Anormal Rahim Kanamaları

Kadınlarda anormal rahim kanamaları, kadın sağlığı açısından oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Rahim kanaması adet kanamaları dışında gerçekleşiyorsa, mutlaka üzerine gidilmesi gereken bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Beklenmedik kanamaların çok sayıda sebebi olabilmektedir. Dolayısıyla beklenmedik rahim kanaması yaşayan her kadın mutlaka bir doktora gitmelidir.

Rahim Kanaması

Kadınlarda üremenin yani yumurtlamanın en büyük özelliği adet kanamalarıdır. Anormal adet kanaması özünde 21 ile 35 gün arasında değişkenlik gösterebilen aralıklarla gerçekleşir. Gerçekleşme süresi ise 3 ile 7 gün arasındadır. Bu çerçeve içerisinde yaşanan rahim kanaması, normal adet kanaması olarak görülmektedir. Fakat bir kadının adet kanaması süreçleri değişiklikler gösteriyor ise, kanamalar olması gerekenden çok daha uzun ya da çok daha kısa sürüyor ise, anormal rahim kanamaları denilen problem yaşanıyor demektir. Bu tarz kanama bozuklukları yaşanması durumunda mutlaka doktor kontrolü gerekmektedir.

Kadın Sağlığı

Ergenliğe giriş ile birlikte kadınlarda kanamalar yaşanmaya başlar. Bu kanamalar genel olarak normal adet kanaması olarak tanımlanır. Adet süreçlerinde yumurtalıkların salgıladıkları östrojen ve progesteron hormonları, rahmin iç bölgesinin yüzey kısımlarını kaplar ve endometrium isimli tabakanın değişikliğe uğramasına sebep olur. Bu süreç kadın sağlığı için oldukça önemli bir süreçtir. Her kadın hemen hemen her ay adet kanaması yaşar ve takiben ortalama 13 gün sonra yumurtlama denilen durumu yaşar. Yumurtalık bölgesinden çıkan bu yumurta, fallop tüpü ismi verilen kanallardan birisinin içine girmeye ve sperm ile dölleneceği bölgeye gitmeye gayret gösterir. Bu süreçlerin sorunsuz yaşanması, sağlık koşulları açısından da oldukça önemlidir.

Adet Kanaması

Sperm ile dölleneceği alana ulaşan yumurta burada beklemeye başlar. Kadın bu süreçte korunmasız ilişkiye girmemiş ise ya da cinsel birleşme olduğu halde döllenme yaşanmamışsa, kadının adet dönemiyle birlikte artış gösteren hormon seviyelerinde düşüş yaşanmaya başlar. Hormonların düşüşüyle birlikte de, rahim içerisinde gebeliğe hazırlık çerçevesinde kalınlaşan rahim duvarı dokusu parçalanmaya başlar. Adeta pul pul dökülmeye başlayan rahim içi dokusu, kadınlarda adet kanaması denilen süreci tanımlar. Kadınlarda adet kanaması, anormal rahim kanamaları grubuna girmemektedir. Bunun yanında menopoz döneminde aşırı kanama anormal kanama olarak nitelendirilmektedir. Bu tip rahim kanaması her kadında olur. Adet dönemi ise bu sürecin tümüne verilen isimdir ve bir sonraki adet dönemine dek sürer. Dolayısıyla kadınlarda adet dönemi ortalama 28 gün (kanamanın ilk gününden bir sonraki kanamanın ilk gününe kadar) devam eder. İşte bu normal kabul edilen adet dönemi eğer 35 günden fazlaya çıkarsa ya da 28 günden aşağıya iner ise, anormal rahim kanamaları araştırılmaya başlanmalıdır.

Amenore Nedir?

Kadın sağlığı konusunda merakı olan insanlar internet ortamında sıklıkla amenore nedir diye araştırma yapmaktadır. Amenore, adet kanamalarının 6 ay kadar yaşanmadığı durumlarda koyulan bir teşhistir. Hiçbir şekilde normal olarak değerlendirilemeyecek olan bu problemle karşılaşan kadınlar hiç zaman kaybı yaşamadan mutlaka hemen doktoruna gitmelidir. Amenore hastalığının hafif nedenleri olabileceği gibi, çok ciddi hastalıklardan kaynaklı olarak yaşandığı da bilinmektedir.

Rahim Nedir?

Merak edilen bir organlardan biri olan rahim hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler, internet dünyasında rahim nedir, rahim ne demek, rahim içinin yapısı nasıldır gibi soruları araştırmaktadırlar. Rahim, ön bölgesinde rahim ağzı yer alan, genelde boynuzları bir hayvan görüntüsü izlenimi veren bir yapıya sahiptir. Oldukça güçlü kaslarla donanmıştır ve armut yapısına sahiptir. Rahim içi ise, rahim içinin içerisindeki bölgede yer almaktadır. Hamilelik süreci içerisinde 3 – 4 kilogramlık bir bebeği taşıyabilecek kadar büyüyebilecek bir yapıya sahiptir. Doğum esnasında rahim kasları kasılır ve rahim ağzı açılabildiği kadar açılır. Bu süreçte rahim ağrısı yaşanmaktadır. Doğum esnasında rahim sarkması görülebilmektedir. Rahim sarkması ile mücadele kapsamında rahim ameliyatı çözüm olabilir. Çeşitli rahim ameliyatı yöntemleri ile rahim estetiği daha güzel hale getirilebilmektedir. Yine rahim kalınlaşması da benzer bir problemdir ve yine rahim ameliyatı ile düzeltilebilmektedir.

Rahim Duvarı Kalınlaşması

Rahim duvarı kalınlaşması, endometrium denilen bölgenin gereğinden fazla kalınlaşmasıdır. Bu problemi yaşayanlar mutlaka bir doktora gözükmelidirler. Rahim içi yani rahim içi duvarı her adet döneminde bir miktar kalınlaşmaktadır. Bunun nedeni, olası bir gebeliğe hazırlık olarak görülebilmektedir. Fakat döllenmenin olmadığı dönemlerde bu kalınlaşan duvar, adet kanamaları ile dökülür ve ortadan kalkar. Dolayısıyla rahim duvarı kalınlaşması, bu dokunun olması gerekenden fazla kalınlaşması anlamına gelmektedir. Normalden daha uzun dönem süren adet kanamalarına, kanama yoğunluğunun artmasına, düzensiz kanamalar yaşanmasına, rahim ağrısı yaşanmasına ve beklenmedik kanamalara sebep olabilmektedir. Bununla birlikte en fazla menopoz döneminde görülmektedir.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Ameliyatı

Vakumla kürtaj tekniği ile rahimden parça alınması işlemidir. Hamilelik kürtajına benzer bir teknikle yapılmaktadır. Vakumla kürtaj işleminde pipelle kanülüne göre daha kalın bir karmen kanül kullanılmaktadır. Negatif basınçla rahim duvarlarından biyopsi alınır. Buna endometrial kürtaj veya rahim duvarı kalınlaşması kürtajı denir.

Anormal Rahim Kanamaları Nelerdir?

Anormal rahim kanamaları nelerdir diye soracak olursak, cinsel ilişki sonrası gerçekleşen beklenmedik kanamalar, normal kabul edilen adet dönemleri arasında gerçekleşen beklenmedik kanamalar, damlama kanaması, lekelenme kanaması, adet kanamalarının çok uzun veya çok yoğun olması gibi cevaplar verebiliriz. Her kadın yaşamının bir döneminde mutlaka düzensiz adet kanamaları yaşamıştır veya yaşayacaktır. İstisna olarak kabul edilebilecek kadınlar elbette vardır. Fakat genel olarak 10 ile 16 yaş arasındaki kadınların adet dönemleri anormallik gösterebilir.

Bunun yanında 35 yaş gibi başlayan ve 50 yaşına kadar devam eden süreçte de normal olmayan rahim kanaması görülebilmektedir. Menopoz döneminde kanama ve uzun süren adet kanamalar anormal rahim kanaması olarak kabul edilebilmektedir. Fakat kabul edilebilir anormallikler genel olarak kanamaların süresinin kısalma ya da ara kanamalar olarak kendisini gösterir. Yine adet döneminin gecikmesi ve kanamaların yoğunluğunu azalması da, menopoz öncesi kabul edilebilir bir durumdur. Fakat, menopoz öncesi süreçte kanamaların hem adet yoğunluğunun azalması hem de ara adet kanaması kesinlikle bir doktor tarafından detaylı olarak araştırılmalıdır.

Anormal Rahim Kanamaları Sebepleri Nelerdir?

Anormal rahim kanamaları sorunlarının doğru anlaşılabilmesi için öncelikle anormal rahim kanamaları neden olur sorusunun yanıtını öğrenmek gerekmektedir. Beklenmedik rahim kanaması çok sayıda sebepten dolayı yaşanıyor olabilir. Bu noktada doktorlar, hastanın yaş grubunda en çok görülen kanama türlerine bakarak, sebebi bulabilecektir. Beklenmedik rahim kanaması veya rahim içi kanama genel olarak küçük sebeplerle görülüyor olsa da, zaman zaman çok ciddi ve hayati olabilmektedir. Rahim kanseri ya da rahim ağzı kanseri bunların başında gelmektedir. Bir diğer deyişle, beklenmedik rahim kanaması, rahim ağzı kanseri ya da rahim kanseri sebebiyle yaşanabileceği gibi, hiçbir sebebi olmadan da yaşanabilmektedir. Genel olarak anormal rahim kanamaları, rahim kanseri belirtileri arasında gösterilmektedir. Kanser dışında rahimde kanamaya neden olabilecek etkiler şu şekilde listelenebilir:

 • Tiroid bezi problemleri
 • Hormonal sorunlar
 • Bazı ilaçlar
 • Hamilelik
 • Düşük yaşanması
 • Dış gebelik
 • Miyomlar
 • Rahim veya rahim ağzında oluşan iltihaplar
 • Pıhtılaşma
 • Doğum kontrol yöntemleri
 • Kronik hastalıklar
 • Polipler

Uzun Süren Adet Kanaması Nedenleri

Bazı durumlarda uzun süren adet kanamalarının sebebi tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte varsayılan nedenler aşağıdaki gibidir:

 • Hormonal Dengesizlikler: Normal olan bir adet döngüsünde östrojen ve progesteron hormonları arasındaki denge, adet sırasında dökülen rahim iç duvarının birikmesini düzenlemektedir. Hormon dengesizliği ortaya çıktığında, endometriyum çok fazla gelişmekte ve uzun dönem adet kanamalarına sebep olmaktadır.
 • Polikistik Over Sendromu: Obezite, insülin direnci ve tiroid sorunları dahil olmak üzere bazı hastalıklar hormon dengesizliklerine neden olabilmektedir.
 • Miyomlar: Rahimde gelişen, kanserli hücre içermeyen iyi huylu tümörler, doğurganlık dönemlerinde ortaya çıkarak normalden daha uzun adet kanamasına sebep olabilmektedir.
 • Polipler: Rahim iç duvarında oluşan küçük boyutlarda ve iyi huylu büyümeler uzun süreli adet kanaması ile alakalı olabilmektedir.
 • RİA ve Spiral: Doğum kontrolü için kullanılan hormonal olmayan spiraller, adet kanamasının uzun sürmesine yol açabilen istenmeyen etkiler ortaya çıkarabilmektedir. Bu durumda alternatif bir doğum kontrol yöntemi seçilmesi daha uygun olacaktır.
 • Diğer Tıbbi Durumlar: Karaciğer veya böbrek rahatsızlıkları dahil olmak üzere bazı hastalıklar anormal rahim kanamaları ile ilişkili olabilmektedir.

Anormal Rahim Kanamaları Tanı ve Tedavisi

Bu hastalıkların tanı ve tedavisi öncesinde doktorlar öncelikle hastanın hikayesini dinlemektedir. Hikayeyi dinlerken geçmişte yaşanan hastalıklara, kullanılan ilaçlara, kiloya, beslenme alışkanlıklarına, spor yapıp yapmadığına, genel stres seviyesine, adet düzenine, fiziksel muayeneye ve kan sonuçlarına bakılarak tanı koyulur. Bu yöntemlerin tanı koymaya yetmediği noktalarda ise, çok daha gelişmiş tetkikler istenebilmektedir. Beklenmedik rahim kanaması hastalığı belirlendikten sonra da tedavi süreci başlar. Tedavi yöntemi, hastalığı yaratan etkiye, kadının yaşına, kanama yoğunluğuna ve çocuk yapmak isteyip istemediğine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bu kapsamda uygulanabilecek olan tedaviler şu şekildedir:

 • Hormon tedavileri
 • İlaçla yapılan tedaviler
 • Cerrahi operasyonlar

Bu tedavi yöntemlerinden hangisinin seçileceğine doktor karar vermektedir.

Hormon Tedavileri

Hastaların adet düzenini sağlayabilmek adına yoğun progesteron hormonu içeren doğum kontrol hapları hastalara verilebilmektedir. Tabii bu hormon tedavileri yönteminde bebek isteyen anne sorun yaşayacaktır. Fakat, anormal rahim kanamaları genel olarak hormonların kullanılmasıyla kontrol altına alınabilmektedir.

İlaçla Yapılan Tedaviler

Beklenmedik rahim kanaması yaşayan kadınlarda hormon tedavisinin dışında ilaçla yapılan tedaviler de uygulanabilmektedir. Bu ilaçlar aynı zamanda rahim ağrısı yaşayan kadınları da rahatlatmaktadır.

Cerrahi Operasyonlar

Bazı anormal rahim kanamaları, miyom ve polip adı verilen beklenmedik doku yapıları sebebiyle yaşanabilmektedir. Bu gibi dokuların alınması için cerrahi operasyonlar gerekmektedir. Histeroskopi yöntemiyle kanamaya sebep olan dokular oldukça kolay alınabilmektedir. Yine de zaman zaman açık cerrahi operasyonlara gerek duyulabilir. Bu tarz cerrahi operasyonlar endometrial ablasyon yani, rahim içinin tahrip edilmesi ya da histerektomi yani, rahmin alınması olarak karşımıza çıkar. Her iki tedavi yöntemi de hastanın bir daha anne olamamasına neden olmaktadır. Dolayısıyla tedavi öncesi iyi düşünmek gerekir.

Sık Sorulan Sorular

Menopoz öncesi adet kanamaları nasıl olur?

40 yaşından sonra kadınlarda yumurtlamanın azalmasına paralel olarak düzenli olmayan adet kanamaları, aralıklı ateş basma ve terlemelerle birlikte bazı psikolojik değişiklikler ortaya çıkmaya başlamaktadır. Daha sonra bu şikayetler giderek artmakta ve adet döngüsü tamamen kesilmektedir. Bu dönemde 1 sene adet kanamalarının olmaması menopoz teşhisi için yeterli olmaktadır.

Sürekli rahim kanaması neden olur?

Sebebi tam olarak bilinememekle birlikte bu tür kanamalar anatomik anormalliklere bağlı olarak gelişebilmektedir. Genel olarak görülen yapısal anormalliklerin bazıları polipler, myomlar ve rahim büyümeleridir. Bununla birlikte daha birçok sebebe bağlı olarak anormal kanamalar gerçekleşebilir.

Aşırı kanamayı ne durdurur?

Aşırı adet gören kişilerde ameliyatla tedavi, progesteron iğneleri, progesteron hapları, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar ve hormonlu spiraller gibi tedavi seçenekleri bulunmaktadır.

Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktorları

Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü doktor listesi aşağıdaki gibidir:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.