Ses Kısılmasına Ne İyi Gelir? - sesi kısılan kadın

Ses Kısılmasına Ne İyi Gelir?

Ses kısıklığı her insanın en az bir kez yaşadığı, çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan bir sorundur. Genellikle boğazda kuruluk, kaşıntı, akıntı, kuru veya balgamlı öksürük sonrasında, ayrıca ses tellerinin aşırı zorlanması durumunda, ses kısılması durumu ile karşılaşılmaktadır. Ses kısıklığını ortadan kaldırmak ve sesi normala döndürmek için kişinin kendi kendine uygulayabileceği çeşitli yöntemler mevcuttur.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Ses Kısılmasına Ne İyi Gelir?” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Ses Kısılması Nedir?

Ses seviyesinde yaşanan anormal değişiklikler sonucu sesin, titrek, pürüzlü zayıf bir şekilde çıkmasına ses kısılması denilmektedir. Seste olan değişiklikler, ses kutusunun ses üreten vokal kıvrımlarından kaynaklanmaktadır. Bu sorun genellikle boğazda kuruluk, kaşıntı, akıntı, kuru veya balgamlı öksürük sonrasında ortaya çıkar. Ayrıca ses tellerinin aşırı zorlanması durumu veya gırtlak bölgesi enfeksiyonu da ses kısılmasına yol açmaktadır.

Ses kısılması bazen 10 günden fazla sürer. Böyle bir durumda ciddi bir tıbbi durum söz konusu olabilmektedir. Bu sebeple durum bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Kontrol sonucunda gerekli tedaviler yapılmaktadır.

Bazen ise ses kısıklığı kişinin kendi kendine uygulayabileceği bir takım yöntemler ile düzeltilebilir.

Ses Kısılması Yaşayan Kişi Şunlara Dikkat Etmelidir!

  • Eğer ki bir kişi ses kısıklığı yaşıyorsa mutlaka sesini dinlendirmelidir. Kısılmış ses ile konuşmaya çalışmak ses tellerini daha çok zedeler. Bu sebeple birkaç gün olabildiğince az konuşmak sorunun çözülmesine yardımcı olur.
  • Özellikle bol sıvı tüketmek ve sıcak duş almak boğaz bölgesini nemlendirir ve rahatlatır.
  • Ses kısıklığı yaşayan biri kesinlikle sigara içmemelidir.
  • Bu kişiler ayrıca pastil tüketebilir. Bu sayede boğaz bölgesi yumuşar ve rahatlar.
  • Son olarak ise ses kısıklığı alerjenik bir durum sebebi ile oluşmuşsa mutlaka alerjiye sebep olan şeylerden uzak durulmalıdır.

Ses Kısılmasına Ne İyi Gelir?

Boğaz Pastili:

Boğazı nemlendirmek, ağrıyı hafifletmek ve öksürüğü azaltmak için pastil tercih edilebilir.  Pastiller birçok farklı tatta olabilmektedir. Diğer taraftan zencefil, bal, limon, yeşil çay veya ekinezya içeren pastiller ses kısıklığına iyi gelmektedir.

Zencefil Kökü:

Tıpta binlerce yıldır kullanılan şifalı bir bitki olan zencefil, birçok hastalığa iyi geldiği gibi ses kısılması problemini de çözer.  Zencefil, genellikle larenjite eşlik eden kuru, tahriş edici öksürüğü bastırmaya ve ses kısıklığını gidermeye yardımcı olmaktadır.

Elma sirkesi içmek:

Elma sirkesi antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu sayede vücudun enfeksiyon ile savaşmasına yardımcı olur. Bir çay bardağı suya 1 – 2 çorba kaşığı çiğ, süzülmemiş elma sirkesi ve bir çay kaşığı bal eklenerek elde edilen karışımın günde 3 kez içilmesi ile ses düzelebilir.

Nemli ortamda bulunmak:

Bulunulan ortamın nemli olmasını sağlamak yine ses kısıklığına iyi gelen bir diğer yöntemdir. Kışın kaloriferler evin içerisindeki havayı kurutur. Bu sebeple genellikle kışın daha çok ses kısılması vakası görülmektedir.  Bulunulan ortamın nemlendirilmesi ile balgam inceltilmekte ve boğazdaki tahriş iyileşmektedir.

Gargara:

Genellikle ılık tuzlu su ile gargara yapmak ses kısıklığına iyi gelmektedir. Ayrıca ılık tuzlu su gargarası boğazda oluşmuş tahrişi ve ağrıyı rahatlatır.

Özel İçecekler:

Özellikle ballı papatya çayı tüketmek tahriş olmuş boğazı rahatlatır ve ses kısıklığı sorununu çözer. Bitkisel çaylar ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı antioksidanlar içerir. Bu sebeple ses kısılması özellikle grip sonrasında oluşmuşsa, bu tarz çaylar sayesinde  grip de iyileşir.

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Ani ses kısıklığı neden olur?

Ses kısılmanın aniden olması genellikle alerjenik bir durumdan veya ses tellerinin aşırı zorlanmasından kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır.

Çocuklarda ses kısıklığı?

Bu durum sesin kötü kullanılması sonucunda ses tellerinde nodül, polip veya kist gibi lezyonların oluşması sebebi ile olabilmektedir.

Ses kısılması nasıl geçer? 

Çeşitli bitki çayları, pastiller, hafif sıcak duş, ses kısıklığına iyi gelen unsurlardır. Ses kısılması 10 günü geçtiği durumlarda ciddi bir hastalığa işaret ediyor olabilir. Bu durumda doktora başvurulmalıdır.

 

Avicenna Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Doktorları

Kulak burun boğaz (KBB) bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.