2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her yıl önemli etkinliklerle anılıyor. Bu yıl Covid – 19 salgını sebebiyle çok sayıda etkinlik yapılamayacak olsa da, her yıl otizme dikkat çekilen ve farkındalık yaratılan bu özel gün, bu yıl da anılacak. Otizmden korkmak yerine otizmi keşfetmeyi ve bilinçli olmayı nihai hedef belirleyen bu özel gün, hastalık üzerine çözümlerin de üretildiği bir gün olarak Birleşmiş Milletler kararıyla tüm dünyada anılıyor.

Otizm Nedir?

Otizm hastalığı, insan beyninde yer alan hücreler arasındaki iletişimi sağlayan kimyasal taşıyıcılarda bir takım eksikliklerin ya da fazlalıkların yarattığı bir hastalıktır. Bu eksiklik ya da fazlalık, kişilerde beynin farklı çalışması şeklinde ortaya çıkar. Otizm doğuştan gelen bir hastalıktır. Genel olarak bebeklerde ilk 3 yılda belirtilerini gösterir.

Otizm Belirtileri

Otizm belirtileri genel olarak ilk 3 yıl içerisinde ortaya çıkar. Genel olarak çocukların ailesiyle ve çevresiyle iletişim kuramaması, dil ve konuşma üzerine yaşanan problemler ve bir takım takıntılı hareketler ile kendisini gösterir. Bunun yanında dönen ya da sürekli aynı hareketi yapan nesneleri ilgiyle takip etme de bir başka otizm belirtisi olarak karşımıza çıkıyor. Öte yandan otizmli çocuklar, çevreleriyle göz temasına girmeyebilirler ve kendileriyle kurulmaya çalışılan iletişim çabalarına yanıt vermezler. Bunun yanında otizmli çocuklarda en sık görülen belirti, kendilerinin ya da çevrelerindeki kişilerin duygularını anlayamamaktır. Çocuklarında bu gibi belirtiler gören her anne ve baba, mutlaka bir uzman doktora başvurmalıdır.

Otizm Hastalığı

Otizm genel olarak genetik sebeplerle doğuştan gelen bir hastalıktır. Öte yandan sadece genetik sebepleri olmadığı da son yıllarda çok sayıda bilimsel çalışmayla ortaya koyuluyor. Çünkü eğer sadece genetik bir hastalık olsaydı, tek yumurta ikizlerinin ikisinin de otizmli olması gerekirdi. Bazı bilimsel çalışmalar, halihazırda otizme genetik yatkınlığı olan bebeklerin anne karnındayken kaptıkları kızamıkçık virüsünün bu hastalığı tetiklediğini ortaya koyuyor. Yine de genel olarak bilimsel çalışmalar ve yayınlar incelendiği zaman, otizm hastalığı hakkında kesin konuşmak doğru olmaz. Çünkü bu rahatsızlık, tek bir sebep ile değil, birden çok sebeple ortaya çıkan bir rahatsızlık olarak kabul ediliyor.

Tanı ve Tedavisi

Otizm tedavisi için atılacak ilk ve en önemli adım erken teşhistir. Otizmli çocukların tedavisi için ise yüksek seviyede ve kesintisiz devam edecek olan bir özel eğitim gerekmektedir. Tavsiye edilen özel eğitim süresi, haftada en az 20 saat olarak belirlenmiştir. Eğer doğru özel eğitim kesintisiz bir şekilde verilebilir ise, otizmli çocukların arkadaşları ile birlikte aynı okula gittikleri, burada eğitim gördükleri ve belkide ileride başarılı bireyler olabildikleri görülmektedir.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.