Kulak Estetiği - Otoplasti

Kulak Estetiği – Otoplasti

Ataşehir Avicenna Hastanesi, kulak estetiği otoplasti ameliyatını uzman doktor kadrosu ve son teknoloji alet ve cihazlarla gerçekleştirmektedir. Özellikle kepçe kulakların düzeltilmesi ve kulak kepçelerine yeniden şekil verilmesi için yapılan operasyondur. Kulak kepçesindeki özellikle travmalara bağlı veya doğuştan olan mikrotia gibi durumlardaki yapılan işlemlere de otoplasti denir.

Otoplasti

Kulaklar ilk bakışta göze çarpan yapılar olduğundan için, çocuklarda, arkadaşlarının yaralayıcı eleştirilerine bağlı olarak sosyal ve ruhsal açıdan problemlere sebebiyet verebilir. Alay konusu olma, dışlanma, kendini beğenmeme, çekingenlik, özgüven eksikliği nedeniyle okul başarısı etkilenebilir. Bu nedenle okul öncesinde mutlaka tedavi edilmelidir. Erişkinlerde sosyal dezavantaj, bayanlarda saçlarını toplayamama, kısa kestirememe, estetik görünüm bozukluğu gibi nedenlerle kulak estetiği yani otoplasti ameliyatı yapılmalıdır. Kulak kepçeleri beş yaşında gelişimini tamamlar, o nedenle beş yaşından önce kulak estetiği ameliyatı yapılmamalıdır. Cerrahinin amacı, her iki kulağın simetrisinin sağlanması, daha az belirgin ve şekil bozukluğu olmayan kulaklar oluşturmaktır.

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak estetiği lokal veya genel anestezi altında yapılabilir, fakat çocuklarda genel anestezi gerekir. Hasta bir sonraki gün kepçe kulak cerrahisi birimine kontrole gelmek üzere aynı gün taburcu edilebilir. Kepçe kulak operasyonu sonrasında ciddi ağrı oluşmaz. Kesiler kulak arkasından yapıldığı için iz kalmaz veya izler görülmez. Kulak estetiği işleminde her hastada yapılacak işlemler farklı olabilir. Kiminde sadece kulak kepçesini arkaya çeken stürler koyularak kepçe kulak düzeltilmesi yapılabileceği gibi, bazılarında kıkırdakların bükülmesini sağlayan kesi ve stürler koymak veya kıkırdaklardan parça çıkarmak gerekebilir. Hatta kulaktan tam kat eksizyonlar yapmak gerekebilir. Bu sayede kepçe kulak deformitesi düzeltilmesi sağlanabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

Kepçe kulak ameliyatı sonrası planlaması her hastaya göre değişecektir. Genel olarak ameliyattan sonra alınacak dikişler bulunmaz. Birkaç gün baskılı bandaj uygulamak gerekebilir. Hastaya iki hafta süre ile özellikle gece yatarken esnek kulak bandajı kullanması önerilir. Birkaç ay temaslı sporlardan (basketbol, futbol, boks vb) uzak kalması öğütlenir. Kepçe kulak ameliyatı sonrası hastalar, en fazla bir hafta sonra gündelik hayatına geri dönüş yapabilir.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.