Ense ağrısı çeken kadın

Ense Ağrısı: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Ense ağrısı gibi insanın gündelik yaşamında sorunlara neden olan rahatsızlıkların arkasında, hipertansiyon ya da kalp spazmı gibi ciddi hastalıklar yatıyor olabilir.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Ense Ağrısı Neden Olur?

Yüksek tansiyon, duruş ya da oturuş bozuklukları, migren, boyun fıtığı, osteoporoz, kas spazmları gibi çok sayıda hastalık, ense ağrı nedenleri arasındadır. Ense ağrıları insanın yaşam kalitesine zarar veren ve ciddiye alınması gereken hastalıklardır. Bu ağrılar çoğu zaman omuzlara ve hatta kollara kadar yayılabilmektedir. Bu ağrılar hastada hareket kısıtlamasına neden olabileceği için, hem sosyal hem de iş hayatında olumsuz sonuçlar doğurabilirler. Bu yüzden hastaların hiç vakit kaybetmeden tedaviye başlaması gerekir. Ense ağrıları yaşayan insanların çok büyük bir bölümü, boyun fıtığı olduğunu düşünse de, genellikle ağrılara sebep olan hastalık boyun fıtığı olmamaktadır. Tedaviye başlanmadan önce doktorunuz, sebepleri detaylıca araştıracaktır.

Kas Spazmı ve Ensede Ağrı

Ense ağrılarının, kolda ya da omuzlarda herhangi bir ağrı olmadan, yalnızca boynu sağa ve sola çevirirken yaşanması halinde, doktorunuz sizi farklı taramalardan geçirecektir. Bu tarz hastaların tansiyon seviyelerinde bir problem görülmemişse ve nörolojik muayene esnasında güç ve duyu eksikliği ile karşılaşılmamışsa, hastanın kas spazmı denilen problem yüzünden ense ağrısı yaşadığı kabul edilmektedir. Böyle hastalara, ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler tavsiye edilir. Ağrı kesicilerle ve kas gevşeticilerle ağrılar birkaç gün içerisinde geçer. Ağrıların geçmesiyle ya da azalmasıyla birlikte, tekrar etmemesi için belli başlı egzersizlere başlanması gerekmektedir. Çeşitli boyun egzersizleriyle ense ağrılarının önüne geçmek mümkündür. İlaçlara ve egzersizlere rağmen ağrılar geçmiyorsa, hastanın yeniden değerlendirme altına alınması gerekir.

Ense Ağrısı Belirtileri

Ense ağrıları genellikle belli başlı hareketleri yaparken ya da duruş bozukluğu kaynaklı kendisini gösterir. Ense ağrısı belirtileri, boyun bölgesinde ağrı, omuzlara giden ağrı, kollara kadar uzanan ağrı ve boynu sağa, sola, yukarıya, aşağıya çevirirken kendini gösteren ağrılardır. Ense ağrıları, aşağıda yer alan hastalıkların belirtisi olabilmektedir:

  • Kalp Hastalıkları: Yoğun enerji gerektiren aktivitelerden ya da uzun bir koşudan sonra ense ağrıları kendisini gösteriyorsa ve solunum problemleri yaşıyorsanız, çeşitli kalp hastalıklarının ilk belirtilerini yaşıyor olabilirsiniz. Kalp hastalıklarının erken teşhisi ile tedavi edilmesi mümkündür. Aynı zamanda sigarayı bırakmak ve kilo vermek gibi yaşamsal değişikliklerle de, ense ağrılarının ve kalp hastalıklarının önüne geçmek mümkündür.
  • Yüksek Tansiyon: Eğer ense kökü ağrısı, ensede ağrı ve sertlik ya da enseden gelen baş ağrısı gibi problemler yaşıyorsanız, hipertansiyon şüphesiyle muayene edilmeniz gerekmektedir. Eğer ense ağrısı tansiyon ilişkisine bağlı ağrılar yaşıyorsanız ve baş ağrıları sık sık meydana geliyorsa, felç riskini göz ardı etmeden acilen doktor kontrolünden geçmeniz gerekmektedir. Tansiyon hastalarında ense ağrıları yaşanması, felç riskini artırmaktadır.
  • Kas Spazmı: Ense ağrıları zaman zaman kas spazmlarının habercisidir. Kaslara bağlı hareketleri yaparken problem yaşıyorsanız ve özellikle boyun hareketlerini yaparken ağrılar yaşıyorsanız, kas spazmlarına bağlı ense ağrıları yaşıyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda doktora gitmeniz ve kontrolden geçmeniz gerekmektedir.
  • Boyun Fıtığı: Hastada rahatsızlıklara neden olan ense ağrıları, bir süre sonra omuzlara ve hatta kollara kadar etki edebilmektedir. Böyle hastalarda boyun fıtığı şüphesi bir hayli yüksektir. Hastanın hiç vakit kaybetmeden bir doktor kontrolünden geçirilmesi gerekmektedir.

Ense Ağrısı Tedavisi

Ense ağrısının tedavisi için ilk olarak ağrının neyden kaynaklı olduğunun tespitinin yapılması gerekmektedir. Hastaya uygun olan tedavinin başlatılabilmesi için, doğru tanı koymak çok önemlidir. Eğer kas spazmına bağlı ense ağrıları yaşamaktaysanız, bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanına görünmeniz faydalı olacaktır. Eğer kısa süren ve bir süre sonra geçen ense ağrılarınız varsa, kendiniz için en uygun yastık tercihini yapmalısınız. Gece yatarken, ense ile omuz arasında boşluk bırakmadan uyumak çok önemlidir. Doktorunuz size bir kas gevşetici ilaç vermişse, ağrı hissettiğiniz zamanlarda kullanarak ağrılarınızı azaltabilirsiniz. Tabii kas gevşetici ya da ağrı kesici gibi ilaçlar, kısa süreli tedavilerdir. Hastaların ağrılara neden olan ana hastalığının tespit edilmesi ve tedavi edilmesi mühimdir. Bazı hastalar bir gerginlik yaşadıklarında ya da genel olarak stresli bir gün geçirdiklerinde, vücutlarını farkında olmadan sıkmaya başlarlar. Genellikle bu tarz hastalarda ense ağrıları sık görülür. Hastaların vücutlarını sıktıklarını fark etmeleri halinde, bir psikologdan yardım almaları gerekmektedir.

Ense ağrısı ya da enseden baş ağrısı problemleri ile karşı karşıyaysanız aşağıda yer alan diğer tedavi yöntemlerini de uygulayabilirsiniz:

  • Ütü ile bir havlu ısıtılarak, enseye sıcak kompres uygulanabilir. Bu sayede kasların yaşadığı sıkışma azalır ve ense ağrılarının dinmesi beklenir.
  • Eğer doktor tarafından verilmiş bir tansiyon ilacı varsa, ihmal etmeden kullanmak gerekir.
  • Yüksek şiddetli ense ağrıları yaşanıyorsa, bir uzman tarafından verilen egzersizler yapılabilir. Genelde başı sağa ve sola yatıracak şekilde kasların gerilmesi, ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır.
  • Bazı medikal boyunluklar, ense ağrılarının önüne geçebilmektedir.
  • Ofis ortamında ense ağrısı yaşıyorsanız, oturuşunuzu düzeltmeniz ve ara ara basit boyun egzersizleri yapmanız gerekmektedir.
  • D vitamini eksikliği, hem kas hem de kemik ağrılarına neden olabilir. Kas ve kemik sağlığını destekleyici gıdalarla beslenerek, ağrılarınızı sonlandırabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Enes ve omuz ağrısı neden olur?

Boğazda uzun süren enfeksiyonlar şişmiş lenf nodları ile beraber ense ağrısına neden olabilir. Kalp ve akciğer rahatsızlıkları gibi bazı durumlar, boyunda ağrı yapabileceği gibi ense de ağrıya da yol açabilir. Hatta baş, sırt, göğüs ve omuz bölgelerine de yayılır.

Başın arka kısmında ağrı neden olur?

Başın arka kısmında şiddetli bir ağrı varsa, tümörden kaynaklı olabilir. Bunun yanı sıra çift görme, bulanık görme ve kusma gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Bazen migren, stres, yorgunluk ve susuzluk gibi nedenler de başın arka kısmında ağrıya yol açabilir.

 

Avicenna Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.