Dismenore (Ağrılı Adet): Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Dismenore - Ağrılı adet sancısı çeken kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kadınlarda günlük yaşamı etkileyecek şekilde ağrılı adet kanaması görülmesine dismenore yani ağrılı adet denir. Kadınların adet dönemlerinde ağrı yaşaması veya bir takım sıkıntılar çekmesi normal olarak görülür. Ancak bu ağrılar, bazı rahatsızlıklardan dolayı daha da çok şiddetlenir. Peki dismenore nedir? Dismenore nedenleri nelerdir? Ağrılı adet görme neden olur? Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makaleden, bu ve bunun gibi soruların yanıtına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Dismenore (Ağrılı Adet) Nedir?

Ağrılı adet görmeyi ifade eden dismenore, adet sancısını tanımlamak için kullanılır. Çoğunlukla bu durum adet kanaması olmadan önce, alt karın bölgesinde zonklayan ve kramp şeklinde bir sancı olarak kendini gösterir. Dismenore söz konusu olduğunda ağrı aralıklı olarak meydana gelir. Bu ağrılar, suprapubik bölgede daha yoğun bir şekilde ortaya çıkar. Bu ağrılara ek olarak mide bulantısı, kusma ve ishal gibi şikayetlerde eklenir.

Oldukça yoğun yaşanan bu ağrı, 48 saate kadar sürebilir. Rahim kasılmalarından dolayı ağrı oluşması normaldir ancak bazen ağrıların şiddeti artabilir. Ve bazı kadınlarda adet sancısı aşırı derecede bir rahatsızlık oluşturmaz iken, bazı kadınlarda günlük aktiviteleri kısıtlayacak boyuta ulaşır.

Dismenore Türleri

Dismenore, primer dismenore (birincil) ve sekonder dismenore (ikincil) olmak üzere iki kategoride incelenir. Farklı jinekolojik hastalıklara bağlı olarak görülen ağrı ikincil olarak sınıflandırılır. Adet döngüsünde prostaglandin adındaki kimyasalların yüksek derecede salgılanması ve rahimdeki kasılmalara bağlı olarak ağrının meydana gelmesi ise birincil adet sancısı olarak adlandırılır.

Genç kadınlarda daha çok görülen primer dismenore, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler ancak iyi seyirli bir olaydır. Adet döneminin başlamasının ardından hemen kendini gösteren birincil dismenore, alt karın bölgesinde ağrıya neden olur. Ağrının yanı sıra bel ağrısı, sırt ağrısı, kalça-uyluk ağrısı, baş ağrısı, ishal, bulantı ve kusma gibi belirtilere yol açar.

Başka hastalıklardan dolayı oluşan ikincil dismenore, adet döneminin herhangi bir kısmında meydana gelebilir. Bu kategorideki sancının başlangıç zamanı ve karakteri değişkenlik gösterebilir. Altta yatan rahatsızlığa göre cinsel ilişki ve aşırı düzeyde adet kanaması gibi belirtiler bu şikayetler ile birlikte meydana gelir.

Dismenore Belirtileri

 • Mide bulantısı
 • Yorgunluk
 • Baş dönmesi
 • İshal
 • Kabızlık
 • Kusma
 • Baygınlık
 • İştahsızlık
 • Alt karın bölgesinde ağrı veya kramp
 • Baş ağrısı şikayetlerinde artış

Dismenore Nedenleri

Dismenore nedenleri yani ağrılı adet nedenleri, türüne göre değişkenlik gösterir ve bu nedenle ilk olarak türünün incelenmesi gerekir. Birincil tipte, altta yatan jinekolojik bir rahatsızlık söz konusu değildir. Adet döneminde prostaglandin salgısı ve uterus kasılmalarından dolayı adet sancısı ortaya çıkar. Prostaglandin salgısı rahim kas dokusundaki kasılmaları uyarır. Kas dokusunun kasılması ile rahim dokusunu besleyen damarlarda kan akışı kesilir ve adet sancısı meydana gelir.

Birincil tip sancının yoğunluğu, salgılanan prostaglandin miktarı ile dengelidir. Bazı kadınlarda ağrı oldukça belirgin olduğunda, adet döneminin ilk 2 gününde salgılanan prostaglandin miktarı fazlasıyla yüksektir. İkincil tip sancı mevcut bir hastalığa bağlı olarak meydana gelir. Bu hastalıklardan bazıları ise şunlardır;

 • Endometriozis
 • Adenomyozis
 • Uterin fibroid
 • Pelvik inflamatuar hastalık

Dismenore Tanısı

İlk olarak hastalığa bağlı olarak adet dönemindeki ağrılı adet kanamasına ve semptomlara bakılır. Jinekolojik muayene yapıldıktan sonra eğer gerek duyulursa, rahim ağzından sürüntü alınır ve smear uygulaması yapılır. Tanının konulması için ultrason ve farklı laboratuvar testleri istenebilir. Aynı zamanda laparoskopik cerrahi işleme de gerek duyulabilir.

Dismenore Tedavisi

Tedavi için farklı yöntemler uygulanabilir. Hastanın durumuna göre hormon tedavisi ya da ilaç tedavisi gibi yöntemlere başvurulabilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı durumlarda cerrahi müdahale de gerekebilir. İlaç tedavisinde amaç, prostoglandin üretimini baskılamak ve krampları en aza indirmektir. Ayrıca bu ilaçlar, kusma ve bulantı gibi belirtileri de ortadan kaldırabilir. Karaciğer rahatsızlıkları, mide hastalığı veya kanama bozukluğu olan kişilere ilaç tedavisi uygulanmaz. Öte yandan miyom kaynaklı ağrılarda ya da çikolata kisti gibi durumlarda laparoskopik cerrahi işlemi uygulanabilir. En son tedavi seçeneği olarak, çok şiddetli olgular olması halinde rahim alınır.

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

 • Kasık ya da sırt bölgesine sıcak su torbası konulabilir.
 • Alt karın bölgesine rahatlatıcı masaj yapılabilir.
 • Fiziksel egzersiz yapılabilir.
 • Besleyici fakat ağır olmayan yiyecekler tüketilebilir.
 • Yağlı yiyecekler, alkol, gazlı içecekler, kafein içeren sıvılar ve tuzlu gıdalar gibi bazı gıdaların tüketimi sınırlandırılabilir.
 • Sıcak duş alınabilir.
 • Stres azaltılabilir.
 • Gıda takviyeleri kullanılabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Dismenore tedavi edilmezse ne olur?

Şiddetli alt karın bölgesi ağrıları ve apse oluşumu gibi semptomlar meydana gelebilir.

Adet sancısı olması normal mi?

Genç kızlarda görülen adet sancısı genellikle normaldir ve altta yatan herhangi bir sağlık sorunu yoktur. Ancak yaşamı etkileyecek kadar şiddetli sancı olduğunda, doktora görünmek ve tedavi olmak gerekmektedir.

Adet neden ağrılı olur?

Bazı kadınların adet dönemindeki sancıların şiddeti prostaglandin birikiminden kaynaklı olabilir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣