Beslenme ve Diyet

Beslenme ve diyet

Sağlıklı bir yaşam sürmek için insan bedeninin çok sayıda gıdaya ihtiyacı vardır. Sadece doymak ve açlık hissiyatını yok etmek için beslenen insanlar, pek çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Kimi gıdaları hiçbir şekilde vücutlarına sokmadan yaşayan insanlar, çok sayıda vitamin ve minerallerin eksikliğini yaşarlar. Öte yandan aşırı beslenme de obeziteye ve organ yağlanmalarına sebebiyet verebilmektedir. Bu kapsamda, sağlıklı beslenme düzeni kurmak için Avicenna Hastaneleri Beslenme ve Diyet bölümü uzman doktorlarına başvuru yapabilirsiniz.

Kan Grubuna Göre Beslenme

İnsanların kan grubuna göre beslenme düzeni oluşturmaları fikri, Natüropat Peter J. D’Adamo tarafından ortaya atılan bir iddia olarak karşımıza çıkıyor. Bu sistemin temelinde, yenilen yiyeceklerin kan grubuna göre kimyasal tepkimeye girdiği ve dolayısıyla kan grubuna göre seçilmesi gerektiği yer alıyor. Eğer insanlar kan grubuna göre diyet yaparlarsa, bedenin o yiyecekleri daha hızlı ve daha verimli bir şekilde hazmedeceği iddiasında bulunuluyor. Bu sisteme uyan ve düzenli olarak uygulayan kişilerin fazla kilolardan kurtulacağı, yüksek enerjiye ulaşacağı ve bağışıklık sisteminin güçleneceği iddia ediliyor.

Hamile Diyeti

Hamilelik esnasında annenin kilo alışının önüne geçememesi ve buna istinaden bebekte ortaya çıkabilecek sağlık problemlerinin önüne geçebilmek için, annenin beslenme sistemini bir çerçeveye oturtmasına hamile diyeti adı verilmektedir. Bu diyet, hamilelik süresince kilo alımını engellemeye yönelik değil, sağlıklı ve düzenli olarak kilo almayı amaç haline getirir. Burada temel nokta, hem bebeğin hem de annenin sağlık durumunu göz önünde bulundurmaktır. Doğumun ardından, hamilelik boyunca alınan kiloların daha kolay ve hızlı verilebilmesi, bunun yanında bebeğin fazla kilolu olarak dünyaya gelmemesi için bu diyet yapılır. Annelerin beden kitle indeksi, gebelikte kilo alımı açısından oldukça önemlidir. Eğer bir anne adayı, ideal kilosunun altındayken hamile kalırsa, bu süreçte kilo alımına özen göstermesi gerekmektedir. Bebeğin sağlığı, ideal kilosunun altında gebe kalan annenin sağlıklı biçimde kilo almasıyla orantılıdır. Aynı durum tam tersi için de geçerlidir. Yani, ideal kilosunun üzerindeyken hamile kalan bir anne adayının, gebelik diyetine girmesi gerekmektedir. Bu noktada sizi en doğru, Avicenna Hastaneler Grubu uzman diyetisyenleri yönlendirir.

Hamilelikte Beslenme

Beden kitle indeksinin olması gerekenin altında olduğu gebeliklerde, sağlıklı kilo almak çok önemlidir. Eğer beden kitle indeksinin düşük olduğu bir gebelik yaşanıyorsa, annenin sağlıklı kilo alımı her şeyden önemlidir. Bu süreçte sağlıklı beslenmeye dikkat etmek ve doğru kilo alımına önem vermek gerekmektedir. Bunun yanında, eğer anne adayı ideal kilosunun üzerindeyken gebelik yaşadıysa uzman doktor kontrolünde hamilelikte beslenme ve diyet yapması gerekir.

Sporcu Diyeti ve Sağlıklı Beslenme

Spor yapan insanlar ne kadar yoğun antrenman yapıyor olursa olsunlar, doğru beslenme ve diyet uyguladıkları sürece başarı elde ederler. Sporcu beslenmesi, spor kadar önemlidir. Sporcular için zayıf kasları güçlendirmek oldukça önemlidir. Zayıf kasların güçlenmesi için ise doğru sporcu diyeti sistemini uygulamak gerekir. Gerçek sporcuların da bildiği üzere kas mutfakta yapılır. Eğer insan bedeni bir yandan sporla uğraşırken bir yandan yeterli beslenmez ise, asla gelişemez. Sporcular, uygulayacakları diyet ile vücutlarına doğru besinleri sunmak zorundadırlar. Bunun yanında spor yapan insanların normal insanlara göre daha fazla kalori ihtiyacı bulunur. Sporcular bu kaloriyi protein ağırlıklı beslenerek elde etmek zorundadırlar. Bunun yanında, şeker ve karbonhidratlarda da kalori vardır fakat sporcular için bu besinler asla uygun değildir. Bu noktada her sporcunun iyi bir diyetisyene ihtiyacı vardır. Doğru spor hocasıyla çalışan sporcular, doğru bir diyetisyenle de çalışma kararı alırsa, mutlaka başarı elde edecektir. Protein ağırlıklı olarak kalori ihtiyacını karşılayan bir sporcu, yağlanma yaşamadan kaslarını beslemeyi başarır. Sporcular için, hem beden yapılarına göre hem de uğraştıkları spor dalına göre farklı farklı beslenme programları mevcuttur.

Sporcu diyeti yapanlar,

  • Hangi sporu yapıyor olurlarsa olsunlar başarılı olurlar,
  • Daha konsantre spor yaparlar ve daha az sakatlanırlar,
  • Spor yaptıktan sonra daha az yorgun olurlar.

Sağlıklı Beslenme Programı

Sağlıklı beslenmek programı, gündelik olarak hangi gıdaları tüketmemiz gerektiğini belirlediğimiz sisteme denebilir. Sağlıklı beslenme programı, ne gibi diyetler uygulayacağınızı, bu diyetlerin neye yarayacağını, yaşa göre nasıl bir düzen oturtacağınızı, kilo kontrolü adına nasıl bir yol izleneceğini gösteren sistemler bütünüdür. Doğru ve dengeli bir beslenme sistemi ile, bedene zarar veren sigara ve alkol gibi zararlı bağımlılıkların da önüne geçilebilir. Sağlıklı beslenme programı uygulayan bir birey, uyku düzeni açısından da rahatlama yaşar. Günlük kalori hedefi olan birisi,  programı sayesinde rahatça kilo verebilir. Sağlıklı beslenme listesi olan herkes, çeşitli kalp ve damar hastalıklarının kontrolünü sağlamış olur. Riskleri azaltmayı başarır.

Kişiye Özel Diyet Programı Hazırlama

Özellikle yaz ayları öncesinde çoğu kişi, kişiye özel diyet programı hazırlatmanın peşine düşer. Kişiye özel diyet programı hazırlama, Avicenna International Hospital’da mümkündür. Avicenna Hastanesi’nin uzman diyetisyenleri, herkese ayrı ve özel beslenme ve diyet programı oluşturur.

Kişiye Özel Diyet Listesi

Kişiye özel diyet listesi, internet üzerinde yer alan çok sayıda diyet listesinin aksine, uzman doktorlar tarafından kişiye özel olarak hazırlanır. Sadece kilo verme adına değil, kilo almak ve var olan kiloyu korumak için de olabilir. Kişiye özel diyet listesi aynı zamanda hastalıklara karşı korunma ve tedavi aşamasındaki kişilere de hazırlanabilir. Şahsa özel beslenme ve diyet listeleri mutlaka özel olarak hazırlanmak zorundadır. Her bireyin farklı bir sağlık geçmişi, farklı fiziksel özellikleri ve buna bağlı olarak farklı beslenme sistemi olmak zorundadır. Bu beslenme sistemi mutlaka bir uzman tarafından hazırlanmalıdır. Kulaktan dolma bilgiler dikkate alınmamalıdır. Danışan ile uzman, diyeti uyguladıkları süre boyunca iletişim içinde kalır ve danışanın mutlu bir şekilde uygulayabileceği beslenme ve diyet programı oluşturulur. Diyet yapan kişi, uzman ile iletişim içerisinde olduğu için, sistem içerisinde uygulayamadıklarını bildirebilir ve değişiklik isteyebilir.

Beslenme ve Diyet Hekimlerimiz

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣