İleal İnterpozisyon Ameliyatı

İleal İnterpozisyon Ameliyatı Nedir?

İleal interpozisyon, insan metabolizmasının tekrardan organize edilmesini sağlayan bir sindirim sistemi ameliyatıdır. Bu yöntemin bir obezite ameliyatı olmadığının altını çizmek gerekir. Metabolik hastalıkların tedavisinde tercih edilen ve özellikle tip 2 diyabet hastalığı için uygulanan bir operasyondur.

Tip 2 Şeker Hastalığı Nedir?

Kalıtsal problemler, diyet düzeni gibi bozukluklar ve hareketsizlik, diyabetin yani şeker hastalığının ortaya çıkmasına neden olur. Bedene giriş yapan şeker ağırlıklı yiyecekler, enerji üretiminin sağlanabilmesi adına hücrelere gönderilir. Diyabetin ortaya çıkmasıyla birlikte bu süreç kesintilere uğramaya başlar. Diyabet hastalığı, hücre kapısını açmakla görevli olan insülin hormonunun daha az üretilmesine ya da çok üretilmesine rağmen işlevsel problemler olmasına neden olur. Tedavi sürecinde ilk olarak yaşam tarzında değişiklikler yapılması beklenir. Fakat genellikle bir süre sonra ilaç kullanımı gerekmektedir. Diyabet, yalnızca bedenin enerji sistemini değiştiren küçük bir hastalık olarak görülmemelidir. Diyabete bağlı olarak diğer metabolik hastalıklar da ortaya çıkabilmektedir. Damar hastalıkları, tansiyon problemleri, kilo sorunları ve kolesterol hastalıkları gibi başlıca metabolik hastalıklar görülebilmektedir. Giderek daha zararlı bir hale gelen tip 2 diyabet, diğer tedavi yöntemlerinin yetersiz kalması halinde ameliyatla tedavi edilir. Metabolik cerrahi teknikleri birden fazla seçenek bulundurmaktadır. İleal interpozisyon, metabolik cerrahi tekniklerinden yalnızca birisidir.

İleal İnterpozisyon Nedir?

İleal interpozison operasyonları, şeker hastalığı problemine çözüm oluşturulabilmesi için, sindirim sisteminin yapısının değiştirildiği bir ameliyattır. Bu metabolik cerrahi türü, sadece tip 2 diyabet hastalarının tedavisinde kullanılabilmektedir. Bunun nedeni, tip 2 şeker hastalarında insülin üretiminin yeterli seviye yapılabiliyor olmasıdır. Bu operasyonu geçirecek hastaların, diğer tüm tedavi seçeneklerini değerlendirmiş ve başarısız olmuş olması gerekmektedir. Hastaların vücut kitle indeksinin de, ameliyata uygun olması gerekir. Eğer hastanın vücut kitle indeksi 35 ve üzerindeyse, diğer obezite cerrahisi yöntemlerinden faydalanılması daha doğru olur. İleal interpozisyon için hasta değerlendirmesi yapılmış ve hasta uygun görülmüşse, ameliyat gerçekleştirilebilir.

Peki, ileal interpozisyonun diğer ameliyatlardan farkı nedir? Bu ameliyatın en büyük farkı, bir obezite cerrahisi değil, metabolik cerrahi olmasıdır. Bu ameliyatla metabolik hastalıkların önüne geçmek mümkündür. Ancak, diğer obezite ameliyatları gibi kilo kaybı yaşanması bu ameliyatta da beklenir. Obezite cerrahisi uygulanan hastalarda, ilerleyen yıllarda ciddi vitamin ve mineral eksikliği oluşabileceğinden, hastaların ömür boyu rutin kontroller yaptırmaları gerekir. Hastaların hayatları boyunca vitamin takviyeleri kullanmaları gerekebilir. İleal interpozisyon ameliyatı olan insanlarda herhangi bir emilim bozukluğu oluşmamaktadır. Ameliyattan 1 yıl sonra, serbest diyet olarak tanımlanan beslenme sistemine geçebilirler. Mineral takviyeleri kullanmadan yaşamlarını devam ettirebilirler.

İleal İnterpozisyon Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu ameliyatın ortalama yapılma süresi 2 ile 4 saat aralığındadır. Hasta ameliyata genel anestezi altında alınır. Bu sayede ameliyat esnasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. Operasyonun ilk aşamasında hastanın midesi küçültülür. Hedef, hastanın ameliyattan sonraki açlık hormonu salgılama seviyesini düşürmektir. Midenin vücutta kalan kısımları özel zımbalar yardımıyla tutturulur.

Cerrah, mide hacmini küçülttükten sonra ikinci aşamaya geçer ve on iki parmak bağırsağı ile mide arasındaki bağlantıyı keser. Midenin alt bölümü, karın bölgesinin tam ortasına gelecek halde ayarlanır. Bağırsağın alt kısmından aktarılan ve insülin hormonunun üretimi için sinyal gönderen bölüm ise, mide – bağırsak bağlantısı yapılması için üst kısma alınır. Burada hedeflenen, operasyondan kısa süre sonra insülin hormonunun doğru şekilde çalışmaya başlamasıdır.

Teoride oldukça kolay bir cerrahi operasyon olarak görülse de, pratikte iyi bir cerrah tarafından yapılması gerekir. Operasyonun yapılmasıyla birlikte hormon salgılarının seviyesi değiştirilir ve insülin direnci kırılır. Hasta operasyondan sonra kilo vermeye de başlar.

İleal İnterpozisyon Riskleri

Bu ameliyat türünün belli başlı riskleri elbette bulunmaktadır. İleri derecede şeker hastası olan insanlarda gerçekleştiriliyor olması, ameliyat esnasında oluşabilecek riskleri artırmaktadır. Öte yandan, anesteziye bağlı olarak belli başlı riskler de bulunsa da, gelişen tıp teknolojileri bu riskleri en aza indirmeyi başarmıştır.

İleal İnterpozisyon Sonrası Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Bu ameliyattan sonra şeker hastalığı mucizevi bir şekilde yok olmamaktadır. Cerrahi operasyon tamamlanmış olsa da, tedavinin başarılı olması için hastaların üzerine önemli görevler düşmektedir. Ameliyat sonrası 4 ile 8 ay boyunca bir takım konulara dikkat edilmesi ve ameliyat sonrası 5 yıllık süreçte aşırı beslenme ya da hareketsiz yaşamdan kaçınılması gerekir.

Diyet Programı

Şeker hastalığı ameliyatı sonrası 2 ay sürecek olan bir diyet programı başlatılır. İlk 2 hafta boyunca sıvı diyeti denen bir diyet uygulanır. Hastanın püre dahi yemesi yasaklanır. Burada hedeflenen, sindirim sisteminin fiziksel bütünlüğünün bozulmamasıdır. Katı gıdalar, ameliyat sonrası yeniden şekillendirilen yapıya zarar verebilir. İki hafta süren sıvı diyeti bittikten sonra, yine iki hafta sürecek olan püre diyeti başlatılır. Püre diyetinin başlamasıyla, bu sefer de sindirim sisteminin normalleştirilmesi amaçlanır. Püre diyeti sürecinin de başarıyla tamamlanmasıyla birlikte, size özel hazırlanan bir diyet listesine geçiş yapılır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Ileal Interpozisyon ameliyatı nedir?

İnce bağırsağın son kısmı ile başlangıç kısmının yer değiştirmesine denir.

Şeker hastalığı ameliyatı kaç saat sürer?

Ortalama 4,5 saat civarında sürer?

Diverted ileal interpozisyon nedir?

On iki parmak bağırsağı ve ince bağırsağın başlangıç bölümü devre dışı bırakılır ve kısmi bir bypass uygulanır.

 

Avicenna Hastanesi Obezite Cerrahisi Bölümü Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.