Prostat kanseri muayenesi

Prostat Kanseri: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Prostat kanseri, her yıl binlerce erkeğin yakalandığı ciddi bir hastalıktır. Vakaların yüzde 60’ı 65 yaş üzeri erkeklerden oluşmaktadır. Prostat, erkeklerde karnın alt bölümünde yer alan ceviz şeklinde bir bezdir. Mesanenin altında yer alır ve üretrayı çevreler. Prostat, testosteron hormonu tarafından düzenlenir ve meni olarak da bilinen üreme sıvısını üretir. Bu yazıda prostat kanseri belirtileri ve tedavisi hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

 

Rezum Tedavisi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Prostat Kanseri Nedir?

Prostatta kötü huylu tümör oluşmasına prostat kanseri adı verilir. Bu kanser, metastaz yoluyla vücuttaki diğer organlara yayılabilmektedir. Erkeklerde sık görülen kanser türüdür. Erkeklerde kanser ölümlerinin ikinci sırasında prostat yer almaktadır.

Prostat Kanseri Çeşitleri

Çoğu vaka, adenokarsinom adı verilen kanser türündedir. Bu, prostat bezinin dokusunda büyüyen bir kanserdir. Kanserin büyüme hızına göre sınıflandırma yapmak mümkündür. Hızlı ve yavaş yayılmak üzere iki türü bulunur. İyi huylu kanser tedavisinde doktorunuz, aktif gözlem yöntemini tercih edebilmektedir.

Prostat Kanseri Neden Olur?

Bu hastalığın bilinen bir nedeni yoktur. Tüm kanserlerde olduğu gibi, aile öyküsü ya da belirli kimyasallara maruz kalmaya bağlı olarak gelişebildiği düşünülmektedir. Kanseri başlatan teşvik edici her ne olursa olsun, hücre mutasyonu ve kontrolsüz çoğalma görülmektedir.

Kimler Risk Altındadır?

 • Yaşlılar
 • Ailesinde bu hastalık görülenler
 • Belirli ırklar ya da kökenler
 • Obezite hastaları

Hastalık en çok 65 yaş üzeri erkeklerde görülür. Araştırmalar 60 ile 69 yaş aralığındaki her 14 erkekten 1’inde bu hastalığın olduğunu ortaya koymaktadır.

Prostat Kanseri Belirtileri

Bazı kanserlerin yavaş hızla büyüyen türden olması, belirtilerin oluşmamasına neden olmaktadır. Fakat yavaş dahi olsa, ilerlemiş bir prostat kanseri çeşitli belirtiler göstermektedir. Aşağıda yer alan belirtilerden ya da semptomlardan herhangi birine sahipseniz, doktorunuza görünmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte kadınlarda prostat kanseri belirtileri olup olmadığı birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Ancak bu kanser yalnızca erkeklerde görülen bir hastalık olduğundan kadınlarda böyle semptomlara rastlanmamaktadır. Aşağıda yer alan prostat belirtileri, farklı hastalıklardan kaynaklı olarak da oluşabilir. Bu yüzden bir doktor muayenesinden geçmeniz gerekmektedir.

İdrar Problemleri

İdrar problemleri, prostatın mesanenin altında yer almasından ve üretrayı çevrelemesinden kaynaklı olarak oluşabilmektedir. Bu organda büyüyen bir tümör, mesaneye ya da üretraya baskı uygulayarak sorun oluşmasına neden olur. İdrar problemleri şunlardan oluşabilir:

 • Sık sık idrara çıkma
 • Olması gerekenden yavaş idrar akışı
 • İdrar yaparken kanama

Cinsel Problemler

Sertleşme sorunu, bu kanserin belirtilerinden birisidir. Halk dilinde iktidarsızlık olarak da adlandırılan bu sorun, ereksiyon olmayı ve cinsel birleşmeyi devam ettirmeyi engeller. Orgazm sonrası menide kan görme de prostat kanserinin belirtileri arasındadır.

Ağrı ve Uyuşma

Eğer kanser metastatik kansere dönüşmüşse, vücudun diğer bölgelerine de yayılmış demektir. Bu kanserin genellikle ilk olarak kemiklere yayıldığı bilinmektedir. Bu da pelvik ve göğüs ağrılarına neden olabilmektedir. Kanserin omuriliğe yayılması halinde, bacaklardaki ve mesanedeki hislerinizin bir kısmını ya da tamamını kaybedebilirsiniz.

Prostat Kanserinin İlk Belirtileri Nelerdir?

Prostat kanserinin erken evrede görülen belirtileri, ilk belirtiler arasında yer almaktadır. Bunlar genel olarak şu şekildedir:

 •  İdrar yapmada güçlük,
 • Boşalma esnasında şiddetli ağrı hissi,
 • Kasık bölgesinde ağrı,
 • Kemik ağrıları,
 • İdrar akışının azalması
 • Menide kan görülmesi
 • Sertleşme sorunları.

Prostat Kanserinin Kemiklere Sıçraması Belirtileri

Geç kalınmış prostat kanseri, çevre doku ve organlara metastaz yapma eğilimi göstermektedir. Bu kanser türünün en çok yayıldığı vücut bölgesi ise kemiklerdir. Kemiklere metastaz yapan bir prostat kanseri vücutta genel olarak şu belirtilerin görülmesine neden olmaktadır:

 • Kemik ağrıları,
 • Kas ve eklem ağrıları,
 • Kolay kemik kırılmaları,
 • İştahta aşırı azalma,
 • Felç,
 • Eklemlerde uyuşukluk,
 • Hareket etmede güçlük.

Bu belirtileri görmeniz halinde mutlaka doktorunuzla iletişime geçerek muayene olmanız gerekmektedir.  Kemik ağrılarının çok yoğun olduğu bir evrede kemiklere metastazdan şüphelenilebilmektedir.

Prostat Kanseri Evreleri

Bu hastalık genel olarak dört evrede görülmektedir. Bu evreler tümörün yayılım derecesine göre sınıflandırılmaktadır. Genellikle sıfırıncı evrede prostat çok küçük olup, kolay tedavi edilebilir düzeydedir. Birinci evrede ise vücutta belirti göstermeye başlamış ve henüz çevre dokulara yayılmamıştır. Üçüncü evrede genel olarak yakın çevresinde bulunan dokulara yavaş bir yayılma eğilimi gösteren prostat kanseri, dördüncü evrede artık tüm kemiklere yayılmış bir haldedir. Dördüncü evre bu hastalığın son evresi ve tedavisinin neredeyse mümkün olmadığı bir evre olarak karşımıza çıkmaktadır.

Prostat Kanseri Nedenleri

Erkeklerde prostat tümörüne neden olan farklı birçok sebep bulunmaktadır. Genetik yatkınlıkla birlikte, aşırı alkol ve sigara kullanımı, kötü beslenme alışkanlıkları, yaşın ilerlemesi, hormonal dengesizlikler bu hastalığa neden olmaktadır. Bununla birlikte hareketsiz bir yaşam tarzı da bu hastalığa zemin hazırlayan diğer faktörler arasında yer almaktadır.

Prostat Kanseri Ölüm Riski

Bu kanser çeşidi ölüm riski en yüksek olan kanserler arasında ikinci sırada yer almaktadır. Özellikle son evrede fark edilen tümörlerin iyileşme olasılığı çok az olmaktadır. Bununla birlikte erkeklerde elli yaşın üzerine çıkıldığında bu kansere yakalanma riski büyük ölçüde artmaktadır. Ölüm riski ise bu yaş grubunda daha fazla olmaktadır.

Prostat Kanseri Tedavisi

Doktorunuz, yaşınıza, genel sağlık durumunuza ve kanserin evresine göre bir tedavi takvimi oluşturacaktır. Kanser eğer hızlı yayılan agresif türden değilse, doktorunuz tetikte beklemeyi önerebilmektedir. Bu sürece aktif gözlem süreci denir. Bu süreçte tedavi ertelenirken, düzenli aralıklarla doktor kontrolüne gitmeniz gerekir. Hızlı yayılan agresif kanserlerde ise, aşağıda yer alan tedavi seçenekleri uygulanır.

 • Prostat kanseri ameliyatı
 • Radyasyon
 • Kriyoterapi
 • Hormon tedavisi
 • Kemoterapi
 • Stereotaktik radyocerrahi
 • İmmünoterapi

Eğer kanseriniz fazla agresif ilerliyorsa ve farklı organlara yayılmışsa, kemiklere sıçramış olma ihtimali bir hayli yüksektir.

Prostatektomi

Prostat bezinin bir kısmının ya da tamamının alındığı cerrahi bir operasyondur. Eğer bezin tamamına yayılmış bir tümör varsa, doktorunuz size radikal prostatektomi önerebilir. Bu işlemde prostatın tamamı çıkarılmaktadır.

Bu operasyonun farklı türleri de bulunmaktadır. Bazıları açık olarak karnın alt kısmından atılan büyük bir kesiyle yapılır. Diğer türler ise laparoskopik olarak bilinen kapalı yöntemdir. Laparoskopik yöntemde karında birkaç küçük kesi olur. Doktorunuz, kapalı yöntemle yapılacak olan ameliyatın nasıl yapılacağına ve hangi yolların izleneceğine kendisi karar vermektedir.

Prostat Kanserinde Hayatta Kalma Oranı

Bu kanserin erken teşhis edilmesi ve tümörün yayılmamış olması, olumlu geçecek bir tedavi sürecinin anahtarıdır. Genellikle kanser cerrahisi ile tedavisi mümkündür. Fakat, kanser prostatın dışına çıkmışsa ve yayılmışsa, kanserin ölüm oranı artmaktadır. Kanser belirtilerinizin olduğunu düşünüyorsanız, hemen doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Prostat Kanserine Karşı Alınabilecek Önlemler

Yaşlanma, bu kanserin gelişmesine engel olamayacağınız bir risk faktörüdür. Fakat, kontrol altına alabileceğiniz farklı riskler de bulunmaktadır. Örneğin sigarayı bırakmak, risk seviyenizi bir hayli azaltacaktır. Beslenmenize dikkat etmek ve spor yapmak da, kanser riskinizi azaltacaktır.

Sonuç

Bütün erkekler ve özellikle yaşlı erkekler, prostat kanseri riskine sahip olmaktadır. Fakat erken teşhis edilen ve hızlıca tedaviye başlanan hastalarda iyileşme oranları oldukça yüksektir. Bu yüzden doktorunuzla, şüpheniz ya da korkunuz varsa konuşmaktan çekinmeyin.

Eğer prostat kanseri olduğunuzu düşündürecek belirtileriniz varsa, hemen doktorunuzla iletişime geçin. Bununla beraber, herhangi bir belirtiniz olmasa dahi, sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyerek, kanser riskinizi azaltın.

Beslenme sisteminizi doğal ve mevsimsel gıdalardan oluşturmak, egzersizlerinizi aksatmadan yapmak ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak, hem genel sağlığınızı artıracaktır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Prostat kanseri ilk nereye yayılır?

Bu kanserde metastaz ilk olarak en yakın doku ve organlarda başlamaktadır. Bunlardan en sık metastaza uğrayanlar arasında bağırsaklar bulunmaktadır. İleri evrelerde ise kemiklere yayılım sıklıkla görülmektedir.

Prostat kanseri öldürücü müdür?

Kırk yaşın altında olan erkeklerde görülmesi halinde ölümcüllük riski az olan bu kanser türünün son evrede fark edilmesi oldukça tehlikelidir. Bununla birlikte elli yaşın üzerine çıkmış olan erkeklerde daha riskli olan hastalığın mümkün olan en erken evrede tanılanması ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

Prostat nerede ağrı yapar?

Bu hastalıkta genel olarak kasıklarda ve idrara çıkarken ağrı hissedilmektedir. Bununla birlikte pelvik bölgede, genital bölgede ve ileri evrelerde tüm vücutta ağrı hissedilmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Üroloji Doktorları

Üroloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır: