Kontakt Lens Nedir?

Kontakt lens takan kişi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kontakt lensler (contact lenses), çeşitli görme problemlerinin giderilmesi için gözlüklere alternatif olarak üretilmektedir. Korneanın ön yüzeyine yerleştirilen lensler, çoğunlukla optik amaçlarla kullanılır. Bununla beraber görünüş ya da tedavi amacıyla da kullanılabilir. Göz lensi, korneaya oturtularak hem var olan görme eksikliğini gidermek hem de çeşitli hastalıkları tedavi etmek amacıyla kullanılabilir.

Numaralı Lens Nedir?

Numaralı lenslerin amacı, var olan görme kusurlarını ortadan kaldırmaktır. Uzağı görememe (miyop), yakını görememe (hipermetrop) ya da astigmatizma gibi rahatsızlıklarda, numaralı lenslerden faydalanılabilir. Yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan presbiyopi gibi hem uzağı hem yakını görememe problemlerinde, çok odaklı lensler tercih edilmelidir.

Kontakt Lens Hangi Durumlarda Kullanılır?

Bir hastaya lens yazılmadan önce hastanın mutlaka detaylı bir göz muayenesinden geçirilmesi gerekmektedir. Göz için en uygun lense, göz doktorları hastayı da değerlendirerek karar verirler. Değerlendirme esnasında sadece hastanın ihtiyacı olan lens belirlenmemektedir. Aynı zamanda hastanın lense uygunluğu da incelenir. Numaralı lens reçete edilen bir hasta, günden güne lens taktığı süreyi artırarak, adaptasyon sağlar. Hastaların tercih etmelerine göre numaralı renkli lens da kullanılabilir. Renkli numaralı lens ile saydam lensler arasında tedavi açısından bir fark yoktur.

Hastanın adaptasyon süreci, yumuşak dereceli lens için 3 – 5 günken, sert lensler için 2 ile 4 haftaya kadar sürebilir. Adaptasyon sürecinde göz sulanması, ışık hassasiyeti ve kızarıklıklar normal karşılanmalıdır. Ancak bu tarz geçici yan etkilerin uzun süre devam etmesi halinde mutlaka bir doktor kontrolü gerçekleştirilmelidir.

Kontakt Lens Çeşitleri Nelerdir?

Kontakt lensler kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Yumuşak lensler ve gaz geçiren sert lensler kullanılabilir. Gaz geçirebilen sert lenslerin kullanımı oldukça nadirdir ve belli başlı hastalıkların tedavisinde tercih edilir. Bunun dışında genel olarak optik amaçlarla yumuşak lensler reçete edilir.

Renk Körlüğü Lensi Nedir?

Renkleri görme bozukluğu olanlar ve okuma problemleri yaşayanlar için üretilen renk körlüğü lensleri, haploskopik filtrelerin kullanıldığı özel bir teknikle üretilmektedir. Bu tarz lensler sayesinde, göze giden renklerin seviyesi değiştirilmekte ve rengin algılanması sağlanabilmektedir. Renk körü olan hastalar, bu tarz renk körlüğü lenslerini kullanarak, renkleri daha canlı ve daha parlak görebilirken, aynı zamanda renkleri de kolayca ayırt edebilir hale gelirler.

Bir renk körü için uygun kontakt lensin ayarlanabilmesi için, çeşitli renklerden oluşan filtreler yardımıyla testler gerçekleştirilmelidir. Ortalama 1 saat süren bu testlerden sonra, hasta için en uygun olan filtre bulunur. Ancak bir hastanın renk körlüğü lensi takabilmesi için, mutlaka uzman bir göz hastalıkları doktoru tarafından verilen kontakt lens reçetesi olmalıdır. Kontakt lens kullanmasında herhangi bir engel olmayan her renk körü, rahatlıkla renk körlüğü lensi kullanmaya başlayabilir.

Teleskopik Kontakt Lens Nedir?

Son yıllarda geliştirilen teleskopik kontakt lens teknolojisi, akıllı telefonlarda bulunan yakınlaştırma özelliğine sahip bir teknolojidir. Sensörler, uzakta bulunan nesnelerin yakınlaştırılmasını ve kalite kaybı olmadan nesnenin görülmesini sağlamaktadır. Optik yakınlaştırma teknoloji olarak da bilinen bu teknoloji, gelişen tıp teknolojileriyle birlikte kontakt lenslerde de uygulanmaya başlandı. Teleskopik lenslerde bulunan alüminyum aynalar, yakınlaştırma işini gerçekleştirmektedir. Yakınlaştırma işlemi devamlı değil, belli bir tetiklemeye bağlıdır. Bu tetikleme için geliştirilen özel gözlükler vardır ve hasta örneğin sağ gözünü kırptığı zaman, yakınlaştırma yapılır. Daha sonra tek başına sol gözün kırpılması halinde de görüntü normalleştirilir. Teleskopik kontakt lensler, görme yetisini kısmen kaybeden insanlar için geliştirilmiş özel bir teknolojidir. Uzaktaki nesnelerin 3 kata kadar yakınlaştırılabilmesi, tıbbi açıdan bir devrimdir. Normal şartlarda oldukça büyük gözlükler kullanmak ya da ameliyat olmak zorunda kalan insanlar, bu lenslerden kullanarak görme problemlerinden kurtulabilecekler.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kontakt lens zararlı mıdır?

Nadir olarak görmeyi tehdit eden göz sorunları yaşatabilir. Ancak doktor önerisi ile alındığı, hijyenik bir şekilde kullanıldığı ve rutin muayeneler aksatılmadığı takdirde herhangi bir sorun yaşanmaz.

Kontakt lens kimlere verilir?

Gözünde astigmat, miyop ve hipermetrop olan kişilerin kusurlarını düzeltmek adına lensler önerilir. Özellikle spor ile uğraşan ve numarası ileri düzeyde olan kişilere daha rahat etmeleri için lens kullanmaları önerilir.

Kontakt lensler hangi amaçlarla kullanılmaktadır?

Genellikle kırma veya görme kusurlarını iyileştirmek amacıyla kullanılır.

Göz lense ne kadar sürede alışır?

Lens kullanmaya başlayanlar genellikle 1 hafta içerisinde bu duruma alışırlar.

Kontakt lens her akşam çıkarılır mı?

Gözde lens varken uyumak ciddi tehlikelere zemin hazırlar. Eğer gece lensle uyunursa, ertesi gün kesinlikle lense ara verilmesi gerekmektedir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣