Gastrektomi Kolu Ameliyatı

Gastrektomi Kolu Nedir? Kimlere Uygulanır?

Gastrektomi kolu, mideden bir bölümün ya da tamamının alınması amacıyla gerçekleştirilen bir ameliyat türüdür. Gastrektomi kolu operasyonunun son yıllarda en çok öne çıkan kullanım alanları, mide kanseri tedavisi ve obezite cerrahisi olmuştur. Öte yandan tip 2 diyabet ve mide boşalma problemleri tedavilerinde de kullanılmaktadır.

Gastrektomi kolu operasyonu sonrası beslenme, önceki yaşama göre farklı olur. Yiyecekler eskiye göre daha farklı sindirilir. Fakat operasyondan belli bir süre sonra yeme ve içme normal bir insan gibi devam eder. Hastaların dikkat etmesi gereken şey, eski kötü beslenme alışkanlıklarına geri dönmemektir. Gastrekomi kolu operasyonu laparoskopik şekilde gerçekleştirilir. Bu yazıda, genel olarak “Gastrektomi kolu nedir?” sorusunun yanıtını bulmaya çalıştık.

Gastrektomi Kolu Nedir?

Gastrektomi, midenin bir bölümünün ya da tümünün cerrahi operasyonla alınmasıdır. Yüksek kilolu insanlara ya da mide hastalıklarına karşı uygulanan bir tedavi yöntemidir. Günümüzde en fazla tercih edilen ameliyat türü haline gelmiştir. Ortalama 2 saatte gerçekleştirilen bu operasyonda, mide çıkışı ve mide girişi korunur. Bu da sindirim sisteminin eskisi gibi çalışmasına devam etmesini sağlar. Hastanın midesi genellikle muza benzer bir hale getirilir. Bu görüntünün tüpe benzemesi, tüp mide ameliyatı adını almasını sağlamıştır. Operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyon riskleri bir hayli düşüktür. Obezite tedavisinde genellikle vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olanlara uygulanmaktadır. Fakat vücut kitle indeksi 35 ile 40 arasında değişen kişilerde eğer metabolik (Şeker, tansiyon) bir hastalık varsa, bu kişilere de uygulanabilir.

Gastrekomi kolu operasyonu 18 ile 65 yaş aralığındaki uygun hastalara uygulanabilir. Hastanın mide operasyonuna uygun olup olmadığı, Dünya Sağlık Örgütü’nce belirlenmiş Vücut Kitle İndeksi değerlerinin üstünde olmalıdır. DSÖ, bu değeri 35 olarak belirlemiştir. 18 yaşından küçük olan insanların obezite seviyesi ile beraber, üstte yer alan hastalıklardan birinin olması gerekir. Ancak hekim kararı ve ebeveyn onayı alındığı durumlarda 18 yaşından küçüklere de ameliyat yapılabilmektedir. 65 yaş üstü insanlar için de genel sağlık durumu ve obezite seviyesine bakılır. Burada doktorun yapacağı değerlendirme çok önemlidir.

Gastrektomi Kolu Türleri Nelerdir?

Gastrekomi operasyonu kendi içerisinde üçe ayrılmaktadır. Bunlar şunlardır:

  • Bütün midenin hastadan alındığı total gastrektomi
  • Midenin bir bölümünün alındığı parsiyel gastrektomi
  • Midenin sol tarafını alarak küçültme işleminin gerçekleştirildiği laparoskopik sleeve gastrektomi (Dikey kol gastrektomi – Tüp mide ameliyatı)

Gastrektomi Kolu Operasyonunun Kullanım Alanları

Aşağıda yer alan durumların tedavisinde gastrekomi kolu ameliyatı önerilebilmektedir:

Mide Kanseri Tedavisi

Peki, mide rezeksiyonu nedir? Erken evrede tespit edilen bir mide kanserinin en temel tedavisi gastrektomi (mide rezeksiyonu) olmaktadır. Doktorunuz, kanserin çeşidine ve hangi evrede olduğuna bağlı şekilde, midenin olabilecek en az parçasını almaya çalışır. Ancak, yayılım göstermiş ve lenf nodlarına tutulmuş bir kanser söz konusuysa, D2 diseksiyonu uygulanır. Mide kanseri tedavisinde başarılı olabilmek için önce küçültücü tedaviler, daha sonra koruyucu tedaviler gastrektomiyle birlikte uygulanmalıdır.

Gastroparezi Tedavisi

Gastroparezi, midenin fazlasıyla yavaş boşalması için kullanılan bir tanımdır. Tedavisinde parsiyel ya da total gastrektomi uygulanabilir. Fakat bu tercih dikkatlice yapılmalıdır. Hastanın iyi gözlenmesi ve incelenmesi gerekir. Gastroparezi tedavisinde gastrekomi ilk akla gelen tedavi yöntemi olmamalıdır.

Obezite Tedavisi

Obezite tedavisinde uygulanan tedavilerin geneline bariatrik cerrahi adı verilmektedir. Obezitenin tedavisinde de gastrektomi kullanılabilir. Tüp mide ameliyatı olarak da bilinen bu yöntem, günümüzde en çok tercih edilen obezite tedavisi haline gelmiştir.

Diyabet Tedavisi

2010 yılından sonra gastrektomi kolu operasyonuyla çok sayıda diyabet hastasının tedavi edildiğine dair bilimsel araştırmalar yayınlanmıştır. 2015 senesinde gerçekleştirilen kapsamlı bir çalışmada, gastrik bypass ameliyatının ve obezite sleeve gastrektomi kolu operasyonunun yani tüp mide ameliyatının obezitenin tedavisinde uygulanabilecek en başarılı yöntemler olduğu ortaya konmuştur.

Gastrektomi Kolu Nasıl Yapılır?

Doktorlar, gastrekomi kolu operasyonunu iki farklı teknikle gerçekleştirirler:

  • Açık ameliyat: Özellikle total gastrektomide en çok tercih edilen tekniktir. Karın bölgesine atılan geniş bir kesi ile midenin tamamı ya da bir bölümü hastadan alınır. Kapalı yönteme göre iyileşme süreci daha uzun sürer.
  • Kapalı ameliyat (Laparoskopik): Birkaç adet 1 santimetrelik küçük kesi atılır ve operasyon bu kesilerden içeriye sokulan özel cihazlarla gerçekleştirilir. Hastanın operasyondan sonra estetik açıdan hiçbir sorunu olmaz. Kesilerin çok ufak olması, iyileşme sürecinin bir hayli hızlı gerçekleşmesini sağlar. Açık ameliyata göre risk seviyesi de daha düşüktür. Tüp mide ameliyatı operasyonları genellikle kapalı yöntem ile gerçekleştirilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Gastrektomi kolu nedir?

Midenin bir kısmının ya da tamamının alınması için yapılan bir ameliyat türüdür.

Sleeve gastrektomi kaç saat sürer?

Sleeve gastrektomi ameliyatı ortalama 1 – 2 saat sürer.

 

Avicenna Hastanesi Obezite Cerrahisi Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.