Uzman Doktor Osman Arıkan

Dahiliye - Ataşehir Hastanesi
Dr. Osman Arıkan

1971 yılında Sivas’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini üstün derecelerle tamamlayarak 1988 yılında başlamış olduğu Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde dönem birincisi iken, 1989 yılında girmiş olduğu Öğrenci Yerleştirme Sınavında “Sivas İl Birincisi” olarak İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne yerleşti. 1994 yılında mecburi hizmetini Tokat Zile Devlet Hastanesi’nde tamamlayarak görevine Sivas 4. Bölge Sağlık Grup Başkanı olarak devam etti. Görev sürecinde Sağlık Hizmetlerinin toplum tabanına yaygınlaştırılması ile ilgili yaptığı çalışmalar ile 1997 yılında “Sivas İlinde Yılın Hekimi” unvanı verildi. 1998 de başlamış olduğu İç Hastalıkları İhtisası 2002 yılında tamamlayarak İç Hastalıkları Uzmanı oldu. İhtisas döneminde yaptığı bilimsel çalışmalar ile ulusal ve uluslararası bir çok ödüller alan Arıkan’ın birçok kongrede poster ve sunumlar ile yapmış olduğu çalışmalar ile yurt içi ve yurt dışı yayınları bulunmaktadır. İhtisas döneminden itibaren özellikle ilgilenmiş olduğu Gastrointestinal Hastalıklar ve Metabolik Hastalıklar ve komponentleri üzerinde yoğun olarak çalışmaktadır. 2002 yılında itibaren Avicenna Ataşehir Hastanesinde Dahili Bölümler Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmakta olan Arıkan çeşitli kurumlar tarafından 2017 yılında “İstanbul’da Yılın Vizyon Hekimi” ve 2019 yılında “Türkiye’de Yılın Tıp Adamı” gibi çok değerli ödüllere layık görülmüş olup, bunun yanında yoğun mesleki ve sosyal yaşantısı ile ilgili olarak bir çok dernek ve kuruluşun üyelik, yöneticilik ve başkanlığını sürdürmektedir. Osman Arıkan evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

1971 Yılında Sivas’ta doğdu.

1978-1988 yılları arasında üstün başarılar ile ilk ve orta öğrenimini tamamladı.

1988 yılında ilk sırada girdiği Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesinde dönem birincisi oldu.

1989 ÖSYM sınıvında Sivas İl Birincisi olarak İ.Ü.Cerrahpaşa Tıp Fakültesini kazandı.

Fakülte senatosu tarafından üstün başarılı bulunarak bir üst sınftan devamı uygun görüldü.

1989-1991 yılları arasında Fatih Yükseköğrenim Öğrenci Yurdunda ve 1991-1994 yılları arasında da yurt sorumlusu olarak Hekimler Birliği Vakfı lojmanlarında kaldı.

1994 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun olarak Tıp Doktoru oldu.

1994 ylında eşi Uzm.Dr.Gülhan Arıkan ile evlendi.

1994-1996 Tokat Zile Devlet Hastanesinde mecburi hizmetini tamamladı.

1996-1998 Sivas 4. Bölge Sağlık Grup Başkanlığı görevini yaptı.

1997 de Sivas’ta Yılın Hekimi seçildi.

1998-2002 İç Hastalıkları İhtisasını tamamladı. 2002 yılında İhtisasını tamamlayarak

İç Hastalıkları Uzmanı oldu.

2000 yılında Antakya Serinyol Jandarma Er Eğtitim Tugay Komutanlığında Askerlik görevini tamamladı.

2001 yılında Kronik Böbrek Hastalıklarında Hemodiyalizin “Serum Nitrik Oksit Düzeyine Olan Etkisi”   konusunda yaptığı çalışması ile “Europe Nefrology Congres’de Mansiyon Ödülü” aldı.

2002 yılında “Kronik Hepatitli, Kompanse ve dekompanse Sirozlu Vakalarda Nitrik Oksit Sentaz Aktivasyonları Farklılıkları ve Klinik Duruma Olan Etkisi” konusunda yaptığı bir çalışma ile “Ulusal Gastroenteroloji Kongresinde” Yılın En İyi Çalışması Ödülü’ne layık görüldü.

Uzm. Dr. Osman Arıkan’ın çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı yayınlanmış olan çok sayıda çalışmaları vebilimsel yayınları bulunmaktadır.

2002 yılında özel sektöre geçerek şu anki görev yapmakta olduğu Avicenna Hastanesi’nin İç Hastalıkları Uzmanı ve Dahili Bilimler Direktörü olarak göreve başladı.

2005 yılında Hastane Ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi oldu.

2014 yerel seçimlerinde Ataşehir Belediye Başkan A. Adayı ve 2015 yılında İstanbul birinci bölge milletvekili A. Adayı oldu.

2015 yılında Anadolu.Üniverstesi .Açık .Öğretim İktisat Fakultesi  Yerel Yönetimler Fakültesinden mezun oldu.

İyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

Seyahat etmek, kitap okumak ve spor yapmaktan hoşlanan Uzm. Dr. Osman Arıkan evli ve 3 çocuk babasıdır.

2014 yılında Ataşehir Sivaslılar Platformu (ASİP) nu kurmuştur ve halen kurucu başkan olarak görevini sürdürmektedir.

2016 yılında dostlarıyla birlikte Ataşehir bölgesindeki en güçlü sivil insiyatif kuruluşu olan Ataşehir Birlik platformunu kurmuş olup halen kurucu başkan olarak görevini sürdürmektedir.

Halen çok sayıda mesleki ve sivil toplum kurum ve kuruluşlarında aktif olarak yöneticilikleri  ve üyelikleri bulunmaktadır.

He was born in 1971 in Sivas. After completing his primary and secondary education with excellent degrees, he was the first of the term in Cumhuriyet University Faculty of Medicine, which he started in 1988. In 1989 he got “First in Sivas” in the Student Placement Exam and resided in Istanbul University Cerrahpaşa Faculty of Medicine. In 1994, he completed his compulsory service at Tokat Zile State Hospital and continued his duty as Sivas 4th Region Health Group President. He was awarded the title of “Doctor of the Year in Sivas” in 1997, with his studies on the dissemination of Health Services to society. He completed his Internal Medicine Specialization, which he started in 1998. In 2002, and became an Internal Medicine Specialist. Dr. Arıkan, who has received many national and international awards with his scientific studies during his specialization period, also has national and international publications, as well as he worked with posters and presentations in many congresses. Since his specialization period, he has been working intensively on Gastrointestinal Diseases and Metabolic Diseases and their components. Dr. Arikan started in 2002 in Avicenna Hospital as an Internal Medicine Department Director and Board Member, which in 2017 by many several institutions Dr. Arikan has “Vision Physician of the Year in Istanbul” and in 2019 “The Medical Physician of the Year in Turkey” as he has been awarded valuable prizes, Besides, he continues to be a member, manager, and president of many associations and organizations related to his intense professional and social life. Osman Arıkan is married and has 3 children.

Associations and Organizations

 • Member of the Turkish Medical Association.
 • Member of the Turkish Gastroenterology Association.
 • Member of the Turkey Internal Medicine Specialist Association.
 • Member of the Turkish Cardiology Association.
 • Ataşehir Union Platform (AUP) President.
 • Ataşehir Sivas’s Platform (ASİP) President.
 • Civil Society Movement (STH) Executive Board Member and Advisor to the Chairman.
 • ESAM Istanbul Branch Membership.
 • Red Crescent Ataşehir Board Member.
 • Friendship Group Member.

Click here to change this text

 • Türk Tabipler Birliği Üyesi
 • Türk Gastroenteroloji Derneği Üyesi
 • Türkiye İç Hastalıkları Uzmanları Derneğisi Üyesi
 • Türk Kardiyoloji Derneği Üyesi
 • Ataşehir Birlik Platformu (ABP) Genel Başkanı
 • Ataşehir Sivaslılar Platformu (ASİP) Başkanı
 • Sivil Toplum Hareketi (STH) Yürütme Kurulu Üyesi ve Genel Başkan Danışmanı
 • ESAM İstanbul Şubesi Üyeliği
 • KIZILAY Ataşehir Yönetim Kurulu Üyesi
 • Dostluk Grubu Üyesi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.