bağışıklık kazanmıştır ve oluşan bağışıklama genellikle ömür boyu vücutta kalır.

Bağışıklama işlemi, aşıyla önlenebilir hastalıkların ve ölümlerin önlenebilmesi açısından en önemli toplum sağlığı müdahaleleri arasında bulunmaktadır. Aşılanarak bağışıklık kazanmış bireylerin oluşturduğu toplumlarda hastalıkların ve salgınların görülme olasılığı en azdır.

COVID-19 Pandemisi ve Aşılama

Koronavirüs için üretilen aşıların tümü vücudun bağışıklık sistemine virüsü güvenli bir şekilde tanıtmayı ve yok etmeyi öğretecek şekilde tasarlanmıştır. Aşılar hakkında her kapsamlı bilgilendirme Sağlık Bakanlığı sitesinde yer alan covid-19 aşısı bilgilendirme platformunda ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Mevcut olan Covid-19 aşıları aşağıdaki gibidir:

  • Hastalığa sebep olmayan ancak bağışıklık yanıtı oluşturan etkisizleştirilmiş virüs içeren aşılar (İnaktif aşılar).
  • Hastalığa sebep olmayan ancak bağışıklık yanıtı oluşturan zayıflatılmış virüs içeren aşılar (Canlı atenüe aşılar).
  • Güvenli bağışıklık cevabı oluşturmak için COVID-19 virüsünün yapısını taklit eden protein parçalarını kullanan protein bazlı aşılar.
  • Güvenli bağışıklık cevabı oluşturmak için COVID-19 virüsünün RNA parçacıklarını taşıyan hastalık yapıcı etkisi olmayan virüslerin kullanıldığı viral vektör aşıları.
  • Kendi başına güvenli bağışıklık yanıtı oluşturan protein üretmek için genetik olarak tasarlanan RNA ve DNA parçacıklarını kullanmış olan son teknoloji bir yaklaşım olan m-RNA ve DNA aşıları.

 


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.