Yumurtalık (Over) Kanseri Nedir?

Yumurtalık (Over) Kanseri Nedir?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Halk arasında yumurtalık olarak bilinen overlar, görevleri yumurta üretmek ve kadın cinsiyet hormonu salgılamaktır. Yumurtalıkların ana yapısını oluşturan epital hücrelerdir. Epitel hücrelerde veya embriyonik döneme ait hücrelerde meydana gelen kontrolsüz çoğalma sonucunda yumurtalık kanseri meydana gelebilmektedir. Bu hastalıkta erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir.

Yumurtalık Kanseri Nedir?

Yumurtalık kanseri veya diğer adıyla over kanseri, yumurtalıklarda bulunan hücrelerin kontrolsüzce büyüyüp çoğalması sonucu meydana gelmektedir. Yumurtalıklar, kadınlarda yumurta üretmek ve kadın cinsiyet hormonu salgılamak ile görevlidir. Yumurtalıkların ana yapısını oluşturan pital hücrelerde meydana gelen kontrolsüz büyüme ve çoğalma sonucu overlarda tümör oluşabilir. Aynı zamanda over kanserinin görülme sıklıkla yaş alımı ile birlikte artmaktadır. Yapılan araştırmalara göre yumurtalık kanseri her 100 kadından ortalama 1.4’ünde görülmektedir. Bununla beraber ciddi bir hastalık olduğu ve belirtileri göz ardı edilmemelidir. Sonuç olarak Over kanserinin son safhalarda tedavi edilmesi oldukça güçtür ve sonuçları ölümcül olabilmektedir. Kanser türleri yayılabilme özelliğine sahiptir. Yumurtalıklarda başlayan kanser, rahme, mesane, bağırsaklar ve karaciğer gibi birçok organa yayılabilmektedir. Bu durumda hastalığın tedavisi daha güç ve zorlayıcı olabilir. Bu nedenle hastalığın yumurtalıklarda sınırlı kaldığı evrede teşhis edilmesi ve tedaviye başlanması oldukça önemlidir.

Yumurtalık Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Over kanseri, kendini göstermemekle beraber, kişiye özel belirtiler taşıyarak tipik bir bulgusu yoktur. Over kanserinin belirtileri çoğunlukla ileri safhalarda kendini göstermektedir. Karında şişlik, ağrı gibi belirtiler görülebilir. Bununla birlikte belirgin bazı belirtileri şu şekildedir.

 • Kabızlık,
 • Sık sık idrara çıkma ihtiyacı,
 • Vajinal kanama,
 • Bel ağrısı,
 • Kilo kaybı,
 • İştah kaybı veya tokluk hissi,
 • İlişki sırasında ağrı olması,
 • Yorgun ve halsiz hissetme,
 • Şişkinlik hissi,
 • Vajinal kanama,
 • Kasıkta dolgunluk veya ağrı,
 • Hazımsızlık, gaz veya bulantı gibi birden fazla kişiye göre değişen belirtiler bulunmaktadır.

Yumurtalık Kanseri Neden Olur?

Over kanserinin belirli ve kesin bir nedeni bulunmamaktadır. Bununla birlikte birden fazla nedeni de olabilmektedir. Bu nedenler belirtilerde olduğu gibi nedenlerinde de kişiye göre değişmektedir. Over kanserinin nedenleri net bilinmese de bazı risk faktörleri ve etkenleri bahsedilmektedir. Yumurtalık kist ile benzer olduğu düşünülse de yumurtalık kanseri aynı şey değildir. Çevresel ve genetik faktörler, hormonal faktörler ve aile öyküsü bu hastalığın nedenlerinden biri olabilmektedir. Bununla birlikte bu kanser türüne neden olabilecek faktörleri şöyle sıralayabiliriz.

Nedenleri?

 • Hormonal değişiklikler over kanseri riskinin artmasına neden olmuştur,
 • Yumurtlamayı artırıcı ilaç kullanan kişilerde risk artmaktadır,
 • Kişinin ailesinde meme veya yumurtalık kanseri olanlar,
 • Doğum kontrol hapı kullanımı over kanseri riskini azaltmaktadır,
 • Over kanseri riski hiç gebe kalmamış kişilerde daha yüksektir. Ancak daha önce doğum yapmış kişilerde bu risk daha azdır.

Yumurtalık Kanseri Teşhisi Nasıl Yapılır?

Öncellikle Over kanserini teşhis etmenin tek bir yöntemi bulunmamaktadır. kişiye pek çok şekilde tanı konulabilir. Öncelikle kişinin yaşamış olduğu şikayetler uzman doktor tarafından değerlendirilmektedir. Sonrasında ise doktor ultrasonografi yöntemi ile yumurtalıkları detaylı şekilde incelemektedir. Olası bir anormallik halinde başka yöntemlerde uygulanmaktadır. Mesela vücutta tümör hücresi tespit edilmesi durumunda kişiden kan tahlili alınmaktadır. Ancak kan tahlilde tek başına yeterli olmayabilir. Bu nedenle yumurtalıktan biyopsi ile alınan doku hücresinin incelenmesi gerekmektedir. Bu sayede net bir tanıya varılmış olur.

Yumurtalık Kanseri Tedavisi Nasıl Olur?

Over kanseri tedavisi öncelikle hastalığın yayılımı, kişinin yaşı ve kanserin evresi oldukça önemlidir. Bu kanser tedavisinde en sık kullanılan tedavi yöntemi ise kanserli dokuların cerrahi operasyon ile çıkarılması ve sonrasında kemoterapi tedavisidir. Bununla birlikte bazı durumlarda radyoterapi yani ışın tedavisi de uygulanabilmektedir. Çoğunlukla uygulanan cerrahi tedavi yöntemi histerektomi yani tüm rahim ve yumurtalık dokularının çıkarılması işlemidir. Ancak tümörün yayılım gösterdiği durumlarda ise tümör dokusunun mümkün olduğunca çıkarılması sağlanmaktadır. Eğer dokular çıkarılamayacak kadar yayılım göstermiş ve büyümüş ise ilaç tedavisi yardımıyla kanser hücrelerinin küçültülmesi sağlanmaktadır. Sonrasında cerrahi operasyona devam edilir. Over kanserinde erken teşhis oldukça önem taşımaktadır. Bu nedenle düzenli kontroller aksatılmadan yaptırılmalıdır.

Yumurtalık (Over) Kanseri Risk Faktörleri?

 • Yaş alımı,
 • Daha önce hiç doğum yapmamış olmak,
 • Ailesinde meme ya da over kanseri öyküsü bulunması,
 • Kısırlık tedavisi görmek,
 • Meme kanseri geçirmiş olan kişiler,
 • Sigara ve alkol kullanmak,
 • Yumurtlamayı artırıcı ilaç kullanımı,
 • İdeal kilonun üzerinde olmak,
 • Menopoz sonrasında hormon terapisi almış olmak over kanseri risk faktörleri arasındadır.

Yumurtalık (Over) Kanseri Evreleri Nedir?

Evre I. Over Kanser bir veya iki yumurtalıkta da bulunmaktadır. Yani kansr iki yumurtalığa birden yayılmıştır.

Evre II. Kanser hücreleri pelvisin diğer bölgelerine yayılmış haldedir.

Evre III. Kanser karın içine yayılım göstermiştir.

Evre IV. Kanser karnın dışına da sıçramış haldedir.

Sık Sorulan Sorular

Yumurtalık (Over) Kanseri Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Sağlıklı düzenli beslenmeye özen göstermek, sigara ve alkol kullanımını azaltma yada bırakmak, Bununla birlikte en önemlisi düzenli kontrol olmak ve kontrolleri aksatmamak.

Yumurtalık (Over) Kanseri Türleri Nelerdir?

Epitel tümörler, Stromal tümörler ve Germ hücreli tümörler olmak üzere kendi aralarında üçe ayrılmaktadırlar. Kişinin bu tümörlerden hangisine yakalandığı ise uzman doktor tarafından uygulanan testeler sonucunda belirlenmektedir.

Yumurtalık Kanserleri Tekrar Edebilir mi?

Kanserin evresi ve ilk cerrahi operasyonda tümörün kalıp kalmaması oldukça önemlidir. Bununla birlikte kanserin tekrar etmesi ise ilk iki yılda görülmektedir. Bu nedenle düzenli kontroller aksatılmamaldır.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣