Pelvik Ağrı

Pelvik Ağrı Neden Olur? Pelvik Ağrısı Nedenleri

Hemen hemen her kadın, hayatının belli bir döneminde pelvik ağrı yaşamaktadır. Bazı kadınlar bu ağrılardan fazla rahatsız olmazken, bazı kadınlar da ağrıları çok yoğun yaşarlar. Eğer her ay birkaç gün dahi olsa pelvik ağrı yaşıyorsanız ve her ay bu ağrılar giderek kötüleşiyorsa, doktorunuzdan randevu almanız gerekiyor demektir. Avicenna Ataşehir Hastanesi uzman hekimleri, kadınların korkulu rüyası haline gelen pelvik ağrılar hakkında merak edilenleri anlattılar.

Pelvik Ağrı Nedir?

Pelvik ağrı, genellikle karın bölgesinde görülen kronik ağrılara verilen isimdir. Kimi zaman ağrı, kimi zaman kas kasılması, kimi zaman da ağrılı kramplarla kendisini gösterir. Bel bölgesine ve hatta kalçalara kadar yayılabilen bir ağrı ile görülür. Pelvik ağrılar kişinin yaşamında ciddi problemlere yol açabilmektedir.

Peki, hamilelikte pelvik ağrı nedir? Hamilelik döneminde kadınlar, değişen fiziksel koşullara, hormonlara ve psikolojiye bağlı olarak ağrılar hissedebilirler. Bunun yanında, farklı sağlık sorunlarından kaynaklı olarak da pelvik ağrı yaşayabilirler. Örneğin dış gebelik, ciddi bir gebelikte pelvik ağrısı nedenidir.

Peki, pelvik ağrı neden olur? Pelvik ağrıların çok sayıda nedeni vardır. Nedeni belirlemek, uzun ve zorlu bir süreç olabilir. Sıklıkla ağrıların çok sayıda farklı sebebi olur ve ana sebebin bulunması zorlayıcı olmaktadır. Buna bağlı olarak doktorunuzun sadece pelvik bölgeyi değil, vücudun diğer bölgelerini de muayene etmesi gerekebilir.

Pelvik Ağrı Nedenleri

Pelvik ağrılar kısa dönemli de olsa, uzun süreli de olsa, ağrının türüne ve yapısına göre doktorunuz nedeni tespit edebilecektir. Pelvik ağrılar, birden fazla etkene bağlı olarak ortaya çıkmaya başlar. Bu etkenler genel olarak şunlardır:

Akut Pelvik Ağrı

Akut ağrı, kısa bir süre içerisinde, beklenmedik biçimde ya da aniden ortaya çıkan ağrılara denir. Sıklıkla tek bir nedeni vardır ve doktor muayenesinin ardından bu neden ortaya çıkar. Akut pelvik ağrının nedenleri genellikle şunlardır:

 • Enfeksiyon: Pelvik ağrı bir enfeksiyon ya da enflamasyon sebebiyle oluşabilir. Enfeksiyona bağlı pelvik ağrıların kaynağının üreme organı olması zorunlu değildir. Mesaneye, bağırsaklara veya apandisite bağlı olarak pelvik ağrısı yaşanabilir. Pelvik iltihap tabiri, fallop tüplerindeki ya da yumurtalıklardaki enfeksiyonları tanımlamak için kullanmaktadır. Pelvik iltihaplar genellikle cinsel yollarla bulaşırlar. Servikste başlayan hastalık, tedavi edilmediği takdirde, uterusa ve fallop tüplerine kadar ilerleyebilir. Pelvik iltihaba bağlı olarak hastalarda ateş çıkabilir. Karın bölgesinde hissedilen ağrılar genellikle düşük seviyede olsa da, zaman zaman ağrıların şiddeti artabilir. Mesane, böbrek ya da idrar yolu enfeksiyonları, pelvik ağrılara neden olabilmektedir. Tuvalet esnasında ağrı yaşanabilir, az idrar olmasına rağmen büyük bir sıkışıklık hissi yaşanabilir.
 • Yumurtalık Kisti. Yumurtalıklarda kist gelişmesine bağlı olarak ağrılar olabilir. Kistlerin içi sıvı doludur ve bir kabarcığı andırırlar. Kistin kanamasıyla birlikte pelvik ağrı yaşanabilir. Aniden başlar, kısa sürede geçer. Bazı kistlerin uzun süreli ağrılara neden olduğu görülebilir. Bu uzun süreli ağrılara neden olan kistler genellikle cinsel temas esnasında oluşur. Kistler pelvik muayene esnasında belirlenebilir. Kimi zaman ultrason çekimi gerekebilmektedir. Ufak kistler zamanla kendi kendilerine yok olmaya müsaitlerdir. Büyüyen ve kendi kendisine yok olmayan kistler, yoğun ağrılara neden olabilmektedir. Bu tarz kistlerin operasyonla alınması gerekmektedir.
 • Dış gebelik: Dış gebelikler, sıklıkla fallop tüplerinde ortaya çıkarlar. Bu durum genellikle daha önceden yaşanan bir sebeple tüpleri zarar görmüş ya da pelvik iltihap ile karşı karşıya kalmış kadınlarda oluşur. Pelvik ağrı, adet gecikmesi sonrasında, karnın bir bölümünde başlar. Ağrıya, kanama da eşlik edebilir. Böyle durumlarda acil tıbbi müdahale gerekebilir. Dış gebeliğe bağlı olarak fallop tüpleri patlayabilir. Bu patlama karnın içine kanamaya neden olabilir ve bu durum hayati tehlike yaratabilir.

Kronik Pelvik Ağrı

Kronik ağrı düzenli aralıklarla ortaya çıkan pelvik ağrılar için kullanılır. Ara ara ortaya çıkan kronik ağrıların özel bir sebebi bulunur. Hiç durmadan devam eden ağrılar için de kronik ağrı tabiri kullanılsa da, bu tarz ağrıların birden çok sebebi olabilir. Kimi zaman ara ara görülen kronik ağrılar zamanla devamlı ağrılara dönüşebilmektedir. Kronik ağrıların nedenleri şunlar olabilir:

 • Dismenore: Yoğun ağrılı muayyen döneme verilen isimdir. Yıllar boyunca devam eden ve ara ara ortaya çıkan ağrılara bir örnektir.
 • Endometrioz ve adenomiyoz: Kimi zaman adet zamanlarında kramplarla ortaya çıkan bir hastalıktır. Zamanla kötüleşiyor ve adet döneminin ilk iki gününün ardından ağrılar artıyorsa, bu iki hastalıktan bahsedilebilir.
 • Yumurtlama ağrıları: Bazı kadınlar adet ağrısına çok benzeyen bir yumurtlama dönemi ağrısı yaşarlar. Bazı kadınlar hafif, bazı kadınlar ağır ağrılar yaşarlar. Kimi kadınlarda her ay olurken, kimi kadınlarda yılda birkaç kez görülebilir.

Sabit Kronik Ağrı

Geçmeyen pelvik ağrı olarak tanımlanabilir. Hemen hemen her gün ağrı yaşayan kadınlar da vardır. Bu durum, kadının bir hastalığının olduğunu göstermektedir. Sabit kronik pelvik ağrı, zamanla giderek kötüleşebilir. Bu durum hastalık sabit dursa da ağrı artışı şeklinde olabilir.

Sabit kronik pelvik ağrı, kadınların psikolojisini bozabilir ve strese sokabilir. Stres daha fazla ağrıya neden olabilmektedir. Aynı zamanda hasta, fiziksel aktivitelerde güçlük çekme, cinsel problemler yaşama, uyku sorunu çekme ve ailevi işlerini yerine getirememe gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Tüm bunlar hastanın hem fiziki hem de psikolojik sağlığına zarar verebilir.

Diğer Nedenler

Yapışıklıklar ve skar dokuları iyileşme sürecinin bir neticesi olarak oluşabilirler. Skar dokuları, karın içerisindeki organ ve dokuların yüzeylerinin birbiriyle yapışmasına neden olur. Endormetrioz hastalığı, ameliyatlar ya da cinsel yollarla bulaşabilen hastalıklar enfeksiyona ve skar dokulara neden olabilmektedir. Yapışıklıklar; uterusu, tüpleri, yumurtalıkları ve bağırsakları içerebilir; bu binaların birbirlerine ya da pelvis yan duvarlarına ya da tabanına yapışmasına neden olur.

Myom, uterustaki kas dokudan kaynaklı oluşan büyümelerdir ve kanser değillerdir. Bu açıdan bakıldığında korkutucu değildir. Myomlara neyin neden olduğu tam olarak bilinememekle beraber, kadınlık hormonu olan östrojenin bunların büyümesinde bir rolü olduğu düşünülmektedir. Myomlar uterusun içinde, dış yüzeyinde ya da rahim duvarında büyüyebilir. Myomlar uterusun iç duvarında başlasalar da, içe doğru (uterusun iç kısmının düzensiz olmasına sebebiyet verir) ya da dışa doğru (uterusun dış yüzeyinin çıkıntılı olmasına sebebiyet verir) büyüyebilirler. Diğerleri uterusa bağlı saplı bir yapıda büyüyebilir. Myomların genelde semptomları yoktur. Belirtiler ortaya çıkmaya başladığı zaman, yoğun ve kısa aralıklarla adet görme, karın ve bel bölgesinde ağrılar ve sıkışma ortaya çıkar. Kolon duvarının dışarısına doğru ilerleyen kesenin iltihaplanması, stres kaynaklı olarak ortaya çıkan ishal ve kabızlık gibi durumlarla beraber dışkılama değişmesi, safra kesesi ve böbrek taşı, kas spazmları ve apandisit gibi nedenlerle de pelvik ağrı ortaya çıkabilmektedir.

Pelvik Ağrı Teşhisi

Pelvik ağrının nedenini teşhis ederken, doktor hastanın semptomlarını ve tıbbi geçmişini gözden geçirecektir. Fiziksel bir muayene ya da diğer testler de pelvik ağrının nedenini teşhis etmede yardımcı olabilir. Uygulanan spesifik test, muayenenizin yanı sıra doktorunuzla yaptığınız görüşmelere bağlı olacaktır. Pelvik ağrısı tanısında kullanılan yöntemler genel olarak şunlardır:

 • Kan testleri
 • İdrar testleri
 • Üreme çağındaki kadınlarda gebelik testleri
 • Vajinal kültür
 • Abdominal ve pelvik röntgen
 • Histeroskopi
 • Laparoskopi
 • Dışkı testi
 • Kolonoskopi
 • Sigmoidoskopi
 • Ultrason
 • Bilgisayarlı tomografi

Pelvik Ağrı Tedavisi

Pelvik ağrının tedavisi, nedeninin ne olduğuna, ağrının ne kadar yoğun olduğuna ve ağrının ne sıklıkla meydana geldiğine göre değişir. Bazen pelvik ağrı, gerekirse antibiyotikler de dahil olmak üzere ilaçlarla tedavi edilir. Ağrı, pelvik organlardan birindeki bir sorundan kaynaklanıyorsa, tedavi ameliyatı veya diğer prosedürleri içerebilir. Bazı durumlarda fizik tedavi yardımcı olabilir. Ayrıca, kronik pelvik ağrı ile yaşamak stresli ve psikolojiye zarar verici olabileceğinden, tedavi süreci birçok durumda eğitimli bir danışman, psikolog veya psikiyatrist ile birlikte yürütülmelidir. Avicenna Ataşehir Hastanesi uzman hekimleri, pelvik ağrısı tedavisiyle ilgili çok daha detaylı bilgi verecektir.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.