Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir? Neden Olur?

Tıp dilinde androgenetik alopesi olarak bilinen erkek tipi saç dökülmesi erkek kadın demeden, hemen hemen herkeste ve her yaşta görülebilmektedir. İnsanların psikolojisini ve sosyal hayatını derinden etkileyen bu problem, erkeklerde daha sık görüldüğü için bu ismi almıştır.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Erkek tipi saç dökülmesi, hastanın ön saç çizgisinin tepe bölgesine doğru gerilemeye başlaması olarak tanımlanabilir. Bununla birlikte, tepe bölgesinde bölgesel dökülme ya da kulak çevresinde seyrelme şeklinde de seyredebilir. Özellikle şakak denen bölgedeki saçların zamanla azalması ve sadece başın ön bölgesinde saç kalması, ciddi psikolojik problemlere neden olabilmektedir. Erkeksi saç dökülmesi, ilerleyen yıllarda tepe bölgesinin daha açılmasıyla beraber, büyük bir erkek tipi kellik sorununu ortaya çıkarmaktadır. Erkek tipi saç dökülmesinin son halinde, başın tepe bölgesi ve ön bölgesi tamamen kel olur. Başın yan taraflarında ve arka ense tarafında saç olur. Bu saçlar oldukça güçsüz ve cılızdır.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Hangi Yaşlarda Görülür?

Erkeklerin çok daha yoğun yaşadığı bu problem, genellikle 20’li yaşlardan itibaren ortaya çıkmaya başlar. Fakat, o yaşlarda genellikle ciddiye alınmamaktadır. Zaman içerisinde evre evre ilerleyen dökülme, ciddi seviyelere ulaşmaktadır. Bu tarz saç dökülmeleri, 20’li yaşlarındaki insanların yüzde 25’inde, 40’lı yaşlarında olan insanların yüzde 40’ında ve 50’li yaşlarında olan erkeklerin de yüzde 50’sinde görülmektedir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Neden Olur?

Erkek tipi saç dökülmesinin nedenlerinin başında genetik etkenler yer almaktadır. Bununla beraber çevresel etkenler, sağlıksız beslenme düzeni, yaşanan hastalıklar ve stres de saç dökülmesine neden olabilmektedir. Bunların hepsi, hem genel saç dökülmesinin hem de erkek tipi saç dökülmesinin nedenleridir. Spesifik olarak erkek tipi saç dökülmesinin nedenlerine bakıldığında, genetik faktörlerin önde olduğu görülür. Bunun nedeni, anne ve babadan çocuğa aktarılan genlerdir. Bu genetik özellikler, eğer gerekli önlemler alınmadığı ve tedaviler yapılmadığı taktirde, yoğun bir saç dökülmesine neden olacaktır.

Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Erkek Tipi Saç Dökülmesini Önlemenin Yöntemleri

  • Sağlıklı Beslenme: Sadece saçlar için değil, bedenimizdeki bütün organların sağlıklı kalması için iyi beslenmek çok önemlidir. Her insan, doğal gıdalarla dengeli beslenmelidir. Ambalajlı gıdalar ve fast food olarak bilinen beslenme kültürü, saç sağlığını temelden sarsmaktadır. Bu durum, yiyeceklerin fazla yağlı ve fazla tuzlu olmasından kaynaklanmaktadır. Öte yandan protein, vitamin ve mineral açısından yüksek gıdalarla beslenmek, daha gür ve sağlıklı saçlara sahip olmayı sağlar. Araştırmalar, günde 2 litre su içerek çok daha sağlıklı saçlara sahip olabileceğimizi ortaya koymaktadır.
  • Sigara İçmeme: Sigara sadece saçlara değil, bütün vücuda ciddi zararlar veren bir kötü alışkanlıktır. Sigara içen insanlarda saçlar, yeterli seviyede beslenemez ve dökülme başlar. Böyle bir dökülmenin yaşanmaması, sağlıklı, canlı ve gür saçlara sahip olmak için sigara içmemek gerekmektedir.
  • Saç Şekillendiricilerden Uzak Durmak: Saçların doğal şeklini bozacak olan saç spreyi ve jöle gibi ürünler kullanmak ve özellikle akşam yatarken saçları bu şekilde yıkamadan bırakmak, saç dökülmesini kaçınılmaz hale getirecektir. Bu yüzden saç şekillendirici ürünleri mümkün olduğunca kullanmamak gerekmektedir. Kullanımının zorunlu olduğu durumlarda, akşam yatarken saçlar mutlaka yıkanmalıdır.
  • Saç Bakımı Yapmak: Saçlar, diğer organlara nazaran bakıma ihtiyaç duyan varlıklardır. Saç bakımından anlaşılması gereken şey, en fazla iki günde bir saçları yıkamak değildir. Saç bakımı için ilk adım, saç derisi bakımı olmalıdır. Bu noktada atılabilecek ilk adım, daha sağlıklı ve kaliteli saç bakım ürünlerine geçiş yapmaktır. Öte yandan, erkek, kadın fark etmeksizin herkes, zeytinyağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı ve badem yağı karışımı yaparak, saç derisine uygulayabilir. Bu bakım formülünün kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi veya kadınlarda tepeden saç dökülmesi gibi saç dökülme tipleri için faydalı olduğuna inanılmaktadır.

Erkek Tipi Saç Dökülmesinin Tedavisi Var mı?

Tedaviden önce, saç dökülmesinin nedenlerini belirleyebilmek, tedavi sürecinin planlanması için çok önemlidir. Saç dökülmesi probleminin ortaya çıkmasındaki nedenin belirlenmesiyle birlikte, hastaya özel en uygun tedavi süreci planlanacaktır. Dökülmenin nedeni sağlıklı beslenememe, mineral ve vitamin eksikliği gibi sebeplerse, hastaya uygun bir diyet önerilir. Protein ve vitaminler açısından zengin olan diyet, hastanın saç kalitesini ve gücünü artıracaktır. Tiroid gibi nedenlerle saç dökülmesi yaşanıyorsa, hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi için en çok kullanılan yöntemler; saç mezoterapisi, kök hücre tedavisi ve PRP’dir. Bu tedavilerin herhangi bir yan etkisi olmadığı için, günümüzde oldukça yoğun uygulanan tedaviler haline gelmişlerdir. Tüm tedavi yöntemlerinin uygulanmasına rağmen bir başarı elde edilememişse, saç ekimi yaptırmak en net çözüm olacaktır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Erkek tipi saç dökülmesi durdurulabilir mi?

Erkek tipi saç dökülmesinde çeşitli doğal tedavi yöntemleri olsa da, en etkili sonucu tıbbi tedaviler verir. Bu sayede kellik problemi yaşam boyu yok edilebilir.

Erkek tipi kellik nasıl anlaşılır?

Başın tepe bölümleri hızlı bir şekilde dökülüyorsa, bu durum kellik başlangıcına işarettir. İncelen ve zayıflayan saçlar da kellik başlangıcı olarak kabul edilir. Ayrıca yerine gelmeyen saç bölümlerinde hafif tüylenmeler görülür.

Genetik saç dökülmesi kaç yaşında başlar?

Genellikle 20’li 30’lu yıllarda başlar ancak kadınlarda menopozdan sonra en belirgin dönemdir.

 

Avicenna Hastanesi Saç Ekim Uzman Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.