Porselen Lamina Diş Kaplama Tedavisi

Porselen Lamina Diş Kaplama Tedavisi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Porselen lamina diş kaplama tedavisi, diş estetiğini iyileştirmek amacıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi, dişlerin ön yüzeyine ince porselen yaprakların yani laminaların yapıştırılması ile gerçekleştirilen bir prosedürdür. Yaprak porselen olarak da bilinen bu laminalar, doğal diş yapısınına benzeyen estetik ve dayanıklı bir materyalden üretilmektedir.

Porselen Lamina Diş Kaplama Nedir?

Yaprak porselen olarak da bilinen porselen laminalar, kişi diş estetiğini ve fonksiyonunu iyileştirmek amacıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. Dişlerin ön yüzeyine ince porselen tabakaların yapıştırılmasıyla gerçekleştirilen biy yöntemdir. Bu ince porselen tabakalar, yaprağı andırdığından dolayı yaprak porselen de denilmektedir. Bu yapraklar, dişlerin doğal yapısına ve rengine benzeyen, estetik ve dayanıklı bir materyalden üretilmektedir. Bu laminalar, kişilerin estetik gülüş kaygılarını gidermek veya dişlerin fonksiyonlarını düzeltmek amacıyla uygulanır. Bu uygulama, dişlerin görünümünü düzeltmek, renk değişikliklerini gidermek, çarpıklıkları, kırık veya aşınmış dişlerin görünümünü iyileştirmek için kullanılır.

Bu yöntem dişlerinin görünümünden memnun olmayan, rahatsızlık duyan kişiler için oldukça ideal bir tedavi yöntemidir. Estetik veya fonksiyonel açıdan dişlerinden memnuniyetsizlik duyan kişiler, bu işlemden sonra kendilerini daha mutlu ve özgüvenli hissedecektir. Porselen laminalar, doğal dişlerin görünümüne oldukça yakın olduğundan dolayı estetik bir görünüm sağlar.

Porselen Laminaları Hangi Durumlarda Uygulanır?

 • Kalıtsal yapı bozuklukları olan dişlerde,
 • Ön dişlerdeki var olan ayrıkların kapatılması,
 • Diş formundan memnun olunmayan kişilerde,
 • Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesi,
 • Çeşitli sebeplerden dolayı kırılmış veya aşınmış dişlerin düzeltilmesi,
 • Dişlerin boyutundaki eşitsizliğin ortadan kaldırılması,
 • Çapraşık ve eğri dişlerde,
 • Şekli kötü ve asimetrik olan dişlerde,
 • Ön dişlerde çürük olması durumunda,
 • Sararmış ve eski dolguları olan dişlerde,
 • Diş beyazlatma yönteminin yeterli olmadığı aşırı koyu renkli dişlerde kullanılmaktadır.

Yaprak Porselen Diş Kaplama Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Yaprak porselen diş kaplama tedavisi, diş estetiğini ve fonksiyonunu iyileştirmek isteyen hemen hemen herkes için ideal bir yöntemdir. Bu tedavi yöntemi, çeşitli diş sorunlarına sahip olan birçok kişiye uygulanabilmektedir. Dişlerinde kalıcı renk değişikliği olan ve diş temizleme yöntemlerinin yetersiz kaldığı durumlarda uygulanan bir yöntemdir. Dişlerinin şekli veya asimetrisi ile ilgili estetik sorunlar yaşayan kişiler içinde oldukça ideal bir seçenektir. Bununla birlikte çeşitli nedenlerden dolayı dişlerinde çatlaklar, kırıklar veya aşınmalar olan kişiler bu tedavi yöntemi ile estetik sorunlarını ortadan kaldırmaktadır. Bu gibi çeşitli diş sorunlarına sahip olan kişiler için uygun bir yöntemdir.

Kimlere Uygulanamaz?

 • İleri derecede diş eti çekilmesi olan kişilerde,
 • Diş sıkması yani bruksizm olan kişilerde,
 • Çene bozukluklarına sahip olan kişilerde,
 • Tırnak yeme, kalem ısırma gibi rahatsızlıklara sahip olan kişilerde bu tedavi yöntemi uygulanmaz.

Porselen Lamina Dişlerin Avantajları Nelerdir?

 • Kolay kolay kırılmazlar,
 • Bu porselenlerin renkleri değişmez,
 • Dişlerinizi aşındırmaz,
 • Sağlam, dayanıklı ve güçlüdür,
 • Pürüzsüz bir yapıdadır,
 • Tek dişe veya tüm diş hattına uygulanabilmektedir,
 • Diş ve diş etlerine uyumlu ve estetik bir görünüme sahiptir.

Lamina Porselen Kaplamalar Nasıl Yapılır?

İşlem öncesinde ilk olarak diş hekimi tarafından diş muayenesi yapılmaktadır. Sonrasında kişinin bu tedaviye uygun olup olmadığını değerlendirmektedir. Sonrasında dişlerin ölçüsü alınır. Bu ölçüler, porselen laminaların doğru bir şekilde hazırlanması için laboratuvara gönderilmektedir. Diş laboratuvarında, alınan ölçülere göre ince porselen laminalar üretilir. Bu üretim aşaması duruma göre birkaç hafta sürebilmektedir. Sonrasında hazırlanan laminalar diş üzerine oturtularak renk ve uyumuna bakılmaktadır. Laminalar özel bir yapıştırıcı ile dişlerinize kalıcı olarak yapıştırılır. Lamina porselen kaplamalar, estetik ve doğal bir görünüm sağlamakla birlikte dişlerin fonksiyonelliğini de artırmaktadır.

Bakımı Nasıl Yapılmaktadır?

 • Günde en az 2 kez diş fırçalanması gerekmektedir,
 • Gerekli durumlarda diş eti tedavisi alınması oldukça önemlidir,
 • Fırçalama sonrasında diş ipi kullanılması önemlidir,
 • Kaplama yapılan dişler 6 ayda bir uzman tarafından kontrol edilmelidir.

Sık Sorulan Sorular

Porselen Lamina Dişler Düşer mi?

Diş hekim uygulamada teknik hassasiyete uygun işlemler yaparsa kullanılan laminalarda düşme söz konusu değildir. Düzenli kontroller ve ağzı diş sağlığına da dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi oldukça önemlidir.

Porselen Lamina Dişlerin Ömrü Ne Kadardır?

Porselen laminalar, ağız ve diş sağlığına temizliğine özen gösterildiği takdirde uzun yıllar kullanılabilmektedir. Bununla birlikte bu laminalar lekelenme ve aşınmaya karşı dirençlidir. Bu nedenle de uzun yıllar dayanıklı kalırlar.

Porselen Lamina Kaplama Kaç Seans Sürer?

1 hafta içerisinde 2-3 seansta tamamlanan bir tedavidir. Ancak bu durum kişinin ağız ve diş yapısına göre değişiklik göstermektedir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣