El ve El Bileği Cerrahisi

El ve el bileği cerrahisi

Avicenna Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü uzman hekimleri, el ve el bileği hastalıkları hakkında detayları paylaştı.

El ve El Bileği Hastalıkları

Bu tarz sakatlıklar ve hastalıklar genellikle aniden gelişen ve zorlayıcı olabilen travmalar sonucu oluşur. Dirsek ya da bilekte yaşanabilecek sinir sıkışması, ellerin ritmik olarak kullanıldığı ve zorlayıcı olabilen tekrarlayıcı hareketler ve romatizmal hastalıklar el hastalıklarını geliştirebilmektedir.

El ve El Bileği Hastalığı Risk Grubu

Eller, yüksek detaylı yapısıyla, ince motor hareketleri nedeniyle ve gündelik yaşam içerisindeki farklı ve çeşitli hareketliliğiyle hem yüksek efor sarf etmek hem de travmalar yaşamak zorunda kalmaktadır. El hastalıkları, doğuştan gelebildiği gibi, sürekli tekrar edilen hareketler yapmak zorunda kalınan meslek gruplarında da görülebilmektedir. Bunun yanında ev hanımlarında, uzun süre bilgisayar kullanan insanlarda ya da kimi sporcularda (bilardo ve golf gibi) el hastalığı ile karşı karşıya kalmak mümkündür. Hemen hemen her insanda el hastalıkları ile karşılaşmak mümkündür.

 

 

El Sakatlığı Teşhisi

El sakatlıklarının teşhisinde hastanın öyküsü çok önemlidir. Doktorlar ilk olarak hastanın medikal öyküsünü dinlerler ve sonrasında fiziksel muayeneye ve değerlendirmeye geçerler. Görüntüleme yöntemleri bu sürecin ardından devreye girer ve nihai teşhisi beraberinde getirir. El sakatlıklarının teşhisinde MR, X-RAY, BT, EMG, sintigrafi gibi çeşitli görüntüleme tekniklerinden faydalanılmaktadır.

 

En Çok Görülen El ve El Bileği Hastalıkları Nelerdir?

Ataşehir Avicenna Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü El Cerrahisi ve Mikrocerrahi Birimi tarafından tanı ve tedavisi yürütülen hastalıklar şunlardır:

  • Karpal Tünel Sendromu: El ve bileğin yorulması sonucu genellikle karşılaşılan ve elde, bilekte ya da parmaklarda sinir sıkışması şeklinde kendisini gösteren hastalıktır. Tedavisi oldukça kolay olsa da, tedaviyi zamanında yaptırmayan hastalarda ilerlemeler görülebilmektedir.
  • Artrit: Eklemlerde iltihabik durum oluşmasıdır. İltihaplanmaya bağlı olarak el ve el bileği şişmesi, sertleşmesi ve ağrıması gibi problemler oluşabilmektedir.
  • Ganglion Kisti: Genellikle eklemlerde görülen ve eklemle bağlantısı bulunan jelimsi sıvılarla dolu şişliklerin oluşmasıdır.
  • Sinir Sıkışması: Kıkırdak ve kas gibi dokulardan dolayı oluşan fazla baskı sonucunda sinir sıkışması yaşanmasıdır.
  • Tetik Parmak: Parmakların ya da baş parmağın hareket etme sırasında kasılmasına ya da kilitlenmesine neden olan hastalıktır. Genellikle kilitlenmiş olan parmağı tekrar eski haline döndürmek hasta için epey bir zor olmaktadır.
  • De Quervain Tenosinoviti: Başparmak tendon sıkışması olarak tanımlanabilir. Tünelde meydana gelen kalınlaşma ve sertleşme sonucunda, başparmak hareketleri esnasında tendonların hareket etmesi zorlaşmaktadır.
  • Dupuytren Kontraktürü: Avucun içerisinde sertleşmeye sebep olan bu hastalık, parmaklarda kasılmalara bağlı bükülmelere neden olabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

El cerrahisine hangi bölüm bakıyor?

Ortopedi ve travmatoloji bölümü, el cerrahisine bakar.

El bileği artroskopisi nedir?

El bileği artroskopisinde 2,7 ya da 2,4 mm’lik çok ince kameralar kullanılır ve bileğe küçük yaralar açılır. Devamında kameranın içeri girmesi sağlanır ve görüntü büyütülerek televizyona aktarılır. Böylece eklem içi gözlemlenir.

El ve mikrocerrahi nedir?

Elden boyun köküne kadar olan ve üst ekstremite olarak tanımlanan kısım içindeki her türlü hastalığı, mikrocerrahi gibi yardımcı teknikler kullanarak tedavi eden tıp dalına el cerrahisi nedir.

El bileği kırıkları ne kadar sürede iyileşir?

Kırığın kaynaması 4 – 8 hafta arasındadır.

Bilek ameliyatı kaç saat sürer?

Genellikle 2 – 4 saat içerisinde ameliyat tamamlanmaktadır.

Avicenna Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Doktorları

Ortopedi bölümü doktor listemiz aşağıda yer almaktadır:

Leave a Reply

Your email address will not be published.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣