Radyoloji

radyoloji

Avicenna Hastaneleri Radyoloji Bölümü, tıbbi görüntüleme olarak da bilinir ve hastane içerisinde oldukça önemli bir role sahiptir. Radyoloji sonuç öğrenme hedefiyle Avicenna Hastaneleri için arama yapan hastalar, mutlaka radyoloji sonuç görüntüleme sayfamıza ulaşarak sonuçlarını alabilmektedir.

Tıbbi Görüntüleme

Tıbbi görüntüleme yani radyoloji sayesinde bugün çok sayıda hastalığa tanı koyulabiliyor. Tanı koymanın yanı sıra, hastanemiz içerisinde kullanılan çok sayıda görüntüleme tekniği sayesinde bugün, çok sayıda hastalığın tedavisinde cerrahi müdahalede bulunmadan tedavi uygulanabiliyor. Hastalığın tedavi aşamasında vücut bütünlüğün bozulmasına ya da cerrahi müdahale ile iyileşmesi gerekecek bölge yaratılmamış oluyor.

Radyoloji Bölümü

Avicenna Hastaneleri Radyoloji Bölümü, bünyesinde uzman radyologlar, tıbbi görüntüleme teknikerleri ve hemşireleri bulundurur. Modern tıbbın geldiği son noktaya ait teknolojilerin kullanıldığı Avicenna Hastaneleri Tıbbi Görüntüleme Bölümü, her yıl 10 binlerce hastaya tetkik yaparak tanı koyuyor ve tedavi sürecini başlatıyor. Uluslararası arenada kendisini kanıtlamış denetleyiciler tarafından düzenli olarak denetlenen birimimiz, kendi içerisinde kalitesini hem koruyor hem de günden güne geliştirmeyi sürdürüyor.

Tıbbi Görüntüleme Bölümü

Avicenna Hastaneleri Tıbbi Görüntüleme Bölümü, tüm doktorların ihtiyaç anında ulaşabileceği sonuçlar hazırlıyor. Bir hasta için gerektiği zaman sonuçlar çok sayıda doktor tarafından aynı anda görüntülenebiliyor. Bu sayede farklı branşların aynı hasta için aynı anda hareket edebilmesi sağlanıyor. Öte yandan doktorlar, birbirleriyle fikir ve görüşlerini paylaşarak, hem tanı konma sürecini hızlandırıyor, hem de tedavi sürecini daha etkin hale getirmeyi başarıyorlar.

Radyoloji Sonuçları

Avicenna Hastaneleri’nde her hastalık için alanında uzman doktorlar bulunur. Öte yandan güçlü klinisyenler de hastane bünyesinde yer alıyor. Hemşire ve teknik kadro da işin içine katıldığında, ortaya birbirlerinin bilgi ve birikimlerinden faydalanabilen güçlü bir takım çıkıyor. İşte bu takımın hastalık tanı ve teşhis sürecinde ilk olarak radyoloji sonuçları kullanması gerekebiliyor. Bir diğer deyiş ile tıbbi görüntüleme sonuçları, hastalığın tanısını koyabilmek için çoğu zaman ilk adım olabiliyor. Son teknoloji tıbbi görüntüleme sistemi alan hastalarımız, kendilerini her daim güvende hissediyor.

Gece Gündüz Görüntüleme

Avicenna Hastaneleri, hem gündüzleri hem de geceleri radyoloji sonuçları için radyoloji sonuç görüntüleme ve radyoloji sonuç öğrenme hizmeti verir. Nöbet sistemiyle çalışmasını sürdüren uzman ekip, hastalarımıza kesinti olmaksızın sağlık hizmeti vermeye devam ediyor. Kesintisiz hizmetin sürekliliği için birbirinden iyi ve tecrübeli doktor ve teknisyenler bünyemizde yer alıyor.

Radyoloji Teknikleri

Avicenna Hastaneleri Tıbbi Görüntüleme Bölümü, bünyesinde çok sayıda tıbbi görüntüleme cihazı bulunduruyor. Bu cihazlar ile çok sayıda hastalık hem teşhis edilebiliyor, hem de cerrahi operasyona gerek kalmadan tedavi edilebiliyor. Radyoloji teknikleri kendi içlerinde çok sayıda dala ayrılabiliyor.

Röntgen

Röntgen, bu bölümünün en temel tıbbi görüntüleme cihazıdır. Röntgen sayesinde hastaların kemik ve akciğer hastalıklarının tanısı koyulabilir. Bu kapsamda en yaygın kullanılan cihazdır. Röntgen çekiminde x ışını kullanılır. Bu yüzden x-ray ismiyle de anıldığı bilinir.

Mamografi tıbbi görüntüleme

Mamografi yaygın olarak meme hastalıklarının tanı koyulma süreçlerinde kullanılmaktadır. 40 yaşını geçmiş hastalar için tarama cihazı olarak da kullanılabilmektedir. Bu teknik içerisinde x ışınları yer alır.

Kemik Dansitometri Tıbbi Görüntüleme

Halk arasında kemik erimesi hastalığı olarak bilinen osteoporoz hastalığının tanı sürecinde kemik dansitometri tıbbi görüntüleme sistemi kullanılmaktadır.

Kemik Yoğunluğu

Kemik yapısının içerdiği fosfor, kalsiyum gibi minerallerinin yoğunluğunun ölçülmesine denir. Bu ölçüm, kemik yapısındaki minerallerin azalması halinde kemik rahatsızlıklarını tespit eden bir tanı yöntemidir. 50 yaş ve üzeri kadınlarda menopozla birlikte kemik erimesi de başladığı görülmekte bu nedenle 45 yaş ve üzeri kadınların iki yılda bir bu ölçümü yaptırmaları uzman hekimler tarafından önerilir. Kemik yoğunluğu ölçümü hastanenin radyoloji birimi tarafından yapılmaktadır.

Bilgisayarlı Tomografi

Bilgisayarlı tomografi, neredeyse tüm bedenin hastalıklarının teşhisinde kullanılabilmektedir. Bilgisayarlı tomografi ile bedenin kesitsel bir görüntüsü elde edilir. Bilgisayarlı tomografi çekimi esnasında x ışını kullanılmaktadır.

Üriner Sistem Bilgisayarlı Tomografisi

Böbrekler idrar yolu ve mesanenin görüntülenmesi için kullanılan sistemdir. İdrar yolu tıkanıklıkları, enfeksiyon hastalıkları, böbrek veya mesane taşları, kistler ve benzeri hastalıklara ayrıca üriner sistemindeki kanserlere tanı koymanın yollarından biridir. bu işlem yaklaşık 10 dakika sürer, x- ışınları kullanılır ve vücuda herhangi bir alet girmez.

BT Anjiyo

BT anjiyo, halk arasında ameliyatsız kalp anjiyosu yada sanal kalp anjiyosu olarak ta bilinir. BT anjiyo, vücuttaki belli başlı damarların görüntülenmesinde kullanılır özellikle kalp damarları(Koroner BTA) akciğer damarları, boyun ana damarları, böbrek, karaciğer, beyin damarları ve aort damarlarıdır. BT anjiyo ortalama 10 saniye sürmektedir, bölgedeki kan damarlarının ne durumda olduğunu gösterir.

Çene Tomografisi

Çene tomografisi, istenilen bölgenin x ışınlarıyla daha ayrıntılı bir şekilde incelenmesini amaçlar. Klasik diş röntgeni ile arasındaki fark ise çene tomografisinin 3 boyutlu görüntü sağlamasıdır. Bu da dişlerin, çene kemiklerinin ve havayolunun etrafını daha detaylı görebilme imkanı sağlar. bilgisayarlı tomografi sayesinde çeşitli diş hastalıklarının daha kolay teşhis edilmesi sağlanır.

Anjiografi Radyoloji Tekniği

Anjiografi radyoloji tekniği genel olarak damar hastalıklarının tanısında kullanılır. Yine damar hastalıklarının tedavi süreçleri de anjiografi cihazı ile yürütülür. Bu tekniğin kullanımı esnasında damarın içine girmek gerekmektedir. Bu kapsamda çeşitli aletler kullanılır ve damarın içine bir ilaç verilir. Bu ilaç sayesinde damarlar görünür hale gelir. Çekim esnasında x ışınları kullanılmaktadır.

Ultrasonografi Tıbbi Görüntüleme Tekniği

Karın bölgesinde bulunan organların hastalıklarının tanı ve teşhisinde ultrasonografi tıbbi görüntüleme tekniği kullanılmaktadır. Öte yandan anne adaylarının gebelik takibi için de ultrasonografi yönteminden faydalanılmaktadır. Bebeklere herhangi bir zararının olmadığı bilinir.

Renkli Doppler Ultrasonografi

Bir diğer ultrasonografi tekniği de renkli doppler ultrasonografi tekniğidir. Bu teknik ile damar hastalıklarının teşhisi yapılabilmektedir. Çok sayıda organın kanlanma seviyeleri de yine renkli doppler ultrasonografi yöntemi ile ölçülebilmektedir. Yine hamilelik sürecinde kullanıldığı bilinmektedir.

Manyetik Rezonans Tıbbi Görüntüleme

Halk arasında MR olarak bilinen manyetik rezonans tıbbi görüntüleme sistemi, bütün vücudun, özellikle de beyin ve kas sisteminin hastalık tanısı sürecinde kullanılmaktadır. Öte yandan karın bölgesindeki organların hastalık teşhisinde de yaygın olarak kullanıldığı bilinmektedir. Yine çok sayıda damar hastalığının teşhisinde de doktorların tercih ettiği bir yöntem olabilmektedir. MR çektirecek olan hastaların vücutlarında yabancı cisimler bulundurmamaları gerekmektedir.

Girişimsel Radyoloji

Avicenna Hastaneleri’nde çok sayıda hastalık, cerrahi müdahalede bulunulmadan girişimsel radyoloji yöntemiyle tedavi edilebilir. Girişimsel radyoloji basit bir açıklamayla, hastaların beden bütünlüğüne dokunmadan (cerrahi operasyon yapılmadan) sadece tıbbi görüntüleme yöntemleri kullanılarak tedavi gerçekleştirilmesidir. Bu yöntemler, hastaların çok daha rahat tedavi görmesini sağlar.

Nöroradyoloji

Nöroradyoloji, radyoloji bölümünün bir yan dalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Nöroradyoloji ile beyin, baş, boyun ve omurilik bölgelerinin hastalıklarının teşhisi gerçekleştirilebilmektedir. Nöroradyoloji kendi içerisinde tanısal nöroradyoloji ve girişimsel nöroradyoloji olarak ikiye ayrılmaktadır.

Radyoloji Okumak

Bu bölümü okumak isteyen öğrenciler, yoğun olarak radyoloji puanları araştırması yapmaktadır. Radyoloji teknikeri olabilmek için öğrencilerin alması gereken taban puanlar her yıl değişmektedir. Üniversite sınavlarına hazırlanan ve bu bölümü okuyup tıbbi görüntüleme alanında çalışmak isteyen öğrenciler, genel olarak makinelerle ve cihazlarla çalışmaktan hoşlanan, el göz koordinasyonu bulunan kişiler olmalıdır. bu bölümü okuyan tıbbi görüntüleme uzmanları radyoloji teknikeri unvanı kazanır.

Radyoloji Hekimlerimiz

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣