fibroblast tedavisi yapılan kadın

Fibroblast Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fibroblast tedavisi, medikal estetik alanında çok fazla ses getiren yeni bir cilt sıkılaştırma işlemidir. Bu tedavinin nasıl ve hangi durumlarda uygulandığı konusunda ayrıntılı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Fibroblast Nedir?

Fibroblast, insan vücudunda bulunan olgun bağ dokularındaki hücrelere verilen isimdir. Bağ doku ipliklerini şekillendirecek olan proteinler bu hücreler tarafından üretilmektedir. Bu hücrelerin en önemli görevi, parlaklık ve esneklik sağlayan kollajen ve elastin üretiminin sağlamasıdır. Bununla birlikte fibroblast hücrelerinin ürettiği yapısal protein, cilt sağlığını korumada önemli bir rol oynamaktadır.

Fibroblast Tedavisi Nedir?

Diğer adıyla fibrocell olarak anılan bu uygulama, direkt fibroblast yani kök hücrelerini hedef alarak, cildin görünümünü sıkılaştırmak ve iyileştirmek için lazer, enjeksiyon ya da cerrahi tekniklere alternatif olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir. İngilizcede ismi, ‘Plasma Fibroblast Therapy’ olarak geçmektedir.

Fibroblast uygulaması, cildin küçük bölgelerine yüksek frekanslı bir elektrik akımı boşaltan bir “plazma kalemi” kullanılarak yapılır. Kalemin ucu direkt cilde temas etmez, bunun yerine cildin hemen üzerine küçük bir akım bırakır. Verilen sıcak akım, cildin üst tabakasında küçük delikler açar ya da mikro yaralanmalar meydana getirir. Bu işlemde bağ dokusunda bulunan fibroblast benzeri hücreler etkilenmemektedir. Bununla birlikte fibrocell tedavisinden kaynaklanan termal bozulma ya da ısı hasarı şunların gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır:

 • Derideki proteinler parçalanır,
 • Doku yenilenmesi için zemin oluşur,
 • Fibroblast aktivitesi uyarılır,
 • Doku kasılması sağlanır.
 • Cilt sıkılaşır.

Fibroblast Tedavisinin Avantajları

Kök hücreler, kişinin kendi dokusundan elde edilen hücrelerdir. Bu sebeple doğal bir uygulamadır ve uygulandığında doğal bir görünüm kazanmanızı sağlamaktadırlar. Yine tedavi sırasında uygulanan hücreler kişinin kendi dokularına ait olduğu için herhangi bir şekilde alerjik tepkime de gerçekleşmez. Bunun dışında fibrocell tedavisi ile şu problemler rahatlıkla giderilmektedir:

 • Göz kapağı kaldırma,
 • Kırışıklık giderme,
 • Boyun bölgesinde sıkılaşma,
 • Üst dudak kırışıklıklarının giderilmesi,
 • Çatlakların azaltılması,
 • Yara izlerinin yok edilmesi.

Bu uygulama aynı zamanda dudak dolgusu ile kombine bir şekilde de uygulanabilmektedir. Cildiye (Dermatoloji) uzmanları tarafından uygulanan tedavi, dudaklara daha dolgun bir görünüm kazandırdığı için tercih edilmektedir. Aynı zamanda bu işlemin etki süresi ve kalıcılığı diğer uygulamalara kıyasla daha yüksektir. Ancak ne kadar uzun süreli olsa da tedavinin etkisi kişinin yaşam kalitesi, sigara ve alkol kullanımı, cilt yapısı, su tüketimi, yaşı, genetik yapısı, mimikleri ve stres halinden çok fazla etkilenmektedir.

Fibroblast Nasıl Uygulanır?

Bu hücrelerin üretimi için biyopsi yapılacak olan bölgenin lokal veya topikal olarak uyuşması sağlanmaktadır. Hastanın güneş görmeyen bölgelerinden (kulak arkasından veya kol içinden) steril şartlar altında 4 mm’lik bir doku alınarak laboratuvara gönderilir. Daha sonra burada fibroblast üretimine başlanır. Yaklaşık 4 hafta sonra hücreler uygulanmak için hazır hale gelir. Hazırlanan hücreler soğuk zincir yolu ile ilgili hekime ulaştırılır. Ardından 4-6 hafta aralıklarla 3 kez tekrarlanarak işlem tamamlanır. İşlemin ortalama uygulama süresi 30-60 dakika arasında olmaktadır.

Uygulama sonrası deride meydana gelen küçük yaraların iyileşmesi ise 2 hafta sürmektedir. Bu sürece fibroblastik evre adı verilmektedir. Bununla birlikte fibrocell işlemi için en uygun adaylar genellikle hafif ile orta derecede cilt kırışıklıklarına sahip olan kişilerdir.

Fibroblast Çatlak Tedavisi

Çatlaklar, deride kollajen ve elastin ismi verilen liflerin birbirinden ayrılması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bir nevi deri altında bulunan yara izleridir. Ortaya çıkma sebebinin derinin çok fazla gerilmesi olduğu düşünülse de bu nedenler genelde karmaşıktır. Genetik yatkınlığı olan kişilerde, doğum sonrası dönemde ve hormonal sorunlar nedeniyle deride olan gerilmeler sonucunda çatlak oluşabilmektedir. Bunların tedavisi için genel olarak kök hücre tedavisi kullanılmaktadır. Hücresel tedaviler risksiz ve etkili olması sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Fibrocell Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

Bu uygulama ne kadar kişinin kendi hücrelerinden yapıldığı için risksiz olsa da bazı durumlarda uygulanması farklı tehditler barındırmaktadır. Fibrocell uygulaması için uygun olmayan adaylar aşağıdaki gibidir:

 • Hamile veya çocuk emziren kadınlar,
 • Lokal veya topikal anestezi kremlerine alerjisi olanlar,
 • Tedavi bölgesinde iltihap kapma ihtimali olanlar.

Eğer keloid veya hipertrofik skarlaşma tedavisi aldıysanız, fibrocell uygulamasına dikkatle yaklaşmanız tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte tedavi süreçlerini ve genel sağlık durumunuza ilişkin var olan tüm endişelerinizi işlemden önce doktorunuzla detaylı olarak görüşmeniz gereklidir.

Fibroblast Komplikasyonları

Burada işlemi uygulayan uzman hekimin sizinle gerçekçi hedefler doğrultusunda bir tedavi süreci hazırlaması çok önemlidir. Uygulamanın ciddi bir yan etkisi olmamakla birlikte fibroblast yaptıranlarda görülmesi muhtemel komplikasyonlar şunlardır:

 • Deride kızarıklık,
 • Ödem,
 • Ciltte soyulma ve kabuklanma,
 • Hafif lekeler,
 • Koyu lekelenme.

Fibroblast Tedavi Sonrası Bakım

İşlemdin hemen ardından, etkilenen bölgede birçok nokta göreceksiniz. Bu uygulama biçimi bakımından gayet doğal bir görünümdür. Noktalar, yaralarınızı mikroplara maruz kalmaktan koruma görevini üstlenmektedirler. Bu sebeple, yanlışlıkla yüzünüzü çok sert bir şekilde yıkayarak veya bilinçsizce onlara dokunarak onları zorla çıkarmaktan kaçınmanız gereklidir. Alt bölgede var olan yaralar iyileştikçe yaklaşık dört ila beş gün içinde üst derideki yaraların da ciltten düşmeleri gereklidir. Bu süreçte, makyaj yapmaktan veya aşırı terlemenize neden olabilecek egzersiz yapmaktan da kaçınmanız önemlidir. Çünkü bu aktiviteler cildinizin doğal iyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Tamamlayıcı Bakım

Uygulama sonrası bakım, tedavinin en önemli süreçlerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha iyi sonuçlar elde etmek için her hastanın bakım sonrası şu aşamaları yakından takip etmesi gerekmektedir:

 • Yüzünüzde oluşan kabukları sökmemeye özen gösterin.
 • İşlem bölgesini günde en az 2 kez doktorunuzun önerdiği antiseptik solüsyonla yıkayın.
 • Uygulamadan sonra yine doktorunuzun tavsiye ettiği güneş koruyucuları düzenli aralıklarla uygulayın.
 • Enfeksiyon kapma riskinizi arttıracak faaliyetlerden (yüzme, masaj, solaryum vb.) uzak durun.
 • Tedavi bölgesini direkt güneş ışınlarından koruyun.
 • Kimyasal içerikli kremler kullanmayın.

 

Sık Sorulan Sorular

Fibroblast etkisi ne kadar sürer?

Uygulama ile birlikte hücreler, elastin ve kollajen üretmeye başlar ve cilt yavaş yavaş parlaklık kazanır. Özellikle ikinci enjeksiyondan sonra iyileşme gözle görülür derecede fark edilmeye başlar. Cilde yerleştirilen kök hücreler en az 4 veya 5 yıl etkisini devam ettirir.

Fibroblast cilt sıkılaştırma nedir?

Fibrocell tedavisi, bazı dermatoloji hekimlerinin cildin görünümünü sıkılaştırmak ve iyileştirmek için lazer, enjeksiyonlar veya cerrahi tedaviler dışında alternatif olarak sunabileceği estetik uygulamadır.

Fibroblast uygulaması güvenli midir?

Bu uygulama cerrahi olmadığı için oldukça güvenlidir. Aynı zamanda kişinin kendi hücrelerinden yapıldığı için herhangi bir alerjik reaksiyon geliştirme olasılığı da yoktur.

 

Avicenna Hastanesi Dermatoloji – Cildiye (Deri Hastalıkları) Doktorları

Dermatoloji-Cildiye (Deri Hastalıkları) bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Leave a Reply

Your email address will not be published.