Saç Ekiminde Greft

Saç Ekiminde Greft Nedir? Greft Ne Demek?

Greft kelimesi sadece saç ekiminde değil, diş hekimliğinde ve başka cerrahi alanlarda da kullanılmaktadır. Peki, saç ekiminde greft nedir? Avicenna Saç Ekimi Merkezi uzmanları bu sorunun yanıtını verdi.

Saç Ekiminde Greft Nedir?

Tıpta çok sayıda farklı anlama sahip olabilen greft, en kısa ve net tanımla, insan bedeninin bir bölgesinden, başka bir bölgesine transfer etmek için alınan doku olarak tanımlanabilir. Transfer edilen doku, yeni bölgesinde difüzyon yoluyla beslenmektedir. Difüzyon, damar ya da sinir bağlantısı bulunmayan dokunun, çevresindeki dokular ve onlara ait kapiller damarlarıyla beslenmesi olarak da tanımlanabilir. Bu doku (saç kökü) zamanla yeni yerine alışmaya başlar ve damar – sinir bağlantıları oluşturur. Yeteri kadar beslenemeyen dokular ise zaman içerisinde uyum sağlayamadıkları için ölürler.

Saç ekiminde greft terimi, saç kökü nakli ihtiyacı duyan hastaların donör bölgesinden alınan saç kökleri için kullanılır. Her bir greftin içerisinde belli sayılarda saç kökleri ve az seviyede deri bulunur. İçinde yer alan deri ve greft sayısına göre farklılık gösteren greftler bulunmaktadır. Greftlerin farklı büyüklükleri olabilmektedir. Kimi greftlerin içerisinde ikili, üçlü ya da beşli saç kökleri yer alabilmektedir.

Saç ekilen yerden çıkacak olan saç sayısı, ekilen greft sayısına göre değil, greftlerin içerisindeki saç köklerine bağlıdır. Donör bölgeden alınacak olan greftlerin içerisinde ne kadar saç kök olacağını ise, saçınızın yapısı, kalitesi ve yoğunluğu belirlemektedir.

Saç ekiminde greft toplama işlemi çeşitli yöntemlerle yapılmaktadır. Eskiden daha çok kullanılan yöntem olan FUT tekniğinde, daha büyük ve geniş deri parçaları alınmaktaydı. Günümüz Safir FUE işleminde ise küçük greftler toplanmaktadır. 0,6 – 0,8 milimetre çapında ucu bulunan safir başlıklı cihaz, toplanan greftlerin hem sıkı olmasını hem de yaraların çabuk iyileşmesini sağlamaktadır.

Greft Saklama ve Koruma

Saç ekimi işleminin ilk etabında alınan greflter, işlemin ikinci aşaması olan ekim esnasına kadar bekletilmeli ve muhafaza edilmelidir. Donör alandan alınan canlı haldeki greftler, canlı kalmaya devam etmelidirler. Saç ekiminde greft saklama işlemi genellikle maksimum 2 saat sürer. 2 saat sonra hastaya tekrar ekileceği anı bekleyen greftlerin, doğru ortamda muhafaza edilmesi gerekir. Günümüzde özel bir solüsyon bu iş için kullanılmaktadır. Hastadan alınan greftler, bu solüsyon içerisinde bekletilir. Greft kaybı yaşanmaması adına solüsyon kalitesi büyük önem taşımaktadır.

Saç Ekiminde Greft Hesaplama

Saç ekimi ortalama 6 ile 8 saat arasında değişen bir işlemle yapılmaktadır. Burada süreyi ekilecek greft sayısı belirler. Greft sayısının fazla olması, operasyonu 2 güne bölebilmektedir. Greft hesaplama işlemi hastanın durumuna ve beklentisine göre değişiklik gösterir. Peki, saç ekimi kaç greft ile yapılır? Burada seçilen saç ekimi tekniği de büyük önem taşımaktadır. FUT yönteminde tek seansta 2000 ile 3000 greft saç ekimi yapılabilir. FUE tekniğinde ise bu rakam 4000 greft ve üzeri olabilmektedir.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.