Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini sağlamaktadır. Lazer destekli kök kanal tedavisinde, bu işlemler lazer ışınları yardımıyla uygulanmaktadır. Bu lazer ışınları sayesinde, bakterileri ve enfekte dokuları yok ederek kök kanallarını temizlemektedir.

Lazer Destekli Kanal Tedavisi Nedir?

Modern diş hekimliğinde kullanılan yenilikçi bir yöntemdir. Bu tedavi yöntemi, klasik kök kanal tedavisinin lazer teknolojisi ile birleştirilmiş halidir. Bu tedavi, dişin iç kısmındaki enfekte oluş veya hasarlı dokuların çıkarılması, temizlenmesi ve şekillendirilmesi işlemlerini içermektedir. Lazer destekli tedavi, bu süreçlerin her bir aşamasında sadece lazer ışınlarının kullanımını içermektedir. Bu işlemde kullanılan lazer ışınları sayesinde, kök kanalındaki enfekte ve hasarlı dokuları ve bakterileri etkili bir şekilde temizlemektedir. Bu lazer destekli işlem geleneksel kök kanal tedavilerine göre daha az invazivdir. Bu sayede hastalar işlemden sonra şişlik ve ağrı problemiyle daha az karşılaşır. Özellikle de iyileşme süreci daha hızlıdır.

Bu nedenle hastalar tarafından sıklıkla tercih edilen en ideal yöntemlerden biridir. Bununla birlikte lazerler, geleneksel dental aletlere göre daha hassastır. Bu sayede diş yapısına ve diş etlerine daha az zarar vermektedir. Bu nedenle sağlıklı dokuların daha az zarar görmesini ve korunmasını sağlar. Bu yöntem çoğu hasta için uygundur. Ancak her hasta için en uygun tedavi yöntemi diş hekiminin yapacağı değerlendirme sonucunda belirlenmektedir.

Lazer Destekli Kök Kanal Dezenfeksiyonunun Avantajları Nedir?

 • Lazer sayesinde bakteriler ve enfekte dokuları yok etmektedir,
 • Daha az ağrı ve şişlik görülür,
 • Diş dokusuna zarar verme olasılığı daha düşüktür,
 • Tedavinin daha az seans gerektirmesi,
 • Diş hassasiyetini azaltması,
 • Enfeksiyonun tamamen temizlenmesini sağlaması,
 • Lazerler, damarları anında pıhtılaştırarak işlem sırasında ve sonrasında kanamayı azaltır,
 • Daha az invaziv bir yöntemdir.

Lazer Destekli Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle diş hekimi, dişin durumunu değerlendirmek için bir muayene yapar. Bu durum değerlendirmesi röntgen çekerek dişin kök kanallarını ve çevresindeki kemik dokusunu incelenmesidir. İşlem sırasında ağrı ve rahatsızlığı önlemek için lokal anestezi uygulanır. Sonrasında dişin üst kısmında küçük bir delik açılarak kök kanallarına erişim sağlanmaktadır. Sonrasında lazer ışınları yardımıyla enfekte veya hasarlı doku çıkarılmaktadır. Bu sayede kök kanalları temizlenmiş olur. Lazer, kök kanallarının iç yüzeylerini temizlemek ve kalan bakterileri yok etmek için kullanılmaktadır. Bu yöntemde kullanılan lazer ışınları, enfekte dokuları etkili bir şekilde hedef alarak temizlemektedir. İşlem sonrasında temizlenen ve şekillendirilen kök kanalları, biyouyumlu bir dolgu malzemesi ile doldurulur. Lazer destekli kök kanal tedavisi, geleneksel yöntemlere nazaran daha hızlı, daha etkili ve daha az ağrılı bir yöntemdir. Ancak bu yöntem her hasta için en uygun tedavi yöntemi olmayabilir. Bu nedenle diş hekimi detaylı bir değerlendirme yaparak en iyi tedavi planını oluşturmaktadır.

Kimler İçin Uygundur?

 • Dişlerinde şiddetli ağrı, hassasiyet, şişlik veya enfeksiyon belirtileri olan hastalar,
 • Hassasiyeti yüksek olan veya hızlı iyileşme isteyen hastalar,
 • Diş tedavilerinden korkan veya endişe duyan kişiler,
 • Geleneksel kök kanal tedavisi ile tam olarak tedavi edilemeyen kronik enfeksiyonlar yaşayan hastalar,
 • Diabet veya bağışıklık sistemi zayıf olan hastalar,
 • Diş hassasiyeti yüksek olan hastalar için uygundur.

Kimler İçin Uygun Değildir?

 • Hamileler,
 • Emzirme dönemi devam eden anneler,
 • Daha önce kök kanal tedavisi yapılmış ve başarısız olmuş dişler,
 • Dişin büyük bir kısmı çürümüş veya kırılmışsa ve yeterli diş yapısı kalmamış olan kişiler,
 • Işığa duyarlılık reaksiyonları olan veya bazı sistemik hastalıklara sahip olan hastalar,
 • Kök kanalları aşırı derecede eğri veya karmaşık olan hastalar için uygun değildir.

Lazer Destekli Kök Kanal Tedavisinden Sonra Süreç Nasıl İlerler?

İşlem sonrasında diş etrafında hafif ağrı veya rahatsızlık hissi olabilmektedir. Ancak bu durum bir kaç gün içerisinde geçer. Ağrıyı azaltmak ve enfeksiyon oluşumunu önlemek için ağrı kesiciler veya antibiyotikler kullanılabilir. Ancak bu ilaç kullanımı doktor reçetesi üzerinedir. İşlemden sonraki ilk birkaç gün boyunca yumuşak yiyecekler tüketmeniz gereklidir. Çok sıcak veya çok soğuk yiyeceklerden de kaçınmak önemlidir. Bu iyileşme sürecinde en önemli etkenlerden biri ise ağız ve diş hijyenidir. Bu süreçte kişi ağız ve diş sağlığına, hijyenine oldukça önem vermesi gereklidir.

Nazik bir şekilde diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak, iyileşme sürecine yardımcı olmaktadır. İşlem sonrasında hafif şişlik ve hassasiyet olması oldukça normaldir. Bu süreçte buz torbası uygulamak şişliğin azalmasında yardımcı olacaktır. Tedavi edilen dişin sağlığını korumak için düzenli diş hekimi kontrollerine gitmek önemlidir. Diş hekimi, dişin ve çevresindeki dokuların durumunu izleyerek güncel durumu paylaşacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Lazer Destekli Kanal Tedavisi ne kadar sürer?

Tedavi süresi, dişin durumuna ve enfeksiyonun yaygınlığına bağlı olarak değişmektedir. Ancak lazer destekli tedavi yöntemi geleneksel tedavi yöntemlerine kıyasla daha kısa sürebilir.

Lazer Destekli Kanal Tedavisi Güvenli Midir?

Evet, lazer teknolojisi dental tedavilerde uzun yıllardır güvenle kullanılmaktadır. Lazer Destekli Kanal Tedavisi de bu güvenlik standartlarına uygun olarak gerçekleştirilmektedir.

Başarısı Nasıldır?

Lazer Destekli Kanal Tedavisi, geleneksel kanal tedavisine göre daha yüksek bir başarı oranına sahip olabilmektedir. Ancak bu durum işlemi yapan hekime ve yapılan yere göre değişiklik göstermektedir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣