Mide Balonu Çıkartılması

Mide balonu sonrası kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Mide balonu, kilo vermek için son derece ideal bir seçenek olarak görülür. Pek çok kişi tarafından tercih edilen mide balonlarının kontrollü bir şekilde uygulanması sağlık açısından büyük öneme sahiptir.

[trgebanner]

Mide balonu, kilo vermeye yardımcı olsa da bir süre sonra vücuttan atılması ya da alınması gerekebilir. Bu noktada  farklı yöntemlerden faydalanılabilir. Mide balonu çıkartılması doğal yollarla olabileceği gibi endoskopik işlemlerle de gerçekleştirilebilir. Çıkartma adımlarını  gerçekleştirmeden önce mide balonunun ne olduğunu ve neden takıldığını da bilmek gerekir. Peki, mide balonu nedir ve neden takılır?

Mide Balonu Nedir? Neden Takılır?

Mide balonu kilo verme sürecindeki kişilerin midelerine takılan ve aşırı yemeyi engelleyen, tokluk süresini uzatan bir yardımcıdır. Aşırı kilolu bireyler için ameliyatsız kilo verme imkanı yaratan mide balonu, sık sık araştırılır ve incelenir.

Temelde mide içerisinde yerleştirilen balon sayesinde öğünler sırasında aşırı yemek yemenin yani binge eating durumunun önüne geçilir. Mide balonu neden takılır sorusunun temel yanıtı budur. Vücut kitle indeksi 27’nin üzerinde gözüken kişiler mide balonundan faydalanıp hızlı bir şekilde kilo verebilir. Genellikle VKİ 27-40 düzeyinde olup kilo veremeyen herkesin bu yöntemden faydalanması mümkündür.

Mide Balonu Neden ve Nasıl Çıkartılır?

Cerrahi işlem gerektirmeyen  mide balonu nasıl çıkartılır, sorusu da merak edilenler arasında yer alır. Doğal yollardan faydalanılabileceği gibi endoskopi ile mide balonunu çıkartmak mümkündür. Peki, mide balonu neden çıkartılır?

Mide balonu, kullanım ömrü olan bir işlemdir. Uygulandıktan sonra en fazla 12 ay içerisinde mideden çıkartılması gerekir. Doğal yollarla mide balonu çıkarılması mümkün olacağı gibi ufak operasyonlarla destekleyerek de balondan kurtulmak mümkündür.

Mide balonunu almak için öncelikle balonun söndürülmesi gerekir. Bu işlem sonrasında cerrahi işlem uygulamadan, endoskopi ile mide balonu çıkartmak ya da doğal yollarla balonu vücuttan atmak mümkündür.

Mide Balonu Çıkarma Teknikleri Nelerdir?

Mide balonunu çıkartmak için endoskopik ve doğal yöntemler kullanılır. Endoskopik yöntem, özellikle de Orbera TM  tipi mide balonları için idealdir. Herhangi bir cerrahi işlem gerektirmeyen ve doktor kontrolünde gerçekleşen bu yöntemde narkoz veya diğer uyuşturma tekniklerinden faydalanılabilir. Kısa bir işlem sonrasında hastanın aynı gün taburcu olması dahi mümkündür.

Bir diğer mide balonu çıkarma tekniği doğal yöntemlere dayalı olandır. Son dönemlerin popüler mide balonu çeşitleri arasında belirli bir süre sonunda kendisi sönen ve vücuttan dışkı yoluyla atılabilenlere rastlanabilir. Bu tip balonları, hastaların hiçbir işleme ihtiyaç duymadan vücudundan doğal yollarla uzaklaştırması mümkündür.

Mide Balonu Nasıl Takılır?

Mide balonu hakkında araştırma yapan hemen herkesin merak ettiği konulardan biri de mide balonu nasıl takılır, sorusunun yanıtıdır. Farklı pek çok mide balonu çeşidi bulunur. Mide balonların takılması ve çıkartılması işlemleri, türe göre değişiklik gösterebilir. Kapsül şeklinde yutulabilen mide balonları oral yollarla indirilebilse de genel olarak kullanılan balonlar endoskopi ile yerleştirilir. İşlem gerçekleştirirken herhangi bir cerrahi müdahalede uygulanmasa da hasta bir süreliğine uyuşturulur.

İşlem anestezi altında gerçekleştirilir ve balon bu sırada mideye yerleştirilebilir. Ucuna sönük bir balon yerleştirilmiş kateter ile balon mideye indirilir. Daha sonra balon, endoskop ile gözlenerek uygun boyuta gelene kadar şişirilir. Olası herhangi bir aksiliğin önüne geçmek adına işlem için bir uzmanla beraber ilerlemek önemlidir. Kontrollü bir şekilde ilerlendiği takdirde bu yöntem ile kilo vermek oldukça kolay bir hale gelir.

Bu işlem 18-55 yaş aralığında, diyetle kilo veremeyen kişiler için uyumlu görülür. Ülser, mide fıtığı gibi rahatsızlıklardan mustarip olan kişiler için mide balonu uygulaması uygun değildir. Gerçekleştirilmesi durumunda mide balonu riskleri de beraberinde getireceği için özellikle işlem öncesi detaylı tetkiklerin yapılması önem taşır.

Mide balonu mideye yerleştirildikten sonra günlük aktivitelere devam edilebilse de belli başlı noktalara da dikkat etmek gerekir. İdrarınızın rengi mavi, kırmızı gibi farklı tonlara dönüyorsa ve midenizde ani kasılmalar hissediyorsanız en yakınınızdaki Avicenna Hastanesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Böylece olası bir problemin önüne geçerek güvenli bir sağlık hizmeti alabilirsiniz.

Mide Balonu Çeşitleri Nelerdir?

Mide balonu uygulaması gerçekleştirmeden önce en sık araştırılan konulardan biri de mide balonu çeşitleridir. Mide balonu çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Medsil Balon.
  • Orbera Balon.
  • Spatz Balon.
  • Allurion Elipse Yutulabilen Balon.

Bu çeşitler içerisinden kişi için en uyumlu olan doktor gözetiminde kararlaştırılabilir. Verilen karar sonrasında ise yutma ya da endoskopi yöntemleri ile balonun uygulanması mümkün olur.

Doğal Yollardan Mide Balonu Çıkartma

Mide balonu uygulamasının maksimum 12 ay sürmesi beklenir. Balonun 12 aydan fazla vücutta durması kalıcı hasara, anoreksiyaya sebep olabileceği ve beslenme alışkanlıklarını olumsuz etkileyebileceği için balon çıkarılmalıdır. Mide balonunu doğal yollarla vücuttan atabilmek mümkündür.

Yutulabilir mide balonu türleri, mide içerisinde işlevini tamamladıktan sonra söner. Bu sönme işlemi sonrasında vücut dışkı yoluyla mide balonunu atarak sürecin tamamlanmasını sağlar. Mide balonu çıktıktan sonra sağlıklı bir beslenme alışkanlığı ile mevcut kiloyu korumak mümkündür.

Sıkça Sorulan Sorular

Mide balonu ameliyatı riskli midir?

Doğru uygulandığı takdirde mide balonunda risk minimum düzeydedir. Mide balonu, cerrahi bir işlem gerektirmez. Endoskopi ile kolayca uygulanabilen bu işlemde kişinin gündelik aktivitelerine aynı gün içerisinde devam edebilecek kadar rahat olması mümkündür.

Mide balonu zararlı mıdır?

Mide balonu, özellikle kilo vermekte güçlük çeken ve tüp mide ameliyatı olmak istemeyen, olmaya uyumlu olmayan kişilere uygulanır. Bu işlem, vücut kitle endeksini düşürmekte yardımcı olur ve kilo verme sürecini hızlandırır. Vücutta 12 aydan fazla kalmaması gereken bu maddede süreci sağlıklı yürütebilmek için bir diyetisyenden ve uzmandan destek alınmalıdır.

Mide balonu fiyatları nelerdir?

Mide balonu çeşidine ve işlemi uygulayacak kuruma göre fiyatlarda değişiklikler görülebilir. Avicenna, hem kaliteli hem güvenli hem de uygun fiyatlı işlemleri garanti eder. Mide balonu uygulamaları hakkında fiyat için iletişime geçmek istiyorsanız tıklayabilirsiniz.

Mide balonu ile kaç kilo verilir?

Mide balonu ile verilecek kilo kişinin kendi azmine ve vücut hassasiyetine bağlı olarak değişir. Genel olarak hastaların 6 ay içerisinde 15-20 kilo vermesi beklenir.

Mide balonu varken yenmesi yasak olan gıdalar nelerdir?

Mide balonu sonrası beslenme sürecine de özen gösterilmelidir. Aşırı yağlı, baharatlı, tuzlu, gaz yapmaya müsait gıdaların bu işlem sonrasında tüketilmemesi gerekir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣