Miyop İçin Lens

Miyop İçin Lens- Göz ve şeffaf lens

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Lensler göz korneasının üzerinde durmak için tasarlanmış, göz bozukluğunu düzelten optik merceklerdir. Gözlüğe alternatif olarak üretilmiştir. Miyop göz bozukluğuna sahip olan kişiler lens kullanabilirler fakat bazı unsurlara dikkat etmeleri gerekmektedir.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Miyop İçin Lens” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Lens

Kontak lensler, gözlük kullanımına bir alternatif olarak üretilmiştir. Dışarıdan bakıldığında gözde olup olmadığı anlaşılmayan lensler, esnek bir maddeden yapılmıştır ve göz korneası üzerinde durur. Özellikle ileri derece miyoplarda gözlük camları çok kalınlaşır ve bu kişi için rahatsız edici olabilmektedir. İşte tam olarak bu durumlarda keskin görüş sağlayan, rahat kullanımlı lensler sıklıkla tercih edilmektedir.

Lensler miyop başta olmak üzere hipermetrop ve astigmat için de kullanılmaktadır.

Gözlük kullanımına kıyasla günlük yaşamınızda size ekstra bir ağırlık yapmaz. Dolayısıyla lensleri sabah evden çıkarken takmanız, gece uyurken çıkarmanız yeterli olacaktır. Tabi bu aşamada bilinmelidir ki, lensin oksijen geçirgenliğinin yüksek olması, gün içinde gözünüze batma yapmaması açısından önemlidir.

Lensler, gözün ön kısmını kaplayan gözyaşı zarına yapışır. Bunun yanı sıra göz kapaklarının basıncı ile yerinden hareket etmezler. Bu sebeple lens gözümün arkasına kaçtı, gözümün içine girdi gibi söylemler biraz abartıdır. Bazen göz açma kapama, hapşırma esnasında lens gözden hafif kayabilir. Fakat tekrar kornea üzerinde geri gelecektir. Ayrıca bilinmelidir ki, lensin kayması oldukça iyi bir durumdur çünkü kaymayan lens gözde hassasiyet oluşturabilir. Gözde hafif hareket edebilen lensler ise gözyaşlarının gerekli kayganlığı ve nemi sağlamasına izin verir.

Kontak lensler kullanım türüne göre günlük, haftalık ve aylık olarak karşımıza çıkmaktadır. Görme bozukluğuna göre ise; miyop, hipermetrop ve astigmat olarak karşımıza çıkar.

Miyoplar İçin Lens

Miyoplarda derecenin ilerlemesi ile gözlükler kalınlaşır ve bu hastayı son derece rahatsız edebilir. Lens kullanıldığında ise hem daha net bir bakış açısı kazanılmakta hem de gözlük unutma, gözlük camı silme gibi durumlar ortadan kalkmaktadır. Kontak lensler gözlerinizi nemli tutar ve konfor sağlar.

Miyoplar için çoğu markada genellikle -8.00’a kadar numara mevcuttur. Bazı markalarda ise -12.00 numaraya kadar miyop (-) lensler bulunmaktadır. Lens alırken numara önündeki “- /(eksi)” miyopu ifade etmektedir.

Tüm bunlara ek olarak, lensin miyopilerin gözünde rahat konumlanması ve rahatsız etmemesi için lens çapının doğru belirlenmesi gerekmektedir. Bu aşamada mutlaka göz doktoruna başvurulmalıdır. Doktor, miyop hastanın göz çapını ölçerek ona uygun bir lens reçete eder. Diğer yandan, göze uygun olan lens korneayı sarar. Göz yaşı dolaşımı için hafif hareket eder. Lensin kenar şeritleri göze baskı yapmaz. Göz kırpma sonrasında görüş değişmez.

Miyoplar Lens Kullanırken Neye Dikkat Etmeli

  • Lensler göze takılmadan önce mutlaka solüsyon döküp bir parmak yardımıyla temizlenmelidir. Sonrasında solüsyon ile durulanmalı ve göze yerleştirmelidir.

  • Lens ile uyunmamalıdır çünkü bu durum gözde kuruluğa yol açar ve farklı göz hastalıklarını ortaya çıkarabilmektedir.

  • Lensler kişiye özeldir. Bu sebeple başkasının kullanmasına, denemesine izin verilmemelidir.

  • Miyoplarda çoğunlukla aylık lensler kullanılmaktadır. 1 ayı dolmuş lensler bir gün bile kullanılmamalıdır.

  • Lensler su ile temas etmemelidir. Lenslerle deniz ve duşa girmek gözün ve lensin nemini azaltarak ve gözde batma yapmaktadır.

  • Herhangi bir rüzgar yada başka sebepten lensin üzerine bir şeyler yapışabilir. Bu durum gözü rahatsız eder ve batma yanma gibi hisler ortaya çıkar. Bu noktada lensi çıkarıp temizleyip ve tekrar takmak için mutlaka küçük bir solüsyon taşınmalıdır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Miyop lens dereceleri?

Bu lens dereceleri -12.00 ‘a kadar bulunmaktadır.

Numaralı lens fiyatları?

Miyoplarda numaralı lens fiyatları markadan markaya çeşitlilik arz etmektedir.

Lens çeşitleri?

Lensler şeffaf ve renkli olarak karşımıza çıkmaktadır. Renkli lensler genelde numarasız veya düşük numaralıdır. Lensler miyop, hipermetrop ve astigmat için olmaktadır. Günlük, haftalık ve aylık olarak da çeşitlilik göstermektedir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣