saç ekiminde greft ne demek

Saç Ekiminde Greft Nedir? Greft Ne Demek?

Greft kelimesi sadece saç ekiminde değil, diş hekimliğinde ve başka cerrahi alanlarda da kullanılmaktadır. Peki, saç ekiminde greft nedir? Avicenna Saç Ekimi Merkezi uzmanları bu sorunun yanıtını verdi.

Saç Ekiminde Greft Nedir?

Tıpta çok sayıda farklı anlama sahip olabilen greft, en kısa ve net tanımla, insan bedeninin bir bölgesinden, başka bir bölgesine transfer etmek için alınan doku olarak tanımlanabilir. Transfer edilen doku, yeni bölgesinde difüzyon yoluyla beslenmektedir. Difüzyon, damar ya da sinir bağlantısı bulunmayan dokunun, çevresindeki dokular ve onlara ait kapiller damarlarıyla beslenmesi olarak da tanımlanabilir. Bu doku (saç kökü) zamanla yeni yerine alışmaya başlar ve damar – sinir bağlantıları oluşturur. Yeteri kadar beslenemeyen dokular ise zaman içerisinde uyum sağlayamadıkları için ölürler.

Saç ekiminde greft terimi, saç kökü nakli ihtiyacı duyan hastaların donör bölgesinden alınan saç kökleri için kullanılır. Her bir greftin içerisinde belli sayılarda saç kökleri ve az seviyede deri bulunur. İçinde yer alan deri ve greft sayısına göre farklılık gösteren greftler bulunmaktadır. Greftlerin farklı büyüklükleri olabilmektedir. Kimi greftlerin içerisinde ikili, üçlü ya da beşli saç kökleri yer alabilmektedir.

Saç ekilen yerden çıkacak olan saç sayısı, ekilen greft sayısına göre değil, greftlerin içerisindeki saç köklerine bağlıdır. Donör bölgeden alınacak olan greftlerin içerisinde ne kadar saç kök olacağını ise, saçınızın yapısı, kalitesi ve yoğunluğu belirlemektedir.

Saç ekiminde greft toplama işlemi çeşitli yöntemlerle yapılmaktadır. Eskiden daha çok kullanılan yöntem olan FUT tekniğinde, daha büyük ve geniş deri parçaları alınmaktaydı. Günümüz Safir FUE işleminde ise küçük greftler toplanmaktadır. 0,6 – 0,8 milimetre çapında ucu bulunan safir başlıklı cihaz, toplanan greftlerin hem sıkı olmasını hem de yaraların çabuk iyileşmesini sağlamaktadır.

Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Greft Saklama ve Koruma

Saç ekimi işleminin ilk etabında alınan greflter, işlemin ikinci aşaması olan ekim esnasına kadar bekletilmeli ve muhafaza edilmelidir. Donör alandan alınan canlı haldeki greftler, canlı kalmaya devam etmelidirler. Saç ekiminde greft saklama işlemi genellikle maksimum 2 saat sürer. 2 saat sonra hastaya tekrar ekileceği anı bekleyen greftlerin, doğru ortamda muhafaza edilmesi gerekir. Günümüzde özel bir solüsyon bu iş için kullanılmaktadır. Hastadan alınan greftler, bu solüsyon içerisinde bekletilir. Greft kaybı yaşanmaması adına solüsyon kalitesi büyük önem taşımaktadır.

Saç Ekiminde Greft Hesaplama

Saç ekimi ortalama 6 ile 8 saat arasında değişen bir işlemle yapılmaktadır. Burada süreyi ekilecek greft sayısı belirler. Greft sayısının fazla olması, operasyonu 2 güne bölebilmektedir. Greft hesaplama işlemi hastanın durumuna ve beklentisine göre değişiklik gösterir. Peki, saç ekimi kaç greft ile yapılır? Burada seçilen saç ekimi tekniği de büyük önem taşımaktadır. FUT yönteminde tek seansta 2000 ile 3000 greft saç ekimi yapılabilir. FUE tekniğinde ise bu rakam 4000 greft ve üzeri olabilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Saç ekimi sonrası ilk yıkama ne zaman yapılır?

Kişiden kişiye değişebilen ilk yıkama süresi genellikle 2. veya 4. günlerde gerçekleştirilmektedir. Durumun kesinliği için saç ekimi uzmanının önerdiği süreye uymalısınız.

Saç ekimi sonrası kabuk dökme ne zaman tamamlanır?

Greftlerin yerleştirildiği saç ekimi operasyonu sonrasında 10. güne kadar kabuk dökme işlemi gerçekleşir. Saç derisinin yenilendiği bu dönem 8 veya 10 gün sürüp, sona erecektir.

Avicenna Hastanesi Saç Ekim Merkezi Uzmanlarımız

Saç Ekim Merkezi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır: