Dudak Estetiği Uygulaması

Dudak Estetiği Nedir? Dudak Estetiği Teknikleri Nelerdir?

İnsan yüzünün estetik görünümünde oldukça büyük bir rolü bulunan dudaklar, günümüz dünyasında çok daha sembolik bir hale gelmiştir. Kıvrımları, dolgunluğu ve çekiciliği ile öne çıkartılması istenen dudaklar, çeşitli tekniklerle operasyondan geçirilmektedir. Dudak ameliyatı, sadece doğuştan gelen görüntünün değiştirilmesi açısından değil, kazalara ve travmalara bağlı olarak da dudak estetiği yapılabilmektedir. Özellikle erkeklerde dudak estetiği operasyonları, travmalara bağlı olarak gelişen şekilsel problemlerin düzeltilmesi amacıyla yapılmaktadır. Avicenna Ataşehir Hastanesi Plastik ve Estetik Cerrahi bölümü uzman hekimleri, dudak estetiği hakkında merak edilenleri detaylandırdı.

Dudak Estetiği Ameliyatı

Dudakların genişliği, kalınlığı, yeri veya inceliği, insan yüzünün karakteristik görüntüsü için oldukça önemlidir. Yüzümüzdeki her bir nokta, bizi diğer tüm insanlardan ayıran özel detaylardır. Güzel kıvrımları olan ya da çıkıntıları estetik görünen dudaklar, günümüzde kadınların en çok talep gösterdiği estetik operasyon bölgelerinden birisi haline gelmiştir. Üst dudağın yine üst kısmındaki sınır bölgesine eros yayı adı verilmektedir. Eros yayı ile ilgili dünya genelinde çok sayıda bilimsel makale yazılmış ve plastik cerrahi uzmanları, eros yayının olması gereken şekli ve yapılması gereken üst dudak kaldırma ameliyatı standartları hakkında çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalarla her ne kadar bir standart yakalamak istense de başarılı olunamamış ve her insanın kendine özgü bir dudak yapısı olması gerektiği fikri sabit kalmıştır. Hal böyle olunca, dudak estetiği yaptırmak isteyen insanlar, kendi özgün fikirlerini doktorlardan talep etmeye devam etmektedir.

Dudak Estetiği Yöntemleri

Yaşlılık, doğuştan gelen görünüm ve zamanla yaşanan etkilere bağlı olarak dudakların kırmızı rengi gidebilir, dudaklar uzayıp sarkabilir ya da kıvrımlar keskinliğini kaybedebilir. Böyle durumlarda hastalar, dudak şekillendirme ameliyatı olmak isteyerek harekete geçer ve plastik cerrahi uzmanlarıyla görüşürler. Bu noktada, kişinin dudakları muayene edilir ve aşağıda yer alan yöntemlerden en uygun olanı, hasta ve doktor uyumuyla tercih edilir.

Dudak şekillendirme teknikleri şunlardır:

 • Dudakta dolgu kullanarak estetik operasyon gerçekleştirmek
 • Dudak asma tekniğiyle estetik operasyon gerçekleştirmek
 • Ağız içinden dudağa kesiler atarak estetik müdahalede bulunmak
 • Dudak dışındaki noktalara kesi atarak yapılan estetik operasyonlar

Dolgu ile Dudak Estetiği

İnsanların dolgun dudak isteği ile ortaya çıkan dudak dolgusu operasyonlarında, 3 tür dolgu kullanılmaktadır. Dudak büyütme için kullanılan dolgulardan ilki, hastanın kendi dokusunun dolgu olarak kullanılmasıdır. İkincisi yabancı dolgu maddelerinin kullanımıdır. Son olarak da, büyük reklam kampanyalarıyla sunulan ve mucizeymiş gibi tanıtılan dolgu ürünleridir.

Hastanın Kendi Dokularından Dolgu Yapmak

 • Dermis şeritleri: Bedenin çeşitli yerlerinden alınan dermis adlı doku şeritleri, dolgun bir dudağa sahip olmak için hastanın dudağının içerisine yerleştirilir. Dudak kıvrımlarını daha belirginleştiren ve güçlendiren bu yöntem ile, albenisi yüksek dudaklara sahip olmak mümkündür. Dermis şeritleri tekniğinde ameliyat sonrası yaşanan şişlikler bittikten sonra çok doğal bir görüntü elde edilir.
 • Yağ dokuları: Yağ hücrelerinin ve yağ dokularının iğne ile alınması ve dudaklara verilmesi işlemi de, yoğun olarak tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemde kesi atılmaması en önemli avantajdır. İşlemin etkisinin kısa süreli olmaması adına en az 3 aylık periyotlarla en az 3 seans yağ enjeksiyonu yapılması gerekir.
 • Doku karışımı: Bu yöntemde hem dermis şeritleri hem de deri altındaki zarlar hastanın dudaklarına yerleştirilir. Her ne kadar zorlayıcı bir yöntem olsa da, dermis şeritleriyle yapılan işlemlerden biraz daha etkili sonuçlar doğurmaktadır.

Yabancı Maddelerle Dudak Estetiği

 • Hyaluronik asit: Dudak estetiğinde sık tercih edilen yabancı maddelerden birisi olan hyaluronik asit, hiçbir komplikasyonu olmayan ve FDA tarafından onaylanmış olan bir üründür. İstediği dudaklara kavuşmak isteyenler için, doğal görüntüyü koruyan ve istenilen dudakların oluşmasını sağlayan bu yabancı maddenin etkisi 6 ay sürmektedir.
 • Kolojen: Genellikle alerjik reaksiyonlara sebebiyet veren ve insan vücudu tarafından sıklıkla reddedilen bir yabancı madde olan kolojen, günümüzde neredeyse hiç tercih edilmez hale gelmiştir.
 • Silikon: Silikonlar her ne kadar dudak kalınlaştırma seviyesi ve estetik açıdan güzel görünmesini sağlasa da, doku içerisine sızma eğiliminde olmasından dolayı çok daha az tercih edilmeye başlanmıştır. Zira, doku içerisine sızan silikonlar, deri altındaki dokulara hasar vermekte ve problemler yaratmaktadır.

Yeni Nesil Dolgu Maddeleri

Günümüzde sık sık yeni dolgu maddelerinin keşfedildiği iddia edilse de, birer mucize gibi reklamı yapılan bu ürünlerin hiçbirisi henüz başarı gösterememiştir. Böyle dolgu ürünleriyle operasyon geçiren hastaların çok büyük bir bölümü, ya yeni dudaklarından hiç memnun kalmamakta ya da ciddi sağlık problemleri geçirmektedir.

Kesiyle Dudak Estetiği

Kesiyle yapılan dudak estetikleri, dudağa atılan kesiler ve dudak dışarısına atılan kesiler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Dudağa atılan kesilerin kimi zaman ağız içerisinden atıldığı da bilinmektedir.

 • Dudakların içine atılan kesilerle, dudak örtüsü ve mukoza ayrılır, dudakların içerisindeki boy oranı azaltılır. Dudak ters yöne çevrilir ve kaslara müdahalede bulunulur. Bu da dudakların kalınlığının artmasını sağlar. Fazlasıyla geniş dudakları olan insanların da tercih ettiği bu yöntem, istenmeyen genişlikteki dudakların kısaltılmasını sağlamaktadır. İyileştikten sonra dudakta herhangi bir iz kalmamaktadır.
 • Dudak kenarına atılan bir kesiyle, kırmızılığını kaybeden dudağın iç kırmızı bölümü dışarıya çevrilir. Böylece dudaktaki pastel kırmızılık arttırılmış olur. Eros yayı denilen bölüme atılan bir kaç kesi de, daha fazla kıvrımları olan bir dudağın sağlanması için kullanılır. Her ne kadar sık sık yaşanmasa da, kimi zaman iz kalabileceği unutulmamalıdır. Bu izler makyaj malzemeleri ile kolayca kapatılabilmektedir.

Dudak İnceltme

Dudaklarının kalınlığından memnun olmayan ve dudaklarını inceltmek isteyen hastalar için uygulanan bir yöntemdir. Kişinin dudaklarının içerisinden eliptik bir mukoza dokusu çıkartılmaktadır.

Genişliğin Azaltılması İçin Dudak Estetiği

Sıklıkla doğuştan gelen geniş dudak ya da geniş ağız problemine karşı tercih edilen bu estetik yöntem, kimi zamanlarda da travmalara bağlı oluşan şekil bozukluklarının çözümü için kullanılır. Dudakların kenarlarından daraltma yapılır. İşlem, dikişler atarak gerçekleştirilir. Fakat işlem sonunda iz kalabileceği bilgisi hastaya önceden verilmelidir.

Dudak Kırışıklığı Estetiği

Dudak kırışıklıkları, kadınların belli bir bölümünde görülen bir problemdir. Kırışık dudaklarla yaşamaktan memnun olan ve farklılık yarattığını düşünen kadınlar kadar, dudak kırışıklığından kurtulmak için arayışa giren kadınlar da vardır. Kırışıklıklar, sürekli yapılan mimikler nedeniyle oluşabilmektedir. Zamanla bu kırışıklıklar derinleşir ve adeta oluğa dönüşür. Kırışıklığa karşı dudak estetiği operasyonunda önce erimiş olan dokunun boşluğu yine dokularla doldurulur. Daha sonra da doğal ve güzel görünümün yaratılabilmesi için lazer peeling işlemi yapılır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Dudak estetiği kalıcı mı?

Dudak dolgusu uygulamalarının ortalama 1 yıl kadar kalıcılık süresi vardır.

Dudak estetiği nasıl olur?

Yaklaşık olarak 5 – 10 dakikalık bir işlemdir. İlk olarak dudak belirli kısımlardan uyuşturulur ve ardından dudağın anatomik özelliklerini vurgulanarak bir enjeksiyon yapılır.

Dudak ameliyatı kaç günde iyileşir?

Labioplasti ameliyatından sonra 3 gün evde istirahat etmek yeterlidir. Ödemler birkaç hafta içerisinde kaybolur, dikişler ise 20 günde kendiliğinden dökülür.

 

Avicenna Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.