Tip 2 Diyabet Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Tip 2 diyabet muayenesi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Tip 2 diyabet hastalığı ile karşı karşıya kalanların genel olarak en çok merak ettikleri sorular şunlar olmaktadır: Tip 2 diyabet nedir? Tip 2 diyabet belirtileri nelerdir? Tip 2 şeker hastalığı, kandaki şeker oranının yaşam boyunca yüksek olmasına sebep olan, ciddi bir hastalıktır. Tip 2 diyabet, öncelikle kalp sağlığı olmak üzere, çok sayıda farklı hastalığa neden olarak insan sağlığına ciddi zararlar verebilmektedir. Eğer tedavi gerektiği durumda kişi tedavi görmez ise, ciddi hasarlar görebilir ve hatta organ kayıpları bile söz konusu olabilir. Tip 2 diyabet testi ile mutlaka erken teşhis sağlanmalı ve yaşam tarzımda değişikliğe gidilmelidir. Sporu bir yaşam biçimi olarak kabul etmek, bunun yanında da beslenme sistemini bir düzene oturtmak, kişinin hayatı açısından büyük önem taşımaktadır. Peki, kısaca diyabet nedir? Gelin birlikte inceleyelim.

Tip 2 Diyabet Nedir?

Tip 2 şeker hastalığı kanda yer alan glukoz seviyesinin belli bir oranın üzerine çıkmasına sebebiyet veren ve kronik olarak kabul edilen riskli bir hastalıktır. Tip 2 şeker hastalığında, tip 1 şeker hastalığına bağlı olarak pankreas insülin üretimine devam etmektedir. Fakat buradaki problem, üretilen insülinin hücreler tarafından kabul edilmemesi durumudur. Buna aynı zamanda insülin direnci adı verilmiştir. Kimi zaman bu durum hücre içerisindeki durumlardan kaynaklanabilir, kimi zaman da hücre dışı oluşan hormon duvarları yüzünden olabilir. Bu durumun kişide herhangi bir problem yaratmaması açısından hasta, dışarıdan insülin desteği alır. Bu süreçte ürettiği insülinin işe yaramadığını fark eden pankreas, daha fazla insülin üretmeye başlar. Fakat, bir süre sonra insülin üretiminde ciddi bir azalma ve hatta durma görülebilmektedir. Türkiye’de 8 milyondan fazla şeker hastası olduğu tahmin edilmektedir. Şeker hastalarının yaşamlarında yapacakları belirgin değişikliklerle birlikte, bu hastalık ile birlikte yaşamayı öğrenmesi normal bir hal alacaktır. Değişikliklerin yeterli olmadığı durumlarda tip 2 diyabet ameliyatı gündeme gelecektir.

Tip 2 Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Tip 2 diyabet belirtileri her kişide aynı şekilde kendisini göstermemektedir. Şeker hastalığı son derece sinsi bir hastalıktır. Hastanın şeker hastası olduğunu anlaması 10 yılları bulabilmektedir. Genellikle rutin doktor kontrolleri esnasında fark edilmektedir. Öte yandan ailesinde ya da ebeveynlerinde şeker hastalığı belirlenmiş kişilerin, düzenli olarak kan şekerini ölçtürmesinde fayda vardır. İnsan sağlığı için oldukça kritik bir hastalık olan diyabetin belirtileri şu şekildedir:

 • Sürekli idrara çıkma
 • Sık sık susama
 • Sürekli yemek yeme isteği
 • Yorgunluk hali
 • Nedensiz kilo kaybı
 • Cinsel organ çevresinde kaşıntı ve pamukçuk görülmesi
 • Yaraların olması gerekenden yavaş iyileşmesi
 • Görme problemleri

Diyabet ile Yaşamanın Kuralları

Eğer diyabet hastasıysanız, sağlık yaşamınızın birinci ve en mühim konusu olmalıdır. Bu çerçevede bir yaşam sürdürmek için de şunlara dikkat etmeniz gerekmektedir:

 • Düzenli ve sağlıklı beslenmelisiniz
 • Kilonuza dikkat etmelisiniz
 • Sigara ve alkol içmemelisiniz
 • Düzenli olarak egzersiz yapmaya dikkat etmelisiniz
 • Gözlerinizi sık sık muayene ettirmelisiniz

 

Sıkça Sorulan Sorular

Tip 2 şeker hastalığı geçer mi?

Tip 2 diyabet tam şifa ile tedavi edilebilen bir sağlık sorunudur. Yani ömür boyu diyabet ilacı kullanılmak zorunda kalınmaz.

Tip 2 diyabet tokluk kan şekeri kaç olmalı?

Çoğunlukla açlık kan şekerinin 70 – 130 mg / dl arasında, tokluk kan şekerinin ise 70 – 160 mg / dl arasında olması gerekmektedir.

Tip 2 şeker hastaları ne yemeli?

Karbonhidratın sebzelerden, taze meyvelerden, baklagillerden ve kepekli ürünlerden alınması gerekir. Diyabet hastalarının günde ortalama 40 gram lif yemesi gerekmektedir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulamaları, özellikle dudak, yüz ve elmacık kemiklerine uygulandığında yüze estetik görünüm katmaktadır. Ancak dolgu uygulamaları alanında uzman kişilerce uygulanıp riske atılmamalıdır. Dolgu eritme işlemi,

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi, insan vücudunda bulunan tüm organ ve dokulardan oluşan bir tedavi yöntemidir. Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanmakla beraber, daha

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp askı uygulaması, orta derecede yüz sarkmalarında, göz düşüklüklerinde kullanılan medikal estetik uygulamasıdır. Fransa da geliştirilen diğer adıyla Fransız ip askısı denilen bu yöntem, yüz

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi, cildi gençleştirme, sıkılaştırma ve yenileme amacıyla uygulanan kozmetik bir prosedürdür. Mezoterapi cilt altındaki kolajen ve elastin gibi yapıları uyarmaktadır. Bu sayede cildin gençleşmesi ve

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣