Akıllı lens tedavisi

Akıllı Lens Tedavisi Nedir?

Akıllı lens tedavisi, katarakt hastalarına uygulanan bir tedavi yöntemidir. İsminde lens geçmesi, kontakt lenslerle sık sık karıştırılmasına neden olur. Bu tedavi özünde, gözün kendi doğal merceğinin çıkarılması ve yerine akıllı mercek takılması operasyonudur.

Akıllı Lens Nedir?

Akıllı mercek nedir sorusunun yanıtını anlayabilmek için, daha önceden yapılan uygulamaları incelemek faydalı olacaktır. Geçmiş yıllarda, katarakt hastaları için kullanılan tedavilerde, zarar gören doğal lens çıkarılır, yerine monofokal lens takılırdı. Bu lens, ya yakını ya da uzağı görmeye yarardı. Tek odaklı lens takılmasından dolayı hasta, diğer odakları görebilmek için gözlük ya da kontakt lens kullanırdı. Gelişen tıp teknolojileriyle birlikte multifokal lenslere geçiş yapıldı. Çok odaklı lensler, görme problemlerini her açıdan çözmeyi başararak, hastaların olabildiğince doğal görmesini sağlamaya başladı.

Akıllı mercek tedavisi, hem iki hem de üç odaklı görmek üzerine kuruludur. Üç odaklı görmeye odaklanan türe trifokal göz içi mercek denir. Bu tedavi işleminden sonra hastalar, yaşamlarına doğal bir görüşle devam etmektedirler. Tedavi sonrasında hastalar, uzakta bulunan yazıları rahatça okuyabilir ya da günlük yaşamlarında kolaylıkla kitap okuyabilirler. Bu anlamda kalıcı akıllı lens, günümüz teknolojisiyle geliştirilmiş en iyi göz içi lens teknolojisi olarak karşımıza çıkar. Hastanın görüş kalitesi ve göz sağlığı, hasta olmadan önceki haline geri dönmektedir.

Akıllı Mercek Kullanım Alanı

Akıllı mercekler, gözün içinde bulunan doğal merceğin bir takım sebeplerle berraklığını kaybetmesi veya işlevsel olarak görevlerini yerine getirememesi halinde kullanılmaktadır. En yoğun kullanılan hastalık ise, katarakttır. Katarakt tedavisinde, berraklığı kaybolan gözün içindeki lens çıkarılır ve yerine göz içi mercek takılmaktadır. 40 yaşını aşmış, uzak, yakın ya da her iki mesafede de görme problemi yaşayan insanlara uygulanabilir. 30 – 40 yaş aralığında ise, lazer tedavisinin yetersiz olduğu durumlarda tercih edilmektedir. Daha önceden göz içi lens tedavisi olmuş fakat, göz içi lens tahribata uğramışsa, göz içi mercek ile değiştirilmesi mümkündür. Fakat, en yoğun kullanım alanı, daha önce de söylediğimiz gibi katarakt akıllı mercek tedavisidir. Bu işlemden sonra uzağı ve yakını gözlüksüz görmek mümkün olmaktadır.

Göz Merceği Nedir?

Göz merceği, göze rengini veren irisin hemen arka kısmında yer alan saydam bir yapıdır. Pupillalardan giren ışığın kırılmasını ve retinada odaklanmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte diğer ana işlevleri arasında kendi saydam yapısını korumak ve ultraviyole ışınlarını emmek bulunmaktadır. İçinde damar veya sinir bulundurmayan bu yapı yaşam boyu kendini yenilemeye ve büyümeye devam etmektedir.

Akıllı Lenslerin Çalışma Şekli

Akıllı lensler, göze gelen yakın, uzak ya da orta mesafeli ışıkların içeri girmesiyle ışığı kırarak, retina içerisinde tek bir odağa göndermekle görevlidir. Çok odaklı göz içi lensler sayesinde tek bir lens ile yakın, orta ya da uzak mesafedeki nesnelere aynı anda odaklanmak mümkün hale gelmektedir. Bu sayede gözlük ya da kontakt lens kullanımına gerek kalmaz. Reçeteli gözlük alırken nasıl bu gözlükler size özel hazırlanıyorsa, akıllı göz merceği de size özel olarak hazırlanmaktadır.

Akıllı Lens Tedavisi

Akıllı lens ameliyatı, yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Çok odaklı göz içi lens tedavisi aynı anda iki göze birden uygulanamaz. Bu yüzden bir göz tedavi edildikten sonra, iyileşene kadar beklenmektedir. İyileşmesiyle birlikte diğer göz tedavi altına alınır. İşlemden önce, gözlere anestezik damla dökülür ve uyuşturulmaktadır. Doktor gerekli bulmadıkça hastaya genel anestezi yapmaya ya da operasyon sonrasında hastanede yatmaya gerek yoktur. Operasyonda, göz içerisinde bulunan doğal lens çıkarılır ve aynı yuvaya akıllı mercek takılır. Operasyonun tamamlanmasıyla, göz bandajlanarak hasta evine gönderilmektedir. Hasta, gözündeki bandajı bir gece kadar çıkartmaz. Sabah göz bandı çıkarılabilir. Hasta aynı gün içerisinde görmeye başlayabilir. Gözün iyileşmesiyle birlikte, diğer göz için operasyon olmaya hastaneye gidilir.

Akıllı Mercek Kimlere Uygulanır?

Bu uygulama genel olarak 45 yaşın üzerindeki bireylere uygulanmaktadır. Yaşlanmaya bağlı olarak gelişen görme kusurlarının tedavisi için tercih edilen bir yöntemdir. Bununla birlikte göz içi lens uygulamaları katarakt ameliyatı tekniklerinden biri olarak da kullanılabilmektedir. Yakın veya uzak görme problemleri olan kırk beş yaş üstü bireylere uygulanan bu yöntem, kalıcı sonuçlar sağlamaktadır.

Akıllı Mercek Kimlere Takılmaz?

Yakın ve uzak görme kusurlarının tedavisinde sıklıkla kullanılan bu yöntem, genellikle yalnızca yakını göremeyen hastalara uygulanmamaktadır.  Bunun yanında retina, şaşılık, ileri derecede astigmat ve korneal sorunları olan kişilerde de bu işlem tercih edilmemektedir. Aynı zamanda kronik hastalıklar arasında yer akan şeker hastalığına sahip olan bireyler için de göz içi mercek uygulamaları uygulamaları riskli olmaktadır.

Üç Odaklı Merceğin En Büyük Özelliği Nedir?

Üç odaklı merceklerin en büyük özelliği, orta mesafe olarak tanımlanabilen mesafelerden de doğal bir görüş elde edilebilmesidir. Örneğin bilgisayar ekranı mesafesi, orta mesafe olarak kabul edilmektedir. Ne kitap okumak gibi yakından ne de uzaktaki bir tabelayı okumak gibi uzaktan bakılır. Televizyon izleme mesafesi de orta mesafe olarak kabul edilir. Bu tarz mesafeler, görme kalitesinin en yüksek seviyede olması gereken uzaklıklardır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her gelişen tıp teknolojisi gibi, üç odağı bulunan mercekleri seçerken de bir takım noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Glokom, diyabetik maküla ödemi, diyabetik retinopati ya da maküler dejenerasyon şeklindeki göz hastalıklarına sahipseniz, trifokal mercek ya da bifokal mercek kullanımına uygun değilsiniz demektir. Eğer bu hastalıklara sahipseniz, bir göz doktoru ile görüşerek, alternatif tedavi yöntemlerinden birisini tercih edebilirsiniz. Avicenna Göz Hastalıkları uzmanları, hem göz içi lens tedavisi hem de kalıcı lens tedavisinde yanınızda olacaktır.

Akıllı Lens Ameliyatı

Akıllı mercek ameliyatı, uzun yıllardır görme sorunlarında sıklıkla kullanılan bir tedavi şekli olarak karşımıza çıkmaktadır. İki göze de uygulanabilen bu işlem farklı günlerde yapılmaktadır. Bu ameliyatlar ortalama on veya yirmi dakika arasında sürmektedir. Göz damlası ile lokal anestezi yapılarak operasyon gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte hastaların hastanede kalması gerekmez. Aynı gün taburcu olup evlerine gidebilirler. Hiç ağrı duyulmadan yapılan ameliyat esnada gözde bulunan doğal lens çıkarılarak yerine akıllı göz içi mercek takılmaktadır. Operasyon sonrası göz steril bir bandajla kapatılır. Ertesi gün kontrol gerçekleşmektedir. Ancak bandajın kontrole kadar kapalı bir şekilde durması gerekmektedir.

İşlemden bir gün sonra hasta günlük yaşantısına döner. Ancak tedavi bir süre daha devam etmektedir. Uygulanan tedavide doktorun reçete ettiği birkaç göz damlası yer almaktadır. Bu damlaların düzenli olarak kullanılması iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Akıllı Lens Kullanımı ile Ortaya Çıkabilecek Yan Etkiler

Üç odaklı lens kullanımıyla beraber bir takım yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Birden daha fazla mesafeden gelen ışıklara odaklanmakla görevli olan lens, yüksek seviyede görme problemlerine ve ışık olaylarına neden olabilmektedir. Işıklandırmanın az olduğu ortamlarda parlamalara veya geceleri görme problemleri yaşamaya neden olabilir. Hastaların büyük bir bölümü, ışık fenomeni adı verilen bu durumu çok hafif yaşarlar ve hatta bazıları belki de hiç hissetmezler. Fakat hastaların az bir bölümü, ışık fenomenini fazlasıyla yaşayarak, rahatsızlık duyar. Genellikle beklenen sonuç, hastanın ışık fenomenine zamanla alışması ve herhangi bir problem hissetmemesidir.

Göz içi mercek tedavisinin bir başka yan etkisi de, görüntü kalitesinde azalma olmaktadır. Bunun sebebi, çeşitli mesafelerden gelmekte olan ışığın, retina bölgesindeki odaklanma esnasında ayrılmalarıdır. Bu sebeple, üç odaklı etkinin korunabilmesi adına, görüş kalitesinden ödün vermek gerekebilmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Akıllı lens fiyatları ne kadar?

Bu operasyonun fiyatı genel olarak kullanılacak olan lensin kalitesine ve türüne bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu nedenle tek bir fiyat bilgisi vermek yanlış olacaktır. Göz içi mercek uygulaması yaptırmak isteyen hastaların doktorunu arayarak işlem hakkında detaylı bir bilgi alması ve gözün özelliklerine, kullanılacak lense göre belirli bir fiyat istemesi gerekmektedir.

Akıllı lens kaç yaşında takılabilir?

Normal standartlarda bu işlemin en erken uygulanma yaşı kırk olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte sıklıkla elli yaş ve üzerindeki bireylerde uygulanmaktadır.

Akıllı lens renkli olabilir mi?

Bu işlemde kullanılan göz içi mercekler ne yazık ki kontakt lensler gibi renkli olmamaktadır. Mevcut lensler şeffaf özellikte olup ömür boyu kalıcıdır.

 

Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları Doktorları

Göz Hastalıkları bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır: