Ortopedi ve Travmatoloji

Ortopedi ve Travmatoloji

Ortopedi ve Travmatoloji Ne Demek?

Ortopedi, orthos ve paedia kelimelerinin birleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Orthos düzgün, paedia ise çocuk anlamına gelmektedir. Ortopedi ve travmatoloji, özünde kas iskelet sistemini, kas ağrılarını ve ona ait olan hastalıkları inceleyen bilim dalıdır. İnsan bedeninin işlevlerini değiştiren doğuştan gelen, sonradan kazanılan ya da bir travmaya bağlı olarak gelişen lezyonları inceleyerek, çeşitli hastalıkların oluşmasını engellemeye ve tedavi etmeye yönelik bir bilim dalı olarak da açıklanabilir.

Travmatoloji ise, Türk Dil Kurumu kaynaklarına göre Fransızca’dan gelmektedir. Fransızca ‘da yer alan traumatologie sözcüğünden günümüze gelmiştir. Sarsıntı bilimi anlamını taşımaktadır. Travmatoloji, günümüzde en yoğun anlamıyla sağlık biliminde kullanılır ve ortopedi bilimi ile birlikte anılmaktadır. Genellikle acil tedavi gerektiren travmaya bağlı durumlarla ilgilenir.

 

 

Ortopedi ve Travmatoloji Nedir?

Ortopedi ve travmatoloji nedir diye soracak olursak, kas iskelet sistemi hastalıkları, travmaya bağlı yaralanmalar, el, dirsek, omuz ve diz hastalıkları gibi problemlerin tanı ve tedavisini kapsamaktadır. Ortopedi bilimi önceleri sadece çocukların doğuştan gelen hastalıklarına bakarken, daha sonra zamanla, sonradan kazanılan ya da travmaya bağlı gelişen hastalıklarla da ilgilenmeye başlamıştır.

Artroskopik Eklem Cerrahisi

Diz bölgesinde (Menisküs, Ön Çapraz Bağ Yırtılması, Osteükondritis Dissekans, Kireçlenme, Loose Body Ekstraksiyonu, Septik Artrit vs…) yaşanan sağlık problemlerinde Ortopedi bölümüne başvuru yapılabilir. Bunun yanında dirsek ve ayak bileği sakatlıkları da Ortopedi bölümü doktorlarımız tarafından güvenle tedavi edilir. Kalça bölgesindeki zedelenmelerde Artroskopik Eklem Cerrahisi tarafından tedavi edilir.

Spor Yaralanmaları

Sporcuların yaşadıkları omuz tendon yırtıkları, tenisçi ve golfçü dirseği, eklem travmaları gibi rahatsızlıkları için Ortopedi bölümlerine başvurmaları gerekir. Ön çapraz, arka çapraz ve yan bağlarda meydana gelen yaralanmaları da Ortopedi bölümü doktorları tedavi eder. Kıkırdak hasarları ve tendon yırtıkları da özen gösterilmesi gereken rahatsızlıklardan bazılarıdır.

Osteoartrozun (Eklem Kireçlenmesi) Cerrahisi

Osteoartrozun, hastaların total kalça, diz, omuz ve dirsek protezi ameliyatlarını kapsamaktadır.

Vertebra (Spinal) Cerrahisi

Vertebra Cerrahisi, omurga eğrilikleri yaşayan hastalara tedavi uygular. Skolyoz, kifoz ameliyatları, doktorlarımız tarafından güvenle gerçekleştirilir. Bunun yanında bel kayması ve pott absesi gibi hastalıklar da Vertebra (Spinal) Verrahisi doktorları tarafından güvenle tedavi edilir.

Diz Kapağı Ağrıları

Hastalarda büyük problemlere sebep olan diz kapağı ağrıları, doktorlarımız tarafından tedavi edilmektedir. Tedavi yöntemi olarak kök hücre tedavisi uygulanır. PRP olarak da bilinen kök hücre tedavisi sayesinde diz kapağı ağrılarının önüne geçmek mümkündür.

Lizarov Cerrahisi

Lizarov Cerrahisi ile deformite düzeltmesi, boy uzatma ameliyatları gibi işlemler uygulanır.

Avicenna International Hospital’da tüm kemik ve yumuşak doku tümörlerinin cerrahi tedavileri ve tüm travmatik kırık ve çıkıkların konservatif ve cerrahi tedavileri gerçekleştirilmektedir.

Ortopedist Kimdir?

Ortopedistler yani ortopedi uzmanları, bütün kemikleri, kasları, sinirleri ve eklemleri inceleyen, bu bölgelerle ilgili olarak muayene yapan, hastalık teşhisinde bulunan ve tedavi eden tıp doktorlarıdır. Ortopedist olabilmek için 6 yıl boyunca tıp eğitimi almak gerekmektedir. Daha sonra da 5 yıl boyunca ortopedi alanında uzmanlık eğitimi alınmalıdır. Böylece Ortopedist olunabilir. Bir ortopedi ve travmatoloji uzmanının el cerrahisi alanında uzmanlaşabilmesi için, 2 yıl boyunca el cerrahisi eğitimi alması gerekmektedir.

Ortopedi ve Travmatoloji Doktoru Hangi Hastalıklara Bakar?

Ortopedi ve travmatoloji uzmanlarının inceleme alanında olan hastalıklar arasında;

 • Romatizmalar
 • Boyun ve bel fıtıkları
 • Doğumsal kalça çıkıkları
 • Bacaklardaki eşitsizlikler
 • Farklı eklemlerdeki çıkıklar
 • Eklem ağrıları
 • Menisküs yaralanmaları
 • Eklem bağlarındaki ezilme ve burkulmalar
 • Kemik kırıkları
 • Kemik iltihapları
 • Sinir sıkışmaları
 • Tetik parmak
 • Omuz ağrısı
 • Kas Ağrısı
 • Kıkırdak yaralanmaları
 • Lif kopmaları
 • Eklem kireçlenmeleri
 • Siyatik
 • Topuk dikeni

yukarıda bahsettiğimiz rahatsızlıklarla ilgili Ortopedi ve Travmatoloji uzmanına görünerek, tanı ve tedavi konusunda yardım alabilirsiniz. Avicenna Hastanesi Ortopedi Bölümü uzman doktorlarımızın listesine aşağıdan ulaşabilir, hızlıca randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorulan

Ortopedi bölümüne hangi hastalar gider?

Ortopedi bölümü hastalıkları oldukça kapsamlı olmakla beraber genel olarak; sinir sıkışması, kemik iltihaplanması, eklem burkulmaları, romatizma ağrıları, bel ve boyun fıtığı, kemik kırıkları, topuk dikeni gibi şikayetlere bakmaktadır.

Travmatoloji bölümü hangi hastalıklarla ilgilenir?

İskelet sistemindeki kırıklar, ezilmeler ve eski işlevini yerine getiremeyen tüm kemik ve eklemlerle ilgili sorunlara travmatoloji bölümü uzman doktorları bakmaktadır.

Ortopedi ve Fizik Tedavi Bölümü farkı nedir?

Ortopedi bölümü hastalıkların tedavisinde cerrahi işlem uygularken, Fizik Tedavi bölümünde ameliyatsız rehabilite etme yöntemleri kullanılmaktadır.

Ortopedi ve Travmatoloji Hekimlerimiz

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣