El ve Ayak Terlemesi

El ve Ayak Terlemesi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Terleme her sağlıklı insanın yaşadığı bir durumdur. Terlemek vücut sıcaklığımızın dengesini korur ve dengeler. Terlemek vücutta ki atıkların atılma yollarından da biridir. Ancak aşırı terleme durumu kişiyi rahatsız edebilmektedir. Aşırı el ve ayak terlemesi ise çeşitli nedenlere bağlı olarak gerçekleşmektedir. El ve ayak terlemeleri kişiyi rahatsız edebilen bir durumdur. Lakın bu durumun birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır.

El ve Ayak Terlemesi Nedir?

El ve ayak terlemesi, vücut sıcaklığını düzenlemenin bir parçasıdır. Bu durum vücudun normal bir fizyolojik tepkisidir. Ancak, bazı kişilerde bu terleme miktarı normalden fazla olabilmektedir. Bu durum “hiperhidroz” olarak adlandırılmaktadır. Hiperhidroz, belirli bölgelerde aşırı terleme olayıdır. El ve ayak terlemesi, çoğunlukla stres, fiziksel aktivite veya duygusal tepkiler gibi faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Ancak, bazı insanlar bu durumu sürekli olarak yaşayabilir ve günlük aktivitelerini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Aşırı terlemenin nedeni tam olarak bilinmemekle beraber genetik faktörler, hormonal değişikler veya bazı sağlık sorunları bu durumu tetikleyebilmektedir.

El ve Ayak Terlemesi Nasıl Önlenir?

Terleme, normal yaşamın bir parçası olsa da bazı durumlarda kişiyi olumsuz etkileyebilmektedir. Aşırı terleme ise bazen genetik faktörlere bağlı bazen ise altında yatan ciddi bir hastalığın habercisi olabilmektedir. El ve ayak terlemesi, birçok kişinin yaşadığı yaygın bir durumdur. stres, sıcak hava, fiziksel aktivite veya duygusal durumlar gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilmektedir. Bölgesel terlemeler için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Pamuklu ve nefes alabilen malzemelerden yapılmış çoraplar tercih etmek, el ve ayak hijyenine özen göstermek düzenli olarak yıkamak yardımcı olabilmektedir. Bununla birlikte aşırı stres de terleme sorunları arttırabilmektedir. Stresten uzak durmak önemlidir. Ancak geçmeyen ve rahatsız eden bir terleme sorununuz var ise mutlaka bir dermatoloji uzmanına danışılmalıdır.

Aşırı Terleme Nedenleri Nelerdir?

 • Tiroit bezlerinin olması gerekenden fazla çalışması,
 • Bazı kalp hastalıkları ve akciğer rahatsızlıkları
 • Düşük kan şekeri ve diyabet,
 • Kadınlarda menopoz süreci
 • Bazı kanser türleri
 • Anlık duygu değişimleri,
 • Obezite,
 • Hamilelik,
 • Kalp yetmezliği,
 • Tümör,
 • Enfeksiyona bağlı ateşli hastalıklar,
 • Sinir sistemine etki eden bazı durumlar,
 • Genetik faktörler,
 • Hormonal değişiklikler, düzensizlikler,

Normal Terleme Nedir?

Her sağlıklı insanın yaşadığı bir durum olan terleme, son derece normal ve sağlıklı bir olunduğunun göstergesidir. Ancak ter bezlerinin olması gerekenden fazla salgılanması aşırı terlemeye sebep olmaktadır. Bu durum kişinin günlük yaşamını etkilemekle beraber can sıkıcı olabilmektedir. Terleme vücudun her bölgesinde görülse de genellikle el ve ayaklarda ki durumlar kişiyi daha fazla rahatsız etmektedir. Terlemenin temel amacın yönelik bir durum ise bu normal terleme olarak adlandırılmaktadır. Normal terlemenin sebepleri şu şekilde olabilmektedir.

 • Hava sıcaklığı
 • Duygu değişimleri( sinir, utanma, stres vb.)
 • Baharatlı yiyecekler,
 • Kafein içeren içecekler,
 • Alkollü içecekler,
 • Egzersiz yapmak.

El ve Ayak Terlemesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

El ve ayak terlemesinin birçok nedeni olabildiği gibi birçok da tedavi yöntemi bulunmaktadır. Ancak çok büyük ve kalıcı çözümler elde edilememektedir. Bu nedenle alternatif tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bölgesel terlemelerin tedavilerinde cerrahi ve cerrahisiz yöntem olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. El ve ayak terlemesinde en sık kullanılan yöntemlerden biri ise botoxtur. Bununla birlikte iyontoforez de el, ayak ve koltuk altı terlemelerinde sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Botoks ile terleme tedavisi, el, ayak ve koltuk altı terlemesi için oldukça pratik ve etkili bir yöntemdir. Botoks işleminden önce uygulama yapılacak bölgeye terleme alanının saptanması için nişasta iyot testi yapılmaktadır. Tedaviden 4 gün ile 2 hafta kadar değişen sürelerde terlemede azalma görülmektedir. Ortalama 4-12 ay boyunca etkisi sürmektedir. Ancak bu süre kişiden kişiye göre değişim göstermektedir. Cerrahi tedavi yönteminde ise koltuk altında geçmeyen terleme durumunda koltuk altı sinirlerine yönelik cerrahi tedavi uygulanabilmektedir. ya da duruma göre ter bezleri cerrahi olarak çıkarılabilmektedir.

El ve Ayak Terlemesi Tedavisi Kimlere Uygulanamaz?

 • Hamileler,
 • Emzirme döneminde olan kişiler,
 • Çeşitli cilt hastalığına sahip olan kişiler,
 • Kas ve sinir hastalığına sahip olan kişilerde,
 • Alerjik reaksiyon gösterebilecek kişilerde bu tedavi yönteminin uygulanması önerilmemektedir.
Beslenmenin Terlemeye Etkisi Var mıdır?

Alkollü ve kafeinli içecekler ve baharatlı yiyecekler gereğinden fazla tüketildiğinde aşırı terleme sorununa yol açabilmektedir.

Doğal ve Bitkisel Yöntemlerle Terleme Önlenir mi?

Doğal ve bitkisel yöntemlerle terlemeyi önlemek pek mümkün değildir. Ancak ter kokusunu önleme konusunda yardımcı olabilirler.

Yan Etkisi ve Zararı Var mı?

El ve ayak terlemesi tedavi yöntemleri Nerdeyse hiçbir yan etkisi olmayan, pratik ve etkili sonuçları olan güvenilir yöntemlerdir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣