Prostat Kanseri Belirtileri ve Tedavisi | Op. Dr. Hatay Dumlupınar

Prostat Kanseri Belirtileri ve Tedavisi | Op. Dr. Hatay Dumlupınar

Prostat kanseri, her yıl binlerce erkeğin yakalandığı ciddi bir hastalıktır. Vakaların yüzde 60’ı 65 yaş üzeri erkeklerden oluşmaktadır. Prostat, erkeklerde karnın alt bölümünde yer alan ceviz şeklinde bir bezdir. Prostat, mesanenin altında yer alır ve uretrayı çevreler. Prostat, testosteron hormonu tarafından düzenlenir ve meni olarak da bilinen üreme sıvısını üretir. Bu yazıda prostat kanseri belirtileri ve tedavisi hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Prostat Kanseri Nedir?

Prostatta kötü huylu tümör oluşmasına prostat kanseri adı verilir. Bu kanser, metastaz yoluyla vücuttaki diğer organlara yayılabilmektedir. Erkeklerde sık görülen kanser türüdür. Erkeklerde kanser ölümlerinin ikinci sırasında prostat yer alır.

Prostat Kanseri Çeşitleri

Çoğu prostat tümörü vakası, adenokarsinom adı verilen kanser türündedir. Bu, prostat bezinin dokusunda büyüyen bir kanserdir. Kanserin büyüme hızına göre sınıflandırma yapmak mümkündür. Hızlı ve yavaş yayılmak üzere iki türü bulunur. İyi huylu prostat kanseri tedavisinde doktorunuz, aktif gözlem yöntemini tercih edebilir.

Prostat Kanseri Neden Olur?

Prostat kanserinin bilinen bir nedeni yoktur. Tüm kanserlerde olduğu gibi, aile öyküsü ya da belirli kimyasallara maruz kalmaya bağlı olarak gelişebildiği düşünülmektedir. Kanseri başlatan teşvik edici her ne olursa olsun, hücre mutasyonu ve kontrolsüz çoğalma görülmektedir.

Kimler Risk Altındadır?

 • Yaşlılar
 • Ailesinde bu hastalık görülenler
 • Belirli ırklar ya da kökenler
 • Obezite hastaları

Hastalık en çok 65 yaş üzeri erkeklerde görülür. Araştırmalar 60 ile 69 yaş aralığındaki her 14 erkekten 1’inde prostat kanseri olduğunu ortaya koymaktadır.

Prostat Kanseri Belirtileri

Bazı prostat kanserlerinin yavaş hızla büyüyen türden olması, belirtilerin oluşmamasına neden olmaktadır. Fakat yavaş dahi olsa, ilerlemiş bir prostat kanseri çeşitli belirtiler gösterir. Aşağıda yer alan belirtilerden ya da semptomlardan herhangi birine sahipseniz, doktorunuza görünmeniz gerekmektedir. Aşağıda yer alan belirtiler, farklı hastalıklardan kaynaklı olarak da oluşabilir. Bu yüzden bir doktor muayenesinden geçmeniz gerekmektedir.

İdrar Problemleri

İdrar problemleri, prostatın mesanenin altında yer almasından ve üretrayı çevrelemesinden kaynaklı olarak oluşabilir. Prostatta büyüyen bir tümör, mesaneye ya da üretraya baskı uygulayarak sorun oluşmasına neden olur. İdrar problemleri şunlardan oluşabilir:

 • Sık sık idrara çıkma
 • Olması gerekenden yavaş idrar akışı
 • İdrar yaparken kanama

Cinsel Problemler

Sertleşme sorunu, prostat kanserinin belirtilerinden birisidir. Halk dilinde iktidarsızlık olarak da adlandırılan bu sorun, ereksiyon olmayı ve cinsel birleşmeyi devam ettirmeyi engeller. Orgazm sonrası menide kan görme de prostat kanserinin belirtileri arasındadır.

Ağrı ve Uyuşma

Eğer prostat tümörü metastatik kansere dönüşmüşse, vücudun diğer bölgelerine de yayılmış demektir. Prostat kanserinin genellikle ilk olarak kemiklere yayıldığı bilinmektedir. Bu da pelvik ve göğüs ağrılarına neden olabilir. Kanserin omuriliğe yayılması halinde, bacaklardaki ve mesanedeki hislerinizin bir kısmını ya da tamamını kaybedebilirsiniz.

Prostat Kanseri Tedavisi

Doktorunuz, yaşınıza, genel sağlık durumunuza ve kanserin evresine göre bir tedavi takvimi oluşturacaktır. Kanser eğer hızlı yayılan agresif türden değilse, doktorunuz tetikte beklemeyi önerebilir. Bu sürece aktif gözlem süreci denir. Bu süreçte tedavi ertelenirken, düzenli aralıklarla doktor kontrolüne gitmeniz gerekir. Hızlı yayılan agresif prostat kanserlerinde ise, aşağıda yer alan tedavi seçenekleri uygulanır.

 • Prostat kanseri ameliyatı
 • Radyasyon
 • Kriyoterapi
 • Hormon tedavisi
 • Kemoterapi
 • Stereotaktik radyocerrahi
 • İmmünoterapi

Eğer kanseriniz fazla agresif ilerliyorsa ve farklı organlara yayılmışsa, kemiklere sıçramış olma ihtimali bir hayli yüksektir.

Prostatektomi

Prostatektomi, prostat bezinin bir kısmının ya da tamamının alındığı cerrahi bir operasyondur. Eğer prostatın tamamına yayılmış bir tümör varsa, doktorunuz size radikal prostatektomi önerebilir. Bu işlemde prostatın tamamı çıkarılır.

Farklı radikal prostatektomi operasyonu türleri vardır. Bazıları açık olarak karnın alt kısmından atılan büyük bir kesiyle yapılır. Diğer türler ise laparoskopik olarak bilinen kapalı yöntemdir. Laparoskopik yöntemde karında birkaç küçük kesi olur. Doktorunuz, kapalı yöntemle yapılacak olan ameliyatın nasıl yapılacağına ve hangi yolların izleneceğine kendisi karar verir.

Prostat Kanserinde Hayatta Kalma Oranı

Prostat kanserinin erken teşhis edilmesi ve tümörün yayılmamış olması, olumlu geçecek bir tedavi sürecinin anahtarıdır. Genellikle kanser cerrahisi ile tedavisi mümkündür. Fakat, kanser prostatın dışına çıkmışsa ve yayılmışsa, prostat kanseri ölüm oranı artmaktadır. Kanser belirtilerinizin olduğunu düşünüyorsanız, hemen doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Prostat Kanserine Karşı Alınabilecek Önlemler

Yaşlanma, prostat kanserine karşı engel olamayacağınız bir risk faktörüdür. Fakat, kontrol altına alabileceğiniz farklı riskler de bulunmaktadır. Örneğin sigarayı bırakmak, risk seviyenizi bir hayli azaltacaktır. Beslenmenize dikkat etmek ve spor yapmak da, kanser riskinizi azaltacaktır.

Sonuç

Bütün erkekler ve özellikle yaşlı erkekler, prostat kanseri riskine sahiptir. Fakat erken teşhis edilen ve hızlıca tedaviye başlanan hastalarda iyileşme oranları oldukça yüksektir. Bu yüzden doktorunuzla, prostat tümörü şüpheniz ya da korkunuz varsa konuşmaktan çekinmeyin.

Eğer prostat kanseri olduğunuzu düşündürecek belirtileriniz varsa, hemen doktorunuzla iletişime geçin. Bununla beraber, herhangi bir belirtiniz olmasa dahi, sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyerek, kanser riskinizi azaltın.

Beslenme sisteminizi doğal ve mevsimsel gıdalardan oluşturmak, egzersizlerinizi aksatmadan yapmak ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak, hem genel sağlığınızı artıracak hem de prostat tümörü riskini azaltacaktır.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.