Anne ve Bebek

Anne ve Bebek İçin Faydalı 15 Besin ve Zararlı 10 Besin

Emziren annenin iyi beslenmesi, hem bebek için hem de anne için çok önemlidir. Bu yüzden emziren anneler için oldukça faydalı bir liste hazırlamaya karar verdik. Peki, emziren annenin beslenmesi nasıl olmalı? Emziren anne beslenmesi esnasında nelere dikkat etmeli? Lohusalık döneminde lohusa annenin beslenmesi nasıl olmalı? Emzirirken beslenme hakkında önemli ipuçları nelerdir? Emzirme döneminde beslenme için bir diyet listesi oluşturulabilir mi? Emziren annelerin diyet yapması doğru mudur? Anne sütünü arttıran besinler nelerdir? Emziren annenin sütü azalırsa hangi gıdalara yönelmelidir? Süt yapıcı besinler nelerdir? Bebekte gaz olmaması için hangi gıdalar tercih edilmelidir? Emziren anneler ne yememeli? Emziren anne beslenme listesi hangi gıdalardan oluşmalı? Emzirme döneminde beslenme hakkında merak edilen her şeyin yer aldığı, emziren anne beslenme programı bu yazıda…

Emziren Anneler İçin Faydalı 15 Gıda

25. Yeşil Güzeldir

Yeşilikler

Halk dilinde yeşillik olarak bilinen yeşil renkli sebzeler, hem anneler hem de bebekler için en faydalı yiyeceklerin başında gelmektedir. A vitamini, kalsiyum, C vitamini ve demir açısından muhteşem olan bu gıdalar, yeni doğan bebeğiniz için oldukça faydalıdır.

24. Pembe Daha Güzeldir

Pembe

Somon ve sardalya gibi balıklar, cıva bakımından düşük, bebeğin beyin gelişimi için oldukça faydalı olan temel yağ asitleri barındırması açısından yüksektir. Hem lezzetli olması, hem de yeşilliklerle birlikte servis edilebiliyor oluşu, annenin fazlasıyla sağlıklı bir öğün geçirmesini sağlar. Dokosaheksaenoit asit ve omega 3 açısından böylesine zengin gıdaları tüketmek, bebeğin beyin gelişimine çok faydalı olacaktır.

23. Kuruyemişler

Kuruyemişler

Emziren annenin beslenmesi için olabilecek en iyi atıştırmalıklar hiç kuşkusuz kuruyemişlerdir. Hem çok yönlü olmaları hem de onlarcası arasından seçim yapabilme şansı, kuruyemişleri mükemmel kılar. Öte yandan, çorbaların ya da salataların üzerine kapak ya da ayçiçeği çekirdeği serpmek de mümkündür. Kuruyemişlerin içerisinde bol miktarda protein, lif, vitamin, mineral, antioksidan ve sağlıklı yağlar bulunur.

22. Süt

Süt

Süt, hem emziren annenin beslenmesi için hem de hamile anneler için mükemmel bir tercihtir. Özellikle çiğ süt tercih etmek, pastörize süte göre çok daha faydalı olacaktır.

21. Güzel Bir Kase Yulaf Ezmesi

Bir Kase Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, yeni anne olanlar için mükemmel bir seçenektir. Kahvaltılarda her gün güzel ve doyurucu bir kase yulaf ezmesi yemek, annenin bebeğe besin aktarımını hızlandıracaktır.

20. Kırmızı Et Yiyin!

Kırmızı Et

Bebeğin gelişimi için elzem olan mineraller ve proteinler açısından oldukça zengin olan kırmızı et, emziren anneler için mutlaka tüketilmesi gereken bir besindir. Kırmızı et, aynı zamanda çinko ihtiyacını karşılamak için de gereklidir. Aynı zamanda içerisinde bulundurduğu demir ve B vitamini ile, annenin enerjisini korumak açısından zengin bir gıdadır.

19. Tavuğa Hayır Demeyin

Tavuk

Tavuk eti, kırmızı et kadar iyi birer mineral ve protein kaynağıdır. Tavuk eti, omega 3, omega 6, A vitamini, E vitamini ve selenyum açısından zengindir.

18. Hangi Anne Kayısı İstemez ki?

Kayısı

Kayısı, her ne kadar meyve tüketiminde sık atlanan bir meyve olsa da, içerik olarak çok zengin bir meyvedir. Annenin zevkine göre taze ya da kurutulmuş olarak tüketilebilir. Kayısılar özellikle A vitamini ve potasyum açısından zengindir. Öte yandan harika bir lif, antioksidan ve mineral kaynağı olduğu da unutulmamalıdır.

17. Pazardan Aldım Bir Tane, Eve Geldim Bin Tane

Nar

Nar anneler için güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Vücudun kan akışını hızlandırmasıyla bilinir. Nar emziren annelerde anemi gibi semptomların oluşmasına engel olur. Yorgunluk, baş dönmesi, bitkinlik gibi problemlerin çözümünde faydalıdır.

16. Günde Bir Elma

Elma

Elma, kalsiyum, demir, folat, A vitamini ve C vitamini açısından zengin bir meyvedir. Bir miktar fıstık ezmesi ile birlikte tüketilirse, emziren annenin beslenmesi için iyi bir atıştırmalık olur.

15. Bol Bol Bakliyat Tüketin

Bakliyat

Kırmızı et ya da tavuk gibi protein kaynaklarını sık sık tüketemiyorsanız, baklagiller protein ihtiyacınızı karşılayacaktır. Baklagiller hem protein hem de lif, mineral, fitokimyasal gibi maddeler açısından oldukça zengin gıdalardır.

14. Patates de Yiyebilirsiniz

Patates

Sağlıklı ve güvenle tüketilebilecek gıdalar arasında yer alan patates, A, C, K, B6 ve E vitaminleri açısından oldukça zengindir. Kızartma dışında çeşitli şekillerde tüketmek anneler için uygundur.

13. Atıştırmalık Karışımlar Hazırlayın

Atıştırmalık Karışımlar

Çeşitli kuruyemişlerden ve kurutulmuş meyvelerden hazırlayacağınız atıştırmalık tabakları, hem sizin hem de bebeğiniz için oldukça faydalı olacaktır.

12. Tam Tahıllı Gıdalar Tüketin

Tam Tahıllı

Tam tahıllı gıdalar tüketmek, anneyi uzun süre tok tutacaktır ve anneye gerekli olan enerjiyi verecektir. Tam tahıllı gıdalar, hücresel büyüme için gerekli besinlerdir.

11. Yoğurt Magnolyası Hazırlayın

Yoğurt Magnolyası

Küçük bir kavanoz alın ve en alt kısmına yoğurt koyun. Üstüne çeşitli kuru meyveler, taze meyveler ve kuruyemişler serpiştirin. Üst tarafı tekrar yoğurtla kaplayın ve çeşitli süslemeler ekleyin. Bu şekilde hem sağlıklı hem de lezzetli bir atıştırmalık yemiş olacaksınız.

Emziren Anneler İçin Dikkat Edilmesi Gereken 10 Gıda

10. Narenciyeden Kaçının

Narenciye

Pek çok anne sorunsuzca narenciye tüketebilirken, bazı anneler o kadar da şanslı değildir. Bebeğinizin sindirim sistemi henüz olgunlaşmamıştır ve turunçgillerin içerisindeki bazı maddeler bebeğe rahatsızlık verebilir. Bebeğinizde kusma, huzursuzluk ve bebek bezinde kızarıklıkla karşılaşabilirsiniz.

9. Soyaya Hayır

Soya

Soya, popüler bir sağlıklı gıdadır ve alternatif bir protein kaynağı olarak bilinmektedir. Süt bazlı formüllerin yetersiz olmasından yola çıkarak, bebekler için iyi bir besin olarak da tanıtılmaktadır. Ancak soyanın çok sayıda dezavantajı vardır. Bebekte gıda emilimine engel olabilir ve gelişimine zarar verebilir. Ayrıca bebeğiniz, soyaya karşı alerji sahibi olabilir.

8. Yumurta Dikkatli Tüketilmeli

Yumurta

Yumurta harika bir protein kaynağı olsa da, yumurta alerjisi açısından dikkatlice araştırılması gerekir. Öte yandan yumurta, bebekte gaza ve huzursuzluğa yol açabilmektedir. Bebeğin yumurta alerjisi yoksa, aşırıya kaçmadan tüketmek ve dikkatli olmak gerekmektedir.

7. Bir Fincan Kahve

Kahve

Kahve her ne kadar birçok insan için olmazsa olmaz bir içecek olsa da, ne yazık ki emziren annenin beslenmesi için uygun bir içecek değildir. Bebeğin sindirim sistemi henüz yeteri kadar gelişmemiş olduğu için, vücutları kafeini işlemeye hazır olmaz.

6. Lezzetli Çikolatalar

Çikolata

Çikolata da, bir başka kafein kaynağıdır. Her ne kadar annenin oksitosin seviyesini yükselte de, bebeğin karnına zarar verebilir ve uyanık kalmasına neden olabilir. Bu yüzden annelerin çikolata tüketimi konusunda dikkatli olması gerekmektedir.

5. Fasulye

Fasulye

Pek çok anne ve bebek herhangi bir sorun yaşamaksızın fasulyenin tadını çıkarabilir. Ancak bebeğin sindirim sisteminin olgunlaşmasının beklenmesi gerekmektedir. Bu yüzden bebeğin 4 – 6 aylık dönemine kadar fasulyenin dikkatli tüketilmesinde fayda vardır.

4. Yapay Şekerden Uzak Durun

Yapay Şeker

Şeker, sadece emziren anneler ya da bebekler için değil, hepimiz için zararlıdır. Emziren annenin beslenmesi açısından zarar yaratmayacak şekerler, meyvelerde bulunur.

3. Maydanoz ve Nane

Maydanoz ve Nane

Maydanoz ve nane her ne kadar anneler için oldukça faydalı bitkiler olsa da, bebek için rahatsızlık verici olabilmektedir. Bu yüzden maydanozun ve nanenin anne tarafından bilinçli tüketilmesi gerekmektedir.

2. Kremalı Süt Ürünleri

Kremalı Süt

Çoğu anne bunu duymaktan dolayı üzülecek ama peynir ve krema gibi ürünlerden bir süre uzak durmanız gerekebilir. Süt, oldukça yaygın bir çocukluk alerjisidir. Bebeğin protein sindirimine engel olmasıyla bilinir. Bebeğin süte alerjisinin olup olmadığının belirlenmesi gerekmektedir.

1. Ekmek Tüketimine Veda Edin

Ekmek

Eğer ailede glüten ya da buğday alerjisi varsa ya da bebeğin ekmek tüketimi sonrasında olumsuz tepkiler verdiği gözlemleniyorsa, ekmek tüketimine veda etmek gerekebilir. Bebeğin glüten alerjisinin olup olmadığı belirlenmelidir.

Kaynak

15 Food Items That Are Good For Both Mom & Baby (And 10 To Avoid)
TheRecipe

⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.