Tip 2 diyabet muayenesi

Tip 2 Diyabet Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Tip 2 diyabet hastalığı ile karşı karşıya kalanların genel olarak en çok merak ettikleri sorular şunlar olmaktadır: Tip 2 diyabet nedir? Tip 2 diyabet belirtileri nelerdir? Tip 2 şeker hastalığı, kandaki şeker oranının yaşam boyunca yüksek olmasına sebep olan, ciddi bir hastalıktır. Tip 2 diyabet, öncelikle kalp sağlığı olmak üzere, çok sayıda farklı hastalığa neden olarak insan sağlığına ciddi zararlar verebilmektedir. Eğer tedavi gerektiği durumda kişi tedavi görmez ise, ciddi hasarlar görebilir ve hatta organ kayıpları bile söz konusu olabilir. Tip 2 diyabet testi ile mutlaka erken teşhis sağlanmalı ve yaşam tarzımda değişikliğe gidilmelidir. Sporu bir yaşam biçimi olarak kabul etmek, bunun yanında da beslenme sistemini bir düzene oturtmak, kişinin hayatı açısından büyük önem taşımaktadır. Peki, kısaca diyabet nedir? Gelin birlikte inceleyelim.

Tip 2 Diyabet Nedir?

Tip 2 şeker hastalığı kanda yer alan glukoz seviyesinin belli bir oranın üzerine çıkmasına sebebiyet veren ve kronik olarak kabul edilen riskli bir hastalıktır. Tip 2 şeker hastalığında, tip 1 şeker hastalığına bağlı olarak pankreas insülin üretimine devam etmektedir. Fakat buradaki problem, üretilen insülinin hücreler tarafından kabul edilmemesi durumudur. Buna aynı zamanda insülin direnci adı verilmiştir. Kimi zaman bu durum hücre içerisindeki durumlardan kaynaklanabilir, kimi zaman da hücre dışı oluşan hormon duvarları yüzünden olabilir. Bu durumun kişide herhangi bir problem yaratmaması açısından hasta, dışarıdan insülin desteği alır. Bu süreçte ürettiği insülinin işe yaramadığını fark eden pankreas, daha fazla insülin üretmeye başlar. Fakat, bir süre sonra insülin üretiminde ciddi bir azalma ve hatta durma görülebilmektedir. Türkiye’de 8 milyondan fazla şeker hastası olduğu tahmin edilmektedir. Şeker hastalarının yaşamlarında yapacakları belirgin değişikliklerle birlikte, bu hastalık ile birlikte yaşamayı öğrenmesi normal bir hal alacaktır. Değişikliklerin yeterli olmadığı durumlarda tip 2 diyabet ameliyatı gündeme gelecektir.

Tip 2 Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Tip 2 diyabet belirtileri her kişide aynı şekilde kendisini göstermemektedir. Şeker hastalığı son derece sinsi bir hastalıktır. Hastanın şeker hastası olduğunu anlaması 10 yılları bulabilmektedir. Genellikle rutin doktor kontrolleri esnasında fark edilmektedir. Öte yandan ailesinde ya da ebeveynlerinde şeker hastalığı belirlenmiş kişilerin, düzenli olarak kan şekerini ölçtürmesinde fayda vardır. İnsan sağlığı için oldukça kritik bir hastalık olan diyabetin belirtileri şu şekildedir:

 • Sürekli idrara çıkma
 • Sık sık susama
 • Sürekli yemek yeme isteği
 • Yorgunluk hali
 • Nedensiz kilo kaybı
 • Cinsel organ çevresinde kaşıntı ve pamukçuk görülmesi
 • Yaraların olması gerekenden yavaş iyileşmesi
 • Görme problemleri

Diyabet ile Yaşamanın Kuralları

Eğer diyabet hastasıysanız, sağlık yaşamınızın birinci ve en mühim konusu olmalıdır. Bu çerçevede bir yaşam sürdürmek için de şunlara dikkat etmeniz gerekmektedir:

 • Düzenli ve sağlıklı beslenmelisiniz
 • Kilonuza dikkat etmelisiniz
 • Sigara ve alkol içmemelisiniz
 • Düzenli olarak egzersiz yapmaya dikkat etmelisiniz
 • Gözlerinizi sık sık muayene ettirmelisiniz

 

Sıkça Sorulan Sorular

Tip 2 şeker hastalığı geçer mi?

Tip 2 diyabet tam şifa ile tedavi edilebilen bir sağlık sorunudur. Yani ömür boyu diyabet ilacı kullanılmak zorunda kalınmaz.

Tip 2 diyabet tokluk kan şekeri kaç olmalı?

Çoğunlukla açlık kan şekerinin 70 – 130 mg / dl arasında, tokluk kan şekerinin ise 70 – 160 mg / dl arasında olması gerekmektedir.

Tip 2 şeker hastaları ne yemeli?

Karbonhidratın sebzelerden, taze meyvelerden, baklagillerden ve kepekli ürünlerden alınması gerekir. Diyabet hastalarının günde ortalama 40 gram lif yemesi gerekmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Obezite Cerrahisi Uzman Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.