Biyotin

Biyotin

Biyotin, suda çözünen bir B vitamini ailesi üyesidir. Vücudunuz, belirli besinleri enerjiye dönüştürebilmek için biotin vitaminine ihtiyaç duyar. Saç dökülmesine karşı da yoğun olarak kullanılmaktadır.

Vücudunuza yeteri kadar biotin almıyorsanız, saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Biyotin eksikliği nadir görülen bir durumdur. Genellikle insanlar, günlük beslenme sistemlerinden yeteri kadar biotini vücuduna alırlar.

Buna rağmen çok sayıda insan takviye ürünler kullanarak, vücutlarına aldıkları biotin oranını artırmayı tercih etmektedir. Günlük beslenme sisteminizden aldığınız biyotini nasıl artırabileceğinizi, biyotin hapı alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve olası yan etkileri öğrenmek için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Biyotin Saç Dökülmesine Çözüm Üretir Mi?

Keratin, saçınızı, cildinizi ve tırnaklarınızı oluşturan temel maddedir. Biyotinin, vücudunuzdaki keratin kalitesini arttırdığı bilinmektedir. Fakat uzmanlar, biyotinin saç dökülmesi için rolünün çok daha farklı olabileceğini de düşünüyorlar.

Biotinin, saç dökülmesini önlemek için ne gibi etkileri olduğu üzerine çalışmalar oldukça azdır. Bugüne kadar yapılan araştırmalar, artan biyotin tüketiminin, saç dökülmesini önlemek adına faydalı olduğunu net olarak ortaya koyamamıştır.

Örneğin 2015 yılında yapılan bir araştırma, kadınlarda saç dökülmesi sorunu yaşayanların 90 gün boyunca biyotin tüketmesini inceledi. Gönüllüler arasında doğum sonrası saç dökülme problemi yaşayanlarda, kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi sorunu yaşayan kadınlar da vardı. Gönüllülerin bir bölümüne de placebo hap verildi. Hem araştırmanın başında, hem de araştırma tamamlandığında saçların fotoğrafları çekildi. Gönüllülerin ilk günden son güne kadar dökülen saçları günlük olarak sayıldı. Araştırma sonucunda, takviye ürün alanların, placebo alanlara oranla saç kalitelerinin önemli miktarda arttığı ortaya kondu. Aynı zamanda biyotin tablet alanların saçları daha az döküldü.

Öte yandan 2012 yılında yapılan benzer bir araştırmada da, erkeklerde saç dökülmesi yaşayan gönüllüler arasında benzer bir sonuç alınmıştı.

Önerilen Günlük Biyotin Alım Seviyesi

Biyotin eksikliği oldukça nadir görülen bir durumdur. Yine de uzmanlar, belli başlı dozajlarda günlük alıma dikkat edilmesini önermektedir. 10 yaşından büyük insanların günlük 30 ile 100 mikrogram biotin alması gerektiği vurgulanmaktadır. Bebekler için ise oranlar şu şekildedir:

 • 7 – 10 yaş aralığında: 30 mikrogram
 • 4 – 6 yaş aralığında: 25 mikrogram
 • 3 yaşına kadar: 10 ile 20 mikrogram arasında

Gebelerin ya da bebek emziren kadınların daha fazla biotine ihtiyacı olabilir.

Size özel günlük biotin ihtiyacını öğrenebilmek için doktorunuz ile görüşebilirsiniz. Doktorunuz size, sağlık sınırları çerçevesinde günlük alım miktarınızı söyleyecektir. Sizin için özel olarak önerilen biotin miktarını karşılayamıyorsanız, biyotin takviyeleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

Biyotin Hangi Besinlerde Bulunur

Günlük beslenme düzeniniz, büyük oranla günlük biotin ihtiyacınızı karşılamaktadır. Fakat, günlük alımınızı artırmak istiyorsanız, beslenme rutininize aşağıda yer alan gıdaları ekleyebilirsiniz:

 • Karaciğer ya da böbrek gibi etler
 • Badem, yer fıstığı, ceviz ve fındık gibi kuruyemişler
 • Yumurtanın sarısı
 • Tam tahıllı gıdalar
 • Baklagiller
 • Karnıbahar
 • Mantar
 • Muz

Yüksek ateş, gıdalardaki biotin miktarını azaltabilmektedir. Bu yüzden bu gıdalardan mümkün olanları çiğ tüketmeye çalışın. Bu yiyeceklerin içerisindeki biyotin miktarları, kendi aralarında değişiklik gösterebilir. Gıdaların içerisinde yer alan biotinin miktarlarını iyice araştırmanız tavsiye edilmektedir. Böylece, paranızı en yüksek miktarlarda biotin içeren gıdalara ayırabilirsiniz.

Biyotin Takviyesi İlaçlar

Beslenme rutininiz yeteri miktarlarda biotin almanızı sağlamıyorsa ya da vücudunuzdaki seviyesini artırmak istiyorsanız, takviyeler kullanmak bir seçenek haline gelebilir.

Biyotin takviyeleri, reçetesiz olarak da satılan kapsüllerden ve tabletlerden oluşmaktadır. Onlarca takviye çeşidi bulunur. Hangi ürünü tercih edeceğinizi doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Takviyelerin insan sağlığına herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Bu yüzden yan etki görmeden takviyeleri kullanabileceğiniz belirtilmektedir. Buna rağmen, aşağıda yer alan küçük yan etkilerle karşılaşmanız da mümkündür:

 • İshal
 • Mide bulanması
 • Kramp

Gıda takviyeleri kullanmak, her insan için uygun değildir. Kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekir. Doktorunuz size, takviyenin potansiyel risklerini ve alabileceğiniz faydaları detaylıca anlatacaktır. Öte yandan günlük takviye alım miktarınızın ne kadar olması gerektiğini de söyleyecektir. Doktorunuzun aksini söylememesi durumunda, ürünün etiketinde yer alan günlük dozaj tavsiyesine uyabilirsiniz.

Biotinin Diğer Yararları

Biyotinin, aşırı saç dökülmesi gibi problemlere karşı sağlamış olduğu faydaların değerlendirilebilmesi için, halen daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bunun yanında, biotinin bilimsel olarak kanıtlanmış farklı faydaları da mevcuttur.

Biyotin, metabolizmanın sağlığını da destekleyebilen birkaç B vitamini türünden birisidir. Glikozun enerjiye dönüştürülmesi ve amino asitlerin görevini yerine getirmesini desteklemesi gibi oldukça önemli faydaları mevcuttur. Öte yandan aşağıda yer alan yararları da bilimsel olarak kanıtlanmıştır:

 • Vücuttaki iltihabı azaltmak
 • Diyabet hastalarında kan şekerini düşürmek
 • Zihinsel işlevselliği artırmak
 • İyi kolesterolü artırıp, kötü kolesterolü düşürmek

Fazla Biyotinin Zararları

Gereğinen fazla biotin alımının bilinen bir riski bulunmamaktadır. Çünkü biyotin, suda çözünen bir vitamindir. Bu yüzden fazlası, vücuttan idrarla atılabilmektedir. Buna rağmen, günlük gıda alımınıza ek olarak takviye kullanmaya başlayacaksanız, doktorunuza danışmadan hareket etmemenizde fayda var. Biotin takviyelerinin bilinen bir yan etkisi ya da zararı bulunmasa da, kullandığınız diğer ilaçlarla birlikte alımında belli başlı riskler yine de ortaya çıkabilir. Bu yüzden, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa, doktorunuzdan biotin takviyeleri kullanmaya başlama konusunda onay almanız gerekmektedir. Öte yandan doktorunuz, günlük almanız gereken dozajı ve fazla almanız durumunda oluşabilecek kişisel yan etkileri size anlatabilir.

Günlük biotin alımınızı artırdıktan sonra herhangi bir beklenmedik durum yaşamanız durumunda doktorunuza görünün. Deri döküntüsü, oldukça nadir görünse de, biotinin fazla dozda alındığının bir göstergesidir. Yüksek miktarda biyotin kullanımının göstergeleri aşağıdaki gibidir:

 • C vitamini seviyelerinin düşmesi
 • B-6 vitamin seviyelerinin düşmesi
 • Kan şekerinin yükselmesi
 • İnsülin üretiminin azalması

Doktorunuz yukarıda yer alan bulgulara rastlarsa, takviye kullanımınızı sınırlandırabilir.

Biyotinin Gözle Görülür Faydaları Ne Zaman Ortaya Çıkar

Çoğu insan, biotin alımını artırdıktan birkaç ay sonraya kadar gözle görülür faydaları fark edemez. Biotinden en iyi sonucu alabilmeniz için, düzenliliğe dikkat etmeniz gerekir. Biotin içeren gıdalar yardımıyla günlük alımınızı artırmaya çalışıyorsanız, oldukça özenli şekilde bol bol gıda tüketmelisiniz.

Her ne kadar araştırmalar oldukça kısıtlı olsa da, yazının başlarında bahsettiğimiz sonuçların alınması için 90 günün yeterli olduğu görülmüştür. Saç dökülmesi tedavisi açısından sonuç almak için 3 ay boyunca yeteri miktarda biyotin almanız gerekmektedir.

Sonuç

Saç dökülmesi, saç tellerinde incelme ya da saçın parlaklığını yitirmesi gibi problemler yaşıyorsanız, biyotin kullanımının size faydaları olacaktır. Biotin alımını artırmak, saç kalınlığı, saç parlaklığı gibi sonuçlar da dahil olmak üzere, genel saç kalitenizi artıracaktır. Bu sonuçları ispatlar nitelikte az sayıda olsa da bilimsel çalışma yapılmıştır.

Eğer sağlıklı bir bireyseniz, büyük ihtimalle günlük ihtiyacınızı yediğiniz gıdalardan karşılıyorsunuzdur. Bu yüzden doktorunuzla bu konuyu konuşmanızda fayda vardır. Eğer doktorunuz, günlük dozajınızı artırmak isterse, sizinle beslenme sistemi değişikliği ya da takviye kullanımı gibi seçenekleri değerlendirecektir. Doktorunuzun size vereceği yönergeyi takip etmeyi ve harfiyen uymayı unutmayın.

Biyotin takviyesi kullanmaya başladıktan sonra, herhangi bir olağandışı semptom ile karşılaşırsanız, derhal kullanmayı bırakın ve doktorunuza gidin. Avicenna Ataşehir Hastanesi uzman hekimleri, gıda takviyeleri hakkında merak ettiğiniz soruları cevaplamaktan memnuniyet duyacaktır.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.