Lazer Epilasyon ve Medikal Estetik

Lazer Epilasyon ve Medikal Estetik

Avicenna Hastanesi Lazer Epilasyon ve Medikal Estetik Birimi, yaşlanma, zararlı güneş ışınları, sigara içmek gibi çok sayıda etken ile eski güzel görünümünü kaybetmiş olan ciltlerin yenilenmesi ve istenmeyen tüy problemine karşı faaliyet göstermektedir.

Medikal Estetik

Modern tıp, insanların dış görünüşlerinde olumsuz yönde yaşanan değişimin önüne geçmek için çeşitli yöntemler sunar. Medikal estetik uygulamaları, bu olumsuz değişimlerin önüne geçmek için çalışır. Medikal estetik çoğu zaman diğer estetik operasyonlarıyla bir tutulur. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Medikal estetik ile diğer estetik operasyonları arasında oldukça büyük bir fark bulunur. Medikal estetik uygulamalarında, kişilerin her hangi bir dokusu kesilmez. Bir diğer deyişe kişi, ameliyata alınmaz. Bu nedenle hem oldukça rahat ve kolay hem de zararsız işlemlerdir.

Medical Aesthetics

Türkiye’de medikal estetik oldukça büyük bir pazar haline gelmiştir. Tıbbi estetik ile ilgili rekabet giderek artmaktadır. Özellikle medikal estetik hizmeti veren kurumlar, yurt dışı pazarına yönelmektedir. Yurt dışında medical aesthetics araştırmaları gerçekleştiren kişiler, Türkiye’ye gelerek burada hizmet almaktadırlar. Türkiye medical aesthetics konusunda marka haline gelmeye devam etmektedir.

Medikal Estetik Nedir

Yoğun olarak deri altına enjeksiyon yapılarak bireylerin dış görüntülerini daha estetik hale getiren çalışmalar medikal estetik nedir sorusunu yanıtlar. İnsanlar yaşlandıkça giderek artış gösteren kırışıklıklara karşı çözüm arayışına girmektedirler. Böyle durumlarda kırışıklık tedavisi öne çıkar. Öte yandan cildin üzerinde zedelenmiş ve yorulmuş olan cilt tabakası soyularak dökülür. Buna bir tıbbi estetik türü olan kimyasal peeling adı verilir. Yine selülit ile mücadele, bölgesel olarak zayıflama ve saç dökülmesini durdurmak için de mezoterapi uygulamaları yapıldığı bilinmektedir.

Dolgu Yaptırma

İnsan bedeninde yaş aldıkça artan ve ilerleyen kırışıklıklar oluşmaktadır. Bu durum kişilerin dış görünüşlerini etkilemektedir. Haliyle bireyler, değişen dış görünüşlerine bağlı olarak psikolojik problemler yaşayabilmektedir. Dış görünümüne özen gösteren ve kırışıklıklardan kurtulmak isteyenler, bir tıbbi estetik türü olan dolgu yaptırma arayışına girerler. Böyle durumlarda kollajen ve insan cildinin ihtiyacının olduğu bir takım maddelerin deri altına enjeksiyonu ile kırışıklığın önüne geçmek mümkündür. Yaşlanmaya bağlı olarak oluşan kırışıklıklar ve sarkmalar dolgu yaptırma ile tedavi edilebilmektedir.

Mezoterapi

Bir tıbbi estetik türü olan mezoterapi, yani bir diğer deyişle deri – cilt tedavisi, insan derisinin ihtiyacının olduğu aminoasitlerin ve vitaminlerin olması gerektiği yerlere enjeksiyonunun yapılması işlemidir. İnsan cildini yenileyici ve güçlendirici bir etkisi vardır. Kırışıklık, saç dökülmesi ve çatlak problemleri yaşayan herkesin rahatlıkla mezoterapi yaptırabileceği bilinmektedir. Önemli bir medikal estetik yöntemidir. Yurt dışında da medical aesthetics arayışındakilerin tercih ettiği bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Cilt Soyma Medikal Estetik Yöntemi

Cilt soyma medikal estetik yöntemi ile güneşten kaynaklı olarak oluşan cilt lekeleri, renk eşitsizlikleri, cilt bozulmaları, akne izleri gibi problemler tedavi edilebilmektedir. Öte yandan kaza ya da yaşam tarzı sebebiyle oluşmuş bir kalıcı iz ya da yara gibi sorunlar da cilt soyma medikal estetik yöntemi ile tedavi edilebilmektedir.

Lazer Epilasyon

İnsanların tüylerini tıraş etmekten sıkıldıkları, cımbız kullanmaktan ya da ağda yapmaktan yoruldukları zaman sığındıkları en büyük medikal estetik yöntemi ise hiç şüphesiz epilasyon yöntemidir. Lazer epilasyon ile istenmeyen tüylerden kurtulmak mümkündür. Bu sayede tıraş bıçaklarının yarattığı çıkıntıların, yaraların ve sivilce benzeri oluşumların önüne geçilebilir. Avicenna Epilasyon Birimi tüm istenmeyen tüylerle mücadele faaliyetlerini yürütmektedir. Kadın lazer epilasyon ya da erkek lazer epilasyon fark etmeksizin hizmet verilmektedir. En iyi lazer epilasyon tedavisi için, alanında uzman ve tecrübeli doktorlara ihtiyaç duyulur. Avicenna Hastanesi lazer epilasyon konusunda birbirinden tecrübeli ve uzman cildiye, dermatoloji doktorlarıyla hizmet vermektedir.

Lazer Epilasyon Nedir

İstenmeyen tüylerle mücadele veren ve artık yorulan herkes lazer epilasyon nedir sorusunun yanıtı aramaktadırlar. Lazer epilasyon, yer yüzünde en sık yapılan medikal estetik yöntemidir. Tüylerin köklerine oldukça yoğun bir ışık verilir. Tüy köklerinde bulunan pigmentler, bu yoğun ve tüylere zarar veren ışığı emerler. Böylece tüylenmenin önüne geçilmiş olunur. Lazer ışığı, bilinen ışıklardan oldukça farklıdır. Lazer ışığı, tek bir dalga boyunda ilerler. Adeta düz bir demet halinde yayılmaktadır. Milisaniyelik atışlar yapılarak cilde verilen lazer ışıkları, melonin pigmentince yakalanır. Lazer ışını dokuya hiçbir zarar vermez ve direkt olarak kıl kökünde ısı oluşturur. Bu ısı kıl köklerini tahrip eder ve bir daha tüylenme olmasına engel olur.

Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere Yapılır

Epilasyon yaptıracak olan kişilerin merak ettikleri bir diğer konu da, lazer epilasyon hangi bölgelere yapılır sorusudur. Avicenna Epilasyon Birimi, bacak, kol, bikini bölgesi, koltukaltı ve yüz bölgesi lazer epilasyon işlemleri yapmaktadır.

Lazer Epilasyon Yaptırmadan Önce

Lazer epilasyon yaptırmadan önce nelere dikkat edilmesi gerekir? Bu sorunun yanıtı oldukça basittir. Bir medikal estetik yöntemi olan epilasyonu yaptırmayı düşünüyorsanız, tedaviden tam olarak 6 hafta önce tüylerini almayı bırakmanız gerekmektedir. Cımbız, ağda ya da elektroliz fark etmemektedir. Öte yandan yine lazer epilasyon öncesi 6 hafta boyunca güneşten uzak durulması tavsiye edilir. Yoğun güneş ışını almış olmak, tedavi esnasındaki etkiyi azaltmaktadır.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır

Epilasyon yaptıracak olanlar lazer epilasyon nasıl yapılır diye merak ederler. İşleme başlamadan önce, 6 hafta boyunca dokunulmamış olan tüyler cilt yüzeyinden birkaç milimetre kalacak şekilde kesilecektir. Lazer ise tüylerin rengine, kalınlığına, bölgesine ve bireyin ten rengine göre farklılık gösterebilir. Burada uzman hekim tercih yapacaktır. Hem tedavi görecek kişi, hem de doktor uygun bir koruyucu gözlük takacaktır. Daha sonra da cildin üst tabakasını korumak için soğuk bir jel sürülecektir. Zaman zaman özel bir soğutma cihazı da kullanılmaktadır. Daha sonra işlem başlar ve milisaniyelik atışlar yapılır. İşlemin bitmesiyle kişiye buz ve iltihap karşıtı krem verilebilmektedir. Sürecin kaç seansta biteceği de çok merak edilir. Bir sonraki seans genel olarak 3 ile 4 hafta sonrasına verilmektedir.

Lazer Epilasyondan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli

Tedavi görecek olan kişiler en çok, bir medikal estetik yöntemi olan lazer epilasyon yaptırırken nelere dikkat edilmeli, ağrılı mıdır ya da kaç seansta yapılır gibi soruların yanıtlarını merak ederler. Özellikle de lazer epilasyondan sonra nelere dikkat edilmeli noktasında büyük bir merak duyulur. Epilasyon sonrası süreçte ortalama 2 gün sonra, işlemin uygulandığı bölge bronzlaşmış olarak gözünüze çarpabilir. Böyle durumlarda en önemli konu, estetisyeniniz ile iletişim halinde olmaktır. Bunun yanında bölgeye soğuk uygulamak ve nemlendirici kremler kullanmak fayda gösterebilir.

Lazer Epilasyon Zararları

Lazer epilasyon zararları oldukça merak edilen ve internet üzerinde araştırılan bir konu. Bir medikal estetik yöntemi olan lazer epilasyon, özünde zararsız bir yöntemdir. Burada epilasyon cihazının çeşidine bakmak gerekir. Bazı epilasyon cihazları, klaspesifik değildir. Yani özetle, dalga boyları çok daha farklıdır ve derinin çok daha aşağısına gidebilmektedir. Böylece cildin üzerinde tahribatlar ve yaralar oluşabilmektedir. Yanmalarla da karşılaşıldığı bilinir. Klaspesifik cihazlarda böyle sorunlar yaşanmamaktadır. Öte yandan lazer epilasyonun ciddi zararları olmadığı bilinmektedir. Fakat, tedavi esnasında yapılabilecek dikkatsizlikler ve medikal estetik uzmanının özensizliği sonucunda bir takım sıkıntılar doğabilmektedir. Bu noktada tecrübeli ve uzman bir estetisyen tercih edilmesi, en doğru karar olacaktır.

Avicenna Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣