Saç Ekimi Teknikleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Saç Ekimi Teknikleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Avicenna Saç Ekimi Merkezi, hemen hemen tüm saç ekimi teknikleri ile saç ekimi işlemi gerçekleştirmektedir. Bütün insanlarda nasıl göz rengi, saç tipi, burun tipi, kulak tipi ya da vücut tipleri farklı ise, saç tipleri de aynı şekilde farklıdır. Sağlıklı bir insanın 100 bin adet saçı bulunur. Günlük 150 adete kadar saç dökülmesi normal karşılanır. Peki normalin dışında bir saç dökülmesi yaşanıyorsa ya da yaşanmışsa, hangi saç ekimi yöntemleri tercih edilmelidir? Bu yöntemlerin birbirleriyle olan farkları nelerdir?

Saç Ekimi Yöntemleri

Günümüzde FUE, mikro fue, safir fue ve DHI (choi) gibi pek çok farklı isimle anılan saç ekim metotları olmakla beraber, mantık olarak bir tane saç ekim yöntemi vardır. Operasyon sonrası meşakkatli bir sürecin yaşandığı ve saç ekiminin atası olarak bilinen FUT ise artık çağımızda tercih edilmediği için, makalemizde FUT’a çok az değineceğiz. Saç ekim metotları saç köklerinin kafa derisinden toplanma biçimi ve kökleri yerleştirme biçimine göre değişiklik göstermektedir.

Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile saç ekim metotları yanı sıra bir takım yenilikleri getirmiş ve saç naklinin ağrısız, yara izsiz yapılmasını sağlamıştır. Saç ekim metotları FUT ve FUE olarak 2’ye ayrılır. FUT yöntemi ile şerit halinde bir kesi ile çıkarılan saç kökleri, FUE yönteminde ile birer birer çıkarılır. FUE ile gerçekleştirmiş olan saç ekim operasyonları saç köklerini manuel, motor ve robotik tekniklerle elde etmektedir. FUT yöntemi ile saç ekimi ise artık tercih edilen bir yöntem değildir. Saç ekimi teknikleri ile 2 sonuç hedeflenmektedir:

  • Yüksek ölçekli doğal sonuç elde etmek.
  • Donör bölgesi yetersiz hastalar için de saç naklinin yapılmasına imkan sağlamak

Saç ekimi tedavisi, saç köklerinin alınması, saç ekilecek bölgedeki kanalların açılması ve saç köklerinin bu kanallara ekilmesi şeklindedir. Fakat uygulama kısmında farklılıklar gösterebilir. Dünden bugüne yapılan saç ekimi teknikleri şunlardır:

FUT Yöntemi

Donör bölgeden saç kalın bir şerit halinde deriyle beraber çıkarılır. Saç kökleri mikroskop altında deri dokularından ayrıldıktan sonra saçsız alana, şeritler halinde birer birer ekilir. Genellikle alınan saçlı deri parçası 10-15 mm genişliğinde iki kulak arası mesafeye bağlı şekilde 25-30 cm uzunluğunda olabilmektedir. Saç kökleri elde edildikten sonra bu bölgenin dikilmesi gerekiyor. Dikilen bölgede operasyon sonrasında 8-10 cm’lik yara izi kalır. Tek seferde fazla saç kökü ekilmesi sebebiyle avantajlı görülür. Ancak hem sancılı bir süreç hem de sonrasında iz kalması sebebiyle FUT saç ekim metotları içerisinde tercih edilen bir yöntem olmamaktadır.

FUE Yöntemi

İnternet üzerinden araştırma yapan hastalar, “FUE saç ekimi nedir?” sorusunu sıklıkla araştırmaktadırlar. FUE saç ekim yöntemi öncelikle 2002 senesinde Rassman ve arkadaşları tarafından uygulanmıştır. FUT tekniğinde yapıldığı şekilde saçlar, tam olarak iki kulağın arasında yer alan ve ense olarak tanımlanan yerden alınmaktadır. Farklı olarak, saç kökleri donör yerden toplu ve bölgesel olarak değil, birer birer alınır. Doğal bir görüntü oluşturması ve donör alanda tahribat bırakmaması sebebiyle FUT yöntemini gerisinde bırakmıştır. FUE yöntemi ile gerçekleştirmiş olan saç ekimi lokal anestezi altında yapılırken, hastanın ağrı ve acı çekmesini de ortadan kaldırmaktadır.

Saç ekimi teknikleri arasında bugün bir standart olan FUE ile saç ekimi 4 farklı şekilde yapılmaktadır:

Manuel Punch ile FUE

Saç kökleri FUE yönteminde öncelikle manuel punch tekniğiyle toplanılıyordu. Farklı farklı boyutlarda boyutlara sahip uçları bulunan punchlarla saç kökleri, uzman tarafından teker teker gevşetilirdi. Sonrasında ise micropen-set denilen cihazla gevşetilen saçlar birer birer toplanılmaktadır. Tek tek elle toplanması nedeniyle manuel punch tekniğiyle gerçekleştirmiş olan FUE saç ekim yöntemi bir hayli zaman almaktadır.

Mikromotor ile FUE

Saç köklerinin alınacağı yerler bu araç sayesinde otomatik şekilde gevşetilmektedir. Tıpkı manuel punch tekniğindeki gibi farklı farklı büyüklüklerde uçları vardır. Bu uçlar istenen boyuta göre mikro motor cihazına yerleştirilir. Ve saç kökleri etrafında minik delikler açarak saç köklerini otomatik şekilde gevşetir. Gevşetilen saç kökler yine manuel punchta olduğu gibi mikropen-set cihazı ile toplanır. Otomatik dönme özelliği sayesinde saç ekimi operasyonları daha kısa bir süre içinde bitirilmektedir.

Robotik FUE

Gelişen teknoloji saç ekim metotları kapsamında çeşitli yeniliklere de yol açmıştır. Robotik FUE olarak geçen bu yol ile saç kökleri doktor tarafından yönlendirilen bir robot aracılığı ile toplanmaktadır. Sistem kafanın birden çok kamerayla görüntülenip, görüntünün bilgisayar ortamına aktarılmasıyla çalışır. Bilgisayar ortamına gönderilen görüntüler ile yapılan analizlerin tamamlanmasıyla, çıkış yönleri dikkate alınarak saç kökleri toplanmaktadır. Bilgisayar monitörü sayesinde kafa derisi büyütüldüğü için kökler arası mesafe net görülmektedir. Bu, saç köklerinin alınması esnasında, diğer saç köklerinin zarara uğrama ihtimalini en az seviyeye indirmektedir. Böylece standart saç ekim metotları ile kıyaslandığında Robotik FUE avantajlı bir durum yaratmış olur. Robotik FUE henüz gelişmekte olduğundan çoğu saç ekim merkezlerinde rutin şekilde kullanılmamaktadır.

DHI

Saç ekim yöntemleri arasında önemli bir yeri olan dhi saç ekimi nedir? Kalem tekniği olarak da anılan DHI yöntemiyle saç ekimi, FUE saç ekiminin özel uçlu kalem (Implanter / Choi Pen) aracılığı ile gerçekleştirilmesidir. Implanter kalem tekniği ile saç nakli ya da Choi saç ekimi veya tıraşsız saç ekim yöntemi olarak da bilinmektedir. Choi iğnesinin şekilsel olarak ince, yuvarlak ve oldukça keskin bir ucu bulunmaktadır. DHİ saç ekimi işleminde saç kökleri bu iğne donör bölgeden toplanmaktadır. Bu yöntem saç köklerinin kanal açılmadan kel alana direkt ekilmesi işlemiyle diğer FUE saç ekim metotları aşamalarından farklılaşmaktadır. Özetle FUE yönteminin bilinen kanal açma ve yerleştirme aşamaları choi kalem aracılığı ile DHI’de aynı anda gerçekleştirilir. Bu sayede saç kökleri saç derisi dışında çok daha az bir süre beklediği için, saç köklerinin sağlıklı bir şekilde ekildiği yerde tutunma ihtimali artmaktadır.

Bu saç ekimi teknikleri dışında, farklı saç ekimi yöntemlerinden her ne kadar bahsediliyor olsa da, bu yöntemler henüz netleştirilememiştir. FUE tekniği günümüzdeki haline gelene kadar çeşitli araştırmalara ve geliştirmelere konu olmuştur. Zaten halihazırda saç ekiminde en yeni yöntemler kullanılmaktadır. İlerleyen yıllarda da gelişimini devam ettirecek ve daha birçok farklı isim alacaktır.

Hangi Saç Ekimi Yöntemleri Tercih Edilebilir?

Saç ekimi için hangi yöntemi seçeceğiniz konusunda uzmanlarla görüşmeniz daima daha iyi bir seçim yapmanızı sağlayacaktır. Saçınızın tedavi sırasında vereceği sonuçlara göre tedavi metotları hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Genel olarak DHI uygulamaları en iyi saç ekimi tekniği ve doğal yöntem olarak öneri edilmektedir. Ancak saçınızın tipi, seyrekliği ve kök hücrelerinizin verimliliği tedavi yönteminin de değişmesini sağlayabilmektedir.

Saç Ekimi Öncesi Saç Analizinin Yapılması

Saç ekimi operasyonu öncesinde doğru bir saç analizinin yapılması önemlidir ve bu detay, en doğru saç ekimi yönteminin belirlenebilmesi için de çok büyük bir öneme sahip. Steril bir ortamda gerçekleştirilecek olan doğru tetkikler sonucunda yüksek başarılı sonuç elde edilebilir ve çok kısa süre zarfında hasta için en ideal yöntem de belirlenmiş olacaktır.

Saç Ekimi Teknikleri Belirlenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaş ayrıntısı büyük bir önem arz etmesi ile beraber cinsiyet faktörü de göz önünde tutulmalıdır. Saç dökülmesinin altında yatan doğru nedenin detaylı bir şekilde belirlenmesi de yüksek önem teşkil ediyor ve hastaya en ideal yöntemin seçilmesinde büyük önem arz ediyor. Saç ekimi işleminden 3 gün önce hastaların sigara ve alkol kullanmaması zorunludur. Hastaların 5 gün öncesinde kan sulandırıcı ilaçlarını kesmeleri de tüm operasyon adımlarını konforlu bir hale getirecektir.

Saç analizinizi yaptırmak ve Avicenna Ataşehir Hastanesi ayrıcalıklarından faydalanmak için internet sitemiz üzerinden bizlere form yollayabilir, mail atabilir ya da çağrı merkezimizi arayarak randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Saç ekimi sonrası yıkama işleminde nasıl bir şampuan kullanılmalıdır?

Saç ekimi sonrası ilk yıkamada doğal ve parabensiz bir şampuan kullanılmalıdır. Ancak kullanılan şampuanın yenileyici özelliği olmamasına dikkat etmelisiniz.

Saç ekimi sonrası ilk gün duş alınır mı?

Saç ekimi işleminden sonraki 24 saat boyunca duş alınması önerilmez, Saç derisinin enfeksiyon kapmaması ve operasyon izlerinin kapanması adına 48 saate kadar beklemek önemlidir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

İkili Tarama Testi

İkili Tarama Testi Nedir?

İkili Tarama Testi diğer adıyla İkili Testi, hamilelik sırasında yapılan bir tarama testidir. Down sendromu veya kromozomal anomalilerin riskini değerlendirmek için kullanılan bir testtir. Bu

Smear Testi

Smear Testi Nedir? Neden Yapılır?

Smear testi, çoğunlukla kadın sağlığı alanında kullanılan tıbbi bir tarama testidir. Bu test, rahim ağzı (serviks) kanseri ve prekanseröz (kanser öncüsü) durumların erken teşhisinde oldukça

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣