Saç Derisi Kaşıntısı Neden Olur?

Saç Derisi Kaşıntısı

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Saç derisi kaşıntısı, genellikle seboreik dermatit olarak bilinen kaşıntılı ve yangısal deri hastalığından kaynaklı olmakla birlikte, birçok farklı sebebe bağlı olarak da görülebilmektedir.

Saç Kaşıntısı Neden Olur?

Kafa kaşıntısı çok fazla görülen bir problemdir ve çok sayıda sebebe bağlı oluşabilmektedir. Genel olarak saç derisi kaşıntısı nedenleri şunlardır:

 • Seboreik dermatit
 • Stres
 • Mevsim değişiklikleri
 • Hormonel değişimler
 • Saç derisinde maya artışı
 • Sedef hastalığı
 • Saç derisinde gelişmiş mantar enfeksiyonları
 • Saç boyası gibi nedenlere bağlı alerjik egzamalar
 • Atopik dermatit
 • Bitlenme
 • Diyabet
 • Zona
 • Anksiyete

Hangi Durumlarda Doktora Gitmek Gerekir?

Doktor tarafından uygulanacak bir tedaviye gerek duyulmayan kafa kaşıntısı için çeşitli doğal yöntemler çözüm oluşturabilmektedir. Fakat kafa kaşıntısı bir haftadan fazla süre devam ederse, kaşıntıya farklı belirtiler de eşlik etmekteyse ve kaşıntıya bağlı olarak hasta uyku problemleri gibi sorunlar yaşamaya başlamışsa, hastaneye gitmeniz gerekebilir. Uzman bir dermatolog tarafından yapılacak olan muayene ile, saç derisi kaşıntısı probleminin nedeni bulunur ve tedavi süreci başlatılır.

Saç Derisi Kaşıntısı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Saç derisi kaşıntısı problemi ile karşı karşıya olanlar, saç derisi kaşıntısına ne iyi gelir, saç derisi kaşıntısı için ne yapılmalı, erkeklerde saç derisi kaşıntısı için evde tedavi yöntemleri nelerdir, kafa kaşıntısının nedenleri nelerdir gibi soruların yanıtlarını aramaktadırlar. Kafada kaşıntı problemi için evde uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Elma Sirkesi: Elma sirkesinin içerisinde fazlasıyla asetik asit bulunur. Antienflamatuar, antifungal ve antibakteriyel etkileri bulunmaktadır. Cilt kuruluğunun sebep olduğu kaşıntıların azaltılmasına destek verir. Ilık su ile seyreltilmesi gerekir. Duş esnasında saçların şampuanla yıkanmasından sonra, durulama esnasında uygulanabilir. Saç derisinde açık yara bulunan hastalar, elma sirkesi tedavisini uygulamamalıdır. Elma sirkesinin sulandırılmaması, kimyasal yanık oluşmasına neden olabilir.
 • Hindistan Cevizi Yağı: Hindistan cevizi yağı, kendi içerisinde antimikrobiyal özellikleri olan laurik asit bulundurmaktadır. Saç derisine uygulanması halinde, saç derisi kaşıntısı ve kepek problemine iyi gelir. Öte yandan bit problemine iyi geldiği de bilinmektedir.
 • Ilık Zeytinyağı: Saç derisine ılık zeytinyağı ile masaj uygulamak, saç derisindeki kaşıntının, kabukların ve pulların yumuşamasını sağlar. Uygulama sonrası 2 saat beklemek ve sonradan şampuanla temizlemek gerekir.
 • Çay Ağacı Yağı: Çay ağacı yayı, antifungal, antimikrobiyal ve antiseptik özellikleri içerisinde bulundurur. Öte yandan antienflamatuar etkilere de sahiptir. Seboreik dermatit, kapak ve bit gibi problemlere bağlı olarak ortaya çıkan kaşıntıların azalmasını sağlar. Ancak çay ağacı yağının cilde zarar verici özelliği bulunmaktadır. Bu yüzden az seviyede kullanmak ve sulandırmaya dikkat etmek gerekmektedir. Zeytinyağı ile karıştırılarak saç derisine uygulanabilir.
 • Nane Yağı: Nane yağının içerisinde fazlasıyla mentol bulunur. Mentolun ferahlatıcı ve serinletici bir etkisi olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bu da saç derisi üzerindeki kaşıntıların azalmasını sağlar. Nane yağına bağlı olarak kepek oluşumu azalabilir ve saç derisindeki kaşıntılar azalabilir. Ancak nane yağının seyreltilmesi gerekir. Aksi halde cilde zarar verebilir. Zeytinyağı gibi başka bir yağ ile karıştırılarak uygulamak çok daha etkili olacaktır.
 • Kolloidal Yulaf: Kepek önleyici şampuanların içerisinde kolloidal yulaf bulunur. Kolloidal yulaf ezmesi, saç derisi üzerindeki nemin hapsedilmesini sağlar. Bu da saç derisi kuruluğuna ve saç dökülmesine engel olmasını sağlar.
 • Limon Otu Yağı: Hem kepek, hem de saç derisi kaşıntısı için etkili bir doğal tedavi yöntemidir.

Sağlıklı Bir Saç Derisi Nasıl Elde Edilir?

Sağlıklı bir saç derisi için, dengeli ve mevsimsel beslenmenin önemi çok büyüktür. Saç sağlığınızı etkileyebilecek vitamin eksikliklerinin olup olmadığını öğrenebilmek için, rutin doktor kontrollerinin ihmal edilmemesi gerekmektedir. Duş alırken ılık su kullanmak oldukça önemlidir. Saçlarını çok sıcak suyla yıkayan insanlar, saç köklerine zarar verirler. Duş sonrası saçları kurularken yumuşak havlular tercih edilmelidir. Saçları sıcak vererek şekillendiren cihazların tümünün, saçlarınıza ve saç derinize zarar verdiğini unutmamanız gerekmektedir.

Saçlarınızı hangi sıklıkta yıkamanız gerektiğini, yine saçlarınızın kendisi size söyleyecektir. Saçlarınız sürekli yağlanıyorsa, her gün saçlarınızı yıkamanız gerekmektedir. Saçlarına belirli işlemleri uygulamış insanların saçları çok daha az yağlanır. Bu işlemler, renk değişikliği, düzleştirme, perma yaptırma ya da daha farklı saç şekillendirme yöntemleri olabilir. İnsanoğlu yaşlandıkça, saçları yağ üretmeyi azaltır.

Kafa Derisi Kaşıntısı ve Duş

Duş alırken saçlarınızdan daha çok, saç derinizle ilgilenmeniz gerekmektedir. Sadece saçlarının temizliğine odaklanan insanlarda, daha donuk saçlar görülmektedir. Şampuan uygulamasından sonra, saç kremi uygulaması yapıldığından emin olunmalıdır. Saç kreminin birçok faydası vardır. Saçların parlaklığını artırır, saçlardaki statik elektriğin azalmasını sağlar, saçları kuvvetlendirir ve saç derisi kaşıntısı için etkileyici bir tedavi yöntemidir. Ancak şampuanın tam aksine, saç kreminin saç derisine değil, saç uçlarına uygulanması gerekir. Saç tipinize göre en uygun şampuan ve saç kremini dermatoloğunuz size söyleyecektir.

Saç Derisi Kaşıntısı Saç Döker mi?

Saç derisi kaşıntısı ve dökülmesi problemleri genellikle, saç derisine bulaşan tinea capitis isimli bir mantardan dolayı görülmektedir. Genellikle çocuklarda görülen bu mantar, zaman zaman yetişkin insanlarda da ortaya çıkabilmektedir. Yetişkinlerde genellikle, saç kirliliği, bakım ürünlerinin yeteri kadar durulanmaması, saçların duştan sonra uzun süre ıslak bırakılması gibi nedenlerle oluşmaktadır. Tinea capitis mantarı ciddi saç dökülmesi problemleri çıkarabileceği için, hızlıca tedavi edilmelidir.

Saç Derisi Kaşıntısı ve Sivilce Problemi

Sivilceler, insan bedeninin her yerinde kendisini gösterebileceği gibi, saç derisinde de ortaya çıkabilmektedir. Akne kaşıntılara neden olabilen, rahatsız edici bir problemdir. Saç derisinde ortaya çıkan sivilcelerin tedavisi, vücudun diğer bölgelerine göre daha zordur. Kızarıklıklara ve kaşıntılara neden olabilen akneler tedavi edilmezse, saç dökülmesine neden olabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Saç temiz olduğu halde neden kaşınır?

Saç derisinde ortaya çıkan kaşıntının nedeni mantar ya da bit olabilir. Sağlıksız beslenme, yetersiz bir saç hijyeni, stres ya da terleme gibi faktörler de saç kaşıntısına neden olabilir.

Kafada kaşıntı neden olur?

Hijyene çok fazla dikkat edilmediğinde, şampuan ya da sabun gibi kimyasal ürünlerin deride kalması kafada kaşıntıya neden olur. Aynı zamanda kepek sorunu kaşıntının en büyük nedenlerindendir.

Saç derisindeki mantar nasıl anlaşılır?

Saçta kabuklanma, kepek, kaşıntı, saçların kolayca kopması, saç kaybı ve akıntı gibi belirtilerden anlaşılır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣