Kızlık Zarı Tedavisi (Himenoplasti): Nedir? Onarımı ve İyileşme Süreci

Jinekolog kızlık zarı dikimi operasyonu

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kızlık zarı restorasyonu, Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde kadınlara yüklenen saf ve temiz gibi anlamları sebebiyle onarımı tercih edilmekte. Himenoplasti estetik operasyonu hakkında merak edilenlerin tümüne yazı içerisinden ulaşabilirsiniz.

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı, kadınlarda vajina girişini 1,5 cm gerisinde yer alan, vajina girişini kaplayan zar yapısıdır. Zarın ortasında bulunan delik kısmı sayesinde vajinal salgılar ve adet dönemindeki akıntıların sızıntısı sağlanır. Embriyo döneminden kalan bu deri parçasının vücut için bilinen faydalı bir işlevi de bulunmamaktadır.

Kızlık Zarı Ameliyatının Nedenleri Nelerdir?

Himenoplasti ameliyatı yaptırmak için kadınlara özgü farklı sebepler bulunabilir. Kimi kadın çoğunlukla yaşadığı toplumdaki kültürel baskılar sebebiyle bu ameliyatı araştırırken, bazı kadınlar fiziksel sebeplerle himenoplasti yaptırmak isteyebilir. Kızlık zarı dikimi nedenleri arasında;

Taciz/Cinsel Saldırı: Kişi bekaretini istemeden, cinsel saldırı travmatik durumlar sonucunda kaybettiyse, psikolojik açıdan kendini toplayabilmek için bu ameliyatı yaptırmak isteyebilir. Bu olayın izlerini silmek ve hayatına eskisi gibi devam edebilmek için zarın var olduğunu bilmesi psikolojik olarak rahat hissettirebilir.

Kültürel İnançlar: Türkiye’de dahil olmak üzere birçok ülkede, kadının evlenmeden önce kızlık zarına sahip olması gerektiği düşüncesi yaygındır. Bu durum kadınlarda psikolojik baskı yaratmakla beraber, istenmeyen bir durum oluştuğunda düzeltme, saflık göstergesi olarak kabul edilen himenoplastiye yöneltmektedir.

Cinsel Hazzın Arttırılması: Yaşla birlikte veya doğum sırasında vajina içerisinde sarkma, gevşemeler meydana gelebiliyor. bu durumlarda yapılan kızlık zarı estetiği sayesine vajina kasları sıkıştırılarak, cinsel ilişkide hazzın hissedilmesi amaçlanmaktadır.

Kaza Sonucu Yırtılma: Sanılanın aksine zar, sadece cinsel ilişki esnasında bozulmaz, Yaralanmalar, ani darbeler, buz pateni veya at biniciliği gibi hareketin fazla olduğu aktiviteler esnasında zarar görmesi mümkündür. Aynı zamanda kızlık zarı anne karnından itibaren gelişmemiş, hiç olmamış olabilir. Bu tarz durumların varlığında istem dışı olan kızlık zarı yokluğu, himenoplasti tedavi edilebilir.

Yukarıda bahsettiğimiz üzere, kızlık zarı dikimi nedenleri arasında hem psikolojik hem de fiziksel sebepler alıyor. Bazen bir hediye amaçlı görülüp, hiçbir sebep yokken dahi istenebilen bu durum kişiden kişiye değişebilen, özel bir durumdur.

Himenoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kısa Süreli İşlem: Kızlık zarınızı kısa süreli ve uzun süre kalıcı tedavi olarak tercih edebilirsiniz. Düğün gibi önemli günler için istiyorsanız 2-3 gün önceden himenoplasti yapılabilir ve kısa süreli tedaviyi tercih edebilirsiniz. Bu işlemde kızlık zatları basit anlatımla uçtan uca bir araya getirilir ve kalıcılık süresi azdır.

Flep Yöntemi: Kalıcı bir kızlık zarı tedavisi istiyorsanız Flep yöntemi tercih etmelisiniz. Kalıcı kızlık zarı ameliyatı dikiminde kullanılan flep yöntemi sayesinde ilişkiye ne zaman girerseniz, o zaman kanama görmeniz mümkündür.

Zar dikimi ameliyatı (himenoplasti), sedastasyon veya lokal anestezi yöntemiyle hastaneye yatmaya gerek kalmadan yapılmaktadır.  Zarın kenarlarındaki deriden alınarak, dokuların birleştirilip eski haline getirilmesiyle işlem tamamlanmış oluyor. Ortasındaki küçük delik yine aynı şekilde bırakılarak kanama ve akıntıların geçişi sağlanır.

Himenoplasti estetiği süresi 1 saatten az sürmekle beraber, aynı gün günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz. Ameliyattan daha çok küçük bir operasyon olarak düşünebileceğimiz himenoplasti işlemi öncesinde sigara ve alkol kullanmamaya, Jinekoloji doktorunuzun bilgisi olmadan ilaç almamaya özen göstermelisiniz.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası İyileşme Süreci

Zar dikimi işlemi bahsettiğimiz gibi 30 dakika – 1 saat arasında kısa sürede tamamlanabilen bir işlemdir. Ancak dikkat etmeniz gereken asıl süreç ameliyat sonrasıdır. Kızlık zarı dikimi ameliyatı sonrasında en az bir hafta ağır kaldırmamalı, spor yapmamalı ve benzeri hiçbir yorucu aktiviteye girmemelisiniz. 3 güne kadar devam eden hafif kanamalar olması beklenir, endişelenecek bir şey yoktur. Bu süreçte iyileşme ve uyumluluk sağlandığı için ani hareketler ve darbeler almamak önemlidir.

İlk iyileşme 1 haftalık sürede tamamlanırken tam olarak iyileşme sağlanması için yaklaşık 3 ay geçmesi gerekmektedir. Himenoplasti ameliyatı sonrasında ameliyatla yaptırdığınızın anlaşılması mümkün değildir. Yeniden yapılan kızlık zarı doku ve şekil olarak eskisinin aynısıdır.

Himenoplasti Ameliyatı Riskleri

Her işlemde olduğu gibi kızlık zarı dikimi riskleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Ameliyat sonrası az görülen bazı komplikasyonlar gelişebilir.

  • Boş dönmesi
  • Enfeksiyon kapma
  • Orta derece ağrı
  • Yoğun derecede kaşıntı
  • Anormal kanama
  • Kötü kokulu akıntılar

beklenebilecek durumlar arasındadır. yukarıdaki durumlardan herhangi birini yaşamanız durumunda doktorunuza başvurmanız önerilmektedir. Bu durumlar dışında hiçbir işlem, ilişki esnasında %100 kanama vaat edemez. Bu amaçla yaptırdığınız kızlık dikimleri sonrasında kanama olacağının garantisi olamayacağı gibi bununla ilgili yaşayacağınız sorunları da göz önünde bulundurmalısınız. Himenoplasti Kızlık Zarı Dikimi fiyatları hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilir, Avicenna Hastaneleri Jinekoloji doktorlarına randevu alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorulan

Himenoplasti ameliyatı ağrılı mıdır?

Sedastasyon veya lokal anestezi altında yapılan işlemler sırasında ağrı hissedilmez. İşlem sonrasında geçici süreli hafif ağrı görülebilir.

Himenoplasti ameliyatı başkası tarafından anlaşılabilir mi?

Jinekolojik muayene olmadığınız sürece, ameliyat olduğunuz cinsel ilişki esnasında anlaşılamaz.

Himenoplasti ameliyatı ne kadar sürer?

Ameliyat süresi 30 dakika 1 saat arasında değişmektedir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣