Kawasaki Hastalığı: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Kawasaki Hastalığı Olan Kız

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kawasaki hastalığı, küçük çocuklarda ortaya çıkan ateş, döküntü ve yüz çevresinde çıkan kızarıklıklarla kendisini gösteren bir hastalıktır. İlk kez (1967) Japon çocuk doktoru Tomisaku Kawasaki tarafından tanımlanmış olan bu hastalık, özellikle küçük çocuklarda ortaya çıkan ciddi bir hastalıktır. Tedavinin gerçekleştirilmediği çocuklarda, kalp hastalıklarının oluşmasına sebebiyet verebilir. Tedavisinin sağlandığı çocuklarda kalıcı problemlere sebep olmaz.

Kawasaki Hastalığı Nedir?

Bir başka değişle, kawasaki sendromu nedir? Kawasaki sendomu adıyla da bilinmekte olan bu hastalık, vücudun orta büyüklükte olan damarlarında enflamasyon gelişmesi durumudur. Tıp dilinde vaskülit olarak da bilinir. Genellikle koroner arter damarlarda enflamasyon oluşması durumuyla gözlemlenmektedir.

Kawasaki Hastalığı Neden Olur?

Kawasaki hastalığının hangi sebeplerle oluştuğu net olarak bilinmemektedir. Aile öyküsü, kawasaki virüsürü ve kimyasallara maruz kalma gibi nedenlerin hastalığa sebebiyet verdiği düşünülmektedir. Japonya gibi Doğu ülkeleri, bu hastalığa daha sık rastlamaktadır. Erkek çocuklarda görülme oranı, kız çocuklarına göre daha fazladır. Özellikle son dönem verilerine göre, bu hastalığın kış ve ilkbahar başlangıçlarında artış gösterdiği saptanmıştır.

Kawasaki Hastalığı Belirtileri

Bu hastalığın en büyük özelliklerinden birisi, aniden ortaya çıkması ve belirtilerinin üç aşamadan oluşmasıdır. Kawasaki belirtileri ortaya çıktıktan ortalama 2 hafta sonra, kalp hastalıkları oluşabilir. Hastalığın her evresinde, çeşitli belirtiler gözlemlenebilir. Bu sebeple hastalığı belirtiler açısından aşama aşama incelemek gerekir.

Hastalığın erken dönem belirtileri şu şekildedir:

 • Üç günden fazla devam eden ve ilaçlara yanıt vermeyen ateş yükselmesi
 • Akıntısız göz kızarıklığı
 • Göğüs, bacak, kasık ve genital bölge kızarıklıkları
 • El ve ayak şişmesi
 • El ve ayak kızarması
 • Boyun bölgesi lenf bezlerinin büyümesi
 • Boğazın tahriş olması
 • Çileği andıran dil görüntüsü (Şiş, parlak, kırmızı)

Eğer çocuğunuzda üç günden fazladır devam eden ateş varsa, hiç vakit harcamadan bir doktor muayenesine götürünüz.

Hastalığın ileri dönem belirtileri ise şunlardır:

 • Eklem ağrıları
 • İshal
 • Karın ağrısı
 • Kusma
 • El ve ayak derisinde soyulma

Tanı Yöntemleri

Hastalığın teşhisi için kullanılan net bir test yoktur. Tanı koyarken, benzer belirtileri olan hastalıklar birer birer elenir. Kawasaki ile karıştırılan hastalıklar genellikle şunlardır:

 • Çocuk romatoid artriti
 • Streptokokların sebep olduğu enfeksiyonlar
 • Stevens – Johnson sendromu
 • Mukoza zarı bozukluğu
 • Kızamık
 • Toksik şok sendromu
 • Kene sebepli hastalıklar

Doktorunuz, muayeneye ek olarak aşağıda yer alan testleri yaptırmanızı isteyebilir:

 • İdrar tahlili
 • Kan tahlili: Farklı hastalıkların elenmesi bir yana, doktorunuz artan beyaz kan hücrelerinin sayılarını ve varsa anemiyi tespit etmek için bu testi isteyebilir.
 • Elektrokardiyogram: Çocuğun kalp atışlarını ölçmek için cilde elektrot bağlanır. Bu hastalıkta kalp ritmi problemleri gözlemlenebilir.
 • Ekokardiyogram: Kalbin çalışma şekli ve oluşmuşsa koroner arter anomalileri tespit edilir.

Komplikasyonları

Kawasaki hastalığının, çocuklarda sonradan ortaya çıkan kalp hastalıklarının önemli bir sebebi olduğu bilinmektedir. Fakat doğru tedavi ile çocuklarda kalıcı hasar oluşmamaktadır. Oluşabilecek kawasaki kalp hastalığı komplikasyonları genellikle şunlardır:

 • Koroner arter damar iltihabı
 • Kalp kası iltihabı
 • Kalp kapağı problemleri

Bu komplikasyonlar, kalbi zarara uğratabilir. Koroner arter iltihabı, arter duvar zayıflığına ve şişkinliğine sebebiyet verebilir. Öte yandan, kalp krizine yol açabilecek ya da hayati tehlike yaratabilecek iç kanamalara sebep olabilecek kan pıhtılaşması riskini artırabilecek anevrizmalar da oluşabilir. Tedaviye rağmen ölüm ile sonuçlanan vakaların sayısı oldukça azdır.

Kawasaki Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kawasaki hastalığında doktorunuz, tedaviye hızlıca başlar. Tedaviye ateş ve enflamasyonu azaltmakla başlanır. Böylece oluşabilecek kalp hasarının önüne geçmeye çalışılmaktadır. Kawasaki tedavi süresi birkaç hafta devam edebilir. Kafasaki hastalığı bulaşıcı mı diye soracak olursak, yanıtımız hayır olacaktır.

Doktorunuz, ateşin ve enflamasyonun önüne geçebilmek için, bağışıklık proteini olan gama lobülin ve aspirin yazabilir. Gama globülini, koroner arter sorunları oluşma ihtimalini azaltır. Aspirin ise, enflamasyon tedavisinde oldukça etkili bir ilaçtır. Yüksek doz alınması gerekebilir. İltihap ve ateşin azalmasını sağlayabilir. Fakat çocuklarda aspirin tedavisi özel bir dikkatle gerçekleştirilmelidir.

Oluşabilecek ciddi komplikasyonlara karşı tedavi süreci hastanede gerçekleştirilir. Ateşin düşmesiyle birlikte çocuk eve gönderilebilir. Koroner arter anevrizması gelişmemişse, düşük doz aspirin kullanımına devam edilir. Aspirin, kanın pıhtılaşmasının önüne geçer. Fakat tedavi sürecinde çocuk, su çiçeği ya da grip gibi bir hastalığa yakalanırsa, aspirinin mutlak suretle bırakılması gerekmektedir.

Tedavisi yapılmayan kawasaki hastalık problemi, 12 güne kadar devam edebilir. Ortaya çıkabilecek kalp komplikasyonları ise, çok daha uzun süreler devam edebilir. Hastalığa bağlı olarak kalp sorunu geliştiren çocuk için kawasaki pediatri doktoru, iyileşmenin üzerinden 8 hafta ve 6 ay sonra kalp görüntüleme testleri isteyebilir. Kalp problemlerinin devam etmesi halinde doktorunuz, çocuğunuzu pediatrik kardiyoloğa gönderebilir. Zaman zaman, koroner arter anevrizması oluşan çocukların aşağıda yer alan tedavileri alması gerekebilir:

 • Antikoagülan İlaçlar: Klopidogrel, aspirin, heparin, varfarin gibi pıhtı önleyici ilaçlar.
 • Koroner arter anjiyoplastisi: Daralan arterlerin açılması
 • Stent yerleştirme: Tıkanan damarların açılması ve başka bir tıkanma ihtimaline karşı damarlara stent yerleştirilmesi
 • Koroner arter baypas grefti: Bacak, kol ya da göğüs gibi bir bölgeden damar alınarak, koroner arter çevresinden kanın yeniden dolaştırılabileceği bir yol hazırlanır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir çocuk kawasaki hastalığı geçirdiyse ve bu süreçte gama globülin tedavisi aldıysa, kızamık aşısı ya da su çiçeği aşısını 11 ay boyunca olmamalıdır. Gama globülin, bu tarz aşıların oluşturacağı bağışıklığa engel olabilir.

Kawasaki Hastalığı Tekrarlar mı?

Kawasaki hastalığının ender görülse de, tekrarlayabildiği bilinmektedir. Vakalar, tam olarak iyileştirilse dahi, hastalık yeniden ortaya çıkabilmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kawasaki hastalığı hangi yaşlarda görülür?

Çoğunlukla 5 yaşın altındaki çocuklarda meydana gelir. Ancak bu hastalık ileri yaşlarda koroner kalp hastası olan kişiler için de risklidir.

Kawasaki hastalığı iyileşir mi?

Bu hastalık gamma globulin tedavisinin uygulanması ile beraber bir iyileşme gösterir. Tedavi edilmediğinde ortalama 12 gün sürer ancak hastalığın neden olduğu komplikasyonlar daha uzun süre devam eder.

Kawasaki hastalığı tehlikeli mi?

Çok nadir olarak görülse de, önemli sonuçlar doğurur. Tedavi edilmediği sürece ciddi kalp rahatsızlıklarına yol açar. Bu nedenle erken teşhis ve doğru tedavi ile çocuklar normal seyrinde büyüyüp gelişme göstermektedir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣