Elektriksel Kas Uyarımı ile Fizik Rehabilitasyon | EMS

ems

Avicenna Hastaneleri Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Birimi, EMS (Elektriksel Kas Uyarımı) ile postural fizik rehabilitasyon işlemi gerçekleştirmektedir.

EMS Nedir?

EMS ile hastaların travmatik, cerrahi ya da mekanik problemlerinin tedavisi amaçlanmaktadır. İlgi alanına hem kas hem de iskelet sistemi girmektedir. Elektronik Kas Uyarı Sistemi ile tedavi edilen hastanın ağrıları kontrol altına alındıktan sonra amaç, günlük hayatındaki aksaklıkların ve hareket kısıtlıklarının ortadan kaldırılmasıdır. Yaşam kalitesinin arttırılması amaçlanmaktadır.

EMS’nin Amacı Nedir?

İnsanlar günlük hayatlarında yaptıkları hatalarla kazalar yaşayabilirler. Kimi zaman alışkanlıklar, meslekler, hobiler ve sporlar yüzünden aynı insanlar, aynı bölgeden tekrar tekrar sakatlanabilmektedirler. EMS ile yapılan fizik tedavi egzersizleri, kişinin hem bütün vücudunu güçlendirir hem de ağrılarından kurtularak tedavi olmasını sağlar. Herhangi bir sakatlık riski bulunmadan egzersiz yapmak, oldukça yoğun tercih edilmesine neden olur.

EMS Nasıl Yapılır?

EMS işleminde vücuda bir yelek giydirilir. Yeleğin üzerinde bulunan elektrotlar ile bir yandan elektriksel kas uyarımı yapılır, diğer yandan da fizik tedavi uzmanı ile çeşitli fizik tedavi hareketleri gerçekleştirilir. Tamamen sağlık amaçlı verilen elektrik, elektronik kas çalıştırıcı olarak da bilinmektedir. Yapılan fizik tedavi hareketleri öncesinde hastanın anatomik ve mekanik analizi yapılır ve sakatlık riski sıfıra indirilir. Bu esnada vücuda verilen elektrik uyarımı ile, yapılan egzersizin etkisi katlanarak çoğalır. Haftada 2 kez yapılacak olan 30 dakikalık seanslar ile bütün vücudun ve omurganın güçlenmesi sağlanabilir.

Fizik Tedavi Süreci

Fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavilerinde elektriksel kas uyarımı, oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. Elektrik uyarısı ile kası aktif hale getirmek, ağrılarını azaltmak, tedavi etmek ve hatta geliştirmek mümkündür. Bu yönüyle elektrikli kas çalıştırma aleti olarak da bilinmektedir. Fizik tedavi sürecinde, kasın uyarılmakta güçlük yaşandığı durumlarda veya kas küçülmesi, güç kaybı gibi olumsuz durumlarda, elektronik kas uyarı sistemi ile kas erimesinin önüne geçmek mümkündür.

Tüm Vücut EMS

Herhangi bir kasın hareket ediyorken elektriksel kas uyarımı alması, içerisinde yer alan bütün liflerin her yönden kasılmasını sağlar. Bu yönüyle oldukça etkili bir yöntemdir. Kol ve bacaklar için başarılı sonuçlar veren bu sistem, bütün vücuda uygulanmaya başlamasıyla birlikte yeni bir rol elde etmiştir. Tüm vücut EMS ile, hem gövde kaslarının gelişimi ve tedavisi yapılır, hem de omurganın dik durmasından görevli olan iç korseleme kasları güçlendirilir. Örneğin bel ve sırt ağrısı yaşayan bir hastanın omurgasına yüklenen zorluğun azaltılması gerekir. Bunun için de, gövdeyi tümüyle saran kas gruplarının çalıştırılması gerekmektedir. Bu kas gruplarını çalıştıracak olan egzersizler, kişinin ağrılarında artışa neden olabilmektedir. Tüm vucut elektriksel kas uyarımı ile bu kaslar ağrısız şekilde çalıştırılabilirler.

Omurga Rehabilitasyonu

Omurga rehabilitasyonu oldukça yavaş ve uzun soluklu gerçekleşen bir süreçtir. Dolayısıyla, ağrının azaldığı ya da bittiği durumlarda tedavinin sonlandırıldığı uygulamalar ile karşılaşılır. Fakat, aslında tam da bu andan itibaren omurga rehabilitasyonu amaçlı EMS’ye devam edilmesi gerekir. Zira, mekanik olarak var olan problemler, ağrılar geçtikten sonra düzeltilmeli ve ileriki yıllarda gelecek yeni atakların önüne geçilmelidir. Çok sayıda hastanın, yanlış zamanda bitirilen tedavilerle mağdur edildikleri ve normal yaşamına döndükten sonra yeni bir atak yaşadığı bilinmektedir. Elektronik Kas Uyarı Sistemi, sadece tedavi değil, tedavi sonrası normal yaşama dönüş için de oldukça iyi bir fizik tedavi yöntemidir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣