COVID-19 Testleri

Ataşehir Avicenna Koronavirüs Testleri (COVID-19 Testleri)

Ataşehir Avicenna Hastanesi olarak, laboratuvarımızda Covid-19 testlerini başarıyla yapmaktayız. Özellike Ataşehirde Koronavirüs testi yaptırmak isteyen vatandaşlar, yoğun olarak hastanemize gelip Avicenna Koronavirüs testleri yaptırmaktadır. Aynı zamanda yurt dışı seyahati gezisi bulunan vatandaşların da yoğun olarak test yaptırdığı bilinmektedir.

Avicenna Koronavirüs Testleri Nelerden Oluşur?

Covid-19 enfeksiyonunu belirlemek amacıyla tüm dünyada uygulanan testler, hastanemizde de yapılmaktadır.

PCR Testi

Virüse ait genetik bilgilerin ve hastada enfeksiyon oluşup oluşmadığının bilgilerini ortaya çıkan testlere PCR testleri denir. Bu testler, genellikle hastalığın ilk evrelerinde, hasta net bir şekilde enfekte olmuşken ve daha antikorları oluşturamamışken doğru sonuçlar vermektedir. Bu testi yaptıran hastaların sonuçlarının pozitif çıkması durumunda, fiziksel iletişimde olduğu kişilerle birlikte izole edilmeleri gerekmektedir. Bu sayede hastaların virüsü bulaştırmaya devam etmelerinin önüne geçilebilir. Test burundan ve ağızdan sürüntü örneği alınarak yapılır. Bu testlerin hata oranı yüzde 20 olarak kabul edilir. Hatalı sonuç verme ihtimali, test yapılırken yapılabilecek yanlışlardan ve testin yapılma yöntemlerinden kaynaklı olabilir.

Antikor Testi (Serolojik Test)

Hastanın virüse yakalanmasıyla birlikte, vücudun savunma sistemlerinin harekete geçip geçmediğini gösteren test yöntemidir. Testin sonucunun pozitif olarak çıkması, bedenin virüsle bir şekilde tanıştığını gösterir. Fakat bu test, antikorun ne zaman üretildiğini ya da antikorlar sayesinde hastalığın yenilip yenilmediğini göstermemektedir. Antikor testinin negatif sonuç vermesi, hastada virüsün kesinlikle olmadığını göstermez. Bunun nedeni, virüsler vücuda girdikleri zaman hemen antikor üretilememesidir. Vücudun antikor üretmesi zaman gerektirir. Antikorlar, vücuda virüs girdikten yaklaşık olarak 1 – 2 hafta sonra oluşmaya başlarlar. Fakat, Covid-19 nezdinde konuşmak gerekirse, bu virüsün vücuda girmesiyle birlikte antikorların hangi zaman diliminde oluştuğuna dair kesin bilgilere henüz ulaşılamamıştır. Öte yandan, her insanın virüslere karşı antikor oluşturma süresinin kendisine özel olduğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla, antikor testi yaptırdıktan sonra vücutta antikor bulunamaması, kişinin virüse sahip olup olmadığını kesin olarak gösterememektedir. Avicenna koronavirüs testleri ile, antikor seviyelerinizi kolaylıkla öğrenerek, daha önce COVID-19 virüsüne yakalanıp yakalanmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Lateral Flow Assay (LFIA)

Kan, idrar, tükürük, serum, ter ve diğer vücut sıvılarından test alınarak virüsün 15 dakika gibi kısa bir sürede tespit edilmesini sağlayan testtir. Bu test, virüs için geliştirilmiş antikorlarla virüsün bağlanarak ortaya çıkarılmasını sağlamaktadır. Bu test direkt olarak virüse ulaşmaya ve tespit etmeye odaklıdır. Fakat hem süre olarak uzun bir testtir, hem de hata payı halen bulunmaktadır.

Hızlı Antijen Testi

Bu test tek başına Covid-19 için sonuç veren bir test değildir. Tüm SARS CoV-2 ailesi virüsler için üretilmiş bir testtir. Eğer bu test pozitif çıkarsa, kesin olarak koronavirüse yakalandınız anlamı taşımamaktadır. Koronavirüs de dahil olmak üzere tüm SARS CoV-2 ailesi virüslerinden birisine sahip olduğunuz anlamı taşır. Fakat bu testin sonucunun pozitif çıkması, direkt olarak Covid-19 tedavisine başlanmasını sağlayabilir. Tedaviye hızlıca geçilmesi, hastanın çok daha kolay iyileşmesini sağlar. Çünkü bu test, ortalama 2,5 saat içerisinde sonuç verir. Öte yandan oldukça güvenli de bir testtir. Numunelerin taşınmasına ya da işlenmesine gerek yoktur. Hastalığın test sürecinde yayılma ihtimalinin en düşük olduğu testtir.

Avicenna Koronavirüs Testleri Hangi Testlerden Oluşur?

Ataşehirde koronavirüs testi yaptırmak isteyen hastalarımız için, PCR testi ve IgA, IgM ve IgG antikor testlerini yapıyoruz. PCR testlerini sürüntü yoluyla, antikor testlerini de kan yoluyla alıyoruz. Hastanemiz, Sağlık Bakanlığı tarafından, hastalık şüphesiyle başvuran hastalar için resmi olarak koronavirüs testi yapan hastaneler grubuna alınmıştır. “PCR testi nerelerde yapılır?” sorusunu soran ve Covid-19 şüphesi taşıyan hastalarımız için güvenle PCR testi yapıyoruz.

PCR Testi Nasıl Yapılır?

Hastalar, Özel Ataşehir Avicenna Hastanesi korona virüsü testi işleminin nasıl yapılacağını da merak etmektedirler. Bu bağlamda hastalar, “PCR testi nasıl yapılır?” ve “Antikor testi neden ve nasıl yapılır?” gibi sorular sorarlar. Hastanemizde corona virüsü testi nasıl yapılır sorusunun yanıtı aşağıdaki gibidir:

  • Hastanemizin laboratuvar bölümünde, özel numune alma bölümü hazırlanmıştır. PCR testi için numune alma bölümüyle, diğer hastalıklar için numune alma bölümleri tamamen farklıdır. Normal hastalar ve Covid-19 hastalar, herhangi bir test işlemi için asla bir araya gelmezler. COVID-19 testi verecek hastalar için, hastanemizin bahçesinden farklı ve özel bir bölüm hazırlanmıştır.
  • Hastalardan PCR testi sürüntüsü alınan bölüm, her hastadan hem önce hem de sonra dezenfekte edilmektedir.
  • Hastanemiz ve COVID-19 numune alma bölümü, alanında uzman kuruluşlar tarafından düzenli olarak dezenfekte edilmektedir.
  • Hastanemizdeki tüm alanlar, el dezenfektanı ile donatılmış ve tüm bankolardan maske alımı mümkün hale getirilmiştir.

Avicenna Koronavirüs Testleri Kesin Sonuç Verir Mi?

PCR testi, virüsün kendisine has genetik yapısı baz alınarak yapıldığından, test sonucunun pozitif olması halinde hastanın aktif olarak enfekte olduğu teşhisi koyulabilmektedir. Fakat, negatif çıkan sonuçlar, kişinin kesin olarak virüsü taşımadığı anlamına gelmemektedir. Bunun nedeni, hatalı negatif sonuç çıkma ihtimalidir. Hatalı sonuç çıkma ihtimalini şu nedenler oluşturmaktadır:

  • Sürüntü örneğinin düzgün alınamaması
  • Virüsün mukozaya henüz yerleşmemesi ya da mukozadan uzaklaşması

Bu sebeple hastanemiz, semptom gösterdiği halde testi negatif çıkan hastalara akciğer tomografisi çekmekte, antikor testi uygulamakta ve ertesi gün yeniden PCR testi yapmaktadır.

Öte yandan hastanın testi vermesiyle, sonucu alması arasındaki sürede de virüse yakalanma ihtimali vardır. Yani hastanın sonucu negatif çıksa da, pozitif olma ihtimali bulunmaktadır. Sonuç olarak, PCR testleri bizlere, hastanın Covid-19 olup olmadığını göstermesi açısından değerli olsa da, sonucun negatif olması kesin sonuç vermemektedir.

Avicenna Koronavirüs Testleri Hangi Durumlarda Yapılmaktadır?

Test yaptırmak isteyenler herhangi bir semptom göstermiyorsa, ya virüsle hiç karşılaşmamıştır ya da virüs bulaşmış ama bağışıklık sistemi harekete geçerek virüsle savaşmaya başlamıştır. An itibariyle hiçbir test, virüsle karşılaşıp karşılaşmadığımızı kesin olarak bize gösterememektedir. Fakat hastanın bağışıklık sisteminin harekete geçip geçmediğini antikor testi ile öğrenebilmemiz mümkündür.

Hangi Antikor Testleri Yapılmalıdır?

Korona virüs için günümüzde üç tane antikor testi vardır. Bu testler IgA, IgM ve IgG antikor testleri olarak sayılabilir. Hasta, kendi isteğine göre bu testlerden herhangi birini ya da aynı anda hepsini yaptırabilmektedir.

  • IgA Antikorlar: Burun, ağız, mide, bağırsak duvarları ve solunum yollarındaki vücut sıvılarının içerisinde bulunmaktadır. Bu antikorların özelliği, virüsle ilk karşılaşan antikorlar olmalarıdır. Virüsün vücuda girmesiyle kana karışması arasındaki süreçte virüsle savaşır.
  • IgM Antikorlar: Virüsün kana karışmasıyla beraber, vücudun çok daha büyük bir bağışıklık yanıtı vermek için ürettiği antikorlardır. Bedenin ikinci savunma hattı olarak da tanımlanabilir.
  • IgG Antikorlar: Zaman zaman IgM’den sonra, zaman zaman da onunla birlikte üretilen antikorlardır. Kanda çok daha uzun süreler kalması en büyük özelliğidir. IgG’nin tespit edilmesi, vücudun uzun bir süre boyunca o virüse karşı bağışıklık kazandığını gösterir. Bazı IgG virüsleri mevsimsel aşı gibi uzun bir süre vücudu koruyup yok olurken, bazılarının ömür boyu vücudu koruduğu da bilinmektedir. Covid-19 açısından bakarsak, bu antikorların vücudu ne kadar koruyacağı ya da ikinci bir bulaşmaya karşı ne ölçüde etkili olacağı konusunda kesin bilgilere henüz ulaşılamamıştır.

Özet olarak şunu söyleyebiliriz ki, vücudun ilk savunma hattı IgA, ikinci savunma hattı IgM, nihai ve son savunma hattı da IgG’dir. Avicenna koronavirüs testleri ile antikor oranlarınızı ölçtürebilir, daha önce koronavirüse yakalanıp yakalanmadığınızı öğrenebilirsiniz.

PCR Testi ile Antikor Testleri Aralarındaki Fark Nedir?

PCR testi, vücut sıvılarında virüsün bulunup bulunmadığına bakar. PCR testi ile virüs bulunması kişinin yüzde 100 enfekte olduğunu gösterir. Fakat, virüsün bulunamadığı durumlarda doğruluk payının yüzde 65 ile 80 aralığında olduğu bilinmektedir.

Antikor testleri, vücudun daha önce virüsle karşılaşıp karşılaşmadığını ortaya koymak için yapılır. Bir başka deyişle, bedenin söz konusu virüsle tanıştığını ve savunma sistemini devreye soktuğunun bir göstergesidir.

Korona Virüsü Testi Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Ataşehir’de koronavirüs testi yaptıran hastalar, korona virüsü testi kaç günde belli olur sorusunun yanıtını son günlerde yoğun olarak arıyorlar. Genel olarak hastalara PCR testi uygulanıyor. PCR testi sonuçları kimi zaman aynı gün, kimi zaman da bir ertesi günü belli oluyor. Burada hangi sağlık kuruluşunda test yaptırdığınız önem kazanıyor. Özel Ataşehir Avicenna Hastanesi korona virüsü testi, aynı gün sonuç veriyor.

Korona Virüsü Testi Acıtır Mı?

Bir diğer merak edilen konu da, testlerin can yakıp yakmadığıdır. PCR testi, sürüntü yoluyla yapılır. Burada kulak çöpüne benzer ucu pamuklu çubuk kullanılır. Bu çubuk önce ağız yoluyla gırtlağa, daha sonra da her iki burun deliği yoluyla genize kadar sokulur. Acı verici olmayan bu test, kimi hastalara rahatsızlık verebilir.

Antikor testleri kan yoluyla yapılır. Kan verme işlemi kimi insan için oldukça basit olabilirken, kimi insanlar için de zor geçebilmektedir. İğne ile kan alma işlemi hafif bir can yanmasına neden olabilir.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.