Diş Beyazlatma Nedir? Yöntemleri 

Diş Beyazlatma Nedir? Yöntemleri - yarısına beyazlatma işlemi yapılmış diş

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Beyaz görünen dişler her zaman insanlar tarafından daha ilgi çekici görünür. Herkes daha beyaz dişlere sahip olmak ister. Dişlerinde istediği renge sahip olmayan insanlar çoğunlukla gülüşlerini saklamak isterler. Son zamanlarda diş beyazlatma işlemlerine sıklıkla başvurulmaktadır. Bu işlem diş hekimleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Dişlerin yüzeyindeki gözenekli mine yapısında oluşan renkli, inorganik ve organik maddelerin diş beyazlatma jelleri ile giderilmesi işlemine diş beyazlatma denilmektedir.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Diş Beyazlatma Nedir? Yöntemleri” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Diş Neden Sararır?

Dişler bazen çocuklukta bazen ise yetişkin dönemde sararır. Diş sararmasının birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Çocukluk döneminde dişlerin sararması anne karnında veya bebeklik döneminde maruz kalınmış olan antibiyotikler ve annenin tüketmiş olduğu çay, kahve, sigara gibi maddeler sebebi ile olabilir. Diğer yandan içilen sulardaki flor miktarı da buna sebep olmaktadır.

Sonradan meydana gelen sararmalar ise her yaşta ortaya çıkabilir. Bunun sebebi ise şunlardır:

 • Sigara kullanılması

 • Fazla alkol tüketilmesi

 • Çay ve kahve gibi içeceklerin çok tüketilmesi

 • Gazlı içeceklerin çok tüketilmesi

 • Dişlerin düzenli olarak fırçalanmaması

Renk Değişimi Türleri

İç Reklenme: Bu renklenme diş fırçalama ile onarılmaz çünkü reklenme dişlerin içine de işlemiştir. Dişlerin çocukluk döneminde oluşumu sırasında meydana gelen yapısal bozukluklar sebebi ile oluşur.

Dış Renklenme: Diş yüzeyinde meydana gelen renklenmelerdir. Özellikle sigara, çay, kahve, asitli içecek gibi gıdalar sebebi ile oluşur. Bu gıdalarda bulunan bazı maddeler diş üzerindeki tabakaya yapışmaktadır.

İdeal Diş Beyazlığı

İdeal diş beyazlığına sahip olmak gelişen diş sağlığı yöntemleri ile kolaydır. Fakat bilinmelidir ki herkesin diş alt tonu farklıdır. Bu sebeple bazı insanlarda günde 3 kez diş fırçalanmasına rağmen dişler beyazlamaz. İşte tam olarak bu noktada diş beyazlatma yöntemi devreye girer. Bleaching adı verilen bu işlem ile daha beyaz dişlere sahip olunur. Bu işlem diş taşı temizlendikten sonra yapılan işlemden farklıdır. Diş beyazlatma işlemi dişin kendi renk tonunu 3 tona kadar açar.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Ofis Tipi Beyazlatma (Ofis Bleaching)

Bu yöntem diş hekimleri tarafından yapılmaktadır. En etkili diş beyazlatma yöntemi olarak bilinmektedir. Beyazlatma işleminde kullanılan beyazlatıcı ajanların peroksit oranları daha yüksek olduğundan beyazlatma daha hızlı olmakta ve kalıcılığı daha uzun sürmektedir.

Diş beyazlatma işlemi uygulanmadan önce diş taşı temizliği yapılmaktadır. Diş beyazlatma için uygulanan seans sayısı genellikle 2 veya 3’tür. Bu sayı  dişteki renklenmeye göre değişir.

İşlem öncesi diş etlerinin üzeri koruyucu bir bariyer ile kapatılmaktadır. Bu işlemin yapılma amacı diş etinin zarar görmesini engellemektir. 15 dakikalık periyotlarla 2 veya 3 periyod olarak dişlere beyazlatma jeli uygulanır.

Ev Tipi Beyazlatma (Home Bleaching)

Hastadan tedavi öncesi ölçü alınır ve ardından hastaya uygun bir plak üretilir. Bu işlemde Karbamid Peroksit adı verilen beyazlatma ajanı kullanılır. Hazırlanan şeffaf plak ve beyazlatıcı tüpler hastaya verilir ve nasıl uygulayacağı anlatılır.  Genellikle bu işlem günde 2 defa ve 2 hafta süresince uygulanmaktadır. Haftalık olarak diş hekimi tarafından tedavinin nasıl gittiği kontrol edilir.

Diş Beyazlığı Ne Kadar Sürer?

Doktorun dikkat edilmesini söylediği konulara dikkat edildiği takdirde genellikle 4 yıla kadar diş beyazlığını korumaktadır. Diğer yandan bu süre kişiden kişiye değişmektedir. Çay, kahve, sigara gibi gıdaları çok kullanmış olan kişilerde bu süre daha kısadır. Aynı zamanda dişlerin eski rengine dönmemesi için 6 ayda bir kontrol sağlanmaktadır. Özellikle bazı durumlarda beyazlatma işlemi yılda bir tekrarlanabilir.

Diş Beyazlattıktan Sonra Uzak Durulması Gerekenler

 • Çok soğuk ve çok sıcak yiyecek ve içecekler

 • Çay

 • Kahve

 • Asitli içecekler

 • Sigara

 • Çikolata
 • Kırmızı şarap
 • Vişne

 • Salça

 • Karamel

Beyazlatma İşleminde Sonrası

Beyazlatma işlemi sonrası kısa süre diş hassasiyeti artmaktadır. Bu gibi durumlarda diş hassasiyetini giderici diş macunları kullanılımalıdır. Diğer yandan diş hassasiyeti sebebi ile ilk 5 gün çok soğuk ve çok sıcak olan yiyecek ve besinlerden uzak durulması gerekmektedir. Bununla beraber doktorun uzak durulmasını istediği gıdalardan uzak durulmalıdır.

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Diş beyazlatma yöntemleri?

Bleaching olarak da bilinmektedir. Ofis tipi ve ev tipi beyazlatma yöntemleri olarak 2’ye ayrılır.

Diş beyazlatma nasıl korunur?

Çay, kahve, sigara gibi gıdalardan uzak durularak dişin beyazlığı korunabilmektedir.

Diş beyazlatma fiyat?

Avicenna Ataşehir Hastanesi diş hekimleri tarafından uygulanan diş beyazlatma işlemi ile ilgili bilgi almak için hastanemizi arayabilirsiniz.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣