Çocuk Ortopedisi (Pediatrik Ortopedi)

çocuk ortopedisi muayene

Avicenna Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü uzman hekimleri, pediatrik ortopedi olarak da bilinen çocuk ortopedisi hakkında bilgiler aktardı.

Çocuk Ortopedisi Nedir?

Çocuk ortopedisi nedir diye sorulacak olur ise, kas ve iskelet sisteminin tamamını değerlendiren ve tedavi eden ortopedi ve travmatoloji ana bilim dalının bir parçası şeklinde bir yanıt verilebilmektedir. Bu kapsamda incinmiş bir el bileği, herhangi bir eklem problemi ya da farklı bir tendon problemi, eğer hastanın yaşı küçük ise çocuk ortopedisinin ilgi alanına girmektedir. Doğuştan, gelişim sürecinde ya da travmaya bağlı problemler sebebiyle ergenlik dönemine kadar hemen hemen her yaştan çocuk, çocuk ortopedisinden faydalanabilir. Her kemik probleminin tedavisi ortopedi ve travmatoloji bölümü tarafından çocuk ortopedisi ameliyatı yapılarak tedavi edilmemektedir. Pek çok sorun genel ortopedistler ya da çocuk doktorları tarafından tedavi edilebilir. Fakat hastalığın zorlayıcı olduğu durumlarda çocuk ortopedisi cerrahisi ihtiyacı doğabilmektedir. Tedavileri sürerken onlara duygusal destek vermek, bir çocuk ortopedi doktoru için önemli bir görevdir.. Avicenna Ataşehir Hastanesi, çocuk ortopedisi olan özel hastaneler arasında yer almaktadır.

Pediatrik Ortopedi Hangi Hastalıklara Bakar?

Çocuk ortopedisi uzman hekimleri, skolyoz (omurga şekil bozuklukları) ayak şekli problemleri, kemik kırıkları, kalça çıkmaları, travma şeklindeki yaralanmalar, iskelet ve kas sistemi tümörleri ve enfeksiyonları dahil olmak üzere kas iskelet sisteminin her alanında uzmanlık sahibidir. Metabolik kemik hastalığı da çocuk ortopedisi cerrahlarının uzmanlık alanlarından birisidir. Bu hastalığa sahip çocuklar genelde kemikteki vitamin ya da mineral düzeylerinin ya da kemik yapısındaki problemlerin neden olduğu kemik gücü bozukluğuna sahiplerdir. Çocuklar doğuştan kusurlu olabilir ya da sonraki hayatlarında çeşitli sebeplerle ortopedik sorunlar yaşayabilirler.

 

 

Ortopedik Pediatri Tanı ve Teşhisi

Bir çocuğun hastalığını değerlendirilmesi ve tedavisi yetişkinlerden bir hayli farklıdır. Çocuk ortopedisi doktoru, gelişme sürecinde olan çocuktaki kas iskelet sistemi problemlerini doğru biçimde teşhis etmek ve tedavi sunmak adına uzmanlaşmıştır. Çocukların hayatları boyunca sürecek daha sağlıklı aktivitelerini korumayı ve desteklemeyi amaçlar. Kompleks ortopedik problemlere sahip çocukların tedavileri farklı uzmanlık dallarına sahip cerrahi ekip ile yönetilir. Çocuklara yeni doğan bebekler de dahildir. Çocukların ortopedik tedavisi genelde uzun solukludur ve yaşam boyu takip gerektirebilir.

Hangi Çocuklar Ortopedi Doktorları Tarafından Muayene Edilmeli?

Yürüme problemleri, çarpık uzuvlar, farklı uzunluklardaki bacaklar, omurga eğrilikleri (skolyoz), kırık kemikler, el ya da ayaktaki doğum kusurları, kemik / eklem enfeksiyonları ya da tümörleri bir pediatrik ortopedik cerrah gerektirebilecek durumların yalnızca birkaçıdır. Gelişme geriliği, kas ve iskelet tümörleri gibi karmaşık ortopedik sorunları olan çocuklar genelde çeşitli uzmanlık dallarına sahip cerrahi ekip tarafından tedavi edilir.

Yetişkin Ortopedisi ve Pediatrik Ortopedi Farkı

Çocuk ortopedisinin detayları benzersizdir çünkü çocukların kemikleri, kasları ve eklemleri devamlı gelişmektedir. Bu yüzden çocuk vücudunun yaralanmalara, enfeksiyonlara ve travmalara tepkisi yetişkin bir insanda görülenden oldukça farklı olabilir. Çocukların kemiklerinde ve eklemlerinde büyüme ile beraber ortaya çıkan problemlerin bazıları yetişkinlerde oluşmaz. Pediatrik ortopedi uzmanları büyümekte olan çocuk ve ergenlerde bu şartların nasıl uygun bir biçimde tedavi edileceğini bilir, çocuklara ve ailelerine nazik ve şefkatli bir ortamda nitelikli bakım sağlar. Her çocuğa tam fiziksel potansiyellerine ulaşma ve tekrar çocuk olma şansı verir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Pediatrik Ortopedi kimlere bakar?

Çocuk ortopedisi, 16 yaş ve altındaki hastalarda gelişen; kemik, uzuv bozuklukları, yürüme sorunları, omurga problemleri gibi hastalıklarla ilgilenmektedir.

Pediatri nedir?

Pediatri, doğumdan genç erişkinliğe kadar çocukların sosyal, fiziksel ve zihinsel sağlığı ile ilgilenen tıp biliminin uzmanlık alanına denmektedir.

Avicenna Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Doktorları

Ortopedi bölümü doktor listemiz aşağıda yer almaktadır:

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣