Transit Bipartisyon

Transit Bipartisyon Hakkında Merak Edilen Her Şey

Transit bipartisyon, tip 2 diyabet hastalığının tedavisinde uygulanan ve modern tıp teknolojileriyle geliştirilen bir metabolik cerrahi tekniğidir. İnce bağırsak üzerinde gerçekleştirilen ameliyatla, ince bağırsağın 3’te biri mideye bağlanır. Böylece ince bağırsağın hormonları uyarılır ve diyabetin kontrol altına alınması sağlanır. Bu yazıda, “Transit bipartisyon nedir?” sorusunun yanıtı aranmaktadır.

Transit Bipartisyon Ameliyatı

Transit bipartisyon, kilo vermek ve şeker hastalığının azalması adına uygulanan oldukça popüler bir ameliyat tekniğidir. Hem kısıtlayıcı hem de emilim engelleyici özelliği bulunmaktadır. Başarı ortalaması oldukça yüksektir. Operasyonda, midenin yüzde 70’i alınır.

Transit Bipartisyon Başarı Oranı

Bu operasyonun başarı oranlarıyla ilgili olarak çok sayıda araştırma yapılmıştır. Bin obezite hastası üzerinde yapılan bir çalışmada, yüzde 94 oranında başarı elde edildiği ortaya konmuştur. Transit bipartisyon uygulaması, oldukça hızlı kilo vermeye yardımcı olduğu için çok fazla tercih edilmektedir. Diyabet hastaları arasında yapılan bir çalışmada ise, hastaların yüzde 86’sında iyileşme görülmüştür. Özet olarak, transit bipartisyon tekniği, hem zayıflamak için hem de metabolik hastalıkların iyileşmesi için oldukça faydalı bir cerrahi yöntemdir.

Transit Bipartisyon Riskleri

Bugüne kadar obezite ve diyabet hastaları için fazlasıyla tedavi yöntemi denenmiştir. Bu tedavi teknikleri günden güne yenilenmiş ve değiştirilmişir. Bu bağlamda yapılan araştırmalar, diğer bariatrik cerrahi ve metabolik cerrahi yöntemleri arasında en az riskin bu obezite cerrahisi yönteminde olduğunu göstermektedir. Öte yandan, riskin az olmasının da yanında, başarı oranı bir hayli yüksektir. Oldukça basit bir operasyon olması ve güvenilirliği nedeniyle, hem doktorlar hem de hastalar tarafından tercih edilen bir tedavi yöntemi haline gelmiştir.

Transit Bipartisyon Nasıl Uygulanıyor?

Hasta üzerinde yapılan değerlendirmeler neticesinde, tedavinin nasıl yapılacağı hakkında hastaya bilgiler verilir. Bilgilerin verilmesiyle birlikte, hastanın ameliyat gününe hazırlanma süreci başlatılır. Ameliyat başladıktan sonra, midenin bir bölümü hastadan alınır. Böylece açlık hormonu salgılanma seviyesi bir hayli düşer. Hastanın eskiye nazaran açlık ve yemek yeme hisleri bir hayli azalır. İnce bağırsakla mide arasında yeni bir bağlantı yolu kurulur. Ameliyatın bitmesiyle hasta odasına alınır ve doktor tarafından yakın takibe alınır. Doktor, hastanın sistemi hakkında incelemeler ve izlemelerde bulunur.

Transit Bipartisyonun Avantajları

Avantajları bir hayli fazla olan bu tekniğin, halihazırda Türkiye’de ve tüm dünyada fazlasıyla tercih edildiği bilinmektedir. Genel olarak tip 2 şeker hastalığı tedavisinde kullanılan transit bipartisyon operasyonunun avantajları şunlardır:

  • Ameliyatla beraber on iki bağırsak ve mide bütünlük olarak korunur ve tedavi sağlanmış olur.
  • Operasyon sonrası herhangi bir ihtiyacın oluşması halinde, tüm endoskopik işlemler yapılabilir.
  • Ameliyattan sonra hastanın mide ve bağırsak yapısının normale döndürülmesi gerekirse, bu işlem basitçe gerçekleştirilebilir.
  • Operasyon sonrası hormonlar çok daha güçlü etklinlik gösterir ve hasta gündelik yaşamına daha kolay dönüş yapar.

Bu ameliyat tekniği, öbür tüp mide ameliyatı türlerinden ayrı şekilde, çok daha detaylı ve çok daha güvenli bir operasyondur. Yalnızca mideyi küçülten bir operasyon değil, bağırsak sistemini de düzenleyen bir operasyondur. Sindirip problemleri yaşamanın engellendiği bir operasyon olduğu için, hastalar en kısa sürede gündelik yaşamlarına yeniden geri döner. Avicenna Ataşehir Hastanesi Obezite Merkezi’nin güvenilir hekimleri, transit bipartisyon operasyonunu başarıyla uygulamaktadır.

Transit Bipartisyon Dezavantajları

Transit bipartisyonun elbette kendi içerisinde dezavantajları ve belli bir risk oranı bulunmaktadır.

  • Mide ile ince bağırsak arasında uygulanan bağlantı yolunun boyutuna bağlı olarak işlevsellik değişiklikleri görülebilmektedir.
  • Anastomoz daralması halinde kilo kaybının oluşmaması beklenebilir.
  • Anastomoz bir süre sonra esnemeye ve genişlemeye başlar. Bu da beklenenin üstünde kilo kaybının yaşanmasına ve beslenme problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir.
  • Daha basit yapılan tek bağlantı kurulan hali, çok sayıda doktor tarafından tercih edilir. Bu sayede daha basit ve daha kısa bir operasyon geçirilir. Fakat tek bir bağlantı kurulması, safranın ince bağırsaktan tümüyle mideye boşalmasına ve kronik safra reflüsüne sebebiyet verebilir.

Operasyon Sonrası Beslenme

Transit bipartisyon sonrası beslenme düzeni hakkında hem doktorunuz hem de uzman bir diyetisyen, size en uygun beslenme programını hazırlayacaktır. Diyabet hastalığının ameliyatla tedavisi sonrasında hastaların eskiye göre daha az acıktığı ve iştah kaybı yaşadığı bilinmektedir. Daha az yemek yeseler bile, kolayca tokluk hissederler ve bu durum onların ameliyat sonrası süreçte yorgunluk hissetmelerine neden olabilir.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.