Mide Bulantısı Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Mide bulantısı olan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Mide bulantısı, bir problemin belirtisi ya da semptomu olarak tanımlanmalıdır. Bu yüzden kendi başına bir hastalık değil, bir belirti olarak görülmelidir. Zaman zaman kendi kendisine geçen mide bulantıları, zaman zaman da kusma ile sonuçlanır. Kusmak, kimi zaman isteyerek gerçekleştirilen, kimi zaman da istemsizce meydana gelen bir dışarı boşaltımdır. Çok sayıda hasta, virüslere, sindirim problemlerine, gebeliğe ya da sadece hoş gelmeyen bir kokuya bağlı olarak mide bulantıları yaşayabilir. Zaman zaman mide bulantısına ek olarak ishal, karın ağrısı ve baş ağrısı görülebilir. Bu tarz vakaların bir doktora görünmesi ve tıbbi yardım alması gerekmektedir.

Mide Bulantısının Nedenleri

Kusma da kendi başına bir hastalık değil bir belirtidir. Kusma kendi başına zararlı bir olay görülmemelidir. Aksine vücudun bir şeyleri düzeltmek ve yoluna koymak için verdiği bir tepki olarak bakılırsa, vücuda faydalıdır. Çünkü midenin içerisindeki vücut tarafından doğru bulunmayan şeyin dışarı atılmasıdır. Fakat, bazen insanlar oldukça faydalı yiyecekleri bile yiyemez ve karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi tepkiler verebilirler. Genel olarak baş dönmesi, mide bulantısı ve kusmanın nedenleri şunlardır:

 • Apandisit
 • Bağırsak tıkanması
 • Fazla alkol tüketimi ya da zehirlenme
 • Fazla baharatlı ya da yağlı yiyecek tüketimi
 • Gıda alerjisi
 • Kötü koku
 • Bazı kanser türleri
 • Beyin tümörü
 • Beyin travması
 • Gastreoparezi
 • Bulimia nevroza
 • Enfeksiyonlar, bakteriler, virüsler
 • Hamilelik
 • İlaç kullanımına bağlı bulantı

Psikolojik mide bulantısı nedenleri ise şunlardır:

 • Sinir
 • Stres
 • Ailevi problemler
 • Trafik
 • İş yerinde yaşanan problemler
 • Eğitim hayatının zorlukları
 • Sosyal ilişkilerin iyi gitmemesi

Hamilelikte Mide Bulantısı

Yeni gebe anne adaylarının hepsi, hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar ve hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer sorularının yanıtlarını ararlar. Hamile kadınların yüzde 50 ile 90’ı arasında mide bulantıları görülebilmektedir. Yine yüzde 20 ile 50 aralığında gebe kadında kusma meydana geldiği bilinmektedir. Gebelerdeki sürekli mide bulantısı ve halsizlik dördüncü aydan itibaren azalmaya başlar.

Mide Bulantısı Tedavi Yöntemleri

Kişinin genel sağlık durumuna ya da yaşına bakılmaksızın, mide bulantısı için uygulanabilecek zararsız tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Ancak yalnızca mide bulantıları ile mücadele etmek yeterli değildir. Mide bulantısına neden olan hastalığın ortadan kaldırılması gerekmektedir. Eğer geçmeyen mide bulantısı varsa, ilk olarak su gibi sıvılara yönlenmek gerekmektedir. Mide bulantısının azalmasını beklemeden katı gıdalar tüketilmemelidir. 24 saatten uzun süren bir mide bulantısına karşı, vücut fazla su kaybedeceğinden gerekli önlemler alınmalıdır. Aksi halde dehidrasyon yaşanabilmektedir.

Sabahları mide bulantısı geçiren gebeler, yataktan çıkmadan önce kuru bisküvi tüketebilir. Bunun yanında gece uykuya dalmadan önce yağsız et ya da peynir gibi proteinden zengin bir atıştırma gerçekleştirilebilir. Kanser hastalarının yaşadığı mide bulantıları için çeşitli ilaç tedavileri bulunmaktadır. Öte yandan gebelik, yolculuk bulantıları, ishal ve mide bulantısı şeklindeki bulantılar için, gerekli durumlarda kullanılabilecek ilaçlar da mevcuttur. Ancak tüm bu ilaçların doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

Nasıl Engellenir?

 • Mide bulantıları için birkaç farklı önleyici yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler bulantının sebebine göre farklılıklar gösterir. Devamlı mide bulantıları yaşayan insanların günde üç ana öğün yerine daha sık küçük öğünler yemesi tavsiye edilmektedir. Yemeklerin daha yavaş yenmesi gerekir.

 • Sindirilmesi zor olan yağlı ya da çok baharatlı gıdalar ve yağda pişirilen besinler de mide bulantılarına neden olabilmektedir. Bu yiyecekler yemek yedikten sonra mide bulantısı yapabilirler. Bunlar yerine mide bulantısına iyi gelen yiyecekler tercih edilebilir. Mide bulantıları esnasında tahıllı gıdalar, kuru bisküviler, tost ve et gibi gıdalar tüketilebilir. Mide bulantıları yemek kokuları ile başlıyorsa, aynı yemekler soğukken ya da ılıkken tüketilmeye çalışılabilir. Ara öğün olarak sıvı gıdaların tüketimi daha faydalı olacaktır.

 • Gazlı içecekler her ne kadar mide bulantılarını ilk etapta azaltsa da, reflünün artmasına ve mide bulantısının daha kötü şekilde geri dönmesine neden olabilmektedir.

 • Öğün sonralarında uzanmak gerekiyorsa başın ayaktan 30 santimetre yukarıda olmasına dikkat edilmeli, oturma tarzına dikkat ederek midenin katlanmasına izin verilmemelidir.

 • Araba tutması denilen yolculuk esnasında mide bulantıları yaşayan insanların ön camı izleyebilecek şekilde araç içerisinde oturması ve yan camları izlememesi tavsiye edilir. Yolculuk esnasında telefona bakmak ya da herhangi bir yazıyı okumak, mide bulantılarına neden olabileceğinden tavsiye edilmemektedir. Pencereyi açmak ve yüze taze hava gelmesini sağlamak da mide bulantılarını azaltacaktır.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Evde uygulanabilecek tedaviler, mide bulantısının sebebi olan hastalık için hiçbir şekilde iyileştirici olmasa da, bulantıları azaltabilmektedir. Mide bulantısı yaşanan günlerde sıvı tüketiminin artırılması faydalı olacaktır. Su, meyve dilimli su ya da taze sıkılmış limonlu su içmek faydalı olacaktır. Muz, tost, pirinç ya da elma püresi gibi gıdalar mide bulantılarını azaltabilen gıdalardır. Az yağlı bir makarna yemek ya da patates püresi tüketmek de mide bulantılarını bir süre azaltacaktır. Kızartılmış yiyeceklerden, süt ürünlerinden ve lifli gıdalardan uzak durmak bu dönemde iyi olacaktır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Midem bulanıyor neden olabilir?

Aşırı miktarda alkol alımı ya da zehirlenme, bağırsak tıkanıklığı, baharatlı ya da yüksek yağlı yiyecekler gibi bazı besinleri aşırı tüketmek mideyi rahatsız eder ve bulantıya yol açar. Aynı zamanda kişinin alerjisi olan besinleri tüketmesi de mide bulantısına neden olur.

Çok yemek mide bulantısı yapar mı?

Baharatlı ya da yüksek yağlı yiyecekleri aşırı yemek mideyi bozabilir. Dolasıyla bu da mide bulantısına neden olur. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi alerji yapan besinleri tüketmekte mide bulantısına yol açar. Aynı zamanda midede ya da ince bağırsaktaki ülserler ya da yaralar da mide bulantısına neden olabilir.

Mide bulantısı hangi hastalıkların belirtisidir?

Mide bulantısı, aynı zamanda organik mide bulantısının arkasında, gıda zehirlenmesi, beyin tümörü, menenjit, vertigo, bağırsak iltihabı, reflü, migren, gastrit, ülser ve apandisit gibi pek çok hastalık yatmaktadır.

 

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kontakt Dermatit

Kontakt Dermatit (Temas Egzaması)

Kontakt dermatit bir diğer adıyla temas egzaması, herhangi bir maddeye doğrudan ve ya dolaylı temastan sonra meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt döküntüsüdür. Bu rahatsızlık

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan bir işlemdir. Estetik bir gülüş

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣