Çocuk Psikolojisi

Çocuk psikolojisi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Özel Avicenna Hastanesi çocuk psikolojisi podcast yayını üzerinden çocuk psikolojisi hakkında merak edilen her şeyi öğrenebilirsiniz.

Çocuk Ruh Sağlığı

Çocuk psikolojisi podcast yayını sayesinde çocuk ruh sağlığı, çocuk ruh hastalıkları yani genel olarak çocuk ruh sağlığı ve hastalıkları incelenmektedir. Bu rahatsızlık konusunda çoğu zaman elbette akla ilk gelen hastalık depresyon olmaktadır. Bununla birlikte depresyon, çocuklarda ve ergenlerde stresin dışarıya yansıtılması olarak tanımlanabilmektedir. Bir diğer deyişle ise çocukların yaşadıkları strese verdikleri tepkidir. Genel olarak tanı ve teşhis için belli başlı gruplar bulunur. Depresyon, beraberinde çeşitli psikiyatrik rahatsızlıklar da gösterir. Bu hastalıklarla çocuk ve ergen psikiyatrisi ilgilenmektedir.

Çocuk Psikoloğu Nedir?

Günümüz dünyasında çocuk pedagojisi oldukça önemli bir hal almıştır. Bu bağlamda çocuk ruh sağlığı podcast yayınları da bir hayli önem kazanmıştır. Buna rağmen toplumun büyük bir bölümü, bir pedagoga yani çocuk psikolojisi bölümüne gitme noktasında çekince göstermektedir.

Birçok insan, çocukların da psikolojik rahatsızlıklar geçirebileceğini düşünmemektedir. Psikolojisi bozulan çocuk, toplum tarafından dışlandığı veya şımarıklıkla suçlandığı gbi, önemsenmemekte ve yardımsız bırakılmaktadır. Çocuk psikolojisi doktorlarından yardım almak için, çocukların psikolojilerinin bozulmasını ve psikolojik bir hastalığın oluşmasını beklemek son derece yanlıştır.

0 – 6 yaş arasındaki süreçte çocukların psikolojik kontrollerinin yapılması oldukça mühimdir. Bu yaş grubunda çoğunlukla altını ıslatan çocukların psikolojilerini incelemekte fayda vardır. Bunun yanında tuvalet eğitimi alan bir çocuğun uzun bir süre altını ıslatmaya devam etmesi ruhsal bir sorunun varlığından kaynaklanabilmektedir. Bu süreçte rutin çocuk psikoloğu kontrolleri büyük önem taşımaktadır.

Çocuk Psikolojisi Nasıl Anlaşılır?

Çocuk ruh sağlığı oldukça karmaşık bir durumdur. Bu konu ile ilgili podcast yayınları, karmaşayı açıklığa kavuşturmakta büyük fayda sağlamaktadır. Bu bağlamda 4 yaşındaki çocuk psikolojisi ya da 9 yaş erkek çocuk psikolojisi diye ayrım yapılmaksızın genel çocuk gelişim psikolojisi ile ilgilenilir. Çocuk psikolojisiyle ilgili çok sayıda farklı kaynak bilgi verse de, en doğru kaynak her zaman iyi bir çocuk psikoloğu olmalıdır. Ataşehir Avicenna Hastanesi, çocuk psikolojisiyle ilgili en güncel bilgileri çocuk psikolojisi podcast yayını ile aktarmaktadır.

Çocuk Psikolojisi Nedir?

Çocuk psikolojisi, çocukların gelişim ve davranış yapılarıyla ilgilenen bir psikoloji alt branşıdır. Bu branş çocukların doğumdan ergenliğe kadarki süreçleriyle ilgilenmektedir. Çocuk ruh sağlığı, çocukların duygusal ve bireysel gelişimlerini gözetler ve gerektiği durumlarda tanı – tedavi süreçlerini başlatır. Ayrıca çocukların iç dünyası asla sadece genetik ya da kişisel özellikler sebebiyle değişiklik göstermez.

Dış dünyanın etkileriyle de çocuklarda psikolojik problemler görülebilir. Kültür, sosyal ilişkiler ya da çevre bu noktada oldukça önemlidir. Bu kapsamda çocuk psikolojisi ile ilgili pedagoglar, çocukların iç dünyasını etkilemekte olan tüm etkileri değerlendirme altına alarak, çocukların fayda alabilecekleri biçimde aile – çocuk ilişkisini düzenlerler.

Çocuk Psikolojisi ve Çocuk Gelişimi

Bebeklik döneminden itibaren başlayan fiziksel, psikolojik ve sosyal gelişim, tüm etkenlere göre değişiklik göstererek ilerlemeyi sürdürmektedir. Doğumla birlikte başlayan çocuk gelişimi oldukça hızlı ilerlemektedir. Her çocuk, çevresinden gördükleriyle ya da yaşadığı etkiler ile gelişim göstermektedir. Çocuk gelişimine ve psikolojisine dair detaylara podcast içerisinden kolayca ulaşmanız mümkündür.

Çocuklarda Psikolojik Hastalıkların Nedenleri

Çocuklarda ruhsal hastalıkların nedenleri genel olarak dış çevreyle ilgili olmaktadır. Henüz daha küçük yaştaki bir çocuğun, genel olarak iç dünyasından kaynaklı psikolojik sorunlar yaşaması beklenmemektedir. Elbette istisnai durumlar yaşanmaktadır ama ilk olarak çocuğun çevresine bakmak ve incelemeye almak en doğru yaklaşım olacaktır. Çocuklarda psikolojik hastalıkların nedenleri genel olarak:

 • Anne ya da babanın kaybı, yas psikolojisi,
 • Anne baba arasında ayrılık yaşanması,
 • Yeni doğan kardeşe karşı kıskançlık,
 • Aile içi şiddet,
 • İhmal,
 • Akran zorbalığı,
 • Belirli periyotlarla ortam değişikliği (anne babanın işi dolayısıyla tayin vs gibi).

Çocuklarda Psikolojik Hastalıkların Belirtileri

Psikolojisi bozuk çocuğun belirtileri, birbirinden farklı farklı ve oldukça çeşitlidir. Çünkü çocuklar, yetişkin bireylere göre çok daha az rol yaparlar. Psikolojik sorunları olan yetişkin bir birey, dış dünyaya bu sorunu göstermemek için çaba gösterebilir. Fakat çocuklar, davranış problemleriyle sorunlarını gösterirler.

Çocuklarda psikolojik hastalıkların başlıca belirtileri;

 • Anne babayla ilişki sorunu,
 • Yaşıtlarıyla ilişki kurmada güçlük çekme,
 • Okula ya da sosyal ortamlara uyum sağlamada güçlük,
 • Kardeşi kıskanma,
 • Çok sayıda şeyden korku ya da kaygı duyma,
 • Beslenme problemleri,
 • Yaşa göre uygun bulunmayacak hal ve hareketler,
 • İlerleyen yaşa rağmen parmak emme,
 • Geceleri ya da gündüzleri fark etmeksizin altını ıslatma – dışkı kaçırma gibi belirtiler de hem psikolojik hem de fizyolojik sorunlara işaret edebilmektedir.

Çocuk Psikoloğu ve Tedavinin Önemi

Çocuk psikolojisinde çocuk psikoloğu ve tedavinin önemi saymakla bitmez. Ataşehir Avicenna Hastanesi Psikoloji bölümü tarafından hazırlanmış podcast yayınları ile tedavinin önemini vurgulamaktadır.

Çocukların yaşadıkları psikolojik sorunlara karşı erken teşhis ve müdahale oldukça önemlidir. Çocuk psikolojisiyle ilgili sorunların izlenimlerini göstermeye başladığı anda çocuk eğitimi ve psikolojisi hakkında uzman bir çocuk psikolojik danışmanlık hizmeti alınmalıdır. Bu alanda çocuk ergen psikiyatrisi ya da çocuk ergen psikolojisi öne çıkmaktadır. İyi bir çocuk psikoloğu genel problemleri erkenden keşfedebilir ve çocuk ruh sağlığı açısından önemli çalışmalar yapabilir. Tedavisi yapılmayan çocuklar, ileriki yıllarda iş performansı, arkadaşlık, sorumluluk gibi konularda sorunlu ve uyumsuz olabilmektedirler.

Çocuk psikolojisinin sağlıklı olabilmesi için ailenin bilinçlenmesi de mühimdir. Bu kapsamda çocuklarda psikolojik sorunlara karşı tedavinin önemi, çocuk psikolojisi podcast yayını ile anlatılmaktadır.

Çocuklarda Psikolojik Rahatsızlıkların Tanı Yöntemleri

Çocuklara ya da ergenlere psikolojik hastalık tanısının konmasında çok sayıda değişken ve yöntem vardır. Kimi zaman hastalıklar belli bir gözlemle keşfedilirken, kimi zaman da bazı testler yapmak gerekmektedir.

 • Genel olarak anne ve babaya bebek danışmanlığı yapılır,
 • 2 yaş sendromu incelenir,
 • Aile içi iletişim süreçleri takip edilebir,
 • Çocuğun cinsel gelişimi ile ilgili bir problem olup olmadığına bakılır,
 • Altına kaçırma varsa sebepleri araştırılır,
 • Takıntı, tırnak yeme, yoğun korku ve endişe var ise, çocuk gözlem altına alınır,
 • Ailede boşanma yaşanmışsa çocuğu psikolojik hastalıklarına rahatlıkta tanı konulabilmektedir.

Çocuk ruh sağlığı kontrolü için zeka testleri ve projektif testler yapılabilmektedir. Bu noktada çocuk psikoloğu ile aile arasında iyi bir ortaklık kurulmalı, çocuğun gözlenmesi için herkes elinden geleni yapmalıdır. Doğru tanıyı koyabilmek için ailenin teşvik edici ve yardımcı olması son derece mühimdir.

Sıkça Sorulan Sorular

18 yaş altındaki çocuklar psikoloğa gidebilir mi?

18 yaş altında çocuğunuz psikolojik problemler yaşıyorsa; alanında uzman bir Psikolog veya Psikiyatrist tarafından muayene edilmesi uygundur.

Çocuk psikiyatri nasıl bir tedavi şekli uygulamaktadır?

Psikoterapi alanında eğitim almış bir çocuk psikiyatristi çocuklarda görülen farklı psikolojik hastalıklar için terapiler düzenleyebilmektedir. Bununla birlikte bu tedavi yöntemlerini uygulayan kişinin alanında uzman bir hekim olması önemlidir. Psikiyatrist kendisi terapi veremediği durumlarda bir psikoloğa yönlendirme yapabilmektedir. Uygulanan tedavi yöntemleri ve terapilerden bazıları ise şu şekildedir: Bilişsel terapi yöntemi, bireysel terapi ve aile danışmanlığı.

Pedagog kaç yaşındaki hastalara bakar?

Pedagoglar 0 -12 yaş grubundaki çocuklara duygusal, zihinsel ve psikolojik destek vermektedir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yağ Bezesi

Yağ Bezesi Nedir? Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ bezesi, tıbbi adıyla lipom, cilt altında yavaş büyüyen iyi huylu bir tümördür. Genellikle yağ dokusundan oluşarak yumuşak, esnek bir dokuya sahiptir. Çeşitli nedenlerden dolayı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣