Testis kanseri muayenesi

Testis Kanseri Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Testis kanseri, penisin altındaki gevşek bir deri torbası olan skrotumun içinde yer alan testislerde oluşmaktadır. Testisler, üremenin gerçekleşmesi için erkek cinsiyet hormonları ve sperm üretir.

Testis Kanseri Nedir?

Kökenini testisteki üreme hücrelerinden alan kanser türüdür. Diğer kanser türleri ile kıyaslandığında, bu kanser türü nadir olarak görülmektedir. Bununla birlikte testis kanseri, 15 ila 35 yaş arasındaki erkeklerde daha sık rastlanmaktadır. Yumurtalık kanseri olarak da anılan testis kanseri, diğer organlara sıçrama durumunda bile yüksek oranda tedavi edilebilmektedir.

Testis Kanseri Neden Olur?

Genellikle yumurtalık kanserinin nedenleri tam olarak bilinememektedir. Tıpta bu hastalığın nedeni olarak testisteki sağlıklı hücrelerin değişerek kontrolsüz bir biçimde çoğalması olduğu bilinmektedir. Sağlıklı hücreler, vücudumuzun normal bir şekilde çalışmasını sağlamak için düzenli bir şekilde büyümekte ve bölünmektedir. Ancak bazı durumlarda sağlıklı olan hücreler anormallikler geliştirerek mevcut büyümenin kontrolden çıkmasına neden olmaktadır. Oluşan bu kanser hücreleri, yeni hücrelere ihtiyaç duyulmadığında bile bölünmeye devam eder ve biriken hücreler testiste çok büyük bir kütle oluşturur. Genel itibari ile testis kanserleri, henüz olgunlaşmamış sperm üreten testislerdeki hücreler olan germ hücrelerinde başlamaktadır. Bununla birlikte germ hücrelerinin anormal hale gelmesine ve kansere dönüşmesine neden olan şey ise tam olarak bilinememektedir.

Testis Kanseri Belirtileri

Genellikle, genişlemiş bir testis veya oluşan küçük bir yumru alanı, testis kanserinin ilk belirtilerindendir. Herhangi bir büyüme, sertlik, ağrı ya da hassasiyet hissedilmesi de yumurtalık kanserinin habercisi olabilmektedir. Bununla beraber genel olarak görülen testis kanseri belirtileri şu şekildedir:

 • Testiste bir yumru veya sertlik,
 • Skrotumda ağırlık hissetme,
 • Karın ya da kasıkta kronik ağrı
 • Skrotumda ani sıvı birikimi,
 • Meme dokusunda büyüme veya hassasiyet,
 • Sırt ağrısı,
 • Nadiren bir veya iki bacağın şişmesi.

Risk Faktörleri

Bütün kanser türlerinde olduğu gibi yumurtalık kanserinin de sebebi tam olarak bilinmemektedir. Ancak yine de çeşitli risk faktörlerinden bahsetmek mümkündür. Yumurtalık kanserine yatkınlığı arttıran risk faktörleri şu şekildedir:

 • Yaş grubu,
 • Genetik yatkınlık,
 • Testisin anormal gelişimi
 • Testis enfeksiyonu
 • HIV virüsü,
 • İnfertilite (Kısırlık).

Testis kanserinde en önemli risk faktörlerinin başında yaş grubunun olduğunu söylemek mümkündür. Yumurtalık kanseri yaygın olarak 15-35 yaşları arasındaki erkeklerde görülmektedir. Bununla birlikte hastalığın her yaş grubunda görülebilme ihtimali de bulunmaktadır.

Testis Kanseri Tanısı

Bazı durumlarda erkekler, yumurtalık kanserini kendi kendine testis muayenesi yaparken de keşfedebilirler. Ancak kesin olarak kanser teşhisi doktorun yapacağı fiziksel muayene ve diğer tetkikler sonucunda konulabilmektedir. Testislerde fark edilen bir yumrunun kanser olup olmadığını belirlemek için şu tetkikler yapılmaktadır:

Ultrason

İç organların görüntüsünü yansıtabilmek için ses dalgalarını kullanan cihaza ultrason denilmektedir. Ultrason tarafından üretilen ses dalgaları, skrotumdaki dokudan yansıyarak bir dizi görüntü üretir. Alınan görüntüler, hekimin herhangi bir tümör veya diğer anormallikleri tanılamasına yardımcı olmaktadır. Ultrasonda görüntülenebilecek kadar büyük bir tümör olduğunda tümörün boyutu, yeri ve sağlamlığı kolaylıkla tespit edilebilmektedir.

Kan Testleri

Doktorunuz kanınızdaki tümör bulgusunu saptayabilmek için bazı kan testleri isteyebilir. Tümörün varlığını haber veren bulgular, kanınızda normal olarak bulunan maddelerdir. Fakat bu maddelerin seviyeleri, yumurtalık kanseri de dahil olmak üzere belirli durumlarda yükselebilmektedir.

Orşiektomi

Testis çıkarma ameliyatına orşiektomi denilmektedir. Testislerdeki yumrunun kanserli olma ihtimalinin düşünüldüğü durumlarda, testisin alınması için ameliyat önerilebilmektedir. Ameliyatla çıkarılan testis, yumrunun kanserli olup olmadığını ve öyleyse ne tür bir kanser olduğunu belirlemek için analiz edilecektir.

Biyopsi

Operasyonla testisin alındıktan sonra biyopsi için alınan örnekler patoloji laboratuvarına gönderilir. Çıkan sonuca göre iyi veya kötü huylu bir tümör varlığı kesinleştirilir. Bu şekilde testis kanseri yayılma hızı da rahatlıkla tespit edilebilir.

Testis Kanseri Türleri

En sık görülen erkek hastalıklarından biri olan yumurtalık kanserinin tedavisi için çıkarılan testis, kanserin türünü belirlemek adına test edilecektir. Bunun sonucunda kanserin türü, uygulanacak tedavi şekli ve sonrası süreç belirlenmektedir. Bununla birlikte genel itibari ile iki tür yumurtalık kanseri vardır:

 • Seminom: Bu tümörler testisin sperm üreten germ hücrelerinden gelişmektedir. Tüm yaş gruplarında görülme olasılığı vardır. Fakat ilerleyen yaşlarda kanser geliştiği durumlarda, bunun seminom olma olasılığı daha yüksektir.
 • Non-seminom:  Seminom dışı kanser türüdür. Seminom olarak adlandırılan yumurtalık kanserlerine göre, daha hızlı gelişme ve yayılma özelliğine sahiptir. Öte yandan seminom tipi tümörler radyasyon tedavisine diğer tümör çeşitlerinden daha yatkındır.

Testis Kanseri Evreleri

Yumurtalık kanserinin evreleri genel olarak şu şekildedir:

 • 1. Evre: Bu evrede tümör sadece testistedir.
 • 2.Evre: Tümör, testisten dışarı sıçramış ve karın bölgesindeki lenf bezlerine yayılmıştır.
 • 3. Evre: Bu evrede tümör, karındaki lenf bezlerinin dışında bulunan uzak bölgelerdeki lenf bezlerine ve akciğerlere sıçramıştır.

Testis Kanseri Tedavisi

Yumurtalık kanserinizi tedavi etme tercihleri kanserin türü ve evresi, genel sağlık durumunuz ve kendi tercihleriniz gibi farklı birçok sebebe bağlı olarak değişebilmektedir.

Ameliyat

Yumurtalık kanserinin tedavisinde kullanılan operasyon türleri şunları içermektedir:

 • Radikal İnguinal Orşiektomi: Bu operasyon şekli, yumurtalık kanserinin neredeyse tüm evreleri ve türleri için birincil olarak kullanılan tedavidir. Ameliyatla testis çıkarılır ve cerrahınız bunun için kasıklarınızda bir kesi yapar. Var olan açıklıktan tüm testisi çıkardıktan sonra isteğe bağlı olarak protez, yani içi salin dolu bir testis yerleştirilebilir. Erken evre yumurtalık kanseri vakalarında, testisin cerrahi olarak çıkarılması tercih edilen ilk tedavi şekli olabilir.
 • Retroperitoneal Lenf Düğümü Diseksiyonu: Yakınlarda bulunan lenf düğümlerini çıkarmak için yapılmaktadır. Bu işlem, karnın üzerine bir kesi yapılarak gerçekleştirilir. Doktorunuz, lenf düğümlerini çevreleyen sinirlere zarar vermemeye özen gösterebilir fakat bazı durumlarda sinirlerin zarar görmesi kaçınılmaz olabilmektedir. Bununla birlikte hasarlı sinirler boşalmayı zorlaştırabilir, ancak sertleşmeyi engellemez.

Radyasyon Tedavisi

Kanser hücrelerini öldürmek için X ışınları gibi yüksek güçlü enerji ışınları kullanıldığı testis kanseri tedavi yöntemidir. Radyasyon tedavisi sırasında, bir masanın üzerinde konumlanırsınız ve etrafınızda büyük bir makine hareket ederek enerji ışınlarını vücudunuzdaki belirli bölümlerine yönlendirir. Radyasyon tedavisi bazen seminom tipi yumurtalık kanseri olan kişilerde kullanılan bir tedavi seçeneğidir. Cerrahi operasyondan sonra tekrarlanmayı önlemek ve daha etkin tedavi için radyasyon tedavisi önerilebilmektedir.

Kemoterapi

Bu tedavi şeklinde kanser hücrelerini öldürmek için bazı ilaçlar kullanılır. Kemoterapi ilaçları, kanser hücrelerini öldürmek için vücutta dolaşırlar. İleri evrelerde kemoterapi tek seçenek olabilmektedir. Bununla birlikte lenf nodülünün çıkarılacağı ameliyatlardan önce veya sonra önerilebilir.

Kemoterapinin bazı yan etkileri vardır. Bu yan etkiler, kullanılan spesifik ilaçlara bağlı olarak değişebilmektedir. Yaygın olarak görülen yan etkiler arasında ise yorgunluk, mide bulantısı, saç dökülmesi ve enfeksiyon riskinin artması vardır. Bunun yanında kemoterapinin bazı yan etkilerini azaltan tedaviler de mevcuttur.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Testis kanseri olduğumu nasıl anlarım?

Yumurtalık kanserinin en yaygın ilk belirtisi, testis içinde hissedilen ağrısız, sert bir şişliktir. Bazen de skrotumda ağırlık hissi olabilmektedir. Skrotumda aniden sıvı toplanmaları da kanserin habercisi olabilir.

Testis kanseri öldürür mü?

Bu kanser türü nadir görülen kanserlerdendir. Özellikle 20-35 yaş arasındaki erkeklerde sık olarak ortaya çıkmaktadır. Gelişen tedavi yöntemleri sayesinde, vakaların büyük bir kısmında hastalık tamamen tedavi edilebilmektedir. Bu sebeple testis kanseri ölüm oranı oldukça düşüktür.

Yumurtalık kanseri tekrarlar mı?

Bu kanser türü cerrahi müdahale, kemoterapi, radyoterapi gibi yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. Fakat tedavi edilen hastalarda kanserli hücrenin kendini yenileme olasılığı her zaman vardır. Bu tür durumlarda kök hücre nakli ile çözüm aranmaktadır.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Doktorları

Genel Cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.