NEU (Nötrofil) Nedir? NEU Yüksekliği ve Düşüklüğü

NEU (Nötrofil) Nedir? NEU Yüksekliği ve Düşüklüğü

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Nötrofil, bağışıklık sisteminin önemli bileşenlerinden biri olan beyaz kan hücreleridir. Latince adı “Neutrophil” olan bu hücreler, kısaca “NEU” olarak da bilinmektedir. Nötrofiller, enfeksiyonlarla mücadelede ve vücudun savunma mekanizmalarında büyük bir öneme sahiptir. NEU, enfeksiyon, iltihaplanma, lösemi ve diğer durumları kontrol etmede yardımcıdır.

NEU (Nötrofil) Nedir?

Nötrofiller, bağışıklık sisteminin önemli bileşenlerinden biri olan beyaz kan hücreleridir. Bu hücreler vücudun enfeksiyonlarla mücadelesinde öneli bir rol oynamaktadırlar. Kan dolaşımındaki beyaz kan hücrelerinin büyük bir kısmını oluştururlar. Nötrofiller, enfeksiyon bölgelerindeki mikroorganizmaları fagositoz yoluyla yok ederler. Bununla birlikte NEU yüksekliği ve düşüklüğü vardır. Nötrofil sayısının normalden yüksek olması nötrofili, düşük olması ise nötropeni olarak adlandırılır. Aynı zamanda nötrofili sayılarının yüksek veya düşük olması çeşitli sağlık sorunlarına işaret edebilir. Bu sağlık sorunları nötrofili sayılarının yüksekliğine veya düşüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Vücudun savunma mekanizmasının en önemli etkenleri olan nötrofiller, enfeksiyonlara karşı savaşarak bağışıklık sisteminin etkinliğini artırırlar.

Nötrofillerin ömrü genellikle kısadır ve ortalama , 5-7 gün arasında değişir. Kan dolaşımında sadece birkaç saat kalabilirler. Ancak dokuya geçtiklerinde birkaç gün daha hayatta kalabilirler. Nötrofillerin, enfeksiyona neden olan bakteri ve diğer mikroorganizmaları yok etmelerine fagositoz denilmektedir. Sayılarındaki anormallikler, altta yatan ciddi sağlık sorunlarının bir göstergesi olabilmektedir. Bu nedenle, nötrofil seviyelerinin düzenli olarak kontrol edilmesi, sağlık durumunun izlenmesi açısından önemlidir.

Nötrofil Yüksekliği Nedir?

Nötrofil yüksekliği, tıbbi terimle nötrofili olarak adlandırılmaktadır. Kandaki nötrofil sayısının normalden fazla olması durumunu ifade eder. Bu durum genellikle vücudun bir enfeksiyon, inflamasyon, travma veya stresle mücadele ettiğini gösterir. Bununla birlikte bakteriyel enfeksiyonlar, akut inflamatuar hastalıklar, bazı kanser türleri ve kortikosteroid kullanımı nötrofiliye neden olabilecek yaygın durumlardır. Ayrıca, fiziksel veya emosyonel stres ve sigara içmek gibi yaşam tarzı faktörleri de nötrofil seviyelerinin artmasına yol açabilir. Nötrofil yüksekliği, altta yatan nedeni belirlemek ve uygun tedaviyi başlatmak için daha fazla tıbbi değerlendirme gerektiren önemli bir etkendir. Nedenleri arasında şunlar vardır.

 • Bakteriyel, fungal ve viral hastalıklar,
 • Down Sendromu,
 • Aşırı egzersiz,
 • Enfeksiyonlar,
 • Bazı ilaçların yan etkileri,
 • Stres gibi faktörlerden dolayı yükselebilmektedir.

Nötrofil Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

 • Halsizlik,
 • Kalp çarpıntısı,
 • Kabızlık,
 • Nefes darlığı,
 • Eklem ağrısı.

NEU Yüksekliği Tedavisi

Nötrofil yüksekliği (nötrofili) tedavisi, altta yatan nedenin belirlenmesine ve bu nedene yönelik tedavinin uygulanmasına dayanır. Doktor gerekli muayene ve testleri yaptıktan sonra çıkan sonuçlara göre kişiye özel bir tedavi yöntemi uygulamaktadır. Doktor duruma göre emptomatik tedavi uygulamaktadır. Bu antiviral ilaçlar bazı durumlarda kullanılabilir. Nonsteroidal anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) veya kortikosteroidler, enflamasyonu azaltmak için kullanılabilmektedir.

Nötrofil Düşüklüğü Nedir?

Nötrofil düşüklüğü, tıbbi terimle nötropeni olarak adlandırılır. Bu durum da kandaki nötrofil sayısının normalden düşük olması durumunu ifade etmektedir. Nötropeni, bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açarak vücudu enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale getirir. Kemik iliği bozuklukları, kemoterapi, bazı viral enfeksiyonlar, otoimmün hastalıklar ve belirli ilaçlar nötropeniye neden olabilecek yaygın durumlardır. Nötrofil düşüklüğü olan bireyler, sık ve tekrarlayan enfeksiyonlar, ateş ve iyileşmeyen yaralar gibi belirtiler gösterebilmektedir. Tedavisi ise uzman doktor tarafından gerekli muayene ve testler sonucunda kişiye özel bir şekilde uygulanmaktadır. Özellikle altta yatan nedenin belirlenmesine ve buna yönelik uygun tedavi yöntemlerinin uygulanmasına dayanmaktadır. Nedenleri arasında şunlar vardır.

 • Tüberküloz,
 • Kemik iliği bozuklukları,
 • Lyme hastalığı,
 • Kemoterapi,
 • Sepsis,
 • Hepatit,
 • Sigara ve tütün kullanımı.

Belirtileri Nelerdir?

 • Yüksek ateş,
 • Ağız içi yaralar,
 • Aşırı terleme,
 • Halsizlik,
 • İdrar yaparken hissedilen acı,
 • Boğaz ve karın bölgesinde ağrılar,
 • Kaşıntı ve vajinal akıntı gibi belirtiler mevcuttur.

Tedavisi Nasıldır?

Nötrofil değerini yükseltmek, altta yatan nedenin belirlenmesine ve bu nedene yönelik tedavi yöntemlerinin uygulanmasına dayanmaktadır. B12 vitamini ve folik asit gibi vitaminler, kemik iliği sağlığı için gereklidir ve yeterli seviyede alınmaları nötrofil üretimini desteklemektedir. Bu nedenle bu vitaminlerin tüketimi nötrofil değerinin yükselmesine destek olacaktır. Bununla birlikte çinko eksikliği, bağışıklık fonksiyonunu olumsuz etkiler. Çinko takviyeleri veya çinko açısından zengin besinler tüketmek faydalı olabilmektedir. Bununla birlikte yeterli protein alımı, genel bağışıklık sağlığına katkıda bulunur ve nötrofil üretimini destekler.

Sık Sorulan Sorular

Nötrofil Yükselten Yiyecekler Nelerdir?

Nötrofil düşüklüğüne iyi gelecek olan yiyecekler şu şekildedir. Kırmızı, beyaz et ve balık, yoğurt ve peynir, yumurta kavun ve karpuz, Yeşil çay, maydanoz, ıspanak, badem

Bebeklerde Nötrofil Düşüklüğü Nasıl Olur?

NEU düşüklüğü bebeklerde ortaya çıktığında büyük bir sağlık problemi yaratmamaktadır. Bununla birlikte zamanla yükselen değer zaman geçtikçe de kendiliğinden düşecektir.

NEU (Nötrofil) Testleri Nelerdir?

Nötrofil değerini ortaya çıkarmak için bazı testler yapılmaktadır. Doktorunuz sizden bu testleri yaptırmanızı önerir. Bu testler, tam kan sayımı (Hemogram) ve kemik iliği biyopsisidir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣