Çocuk Cerrahisi

pediatrik cerrahi

Çocuk cerrahisi, bebeğin doğumundan 16 yaşına gelenek kadar olan süreçte cerrahi ve ürolojik sorunlarının tanı ve tedavisini koyan tıp branşıtır.

Çocuk Cerrahisi Nedir?

Çocuk cerrahisi, doğumdan önce oluşan sorunların yanında, çocukluk döneminde oluşan hastalıkların ve travmaya bağlı oluşan problemlerin tanı ve tedavisiyle ilgilenen cerrahi branş olarak karşımıza çıkar. Çocuk cerrahisi, bireylerin çocukluk döneminde geçirecekleri bir ameliyatın fizyolojik ve psiklojik izlerini ömür boyu taşıyacağını bilir ve ona göre faaliyetler yürütür.

Özellikle yenidoğan bebeklerin hormon seviyeleri ve buna bağlı olan metabolizmaları hem çocuklara hem de yetişkinlere göre büyük farklılıklar gösterir. Bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş olan çocuk, enfeksiyon hastalıklarına karşı da savunmasızdır. Yine çocukluk döneminde olan hastaların yetişkinlerden bir farkı da, hücresel bölünmelerinin reprodüktif değil, fiziksel ve zihinsel büyümeyi sağlamak amaçlı yapılmasıdır. Hücre bölünmesinin yoğun ve hızlı oluşu, çocukların ameliyat sonrası iyileşme sürecinin yetişkinlere oranla kat kat hızlı olması anlamını taşımaktadır.

İlgi Alanındaki Hastalıklar

Peki, çocuk hastalıkları cerrahisi hangi ameliyatları yapar? Trafik kazası, düşme, kesici alet yaralanması, hırpalanmış çocuk sendromu, karın ve göğüs travmaları gibi hastalıklar, bu branşın ilgi alanında yer almaktadır. Öte yandan şu hastalıklar da çocuk hastalıkları ameliyatı ile tanı ve tedavi edilmektedir:

  • Solunum Sistemi Hastalıkları: Akciğer hastalıkları, akciğer enfeksiyonu hastalıkları, soluk borusu problemleri, bronkoskopik girişimler, göğüs kafesi problemleri
  • Sindirim Sistemi Hastalıkları: Yemek borusu darlığı, yanıcı ve yakıcı madde içilmesi, mide darlığı, ülser, reflü, ince bağırsak tıkanıklıkları, inflamatuar bağırsak hastalıkları, polip varlığı, megakolon, hirschsprung hastalığı, apandist, dalak hastalıkları, kabızlık, fistül oluşumu, makatta çatlama, hemoroid, göbek fıtığı, kasık fıtığı, karaciğer kisti, apseleri, tümörleri, pankreas hastalıkları
  • Kanser Hastalıkları: Böbrek, karaciğer, akciğer, over, lenf bezi, testis, yumuşak doku tümörleri ile birlikte sinir elemanları kaynaklı diğer tüm kanser hastalıklarına disiplinlerarası olarak çocuk ameliyatı yapılmaktadır.
  • Baş ve Boyun Cerrahisi: Doğumsal olarak gelen ya da sonradan oluşan boyun kistleri ve sinüsleri çocuk ameliyatı ile tedavi edilmektedir.
  • Hormonal Hastalıklar: Pankreas, tiroit bezi, böbrek üstü bezi gibi organların hastalıklarının tanısında ve tedavisinde çocuk ameliyatı uygulanmaktadır.

Yenidoğan Çocuk Ameliyatı

Bebeğin anne karnında büyümesi esnasında anneden çocuğa genetik olarak geçen hastalıklar, şekilsel bozukluklar, çevresel faktörlere bağlı problemler, hamilelik esnasında içilen ilaçlar ve geç hamilelik sonucunda görülebilen şekil ve fonksiyon problemleri, yenidoğan çocuk hastalıkları cerrahisi tarafından yakından ilgilenilmektedir. Çeşitli beyin hastalıklarıyla da çocuk beyin cerrahı ilgilenir. Doğuştan var olan bu hastalıkların ortaya çıkma ortalaması yüzde 3 seviyelerinde olsa da, tanı ve tedavisi geciktirilmeden yapılmalıdır. Yenidoğan çocuk cerrahisi alanıyla ilgili daha fazla bilgi almak için Avicenna Hastanesi Pediatri Bölümü uzman doktorlarımıza randevu alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Çocuk cerrahisi kaç yaş aralığındaki hastalara bakar?

Çocuk cerrahisi yaş aralığı doğumdan itibaren başlayarak 18 yaş aralığına kadar devam etmektedir.

Çocuk cerrahisi hangi hastalıklarını tedavi eder?

Çocuk cerrahisi bölümü; sindirim, solunum, göğüs ve ürolojik problemlerle ilgili sorunların tedavisiyle ilgilenmektedir.

Avicenna Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzman Doktorlarımız

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣