Miyop İçin Lens

Miyop İçin Lens- Göz ve şeffaf lens

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Lensler göz korneasının üzerinde durmak için tasarlanmış, göz bozukluğunu düzelten optik merceklerdir. Gözlüğe alternatif olarak üretilmiştir. Miyop göz bozukluğuna sahip olan kişiler lens kullanabilirler fakat bazı unsurlara dikkat etmeleri gerekmektedir.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Miyop İçin Lens” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Lens

Kontak lensler, gözlük kullanımına bir alternatif olarak üretilmiştir. Dışarıdan bakıldığında gözde olup olmadığı anlaşılmayan lensler, esnek bir maddeden yapılmıştır ve göz korneası üzerinde durur. Özellikle ileri derece miyoplarda gözlük camları çok kalınlaşır ve bu kişi için rahatsız edici olabilmektedir. İşte tam olarak bu durumlarda keskin görüş sağlayan, rahat kullanımlı lensler sıklıkla tercih edilmektedir.

Lensler miyop başta olmak üzere hipermetrop ve astigmat için de kullanılmaktadır.

Gözlük kullanımına kıyasla günlük yaşamınızda size ekstra bir ağırlık yapmaz. Dolayısıyla lensleri sabah evden çıkarken takmanız, gece uyurken çıkarmanız yeterli olacaktır. Tabi bu aşamada bilinmelidir ki, lensin oksijen geçirgenliğinin yüksek olması, gün içinde gözünüze batma yapmaması açısından önemlidir.

Lensler, gözün ön kısmını kaplayan gözyaşı zarına yapışır. Bunun yanı sıra göz kapaklarının basıncı ile yerinden hareket etmezler. Bu sebeple lens gözümün arkasına kaçtı, gözümün içine girdi gibi söylemler biraz abartıdır. Bazen göz açma kapama, hapşırma esnasında lens gözden hafif kayabilir. Fakat tekrar kornea üzerinde geri gelecektir. Ayrıca bilinmelidir ki, lensin kayması oldukça iyi bir durumdur çünkü kaymayan lens gözde hassasiyet oluşturabilir. Gözde hafif hareket edebilen lensler ise gözyaşlarının gerekli kayganlığı ve nemi sağlamasına izin verir.

Kontak lensler kullanım türüne göre günlük, haftalık ve aylık olarak karşımıza çıkmaktadır. Görme bozukluğuna göre ise; miyop, hipermetrop ve astigmat olarak karşımıza çıkar.

Miyoplar İçin Lens

Miyoplarda derecenin ilerlemesi ile gözlükler kalınlaşır ve bu hastayı son derece rahatsız edebilir. Lens kullanıldığında ise hem daha net bir bakış açısı kazanılmakta hem de gözlük unutma, gözlük camı silme gibi durumlar ortadan kalkmaktadır. Kontak lensler gözlerinizi nemli tutar ve konfor sağlar.

Miyoplar için çoğu markada genellikle -8.00’a kadar numara mevcuttur. Bazı markalarda ise -12.00 numaraya kadar miyop (-) lensler bulunmaktadır. Lens alırken numara önündeki “- /(eksi)” miyopu ifade etmektedir.

Tüm bunlara ek olarak, lensin miyopilerin gözünde rahat konumlanması ve rahatsız etmemesi için lens çapının doğru belirlenmesi gerekmektedir. Bu aşamada mutlaka göz doktoruna başvurulmalıdır. Doktor, miyop hastanın göz çapını ölçerek ona uygun bir lens reçete eder. Diğer yandan, göze uygun olan lens korneayı sarar. Göz yaşı dolaşımı için hafif hareket eder. Lensin kenar şeritleri göze baskı yapmaz. Göz kırpma sonrasında görüş değişmez.

Miyoplar Lens Kullanırken Neye Dikkat Etmeli

  • Lensler göze takılmadan önce mutlaka solüsyon döküp bir parmak yardımıyla temizlenmelidir. Sonrasında solüsyon ile durulanmalı ve göze yerleştirmelidir.

  • Lens ile uyunmamalıdır çünkü bu durum gözde kuruluğa yol açar ve farklı göz hastalıklarını ortaya çıkarabilmektedir.

  • Lensler kişiye özeldir. Bu sebeple başkasının kullanmasına, denemesine izin verilmemelidir.

  • Miyoplarda çoğunlukla aylık lensler kullanılmaktadır. 1 ayı dolmuş lensler bir gün bile kullanılmamalıdır.

  • Lensler su ile temas etmemelidir. Lenslerle deniz ve duşa girmek gözün ve lensin nemini azaltarak ve gözde batma yapmaktadır.

  • Herhangi bir rüzgar yada başka sebepten lensin üzerine bir şeyler yapışabilir. Bu durum gözü rahatsız eder ve batma yanma gibi hisler ortaya çıkar. Bu noktada lensi çıkarıp temizleyip ve tekrar takmak için mutlaka küçük bir solüsyon taşınmalıdır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Miyop lens dereceleri?

Bu lens dereceleri -12.00 ‘a kadar bulunmaktadır.

Numaralı lens fiyatları?

Miyoplarda numaralı lens fiyatları markadan markaya çeşitlilik arz etmektedir.

Lens çeşitleri?

Lensler şeffaf ve renkli olarak karşımıza çıkmaktadır. Renkli lensler genelde numarasız veya düşük numaralıdır. Lensler miyop, hipermetrop ve astigmat için olmaktadır. Günlük, haftalık ve aylık olarak da çeşitlilik göstermektedir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣