Koltuk Altı Ağrısı Nedir? Neden Olur?

Koltuk Altı Ağrısı

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Koltuk altı ağrısı, kolun alt kısmında yer alan kas, veya lenf düğümlerinde meydana gelen rahatsızlıklardan kaynaklanmaktadır. Bu tür ağrılar birden fazla nedene bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Kas gerginliği veya yaralanmalarından, enfeksiyonlardan, lenf düğümlerinde şişme ya da iltihaplanmadan, sinir sıkışmalarından kaynaklanabilmektedir.

Koltuk Altı Ağrısı Nedir?

Koltuk altı ağrısı, kolun alt kısmında görülen acı, rahatsızlık veya ağrı durumudur. Kolun alt kısmında meydana gelen bu ağrı çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Bununla birlikte kas gerginliği, sinir sıkışması, lenf düğümlerinin şişmesi veya enfeksiyon gibi çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca, koltuk altı bölgesindeki tahriş veya alerjik reaksiyonlar da ağrıya neden olur. Özellikle kadınlarda, meme dokusu ile ilgili sorunlar da koltuk altı ağrısına sebep olabilmektedir. Çoğu zaman koltuk altında meydana gelen ağrılar kısa süreli ve geçicidir. Ancak bu durum ağrının neden olduğu faktöre göre de değişebilmektedir. Ağrının şiddeti hafif bir rahatsızlıktan günlük aktiviteleri engelleyecek düzeyde değişebilir. Böyle durumlarda ağrının asıl nedenini bulmak ve ona uygun tedavi yöntemi uygulamakta fayda vardır. Koltuk altı ağrısı yaşandığında, altta yatan nedeni belirlemek ve uygun tedaviyi almak oldukça önemlidir.

Koltuk Altı Ağrısı Neden Olur?

 • Ağır kaldırma veya ani hareketler,
 • Enfeksiyonlar veya bağışıklık sistemi hastalıkları nedeniyle lenf bezleri şişmesi,
 • Apse,
 • Bakteriyel, viral veya mantar enfeksiyonları,
 • Kıl dönmesi veya cilt enfeksiyonları,
 • Sinirlerin sıkışması,
 • Tendon iltihabı,
 • Cilt bakım ürünlerine veya deodorantlara karşı alerjik reaksiyonlar,
 • Düşme, çarpma veya spor yaralanmaları,
 • Meme kanseri,
 • Lenfoma gibi bazı kanser türleri,
 • Zona hastalığı,
 • Diyabet,
 • Hormonal değişiklikler.

Belirtileri Nelerdir?

 • Koltuk altında ağrı, rahatsızlık hissi,
 • Koltuk altında veya çevresinde şişlik veya yumru oluşumu,
 • Sıcaklık artışı,
 • Ciltte kızarıklık,
 • Renk değişikliği,
 • Koltuk altında kaşıntı, döküntü,
 • Şişmiş lenf bezleri,
 • Kolun hareket ettirilmesiyle artan ağrı veya rahatsızlık,
 • Ateş veya titreme,
 • Kol veya omuz kaslarında zayıflık veya güç kaybı,
 • Koltuk altında veya çevresinde sertlik ve hareket kısıtlılığı,
 • Kol veya elde uyuşma, karıncalanma veya iğne batması hissi.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Koltuk altı ağrısı kişinin günlük yaşantısını olumsuz etkileyen, rahatsızlık ve ağrı veren bir durumdur. Bu ağrı birden fazla faktöre bağlı olafrak meydana gelebilmektedir. Örneğin ağır kaldırma veya ani hareketler, kıl dönmesi veya cilt enfeksiyonları gibi birden fazla faktör vardır. Bu ağrının tedavisi ise altta yatan nedene bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kas gerilmesi veya yaralanmalarından kaynaklanan bir ağrı var ise genellikle dinlenme, sıcak veya soğuk kompres uygulaması ile ağrı hafifletilebilmektedir. Enfeksiyon kaynaklı ağrı meydana geliyor ise, antibiyotik, antiviral veya antifungal ilaçlarla tedavi edilebilmektedir. Lenf bezi şişmesi gibi durumlar, genellikle altta yatan enfeksiyon veya hastalığın tedavi edilmesiyle iyileşir.

Cilt problemlerine bağlı ise uygun cilt bakım ürünleri ve topikal kremlerle ağrı hafifletilebilir. Sinir sıkışması veya tendonit gibi durumlarda fizik tedavi ve egzersizler faydalı olabilmektedir. Eğer ağrı kanser gibi daha ciddi bir durumdan kaynaklanıyorsa, tedavi süreci daha kapsamlıdır. Bununla birlikte cerrahi, kemoterapi veya radyoterapi gibi yöntemleri gerekebilmektedir. Bu nedenle her durumda olduğu gibi hastalığın erken teşhisi ve tedavi yöntemi oldukça önemlidir. Her durumda, doğru teşhis ve uygun tedavi planı için bir sağlık profesyoneline danışmak önemlidir.

Koltu kaltı Ağrısına Karşı Önlem

Koltuk altı ağrısına karşı birkaç basit önlem alınabilmektedir. Düzenli egzersiz yapmak, kasları güçlendirerek ve esnekliği artırarak kas gerilmelerini ve yaralanmalarını önlemektedir. Ağır kaldırırken veya spor yaparken dikkatli olmak oldukça önemlidir. Bununla birlikte ani ve aşırı zorlanmalarda bu ağrının meydana gelmesinde rol oynayabilir. Aynı zamanda kişisel hijyene dikkat etmek ve uygun cilt bakım ürünleri kullanmak, cilt enfeksiyonları ve tahrişlerin önüne geçmektedir. Bağışıklık sisteminden kaynaklı ağrıları önlemek için ve bağışıklığı güçlü tutmak için dengeli beslenmek, yeterli uyku almak ve stres yönetimi gibi sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmek de önemlidir. Ayrıca, herhangi bir enfeksiyon belirtisi veya koltuk altında şişlik fark edildiğinde, vakit kaybetmeden doktora gidilmekte fayda vardır. Erken dönemde tıbbi yardım almak, ciddi sağlık sorunlarının önüne geçmektedir. Günlük yaşantımızda alacağımız bu basit ama etkili önlemler, koltuk altı ağrısının önlenmesine yardımcı olur.

Sık Sorulan Sorular

Kalp Krizinde Koltuk Altı Ağrısı Olur mu?

Kalp krizine bağlı olarak her iki göğüste de ağrı meydana gelebilmektedir. Bu ağrıya bağlı olarak her iki koltuk altında da ağrı görülebilmektedir.

Stres Koltuk Altı Ağrısına Neden Olur mu?

Koltuk altı ağrısı birden fazla faktöre bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Bu nedenler arasında düşme, çarpma veya spor yaralanmaları, sinirlerin sıkışması ayrıca streste bulunaktadır.

Koltuk Altı Ağrısı Ne Zaman Tehlikelidir?

Koltuk altında meydana gelen ağrılar çoğunlukla kendiliğinden geçmektedir. Ancak birkaç günden daha uzun süren şiddetli ağrılar var ise uzman bir doktora görülmekte fayda vardır. Doktor ağrının nedenini ve kaynağını öğrenerek kişiye uygun tedavi planı hazırlamaktadır.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣