Çocuk psikolojisi

Çocuk Psikolojisi

Özel Avicenna Hastanesi çocuk psikolojisi podcast yayını üzerinden çocuk psikolojisi hakkında merak edilen her şeyi öğrenebilirsiniz.

Çocuk Ruh Sağlığı

Çocuk psikolojisi podcast yayını sayesinde çocuk ruh sağlığı, çocuk ruh hastalıkları yani genel olarak çocuk ruh sağlığı ve hastalıkları incelenmektedir. Bu rahatsızlık konusunda çoğu zaman elbette akla ilk gelen hastalık depresyon olmaktadır. Bununla birlikte depresyon, çocuklarda ve ergenlerde stresin dışarıya yansıtılması olarak tanımlanabilmektedir. Bir diğer deyişle ise çocukların yaşadıkları strese verdikleri tepkidir. Genel olarak tanı ve teşhis için belli başlı gruplar bulunur. Depresyon, beraberinde çeşitli psikiyatrik rahatsızlıklar da gösterir. Bu hastalıklarla çocuk ve ergen psikiyatrisi ilgilenmektedir.

Çocuk Psikoloğu Nedir?

Günümüz dünyasında çocuk pedagojisi oldukça önemli bir hal almıştır. Bu bağlamda çocuk ruh sağlığı podcast yayınları da bir hayli önem kazanmıştır. Buna rağmen toplumun büyük bir bölümü, bir pedagoga yani çocuk psikolojisi bölümüne gitmekten erinmeye devam etmektedir. Birçok insan, çocukların da psikolojik rahatsızlıklar geçirebileceğini düşünmemektedir. Psikolojisi bozulan çocuk, toplum tarafından normal karşılandığı gibi, önemsenmemekte ve psikolog yardımı alınmamaktadır. Ayrıca çocuk psikolojisi doktorları yardımı almak için, çocukların psikolojilerinin bozulmasını beklemek, davranış bozukluğu sergilemelerini görmek ya da psikolojik bir hastalığın oluşmasını beklemek oldukça yanlış bir davranıştır.

0 – 6 yaş arasındaki süreçte çocukların psikolojik kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Bu yaş grubunda çoğunlukla altını ıslatan bebeklerde psikolojik sorunların olup olmadığı aranmalıdır. Bunun yanında tuvalet eğitimi alan bir çocuğun uzun bir süre altını ıslatmaya devam etmesi ruhsal bir sorunun varlığından kaynaklanabilmektedir. Bu süreçte rutin çocuk psikoloğu kontrolleri büyük önem taşır.

Çocuk Psikolojisi

Çocuk ruh sağlığı oldukça karmaşık bir durumdur. Bu konu ile ilgili podcast yayınları, bu karmaşık durumu açıklığa kavuşturmakta büyük fayda sağlamaktadır. Bu bağlamda 4 yaşındaki çocuk psikolojisi ya da 9 yaş erkek çocuk psikolojisi diye ayrım yapılmaksızın genel çocuk gelişim psikolojisi ile ilgilenilir. Çocuk psikolojisiyle ilgili çok sayıda farklı kaynak bilgi verse de, en doğru kaynak her zaman iyi bir çocuk psikoloğu olmalıdır. Bu kapsamda Ataşehir Avicenna Hastanesi, çocuk psikolojisiyle ilgili en güncel bilgileri çocuk psikolojisi podcast yayını ile aktarmaktadır.

Çocuk Psikolojisi Nedir?

Çocuk ruh sağlığı nedir sorusu oldukça merak edilen bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun tanımı yapılması gerekir ise, çocukların gelişim ve davranış yapılarıyla ilgilenen bir psikoloji alt branşıdır. Bu branş çocukların doğumdan ergenliğe kadarki süreçleriyle ilgilenmektedir. Çocuk ruh sağlığı, çocukların duygusal ve bireysel gelişimlerini gözetler ve gerektiği durumlarda tanı – tedavi süreçlerini başlatır. Ayrıca çocukların iç dünyası asla sadece genetik ya da kişisel özellikler sebebiyle değişiklik göstermez.

Dış dünyanın etkileriyle de çocuklarda psikolojik problemler görülebilir. Kültür, sosyal ilişkiler ya da çevre bu noktada oldukça önemlidir. Bu kapsamda çocuk psikolojisi ile ilgili pedagoglar, çocukların iç dünyasını etkilemekte olan tüm etkileri değerlendirme altına alarak, çocukların fayda alabilecekleri biçimde aile – çocuk ilişkisini düzenlerler. Bu noktada aile ile çocuğun arasındaki ilişkiye tabiri caizse bakım sağlanır. Hatta eğitimlerle bu ilişki desteklenebilir. Bununla beraber sosyal, davranışsal ve duygusal problemlere karşı aile ile birlikte terapiler düzenlenebilmektedir.

Çocuk Psikolojisi ve Çocuk Gelişimi

Bebeklik döneminden itibaren başlayan fiziksel, psikolojik ve sosyal gelişim, tüm etkenlere göre değişiklik göstererek ilerlemeyi sürdürmektedir. Doğumla birlikte başlayan çocuk gelişimi oldukça hızlı ilerlemektedir. Bununla beraber çocuk psikolojisi podcast ve çocuk gelişimi oldukça önemli bir kaynaktır. Her çocuk, çevresinden gördükleriyle ya da yaşadığı etkiler ile gelişim göstermektedir. Dolayısıyla normal bir bireyin psikolojik rahatsızlığıyla ilgilenirken daha fazla iç dünyaya bakılsa da, bir çocuğun psikolojik sorunuyla ilgilenirken çok daha fazla dış etkenlere bakılması gerekmektedir. Bu bağlamda çocuk psikoloji, ayrı ve önemli bir daldır.

Çocuklarda Psikolojik Hastalıkların Nedenleri

Çocuklarda ruhsal hastalıkların nedenleri genel olarak dış çevreyle ilgili olmaktadır. Henüz daha küçük yaştaki bir çocuğun, genel olarak iç dünyasından kaynaklı psikolojik sorunlar yaşaması beklenmemektedir. Elbette istisnai durumlar yaşanmaktadır ama ilk olarak çocuğun çevresine bakmak ve incelemeye almak en doğru yaklaşım olacaktır. Çocuklarda psikolojik hastalıkların nedenleri genel olarak maruz kaldıkları sorunlar, sıkıntılar ve bunun yanında yaşamsal etkilere bağlıdır. Anne ya da babanın ölmesi, anne baba arasında ayrılık yaşanması, aileye yeni bir kardeşin gelmesi, aile içi şiddet, çocuğun çok fazla ihmal edilmesi, taşınmalara bağlı arkadaş ortamından kopulması, okul değişikliği gibi birçok sebep sıralanabilmektedir. Bu sebepler çocuklarda psikolojik sıkıntılar doğurabilmektedir.

Çocuklarda Psikolojik Hastalıkların Belirtileri

Psikolojisi bozuk çocuğun belirtileri, birbirinden farklı farklı ve oldukça çeşitlidir. Genel olarak çocuklar, psikolojik sorunlarını belirtilerle rahat rahat göstermektedirler. Çünkü çocuklar, yetişkin bireylere göre çok daha az rol yaparlar. Psikolojik sorunları olan yetişkin bir birey, dış dünyaya bu sorunu göstermemek için çaba gösterebilir. Fakat çocuklar, davranış problemleriyle sorunlarını gösterirler. Dolayısıyla çocuklarda psikolojik hastalıkların belirtileri, anne babayla ilişki sorunu, yaşıtlarıyla ilişki kurmada güçlük çekme, okula ya da sosyal ortamlara uyum sağlamada güçlük, kardeşi kıskanma, çok sayıda şeyden korku ya da kaygı duyma şeklinde olmaktadır. Bununla birlikte beslenme problemleri, yaşa göre uygun bulunmayacak hal ve hareketler, ilerleyen yaşa rağmen parmak emme, geceleri ya da gündüzleri fark etmeksizin altını ıslatma – dışkı kaçırma gibi belirtilerle de kendisini göstermektedir.

Çocuk Psikoloğu ve Tedavinin Önemi

Çocuk psikolojisinde çocuk psikoloğu ve tedavinin önemi saymakla bitmez. Ataşehir Avicenna Hastanesi çocuk psikolojisi podcast yayınları ile tedavinin önemini vurgulamaktadır. Çocukların yaşadıkları psikolojik sorunlara karşı erken teşhis ve erken müdahale oldukça büyük önem taşır. Çocuk psikolojisiyle ilgili sorunların izlenimlerini göstermeye başladığı anda çocuk eğitimi ve psikolojisi hakkında uzman bir çocuk psikolojik danışmanlık hizmeti alınmalıdır. Bu alanda çocuk ergen psikiyatrisi ya da çocuk ergen psikolojisi öne çıkmaktadır. İyi bir çocuk psikoloğu genel problemleri erkenden keşfedebilir ve çocuk ruh sağlığı açısından önemli çalışmalar yapabilir. Tedavisi yapılmayan çocuklar, ileriki yıllarda iş performansı, arkadaşlık, sorumluluk gibi konularda sorunlu ve uyumsuz olabilmektedirler. Bu kapsamda çocuklarda psikolojik sorunlara karşı tedavinin önemi, çocuk psikolojisi podcast yayını ile anlatılmaktadır.

Çocuklarda Psikolojik Rahatsızlıkların Tanı Yöntemleri

Çocuklar ya da ergenlerin psikolojik hastalıklarının tanısının konmasında çok sayıda değişken ve yöntem vardır. Kimi zaman hastalıklar belli bir gözlemle keşfedilirken, kimi zaman da bazı testler yapmak gerekmektedir. Genel olarak anne ve babaya bebek danışmanlığı yapılabilir. 2 yaş sendromu incelenebilir. Aile içi iletişim süreçleri takip edilebilir. Çocuğun cinsel gelişimi ile ilgili bir problem olup olmadığına bakılabilir. Altına kaçırma varsa sebepleri araştırılabilir. Takıntı, tırnak yeme, yoğun korku ve endişe var ise, çocuk gözlem altına alınabilir. Ailede boşanma yaşanmışsa çocuğu psikolojik hastalıklarına rahatlıkta tanı koyulabilmektedir. Ana okulu yaşına gelen çocuklarda uyum süreci yakından takip edilebilmektedir. Yine ergenlik öncesi süreçte okul problemleri de izlenebilir. Çocuk ruh sağlığı kontrolü için zeka testleri ve projektif testler yapılabilmektedir. Bu noktada çocuk psikoloğu ile aile arasında iyi bir ortaklık kurulmalı, çocuğun gözlenmesi için herkes elinden geleni yapmalıdır. Ancak bu sayede en doğru tanı koyulabilmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

18 yaş altındaki çocuklar psikoloğa gidebilir mi?

Eğer18 yaş altında çocuğunuz psikolojik problemler yaşıyorsa alanında uzman bir Psikolog veya Psikiyatrist tarafından muayene edilmesi uygundur.

Çocuk psikiyatri nasıl bir tedavi şekli uygulamaktadır?

Çocuk psikiyatristi çocuklarda görülen farklı psikolojik hastalıklar için terapiler düzenleyebilmektedir. Bununla birlikte bu tedavi yöntemlerini uygulayan kişinin alanında uzman bir hekim olması önemlidir. Uygulanan tedavi yöntemleri ve terapilerden bazıları ise şu şekildedir: Bilişsel terapi yöntemi, bireysel terapi ve aile terapisi.

Pedagog kaç yaşındaki hastalara bakar?

Pedagoglar 0 -10 yaş grubundaki çocuklara duygusal, zihinsel ve psikolojik destek vermektedir.

 

Avicenna Hastanesi Psikoloji Bölümü Doktorları

Psikoloji bölümü doktor listesi aşağıdaki gibidir:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.